Dědina

kniha od:

Dědina https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/366042/bmid_dedina-ls6-366042.jpg 3.9 2359

Lehce humorný příběh jedné současné vesnice. Hranice rozorané mezi poli i lidmi. Hospoda, malá prodejna, zabíjačky… a sám život. Nevěra a jeden nezdařený pohřeb. Nemoderní výchovné metody a rozšlápnuté kuře. Babka s dědkem srostlí jak dva stromy. Život, tady ještě stále spjatý s půdou, zvířaty a hospodařením. To všechno je Dědina, tragikomický příběh vyprávěný očima jejích obyvatel. Sedlák Josef se marně trápí, proč jeho syn Zbyňa odmítá převzít hospodářství, když je tolik co napravovat na polích zničených v družstvu. Vavirci počítají, kde by mohla ukápnout další koruna, dobrosrdečná prodavačka Maruna se snaží být s každým zadobře a řezník Láďa se dobývá pod cizí sukni a přitom řeší, jak uživit rodinu. A malá Petruna? Ta chvilku neposedí. Na pozadí lehce humorného vyprávění se před čtenářem odkrývá venkovské hemžení v nepřikrášlené nahotě. Přirozená fyzická blízkost hrdinů, jejich společná práce, jejich touha po lepším živobytí až vypočítavost jsou zdrojem věčných svárů i svázanosti a také marné snahy vyléčit minulé rány. Svižné vyprávění formanovského střihu, které však není cynické; nikoho nesoudí a co je podstatné — nenudí.... celý text

Žánr:
Romány , Literatura česká

Vydáno: , Host
více info...

Komentáře (678)

Komentáře 678 Recenze 17

GeRaltzRiVie01
GeRaltzRiVie01
27.11.2023 3 z 5

Popis prostředí, řeč i vztahy autentické, ale tolik nenadchlo/nezabavilo.

Renatka11
Renatka11
31.10.2023 4 z 5

Tak reálné a tak povědomé! Dědina od Dvořákové jako by z oka vypadla té, kterou znám z dětství já. Přestože ta moje není na Vysočině ale v severních Čechách, bylo tam všechno - typický slovník, vesnické zabíjačky, pohřby i klepy, malý krámek Jednoty uprostřed vsi, ženské v zástěrách a chlapi v montérkách i hledání nových koťat v seně. Dokonce i ten talířek na obálce je stejný jako ten po babičce. Za mě opravdu povedená nostalgie.


momo.kg
momo.kg
24.10.2023 2 z 5

Ufff. Uz jsem od Dvorakove precetla vse, toto byla zatim posledni. Ale? Vsechny byly uzasne, jiji styl psani mi sedl. O Dedine se to bohuzel rict neda. Cetla jsem ji skoro 2 mesice.

Hana62
Hana62
22.10.2023 5 z 5

Moje první setkání se spisovatelkou. Určitě budu shánět další knihy. Nářečí neruší, postavy ze života. Na vesnici dnešních dní se už tolik nezasahuje do osudů ostatních. Žije se více za zavřenými dveřmi.

Ristridin
Ristridin
17.10.2023 4 z 5

Milé čtení o "problémech" obyčejných lidí žijících v kraji, se kterým je autorka spjata. První a čtvrtý (poslední) příběh byly slabší než delší dva prostřední. V druhém jsem úplně dokonale poznával osobu, kterou znám a která také žije na "dědině". Jazyk nepůsobil nepřirozeně a nějak na sílu. Líbí se mi, že nějaká taková oddechová kniha vznikla. Super je taky mapka obce na vnitřní straně obalu, kterou jsem stále studoval, protože postavy se v knize občas míhají rychle.

