Chirurg

Chirurg
https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/421730/bmid_chirurg-ebE-421730.jpeg 4 2805 2805

Před sebou neutečeš! „Nedokážu být ani rovnej, ani křivej. Můj život se rozlomil vejpůl a já už nečekám žádný pevný lano, který mě bude jistit,“ přemítá MUDr. Hynek Grábl, chirurg v příhraniční nemocnici, který už ani nedoufá, že by se jeho život ještě někdy mohl vyvíjet příznivěji. Kariéra špičkového odborníka na pražské klinice předčasně skončila kvůli jednomu karambolu s alkoholem a následky teď musí nést nejen on, ale i jeho věčně nespokojená žena a dospívající děti. Životní ani finanční účetnictví nevykazují příznivou bilanci a na horizontu zítřka se objevují všechny symptomy krize středního věku. Gráblova snaha nalézt východisko se však podobá spíš jízdě na horské dráze a často končí kocovinou. Pomůže mu milovaná profese, milenka nebo nová šance vrátit se k zajímavé operativě a kariérně růst? Na operačním sále i mimo něj se občas dá jen těžko poznat, kdo jakou hru hraje, kdo je vítěz a kdo poražený a kam povede další cesta. Hynkovi G. často nezbývá než věřit, že se nepotopí na úplné dno.... celý text

Přidat komentář

Kara28
13.06.2024 5 z 5

Příběh vykreslený hlavně mužským uvažováním v prostředí nemocnice. Zpočátku jsem Hynka vůbec nechápala, Markétu bych asi zabila, ale jak jsem četla dál a dál, docela jsem je oba začala chápat. Líbil se mi realisticky ukázaný život, který sejmulo pár špatných rozhodnutí a chyb. Ukazuje, že život není jen o tom, že se daří a že hlavní hrdinové mají jenom pozitivní vlastnosti.

mapet85
07.06.2024 4 z 5

Petra Dvořáková nám v knihe Chirurg predstavuje špičkového odborníka Hynka Grábla, ktorý sa po incidente v Prahe, kde pracoval, zamestná v malom meste. Žije so svojou rodinou, manželkou a dvoma dospievajúcimi deťmi. Tu pokračuje v kariére a s kolegami zažíva krušné chvíle nielen na operačnej sále. A aby toho nemal dosť, neplatí preňho známe „domov, sladký domov“ a okrem náročnej práce má problémy s pubertálnym synom, pričom ani jeho manželstvo nie je úplne ideálne.

Autorka nám veľmi citlivým štýlom ukazuje, že aj chirurgovia sú ľudia ako my so svojimi problémami, radosťami, či starosťami. Na klinike, kde dochádza k zmenám, sa stretávame s rôzne závažnými prípadmi a nemocničné prostredie, lekárske praktiky a postupy, sestričky dôležitejšie než samotní doktori a pacientov každého druhu opísala veľmi dobre. Tým, že je kniha písaná subjektívne z pohľadu Hynka, sa dozvedáme množstvo z jeho súkromia a na to, že knihu písala žena, rovnako výborne boli vystihnuté aj jeho myšlienky, pocity a vnútorné boje. Dovolím si ju nazvať takou sondou do jeho duše.

„Najednou mě napadne, že jsme možná jedinej, kdo sám sebe ještě pořád vidí jako zodpovědnýho sympaťáka. Co když už dávno do mýho výrazu plíživě prosákly všechny ty šílenosti, který jsem v životě napáchal? Jen já jedinej trpím vůči sobě slepotou? Přepadá mě čím dál větší tíseň. Co když s každým dalším rokem mi ubyde tolik sil, že už nevládzu se životem něco udělat? Co když nestihnu splatit ani ty posraný dluhy? Jediný, co po mě zůstane, bude nešťastná Markéta. Poprvý v životě mě dojde, co doopravy leží za těma máminejma zbožnejma řečma, že člověk si svoje peklo připravuje sám. Zčistajasna mi dochází, že tím peklem není nic jinýho než to, co člověk ze sebe za svůj život udělá.“

Kniha je napísaná jednoducho a prehľadne v krátkych vetách a miestami sa nečítala ľahko. Páčilo sa mi, že je tu aj akési memento, aby sme návštevu lekára nepodceňovali a nenechávali na poslednú chvíľu, kedy je možno už neskoro. Aj keď neobsahuje kapitoly a text je na prvý pohľad jednoliaty, je oddelený odsekmi a postupne sa na to dá zvyknúť. Niektoré pasáže by si možno zaslúžili byť viac rozvinuté.

Pre mňa ide o prvú knihu od autorky a určite sa pustím aj do jej ďalšej tvorby. Ak máte radi uveriteľné a ľudské príbehy z lekárskeho prostredia, určite po nej siahnite.

