Dědina

Lehce humorný příběh jedné současné vesnice. Hranice rozorané mezi poli i lidmi. Hospoda, malá prodejna, zabíjačky… a sám život. Nevěra a jeden nezdařený pohřeb. Nemoderní výchovné metody a rozšlápnuté kuře. Babka s dědkem srostlí jak dva stromy. Život, tady ještě stále spjatý s půdou, zvířaty a hospodařením. To všechno je Dědina, tragikomický příběh vyprávěný očima jejích obyvatel. Sedlák Josef se marně trápí, proč jeho syn Zbyňa odmítá převzít hospodářství, když je tolik co napravovat na polích zničených v družstvu. Vavirci počítají, kde by mohla ukápnout další koruna, dobrosrdečná prodavačka Maruna se snaží být s každým zadobře a řezník Láďa se dobývá pod cizí sukni a přitom řeší, jak uživit rodinu. A malá Petruna? Ta chvilku neposedí. Na pozadí lehce humorného vyprávění se před čtenářem odkrývá venkovské hemžení v nepřikrášlené nahotě. Přirozená fyzická blízkost hrdinů, jejich společná práce, jejich touha po lepším živobytí až vypočítavost jsou zdrojem věčných svárů i svázanosti a také marné snahy vyléčit minulé rány. Svižné vyprávění formanovského střihu, které však není cynické; nikoho nesoudí a co je podstatné — nenudí....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/366042/dedina-ls6-366042.jpg 4.2387
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Host

koudelu
včera

Skvěle napsané, veselé i smutné, zkrátka ze života jedné vesnice. Četlo se samo, ty lidi jsem úplně viděla.

jahlina
předevčírem

Odpočinkové čtení lehce k pousmání, ale také trochu nahořklé. Skvělá sonda do mezilidských vztahů a života na dědině.

Niky16
předevčírem

Kniha vypráví o životě na vesnici. Na vsi žiji celý život a už to dávno není tak jak se píše, vše se mění stěhováním lidí. Četla se mi hezky a člověk se pobaví takové lehké čtení které určitě neurazí. Autorka se mi velmi zalíbila jistě si přečtu i jiné její knihy. Doporučuji

anena

Skvělá kniha.

CleoXandra

Určitě zajímavá kniha, která ve mně vyvolala poněkud antagonistické pocity - více v mojí recenzi.

Delitka

Není to žánr, který by mě oslovil. Proto jen 3 hvězdy. Nalákala mě obálka knihy. Při čtení druhé povídky jsem si stále říkala, že to nemohla napsat žena. Autorka má skutečně veliké nadání podat pohled ze strany muže i ženy. Co se týče stylu psaní, ten se mi moc líbil, jen ten námět moc ne :-(

Magdalena5

Tož nevím, v anotaci je psané lehce humorný příběh, nějak jsem ten humor nepostřehla. Hodně mě mrazilo. Ale parádně napsané. Pořád jsem slyšela babičku, její výrazy a obraty. Jako by paní Dvořáková poslouchala za dveřmi. Díky.

cérka

Pořád váhám jak knihu hodnotit. Z kraje příběhu jsem byla zaražená a zklamaná, nechápala jsem co mi autorka chce sdělit. Kam příběh/y směřuje/í. Mám raději celistvé vyprávění, povídky jsou na mě moc krátké. Než si stihnu oblíbit nějakou postavu nebo si ji dokonale představit, už je konec. U této knihy to vypadalo na stejný problém, ale poslední povídka to zachránila. Nářečí mi v žádném případě nevadilo, ale některé výrazy ano. Nakonec hodnotím 4*. Postavy jsou vykresleny opravdu realisticky a dokonale.

knih.sasa

Pokud bydlíte na dědině, tak víte,jak to chodí a budete číst prakticky o sobě a svých sousedech. Příběh muže středních let v trochu vulgárnějším stylu mě nebavil, neseděl mi styl sdělování. Nejlepší je poslední příběh starých manželů, kteří se ne/potřebují a taky o tom, jak je ne/potřebují jejich příbuzní. Závist, peníze, dávky od státu, statkách vs. domkař... Výborně jsou vystiženy kritické promluvy postav, většinou z více úhlů pohledu. Čím je hrdina starší. To potvrzuje jejich životní zkušenost. Nejdelší část knihy věnovaná manželům a jednomu nepovedenému a jednomu povedenému synovi, bych asi rozdělila do 3 samostatných částí a nedávala bych je dohromady. Ale chápu, jsou jedna rodina. Celkově povedená a velmi čtivá kniha.

