Chirurg

Chirurg https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/421730/bmid_chirurg-ebE-421730.jpeg 4 2771 812

Před sebou neutečeš! „Nedokážu být ani rovnej, ani křivej. Můj život se rozlomil vejpůl a já už nečekám žádný pevný lano, který mě bude jistit,“ přemítá MUDr. Hynek Grábl, chirurg v příhraniční nemocnici, který už ani nedoufá, že by se jeho život ještě někdy mohl vyvíjet příznivěji. Kariéra špičkového odborníka na pražské klinice předčasně skončila kvůli jednomu karambolu s alkoholem a následky teď musí nést nejen on, ale i jeho věčně nespokojená žena a dospívající děti. Životní ani finanční účetnictví nevykazují příznivou bilanci a na horizontu zítřka se objevují všechny symptomy krize středního věku. Gráblova snaha nalézt východisko se však podobá spíš jízdě na horské dráze a často končí kocovinou. Pomůže mu milovaná profese, milenka nebo nová šance vrátit se k zajímavé operativě a kariérně růst? Na operačním sále i mimo něj se občas dá jen těžko poznat, kdo jakou hru hraje, kdo je vítěz a kdo poražený a kam povede další cesta. Hynkovi G. často nezbývá než věřit, že se nepotopí na úplné dno.... celý text

Monika1717
15.12.2023 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. KOlik lidí pije a nikdy bychom to do nich neřekli. Alkohol je dobrý sluha, ale zlý pán, v této knize to platí dvojnásob. Od autorky jsem přečetla Vrány a Zahradu, moc se mi knihy líbily. Hynek mi moc sympatický nebyl, byl nepoučitelný a nebylo mu asi rady ani pomoci. Rozhodně bych se s ním na operačním sále potkat nechtěla.

Clea3112
10.12.2023 3 z 5

AUDIOKNIHA: Sonda do života jednoho muže, na kterého doléhá krize středního věku a moc se s ní neumí poprat. Partnerské a rodinné vztahy, problémy na pracovišti, na maloměstě a hlavně vztah se sebou samým řešený lahví tvrdého alkoholu. Knihou se line spousta negativních emocí a toxicita vzájemných rodinných vztahů je tak silná, že si člověk říká, jak je smutné, že někdo inteligentní a vzdělaný "musí" žít život, jaký vlastně nechce. Interpratace v podání Pavla Batěka velmi povedená.

terkezka
04.12.2023 5 z 5

Výborné, čtivé, četlo se jedním dechem :)

čtenářka76
29.11.2023 5 z 5

Moje první kniha Petry Dvořákové a mile mě překvapila. Knihu jsem přečetla za dva dny a musím napsat, že mi byl Hynek sympatický. Sice jsem s ním v některých chvílí nesouhlasila a někdy si říkala, ne... snad nezačne znovu pít, ale nevím se honí hlavou léčenému alkoholikovi, který se ocitne v takové situaci. Za mě 5*.
Těším se na další knihy.

ka.dudk
25.11.2023 5 z 5

Jsem opravdu ráda, že jsem našla další skvělou českou spisovatelku. Díky ní a jim podobným přicházím na chuť české literatuře. Těším se na další setkání s jejíma knihama. Příběh psaný tak nějak ze života a i mimo jiné (lékařské prostředí)o každodenních starostech

Toňula
24.11.2023 4 z 5

Čtivý příběh podává mužský pohled na život lékaře na malém městě, na jeho osobní souboje s lidskou omezeností, s pokrytectvím, ale hlavně se sebou samým a svou závislostí na alkoholu.

luciella10
19.11.2023 3 z 5

Kniha byla čtivá, ale upřímně, s žádnou z postav jsem nedokázala nijak soucítit, snad jen s rodiči hlavní postavy. Jinak byly postavy vlastně všechny extra sobecké a bezohledné. Zatím je pro mě nejlepší knihou Petry Dvořákové Dědina.

Bakana
09.11.2023 3 z 5

Na tomhle pánovi mi bylo sympatické jen to, že nebral úplatky. Jinak to byl negativistický sebedestruktivní blb, který v duchu každého kritizoval a přitom měl na hlavě tunu másla. A to jak se k sobě chovali s manželkou, jak na sebe neustále bez příčiny vyštěkávali, nemá slov.
Jenže stejně mi v knížce chyběl nějaký hlubší psychologický vhled. Podrobněji jsme se dostali jen k hlavní postavě a pokud k ní autorka chtěla vzbudit nějaké sympatie, tak se jí to asi moc nepovedlo. Jinak všichni působili jako statisti.

mončičák42
08.11.2023 5 z 5

Sto lidí, sto chutí....mně byl navzdory sebedestrukci hlavní hrdina sympatický, navzdory vážným neveselým tématům mě příběh bavil a někdy i pobavil, a to díky reálné interpretaci autorky. Všechny postavy byly velmi dobře popsány a uchopeny, vše "sedělo" a "zapadalo". Hynkovi jsem moc fandila, a jak nemám ráda otevřené konce, tak tento zčásti uzavřený a zčásti otevřený mi vůbec nevadil, naopak, lepší snad ani vymyslet nešel. Moje první setkání s autorkou hodnotím na výbornou a věřím, že se v budoucnu opět setkáme.

