Dědina přehled

Dědina
https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/366042/bmid_dedina-ls6-366042.jpg 4 2487 2487

Lehce humorný příběh jedné současné vesnice. Hranice rozorané mezi poli i lidmi. Hospoda, malá prodejna, zabíjačky… a sám život. Nevěra a jeden nezdařený pohřeb. Nemoderní výchovné metody a rozšlápnuté kuře. Babka s dědkem srostlí jak dva stromy. Život, tady ještě stále spjatý s půdou, zvířaty a hospodařením. To všechno je Dědina, tragikomický příběh vyprávěný očima jejích obyvatel. Sedlák Josef se marně trápí, proč jeho syn Zbyňa odmítá převzít hospodářství, když je tolik co napravovat na polích zničených v družstvu. Vavirci počítají, kde by mohla ukápnout další koruna, dobrosrdečná prodavačka Maruna se snaží být s každým zadobře a řezník Láďa se dobývá pod cizí sukni a přitom řeší, jak uživit rodinu. A malá Petruna? Ta chvilku neposedí. Na pozadí lehce humorného vyprávění se před čtenářem odkrývá venkovské hemžení v nepřikrášlené nahotě. Přirozená fyzická blízkost hrdinů, jejich společná práce, jejich touha po lepším živobytí až vypočítavost jsou zdrojem věčných svárů i svázanosti a také marné snahy vyléčit minulé rány. Svižné vyprávění formanovského střihu, které však není cynické; nikoho nesoudí a co je podstatné — nenudí.... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Dědina. Přihlašte se a napište ho.

soukroma
19.06.2024 2 z 5

Začátek o malé Petrušce ještě šel, ale následující dlouhatánská zpověď a deník sprostého řezníka to zabily.

bajulda
09.06.2024 2 z 5

Poté co jsem přečetla Vrány, jsem měla asi nějaké očekávání. Ale toto ne, to nemělo děj, kniha se táhla, byla neuvěřitelně nudně negativní. Prostě nedořčené vesnické klepy. Opravdu nedoporučuju

martasknihy
25.05.2024 4 z 5

Tož dobré to bylo čtení.....
Děj se odehrává v dědině na Vysočině, kde se autorka narodila. Protože pocházím z ještě východnější oblasti ČR, nebylo potřebovat využívat uvedený slovníček.
Samotný obsah mě dostal. Skvělé popsané jak vnější projevy hrdinů knihy, tak zejména i ty jejich vnitřní pochody a myšlenky odehrávající se v hlavě. A perfektně jsem v tom poznal podobné myšlenky a chování mé, mých rodičů, prarodičů, sousedů a všech typů pohybujících se v naší dědině na Valašsku.
Pro mě odpočinkové a příjemné čtení. První kniha od autorky v rámci výzvy a určitě sáhnu po další.

všechny komentáře

Související novinky (3)

Vrány, Dědina, Chirurg - ptejte se Petry Dvořákové...

17.06.2021

50 nejčtenějších knih roku 2020

26.12.2020

Knižní novinky (9.4. - 22.4.)

09.04.2018

Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.

Ocenění knihy (1)

2019 - Audiokniha roku (Absolutní vítěz (OneHotBook))

Kniha Dědina v seznamech

v Přečtených3 545x