Anna27

Čtivé, vtipné, ze života, podání nářečí super. Autorka mě svým stylem psaní mile překvapila a její další knihy si s chutí přečtu.

sarhaj

Krásné čtení... kdo někdy žil na vesnici, tak ví, o co jde.

Ivuska.09

Vím, že Petra Dvořáková je oblíbenou autorkou. Dědina mě rozhodně zaujala stylem, jakým je psaná. Nářečí mi vůbec nevadilo, celá kniha tak získala na autentičnosti. Dějově mi ale příběh úplně nesedl, rozhodně mě nebavil tolik jaké jiné knihy od českých autorek. Čte se ale docela dobře, takže přečteno jsem měla za chvilku.

lushi

Takovou knihu o ničem jsem přesně potřebovala. Kniha se četla jako po másle, skvěle odrážela mé vlastní zkušenosti, opravdu bravurní popis a výběr témat. S nářečím jsem problém neměla, i když ho vůbec neznám.

kytarka

Dědina - to je obyčejná vesnice na Vysočině. Dědina je plná obyčejných vesnických osudů. Spisovatelka nám perfektně popsala takovou obyčejnou českou vesnici. To si myslím, že se ji povedlo krásně. Popsala ji v místním nářečí, i když mám nářečí ráda a většinou mi nevadí, tady mi místy vadilo. Celkový dojem z knihy mám takový nemastné neslaný příběh plný závisti, neporozumnění a drbů.

vendulacte

Knížka se hezky četla...bydlím na vesnici a můžu říct, že některé postavy by se dali najít i u nás. Jediné co mi vadilo, bylo nářečí, kterým byla knížka psaná.

Adriana.82

Mno já nevím .... dám si tlačenku s cibulou , zapijó to mlíkem a dojdu za kravkou ....nářečí dobré .... ale pro mě nemastné,neslané .....

orson

Hodně povedená sonda do života na malé vesnici na začátku tohoto tisíciletí, vyprávěná různými postavami. Chvilku mi trvalo, než jsem pochopil, že se vypravěč tak často mění, ale pak jsem si to užíval. Jen ke konci už jsem měl v těch postavách trochu chaos. Ale jinak skvělé čtení - četlo se jediním dechem a to to vlastně pořádně nemá ani děj.

Luxiee Axony
30.12.2018

Asi jako ostatní velmi oceňuji, jak autorka vystihla tamní mluvu, propojenost postav a dobré vykreslení jejich charakterů na pár stranách.
Ač se na první pohled nezdá, jedná se o dobrou reflexi určité společnosti, která o mnohém vypovídá. Snad to bude odstrašujícím příkladem novým generacím, které by se už neměly toliko řídit tradicemi, nýbrž rozumem.

Jolina
29.12.2018

Skvělá sonda do vztahů na vesnici. Nic není popsáno přímočaře, avšak na daných situacích a momentech člověk cítí, jak vesnice tepe, jak žije, jakým způsobem se k sobě lidé mají apod. Žádné předstírání, vše na rovinu. Tvrdý život bez přehrávání. V podstatě jde z příběhů až smutek, jak jsou vztahy nerovné. Možná bych ocenila, kdyby se osudy lidí v jednotlivých povídkách více proplétaly a jednotlivé postavy se objevovaly častěji. Jinak doporučuji moc!

bookcase
27.12.2018

Výborné, přečetla jsem, ani nevím jak. Perfektní sonda do života na vesnici. Líbilo se mi použití nářečí.

harena
23.12.2018

Co na to říct? Pane jo, to je život. Kniha se mi moc líbila, nic nepředstírá, jen vypráví, jak to všechno kolem nás je. Není to příběh, od kterého se nemůžete odtrhnout, nejsou tu vraždy, akce a přesto čtete a čtete a všichni ti lidé z dědiny vás už nenápadně dostali a chcete vědět, co s nimi bude dál. Život na vesnici, generační rozdíly v pohledu na to, jak se má žít, osudy obyčejných lidí - a to vše popsáno velice čtivě a zajímavě. Pro mě skvělý čtenářský zážitek.
"Každej den, pořád znova. Zdá se mně, že celý roky každej den stojijou ve frontě po ránu úplně stejně. Akorát, že za ty leta, co tady prodávám, sou na místech rodičů jejich děcka, kerý už dospěly v rodiče, a teď sem tahají zase svý děcka. A ty si za pár let zase stoupnou do fronty, zatimco voni budou doma pomalu umírat."