Marki019
Marki019
09.10.2023 3 z 5

Tak toto téma jsem od autorky nečekala. Už jsem od ní několik knih četla a tak jak je napsáno níže, úplně odlišné od ostatních jejich knih a témat. Kniha mi moc nesedla, trochu jsem se ztrácela kdo kam patří, ještě že je na vnitřní straně obalu mapka vesnice.

vklaskova
vklaskova
28.09.2023 5 z 5

Kniha je úplně odlišná od zbylých knih této autorky, které jsem zatím četla. Dosud jsem byla zvyklá, že se řešilo nějaké silné náboženské téma, anorexie a další problémy z autorčina života. Nyní jsem byla mile překvapena odlišným konceptem, který mě ale nijak nerušil. Prostý popis lidí žijících na vesnici někdy cca v 90. letech. Vždy očima jiného člověka. Mluva mi byla blízká, spoustu slov používá moje rodina dodnes. Co se příběhu týče - jsem moc ráda, že žiju v anonymitě velkoměsta, protože dovedu si představit, že takto to opravdu mohlo vypadat. Veškerý život podřízen tomu, co by mohli říct lidi z dědiny, z mého pohledu řešení malicherností a "problémů" tam, kde nejsou.
Moje vzdálenější rodina žije na Vysočině a myslím, že spousta napsaného může být pravda :-)

katerina.marko
katerina.marko
23.09.2023 3 z 5

Zajímavá kniha, ale asi to není úplně můj styl

Owain
Owain
12.09.2023 3 z 5

Krásné,a to nářečí,hned jsem si zvpomnela na babičku.

absa2611
absa2611
12.09.2023 5 z 5

V této knize se prakticky nic neděje. A zároveň se děje všechno. Takový je život na vesnici. A to se paní Dvořákové opravdu povedlo vystihnout.
Vrátilo mě to, místy "těžce nostalgicky", do vzpomínek na dětství, do víkendů a prázdnin u babičky a dědečka na venkově.
Přestože kniha popisuje současnou vesnici, mnoho se toho za těch několik desítek let od doby, kdy jsem byla také dítě, nezměnilo.
Teď už taky žiju na vesnici a jsem tu moc ráda a spokojená, ale protože pocházím z velkého města, zase tolik do myslí lidí, bydlících na vsi celý život, proniknout nemohu. Ale jsem si jistá, že autorce se to podařilo výtečně.
A jako bonus se mi líbilo i to nářečí, tak zvláštně namíchaná "Českomoravština". Když jsem občas zavítala na Vysočinu, vždy mě udivovalo, že tamní lidé mluví jako my, ale občas se jim do řeči připlete nějaký ten český výraz či koncovka. Skvělé! I to se autorce povedlo.
Kniha není pro každého, i já jsem se k přečtení odhodlávala několik let. Ale jsem ráda, že jsem ji konečně přečetla.

chimala
chimala
05.09.2023 odpad!

Od této spisovatelky jsem četla Vrány a právě začínám číst Sítě, od kterých se, nemůžu odtrhnout. Obě knížky super. Ale Dědina mě vůbec nebavila. Pěkně napsané nářečím, ale příběh o ničem. Na konci už jsem ani nevěděla kdo je kdo. A měla jsem co dělat jí dočíst do konce.

mirinda973
mirinda973
04.09.2023 4 z 5

Příběh jako takový celkem nijaký, ale já poslouchala audio a řekla bych, že díky nářečí, které je posluchačům výborně podáno několika interprety bylo lepší než knihu číst. Já se skvěle bavila.

Mišák240
Mišák240
28.08.2023 5 z 5

Tak u této knihy jsem se opravdu bavila. Poslouchala jsem jako audio, která je namluvená našimi herci komiky a opravdu je to povedená, humorná a oddychová kniha.

michaelaaa5
michaelaaa5
15.08.2023 3 z 5

Přestože je kniha napsaná nářečím, čte se jednoduše, jen mi v hlavě asi dlouho nezůstane. Příběhy o lidech z dědiny, psány z pohledu různých lidí rozdílné generace..