Rade
08.11.2023 4 z 5

Vlastně je to hodně nepříjemný čtení. O chlápkovi, který si - jeho slovy - pos*al život a dělá vše pro to, aby si ho ničil dál a dál, a nejen sobě, ale všem okolo, a to velmi úspěšně. Nejvíc mě zlobily jeho výchovné metody, dost síla...
Ale tenhle nesympatický, cynický, přisprostlý chlápek, co má ale kupodivu moc šikovný chirurgický ruce, snad v sobě nakonec něco vykřeše, možná se díky okolnostem vzchopí, možná se i zachová správně... a nebo ne?
Pro mě minimálně jedna hvězda navíc za autentičnost, věcnost, věrohodnost, a za velmi syrově a předpokládám opravdově vylíčené nemocniční prostředí, i s tím cynickým a doufejme jen zdánlivě lhostejným přístupem k "pacošům".
Je to již moje čtvrtá knížka od autorky; věrohodnost a uvěřitelnost lidských osudů v jejích knihách je pro mě velké pozitivum.

hanča34
04.11.2023 4 z 5

Čtivé, zhltla jsem ji za 2 dny. Petra Dvořáková je pro mně objev. Zkusím další knihu.

Ratatka
22.10.2023 5 z 5

Přečetla jsem ji po Zahradě a Vránách a opět jsem byla nadšená. Autorka píše s takovou lehkostí, dokáže mě naprosto vtáhnout do děje i prostředí. Líbí se mi psychologie postav. Ačkoli zde někomu vadila hlavní postava lékaře, pro mě byl i navzdory někdy i vážným excesům spíš vzbuzující lítost.

Aleš.R
20.10.2023 4 z 5

Je to neskutečně čtivý. Což nakonec celkem úspěšně dovoluje zapomenout na to, že podobně depresivních příběhů už tu byly stovky a zrovna tenhle vlastně vůbec nic nového nepřináší - všem alkoholikům je zkrátka souzeno dostávat se do čím dál větších sraček (zvlášť když jim manželka nerozumí, že ano) a pokud autor není vyloženej psychopat, někde na konci nechá problesknout naději.

twigxi
16.10.2023 5 z 5

Zatim nejlepsi kniha, jakou jsem od autorky cetla. Byla jsem skepticka, protoze kniham z nemocnicniho prostredi se vetsinou radeji vyhybam. Mam strach, ze budou prilis smutne. Kniha me ale mile prekvapila. Je sice realisticka, ale vylozene depresivni mi neprisla. Asi k tomu prispel i fakt, ze nemocnicni prostredi se tady strida i s osobnim zivotem hlavniho hrdiny mimo nemocnici. Dejove me upoutala a hrozne jsem Hynkovi fandila.

Dimas
11.10.2023 5 z 5

Objevila jsem novou českou autorku, která míří do mých oblíbených!

obedova.pauza
10.10.2023

Knihy z lékařského prostředí jsou mojí vášní, a když k tomu přidáte lehce sebedestruktivního doktora a literární um Petry Dvořákové, tak výsledek bude vždy stát za to. Chirurg je prostě vynikající kniha a pokud byste si z mých doporučení měli vybrat jen jednu, vyberte tuhle! Nejedná se sice o úplně odpočinkové čtení, rozhodně vás ale chytí a nepustí.

VMJoze
04.10.2023 3 z 5

Chtěl jsem dát jen dvě hvězdy, ale přeci jenom cosi mě na té knížce bavilo ještě o trošku víc, když o ní přemýšlím zpětně. Vadil mi ten brutální negativismus, ale nevěra a chlast byly super :) Možná tyhle dva faktory zachránily ty tři hvězdičky.

LeserDe
30.09.2023

Oproti ostatním komentářům musím říct, že i teď, s ročním odstupem od chvíle, co jsem knihu četla, se mi konec líbil. Mám ráda otevřené konce, protože mě nutí nad hrdiny a jejich dalšími osudy přemýšlet. Líbil se mi i nelichotivý vhled do lékařského prostředí.

Ísačop
24.09.2023 4 z 5

(SPOILER) Přečteno na základě čtenářské výzvy. Nebyla špatná, četla se dobře, děj byl hodně uvěřitelný. Jednu hvězdu dávám dolů za otevřený konec.
Jo, a Markéta je pěkná kráva

Anička.pa
21.09.2023 5 z 5

Knihu jsem poslouchala jako audio, která byla skvěle namluvená Pavlem Baťkem. Myslím, že celé knize dodal šmrnc. Sice knihy z lékařského prostředí téměř vůbec nevyhledávám, ale tohle se opravdu povedlo! Autorka se úžasně vžila do mužské role. Naprosto vše jsem jí to věřila. :-) Trochu by mě zajímalo, jak to prožívali ostatní postavy. Především Markéta, která byla vykreslena jako věčně naštvaná manželka.