Za poskytnutie knihy ďakujem : Nakladatelství Host.


Noresa
05.06.2024 4 z 5

Má druhá kniha od Petry Dvořákové. Po velikém nadšení ze Zahrady jsem byla že začátku lehce zklamaná. S hlavní postavou Hynkem jsem trochu bojovala. Jeho egocentrismus, vulgarismy a přístup k životu mě iritovali, ale čím více jsem ho poznávala, tím více jsem ho chápala. Po dočtení knížky jsem se dokonce přistihla, že mi chybí.:-)
Musím vypíchnout také skvele vykreslené nemocniční prostředí,určitě je poznat, že autorka byla původně zdravotní sestra.

kocourinda
02.06.2024 5 z 5

Tolik problémů v krátkém čase, to by začal pít i někdo, kdo nikdy nepil, natožpak chirurg Hynek, který si kdysi kvůli alkoholu zničil kariéru.
Skvěle zpracovaný chlapský uvažování.

ZuzanaZ83
20.05.2024 4 z 5

Hodně realistický příběh chirurga Hynka, který si pokazil kariéru a pracuje v oblastní nemocnici. Ale ani tady se problémům nevyhne a pokračuje na cestě do pekel.

kacezz
16.05.2024 2 z 5

Tomu vysokému hodnocení knihy úplně nerozumím. Moc jsem se na knihu na základě toho těšila a zklamání bylo veliké. Myšlenkové pochody egocentrického muže, který je destruktivní vůči sobě i okolí. Jeho přístup k ženám děs. Kdybych si měla ještě jednou přečíst spojení "protáhla hubu", tak tu knihu asi spálím. Příliš mnoho vulgarismů na můj vkus.

Když pominu moje nesympatie k hlavní postavě, což je tak nějak vlastně můj problém, tak i přesto nechápu, co mi tahle kniha měla dát. Kniha mě ani nepobavila, ani neinspirovala, ani nedonutila se zamyslet nad něčím novým. Až do poslední strany jsem čekala na nějakou spásnou pointu, díky které budu moci dát alespoň ty tři hvězdy. Světe div se, nestalo se. Takže pravděpodobně nejsem cílovka pro toto depresivní čtení o jednom ztroskotanci a jeho osobních a pracovních trablích. Vedlejší postavy nebyly vůbec nijak hlouběji vykresleny, abychom lépe pochopili jejich počínání (postava Markéty, či doktora Šimoníka).

Za mě velmi ploché čtení, málo vrstevnatá psychologie postav, a tím tedy i nízká uvěřitelnost děje. Jediné, co mě bavilo, bylo vykreslení nemocniční byrokracie.
Dočteno se sebezapřením, třeba se někdy k autorce vrátím.

santa1212
03.05.2024 4 z 5

Velmi dobré čtení z nemocničního prostředí. Přidávám se ke čtenářům, kteří cítili sympatie k hrdinovi, i se všemi jeho negativními vlastnostmi.

Baruska.ska
02.05.2024 5 z 5

Hezka kniha a dobre napsany pribeh ze soucasnosti. Je to uveritelne, jakoby se to delo na poliklinice u nas.
Rada si prectu i dalsi knihy od autorky.

Janadvorackova
27.04.2024 4 z 5

Zdá se to jako běžný nemocniční příběh. Doktor má z minulosti průser a v přítomnosti si ho vyžírá. Do toho běžné rodinné trable.
Akorát že autorka i z normální události dokáže spáchat hrozný nářez.

bookwoman
10.04.2024 4 z 5

Má první kniha od této autorky a musím říct, že se mi velmi dobře četla. Čekala jsem, že to bude oddechový příběh, který bude lehký ke čtení, a to se mi potvrdilo. Na knize mě bavil především humor a ironie vypravěče a hlavní postavy, a to doktora Grábla.

Luccinda
02.04.2024 4 z 5

Tahle audiokniha byla prostě perfektní. Pavel Batěk ji namluvil skvěle, pomocí jeho hlasu jsem se jednoduše vžila do role hlavního hrdiny a možná i díky tomu se ten můj zážitek ze čtení ještě umocnil.

Příběh byl trošku jiný, než jsme u Petry Dvořákové zvyklí, určitě to nebyla nejlepší kniha, co jsem od autorky četla, ale i tak jsem nadšená. Já mám autorčin styl ráda a její knihy mi prostě sedí. Zajímavé je, že ačkoliv hlavní hrdina knihy Chirurg není zrovna kladná postava, stejně mi byl určitým způsobem sympatický a vlastně mi ho bylo i dost líto. Podobné pocity jsem měla třeba i u knihy Zahrada, kde teda to téma bylo ještě o něco těžší.