JancaMia
JancaMia
02.08.2023 5 z 5

Na vesnici jsem žila 8 let, přesně takhle to chodí autorka to vystihla naprosto přesně a přitom by stačilo tak málo .. těším se na Pláňata =)

Aiden888
Aiden888
29.07.2023 4 z 5

To jsem takhle jednou narychlo sháněla knížku, abych se nenudila při čekání v kavárně a narazila jsem na Dědinu. Aniž bych znala autorku, nebo cokoliv věděla o knížce, zkusila jsem to. A musím říct, že je to hodně zajímavý čtení. Nečekejte žádné napětí ani brutální zvraty. Je to spíš takové odpočinkové čtení o životě na vesnici. Za to vlastně dávám jednu hvězdičku dolů. Nářečí z Vysočiny mě nijak nerušilo, ale vadilo mi, že byť se knížka odehrává v poměrně nedávné době, vykresluje vesnici jako totální vidlákov plný vyčuraných buranů. Jestli to tak na venkově pořád je, o tom silně pochybuju, ale v téhle knížce byste dali facku snad každému z hrdinů.

Slůník
Slůník
08.06.2023 4 z 5

Jazyk neoddělitelná součást čtenářského zážitku, ve spisovné češtině by to byla jiná kniha. Trochu deprese z toho, jak málo pochopení dokážeme pro druhé mit.

PetrazÚstí
PetrazÚstí
08.06.2023 5 z 5

Kniha, která mě chytla a už nepustila. Líbily se mi jednotlivé dějové linky postav, stejně jako jejich mluva, která byla precizní, velmi dotažen á a bez chyb, na což jsem citlivá. Ze současné prózy je to určitě jedna z těch lepších věcí.

Rade
Rade
05.06.2023 4 z 5

Jazyk? Naprosto skvělý! Takové použití nářečí jsem ještě neviděla.
Postavy, dialogy, skvělé, skvělé! Zápletky, řešené maléry, výchova dětí, manželské vztahy a další rodinné propletence uvěřitelné, odkoukané ze života, úplně jsem ty jednotlivé postavičky z dědiny viděla a slyšela.
A proč tedy o hvězdičku méně? Protože nějak nemůžu, a hlavně nechci uvěřit tomu, že je česká, resp. moravská vesnice komplet taková. Závist, drby, za prachy všechno, bez nich nic, i ta pomoc v rodině je taková vypočítavá, mezigenerační vztahy neutěšené.
Čtení, které mě ohromilo a současně deprimovalo.
Vzpomínám na Poláčkovo Okresní město, je to o něčem jiném, ale přesto hodně podobné. Obdobná vypočítavost, závist a mamon a neupřímnost; na jednu stranu trefné, na druhou stranu rozpaky.
Z této knihy mám stejné pocity; opravdu jsou lidé takoví?
-----------
Bohužel o kouzlo mapy dědiny jsem kvůli knihovnou zataveném obalu přišla...

BetyN.
BetyN.
10.05.2023 4 z 5

V tomto románu nahlédneme do hlavy několika postavám z jedné malé moravské vesnice. Představy o tom, jak si jsou lidé na vesnici blíž, se záhy po přečtení této knihy rozplynou. Je to totiž přesně naopak, rozděluje je závist, manipulace, klepy, spory o půdu nebo vztahové problémy. Autorka vše velmi realisticky popisuje, navíc autencititu této knihy zvyšuje i zvolený jazyk. Čtení mě moc bavilo, byť jsem kolikrát měla oči na vrch hlavy, co si postavy myslí a jak jednají. To souvisí s tím, že jsou opravdu dobře vystižené, jsou to lidé z masa a kostí, se svérázným pohledem na svět, kteří v životě a ve svých názorech nepřekračují hranice venkova. Petra Dvořáková nám všem výborně nastavuje zrcadlo. Těším se na její další knihy.

Karolína18
Karolína18
05.05.2023 5 z 5

Jak mně tahle kniha připomínala naší vesnici, to bylo až k neuvěření. Hlavně některé ty zapšklé staré báby, především ta v poslední kapitole, byla jak naše babička. Co si budeme ten jazyk jsem snášela docela těžko, sama nemluvím běž nářečí, ale tohle bylo poněkud silné kafe. Z některých zastaralých názorů mi vstávaly vlasy na hlavě, ale vím, že to tak přetrvává. Nakonec se jednalo o obraz takové klasické vesnice, kde se ještě udržuje hospodářství. Žárlivost, nevěra, závist, to je všude, akorát už možná ne kvůli půdě, ale jeden druhému vidí do talíře a myslí si, že má právo mít na cizí životy nějaký názor. Tematika peněz a hrabivosti mi byla také blízká, myslím, ze málokdo to v rodině nezažil, někdo chce prostě vždycky víc. Kniha je skvělé napsána, opravdu byla čtivá a hrozně moc pravdivá.

