Zahrada přehled

Zahrada
https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/499054/bmid_zahrada-QKZ-499054.jpeg 4 1733 1733

Jak žít, když člověk dostane do vínku danajský dar? Dlouho neobývaná stará vila se zanedbanou zahradou. A jedna velká životní prohra navrch. Pětatřicetiletý Jaroslav Havlát se vrací do domu svého dětství ve chvíli vážného životního zlomu. Po zpackané „církevní kariéře“ hodlá začít nový život, poprvé konečně sám za sebe. Snad také s trochou naděje, ale především s nákladem vyhoření, samoty, s pocitem odcizení vůči všem a všemu. Jedinou laskavou náručí se mu stává zanedbaná zahrada a práce v ní. V odloučení mezi stromy, keři a květinami se pokouší znovu najít sám sebe a dát životu ještě nějaký smysl. Postupně se seznamuje se sousedy a stále víc začíná svému zvláštnímu odcizení přicházet na kloub. A s tím se dostavují i tísnivé konflikty, protože poznání sebe sama je děsivější, než dřív mohl snad jen tušit. Kudy vede hranice mezi odmítnutím a přijetím nepřijatelného? Najde se aspoň někdo, kdo mu porozumí a podá ruku? Existuje z této temné noci cesta ven?... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Zahrada. Přihlašte se a napište ho.

katallinka
dnes 5 z 5

Knihy Petry Dvořákové ve mně vždy vyvolají radu emocí, které občas překvapí. Tato kniha se zabývá velmi těžkým tématem. Od počátečního odporu a zhnusení, se dostavuje lítost a zvláštní soucit. Příběh, ke kterému bych přistupovala běžné s řadou předsudků a jednoznačným odsouzením, mně donutil k zamyšlení!

Noresa
13.06.2024 5 z 5

Zahrada mě naprosto pohltila. Příběh, hlavní postava, styl psaní. Mám jen několik knih, díky kterým jsem mohla prožít zážitek takové intenzity, který ve mně rezonuje ještě několik týdnů a měsíců po té. Tahle kniha se k nim řadí. Téma, které se v beletrii objevuje zřídka, jestli vůbec, zachycené s citem, pokorou. Postava Jarka je mi velmi blízká, i teď po několika týdnech po přečtení se mi stýská. Děkuji autorce za napsání Zahradym.

tereza_p
07.06.2024 5 z 5

Musím říct, že už se mi asi dlouho nestalo, aby se ve mně při čtení jedné knihy vystřídalo tolik emocí. Od pocitu, jak je to krásné a idylické, přes nejistotu, co asi přijde, následný vztek, šok a trochu zhnusení, až po lítost, smutek a bolest. Téma knihy je velmi těžké a kontroverzí a myslím, že ho Dvořáková zpracovala velmi citlivě a důstojně.

všechny komentáře

Související novinky (8)

Čtenářská výzva 2023 v číslech

02.01.2024

100 nejčtenějších knih roku 2023

27.12.2023

50 nejčtenějších knih letošních prázdnin

01.09.2023

Více souvisejících novinek je uloženo v archivu.

Citáty z knihy (5)

Občas mám pocit, že čím víc má člověk ráj na dosah, tím víc do něj spěchá.

Nechci ztratit nic z tohohle okamžiku, chci v něm jen být a přeju si, aby trval věčně.

A teď toužím znovu nic nevědět a neznat, žít bez toho příšerného vědomí světa tam daleko, uvíznout navždycky v průzračném bytí ztraceného dětství.

Více citátů z knihy najdete u autora.

Kniha Zahrada v seznamech

v Přečtených2 317x