asam
19.12.2018

Humoru jsem tam moc nenašla. Tvrdý život na venkově, se všemi klady a zápory. Vesnice tak jak je - všichni se znají, vidí si do talíře, nic si neodpustí, jeden závidí druhému. A to co projde bez povšimnutí ve městě se v dědině přemílá stále dokola a sousedi jsou rádi, že se to stalo jinde, ne u nich. To je lidská vlastnost.
Moc pěkné nářečí. A pěkná obálka.

tonysojka
16.12.2018

Jako odmalička vesničan obdivuji přesné popisy vesnického prostředí,zabijačky,rozpadu posametových nadějí při střetu s nastupujícím kapitalistickodemokratickým režimem,který přinášel nezaměstnanost a likvidoval malé hospůdky a večerky a vzrůstající frustraci vesničanů z těchto nečekaných změn.Jsem nadšen z přesného popisu charakterů postav a z jejich dokonalých vnitřních monologů,přesně vystihujících jejich povahy.A tady jsem byl trochu zneklidněn přemírou závisti ,pomluv a vypočítavosti.Myslím si ,že na vesnici to není až tak hrozné . Ve městech to bývá stejné ,akorát že na vesnici si lidé vidí víc do talířů a jsou více na ráně.Na vesnicích bývá přece také veselo a to myslím veselo bez postranních úmyslů,než jak nám předkládá Dvořáková ve své knize.Někdy se téměř blížila k odtažitosti Kunderových příběhů.Zkrátka mi tam chyběli postavy "čistého srdce nesoucí naději v lepší život".Přesto dávám pět hvězd za přesnost,dokonalost ,čtivost a odvahu.

KSarlota
15.12.2018

Moc se mi libila. Zapletky i jazyk

mmiirrkkaa
12.12.2018

Čtivá oddechovka. Po všech Hartlech a Třeštíkových příjemná změna. Dialekt mi nevadil. Navíc to všechno bylo velmi uvěřitelné. Rozhodně doporučuji.

Lenkakolar
07.12.2018

Knihu jsem přečetla jen stěží. Zacatek dobry, bavil me, hlavne nářečí, které je mi blízké. Děje povídek me nenadchl, kromě snad druhe ze čtyř. Jinak celkem slabost. Každopádně jako oddychovka je vhodná.

čika
03.12.2018

NO....tak trochu ako kladivom po hlave. Uvedomujem si dobre, ze takto vyzera realita, ale prosim, nechajte mi aspon zopar idealov. Neviem sa rozhodnut, ci je mi protivnejsi slovensky dedinsky magicky realizmus alebo tento nemagicky natvrdo :-)
Kniha ma dost vycerpala a ta jedovatost mi uz na konci prisla naozaj samoucelna. Niet tam pozitivnej zenskej postavy, niet tam vlastne pozitivneho motivu.
Dialekt sa mi pacil moc...osobne - hoci normalne to v knihe nepotrebujem - by som uvitala katarziu, ocistenie...nedostavilo sa

Jessica007
30.11.2018

Nářečí se mi líbilo. Jinak je to dost syrové a i depresivní. Nějaké ideje nebo ideály, nebo něco pozitivního, co bych si z knížky mohla odnést - tak to jsem nic nenašla, asi tam nic takového nebylo, to je zase v jiných knížkách. Každý pro sebe, aby měl co nejvíce, pomluvy, drby, no.. Docela dobře se mi ale knížka četla, ovšem je to zase takové smutné, jak se tam ti lidé chovají a jak přemýšlí.

haski
28.11.2018

Tak to mě bavilo. Krásný propletenec postav několika rodin na vesnici. Psané dialektem Vysočiny, který dobře dokresloval atmosféru. Vlastně tam jednotlivé postavy v duchu říkaly to, co by člověk asi nikdy nahlas nevyslovil. Mě se to moc líbilo. Obvykle mě ocenění (např. Magnesia Litera) trochu odradí, že půjde o něco moc intelektuálního nebo oduševnělého, ale tady jsem se spletla.

pepa4081
28.11.2018

Knihu jsem přečetl za dva dny. Vždycky, když už mne začínala docela bavit, děj odbočil a já se začal spíš nudit. Ocenil jsem použití nářečí a fakt, že autorka opravdu skvěle vystihla povahy vesnických buranů, závistivců a drben. O takových lidech ale nemám potřebu si číst. Kniha navíc neobsahuje žádný příběh. A humorného mi tam nepřišlo nic, spíš na mne dýchla lehká deprese. Pro mne to byla téměř ztráta času.
Neuspokojivé.