pige
pige
04.05.2023 5 z 5

Dokonale vykreslené.

ivzu77
ivzu77
04.03.2023 4 z 5

Autorčina poznámka, že se možná nezavděčí pravopisným čtenářům, se mi po přečtení zdá úplně irelevantní. Právě ta mluva, nářečí a lidová slova z úst obyčejných lidí dělala tuto knihu tak speciálně krásnou a zvláštní, že obdivuji její umění a odvahu. Děkuji

Janca007
Janca007
28.02.2023 3 z 5

Kniha se mi i přes nářečí četla dobře. Popisuje život na vesnici s jeho radostmi i starostmi. Příběhy jsou lehce propojené, i tak pro mě bylo obtížnější se ve všech postavách a vztazích mezi nimi vyznat.

Knihomolka544
Knihomolka544
24.02.2023 4 z 5

Pekna autenticka knizka. Malokdo je schopen se tak vcitit do uvazovani ruznych (casto nedokonalych) postav jako Petra Dvorakova.
Bavilo me, jak jsem jiz zminene postavy nachazela v dalsich castech a dostalo se mi i dalsi perspektivy. A nareci se mi moc libilo!
Nic, co v cloveku bude dlouho rezonovat, ale na tento zanr opravdu mistrovsky napsano.

Ada0004
Ada0004
22.02.2023 3 z 5

Velice pěkné vykreslení obyvatel dědiny i dobře propojené, ale mne to moc nechytlo, byla jsem ráda, že jsem dočetla.

jitka3027
jitka3027
20.02.2023 4 z 5

Tato knížka je přesný obraz toho, co se mi vybaví, když se řekne vesnice. Všechny postavy jsou určitým způsobem v každé rodině, tady to umocňuje i nářečí a bavily mě i postoje jednotlivých postav. Bavila mě první povídka, i když její postava mi byla fakt nesympaticka, mrzí mě, že to byla nejkratší povídka, příběh řezníka byl taky perfektně zpracovaný. Nejslabším článkem pro mě byla třetí povídka, bohužel ta nejdelší. Čtvrtá je bohužel i dost častá v normálním životě....

Celkově se mi kniha libila :)

tittanie
tittanie
20.02.2023

Od autorky jsem toho přečetla letos docela dost, tak jsem si říkala, že se pustím i do této knihy, kterou jsem původně číst nechtěla kvůli nářečí, které mi nakonec vůbec nevadilo.
Přijde mi, že kniha je o generačních sporech. Obsahuje čtyři příběhy a v každém je hlavním hrdinou jedna generace. V první vnučka, ve druhé rodiče s malými dětmi, pak rodiče s dospělými dětmi a v poslední babička a dědeček.
První dva příběhy jsem přečetla strašně rychle, tak jsem si říkala, že to budu mít přečtené za hodinu, jenom že další dva už byl hodně dlouhé. Před touto knihou jsem četla Meze rozorané od Javořické a třetí příběh byl i o vztahu k půdě, minulá generace vs. současná generace vs. budoucí generace. A v poslední příběhu mi vadil dost častý popis počůraného dědy.
Jenom úplně nedokážu říct, kdy se kniha odehrává, někdy mi přišlo, že v současnosti, někdy v minulosti, ano postavy popisovaly svou minulost atd., ale přišlo mi, že myšlení postav je takové staré, jak z 90.let...

Ayame420
Ayame420
19.02.2023 5 z 5

Hořkost atmosféry maloměšťáctví je mi (bohužel?) více než blízká. Žila jsem v tom dvacet let. Velmi povedená kniha, neméně z jazykového hlediska!

Jossie
Jossie
30.01.2023 5 z 5

To nářečí byla ta pravá třešnička na dortu hezky vykreslených charakterů lidí.