Líbilo se mi také nemocniční prostředí a to, jak detailně tu byly popsány různé diagnózy a lékařské postupy. Díky tomu byl příběh ještě o něco zajímavější.

Twoo
01.04.2024 5 z 5

Knizka bez zasadnejsich dejovych zvratu, ale presto neuveritelne ctiva. Me osobne hlavni hrdina bavil, ikdyz chapu i opacny pohled. Objednavam dalsi knihy autorky.

Annicka
29.03.2024 5 z 5

Život takového normálního vyléčeného alkoholika, kterému se začíná ztrácet půda pod nohama... Sledujeme jeho každodenní život, toxický vztah s manželkou, problémy s dospívajícími dětmi, až člověk nakonec pomalu chápe, že se vrací k alkoholu. Vše je proložené několika scénami jak z doktorských seriálů, místy mi to vzhledem k bizarnosti přišlo jak soft verze Dr. House ze Sudet... Není to zrovna můj styl, ale tady to kupodivu nepůsobilo nijak rušivě. Jen nějaký větší dějový zvrat, opravdovou zápletku jsem čekala marně. Na konci sice bylo takové menší větší téma, ale za skutečnou zápletku, která by z toho dělala Román s velkým R to skutečně nevidím. I přesto ale dávám plný počet hvězdiček, protože se to přesto četlo samo a úplně ploché to taky nebylo.

evvva
21.03.2024 5 z 5

Takový životní loser, povahový klad,aby na něm lupou pohledal a stejně jsem mu fandila až do konce. Někdy to tak mám, že je mi sympatický i takový ztroskotanec a to nejen v psaném životě,ale i v reálu.

kob
28.02.2024 4 z 5

Knížka se četla dobře, ale hlavní hrdina je zoufalec, kterému jsem rozhodně nefandila. Navíc teď doufám, že nebudu nucena navštívit chirurgii dříve, než na popisované nemocniční praktiky a komentáře doktorů zapomenu.

klokan.1905
23.02.2024 5 z 5

Chirurg...
Už samotný název knihy napovídá, že se budeme pohybovat zejména v nemocničním prostředí... Hlavní postavou knihy je Mudr. Hynek Grábl, který pracuje v příhraniční nemocnici... Jak se tam nadějný chirurg z jedné špičkových pražských nemocnic dostal? Jaké má osobní, pracovní a rodinné problémy?
Na to vše naleznete odpovědi v této knize od Petry Dvořákové... ;-) Pro mě byla kniha velice čtivá, těžko se mi odkládala...
Takže Chirurg?
Za mě určitě ano, v blízké budoucnosti určitě sáhnu i po jiných knihách autorky...

Damaj
17.02.2024 5 z 5

Spíš taková jednoduchá oddechovka z nemocničního prostředí, ale četla se velice dobře.

misssicccka
10.02.2024 3 z 5

Presne, je to dovolenkove cteni. Nic narocneho necekejte. Jen zivot jednoho typka, co rika compl, hecnu si a tak.
Bezny pripad egoistickeho alkoholika. Nic vic.

JmenujiSeZuzla
09.02.2024 3 z 5

Je to už dlouhá doba co jsem naposledy měla čas popadnout knížku a začíst se. Proto jsem chtěla sáhnout po něčem, co z recenzí nevypadá jako úplný přešlap.
Kniha určitě splnila moje očekávání. Ani jsem nevěřila, jak moc mě chytne. Snažím se dávat šanci českým autorům a musím říct, že Petra Dvořáková jako autorka určitě nezklamala. Celý příběh má spád, je čtivý a vy prostě chcete vědět, co bude dál. Na stranu druhou je to takové ''dovolenkové'' čtení - nenáročné.
V knize mi však chyběla nějaká hlubší myšlenka. Jistě - téma alkoholismu a problémů nejen z lékařského prostředí, ale i rodinného života je fajn, ale není to něco, co je prostě velmi běžná součást společnosti a my ji jen nevnímáme tak zblízka? Zdálo se mi, jakoby autorka jen plula po povrchu problému. Nebo že by to byl její záměr?
I od konce jsem čekala nějaké zajímavější rozuzlení. Na druhou stranu, je to stále kniha ze života. A pojďme si říct narovinu, že život není mnohdy zdaleka tak vzrušující, jak je v knihách prezentován.
Knihu jsem si každopádně užila a to nejen z důvodu, že se sama v lékařském prostředí pohybuji, ale čistě z faktu, že je kniha opravdu skvěle napsaná. Jestli se se k ní někdy vrátím, lze jen těžko říct. Každopádně za přečtení určitě stojí.

pif69
04.02.2024 4 z 5

Taková modernější páralovka . Dobře vystavěný příběh , reálie vycházející patrně z osobních zkušeností autorky . Příjemné čtení .