Dědina

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Lehce humorný příběh jedné současné vesnice. Hranice rozorané mezi poli i lidmi. Hospoda, malá prodejna, zabíjačky… a sám život. Nevěra a jeden nezdařený pohřeb. Nemoderní výchovné metody a rozšlápnuté kuře. Babka s dědkem srostlí jak dva stromy. Život, tady ještě stále spjatý s půdou, zvířaty a hospodařením. To všechno je Dědina, tragikomický příběh vyprávěný očima jejích obyvatel. Sedlák Josef se marně trápí, proč jeho syn Zbyňa odmítá převzít hospodářství, když je tolik co napravovat na polích zničených v družstvu. Vavirci počítají, kde by mohla ukápnout další koruna, dobrosrdečná prodavačka Maruna se snaží být s každým zadobře a řezník Láďa se dobývá pod cizí sukni a přitom řeší, jak uživit rodinu. A malá Petruna? Ta chvilku neposedí. Na pozadí lehce humorného vyprávění se před čtenářem odkrývá venkovské hemžení v nepřikrášlené nahotě. Přirozená fyzická blízkost hrdinů, jejich společná práce, jejich touha po lepším živobytí až vypočítavost jsou zdrojem věčných svárů i svázanosti a také marné snahy vyléčit minulé rány. Svižné vyprávění formanovského střihu, které však není cynické; nikoho nesoudí a co je podstatné — nenudí....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/366042/dedina-ls6-366042.jpg 41586
Žánr
Romány, Literatura česká
Vydáno, Host
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (525)

Kniha Dědina

Přidat komentář
Kajami
předevčírem

Oddechovka, ktera vas vnese do dediny. Ja si hned vzpomnela na nekolik vesnic, kde jsem mela vice moznsot poznat jejich obyvatele. Ocenuji i to, ze je napsana v nareci. Strhavam hvezdu za to, ze je zamerena na “cernou” stranu vesnicanu - zavist, pomluvy, ...

Panpalapax
04. května

Bylo to pro mě drsné čtení. O to drsnější, že to bylo realistické. Mnohá fantazy kniha, s obrovskými bitvami proti armádě zla, mě nechávala v klidu. Příběhy z dědiny mě však zasáhly plnou silou. Protože podobné události jsem také prožil. Všechno to patří vlastně k běžnému životu, nejen na dědině. I když tam je to jaksi kumulované na menší prostor. Jak jsem četl ty propletené osudy nahlížené různými postavami, tak to bylo nějak hrozivé. A vedlo ke znepokojivým úvahám. Co si o mě myslí sousedka? Neměl jsem říci něco tetě při poslední rodinné oslavě? A bratranec? Jak to vlastně má s tím barákem...


KristinaKubok
26. dubna

Petra Dvořáková je podle mě velmi dobrá současná spisovatelka. Co se mi líbí je, že umí zachytit s až bolestivou upřímností charakter lidí. Má velmi dobrý jazyk, určitě si ke každé své knize dělá hluboké rešerše, protože knihy jsou různorodé a barvité.
Po Dědině jsem sáhla jako po oddechové knížce po všech těch těžkých tématech z druhé světové války a ze začátku jsem si říkala, že jsem se fakt trefila sama sobě do sliny. Bohužel knihu odkládám ve 3/4 a už mě nebaví a po druhé, třetí povídce bohužel strmě upadal zájem.
Poslouchala jsem jako audioknihu, kdy obzvláště chválím pana Vyorálka!

Jana512
24. dubna

Pro můj vkus trochu drsný pohled na život vesnice. Jako kdyby se tam odehrávaly jen zabíjačky a nevěrnost tam kvetla. Jistě na vesnici se moc neutají, ale jsou tam i lidé obětaví a čestní, často s námahou dojíždějící za prací, či za vzděláním.
Jistě je to záležitost autorky, jak nám dá nahlédnout do života na dědině. A některé lidské vztahy se jí podařilo nám přiblížit.

WaN635
22. dubna

Přesně to, co jsem od knihy očekávala, jsem dostala. Kniha byla pro mě oddechová, pravdivá, četla se mi velmi dobře. Pro mě tam nebyl žádný kladný a ani záporný hrdina.
Prostě obyčejný příběh o obyčejném životě, obyčejných lidi a obyčejných starostech. A i přesto mě dokázal pohltit a knihu jsem nechtěla odložit.

Křovinka
13. dubna

Audiokniha
Pět hvězd dávám jen díky skvělému načtení. Všichni interpreti jsou nepřekonatelní.
Kdybych četla jako knihu, asi by mé hodnocení bylo horší ...
Téma je pro mě dost nepříjemné, jelikož jsem optimista a stále hledám v lidech tu lepší stránku (možná by někdo řekl že jsem naivní). Při poslechu jsem se ale kolikrát přistihla, že znám podobné lidi a je mi známá i tato vesnická nátura :-)

LenaBil
10. dubna

Poslouchala jsem jako audioknihu, nebylo to špatné, ani mě to nenadchlo. Čtvrtou hvězdu přidávám jen díky lehké pointě na konci.

Markéta948
07. dubna

V knize jsem přečetla první dvě povídky. Poté se mi už dál číst nechtělo, protože mě to nebavilo. Knihy této autorky se mi líbí, ale Dědina bohužel ne.

1 ...