Sítě

kniha od:

Sítě https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/278849/bmid_site-UIS-278849.jpg 4.2 1134
Koupit Koupit eknihu
Bazar

Tři příběhy o tom, jak nízké sebevědomí ovlivňuje náš život. Jste ohroženi jen do té míry, do jaké sami sobě nevěříte. Kde je nízké sebevědomí, stojí nablízku i manipulátor. A hledá, jak by vás využil ve svůj prospěch. Tři současné ženy, tři příběhy, které se zdaleka netýkají jen jich. Kristýna se svým malým synem konečně zakotví ve vztahu s charismatickým a movitým Jáchymem. Jediným jejich problémem je, že Kristýna si „trochu nevěří“. Začíná tedy navštěvovat psychoterapii, která ji však velmi rychle přivádí k dramatickému poznání i změně života. Karolína čeká čtvrté dítě a definitivně si přiznává, že opakuje nenáviděné chyby své matky. Touha vymanit se z vlivu nábožensky fanatického manžela, který striktně odmítá antikoncepci, ji přiměje oslovit starého kněze Ambrože. Dokáže ale vystoupit z bludného kruhu? Stačilo by mít jen o trochu větší prsa a život by byl mnohem lepší. Nadinu touhu po dokonalosti neumenšuje ani fakt, že jako zdravotní sestra se denně setkává s opravdovým utrpením a smrtí. Postupně se stává cynickou obchodnicí s důvěrou a před čtenářem se na pozadí příběhu rozkrývá i zákulisí kontroverzního obchodu s ukládáním pupečníkové krve. Není lhostejné, zda budete vně, nebo uvnitř sítí. Rybolov začíná!... celý text

Žánr:
Romány , Literatura česká

Vydáno: , Host
více info...

Komentáře (301)

Komentáře 301 Recenze 14

evilunicorn
evilunicorn
včera 4 z 5

Pro mě to nebylo ani tak o sebevědomí jako spíš o manipulaci..Zajímavé příběhy, byť první dvě povídky mi přišly zbytečně rychle ukončené se zvláštní pointou.Určitě stojí za přečtení,i když cílí spíš na ženy a zpracovaná témata tomu odpovídají. Čtivé, i když neveselé čtení.

sweeney
sweeney
26.09.2023 3 z 5

Knížka to není špatná, nicméně mě nejvíce zaujal třetí, poslední, příběh. Příběh o zdravotní sestře, která se celý život "honila" za přeludem, aby pak nakonec poznala pravý smysl života. Všechny příběhy jsou smutné, pojednávající o různých životních peripetiích/problémech, které můžou potkat kohokoli.


JuDrdáková
JuDrdáková
11.09.2023 4 z 5

Poznámka k druhému příběhu:
Trochu mne štvaly ty vsuvky, jak máš zapomenout na dřívější život s partnerem, protože už bude jiný, a podobně
Myslím si, že příběh byl poměrně uvěřitelný, mohlo by se to jistě v Česku stát, ale jde o příběh o jakési sektě uvnitř katolické církve, ne obecně o církvi a křesťanství.
Mám s církevním prostředím a touto tematikou bohaté zkušenosti:
Rodiče konvertité (máma křtěná po dvou dětech), racionálně uvažující lidé, po 25 letech se milují, zavržení minulosti se co vím nekonalo.
V rozvodu tchýně a tchána hrál určitě roli příklon manželovy mamky k víře, ale spíš jako obranná reakce na problémy a způsob, kterým se více odcizili. Rozhodně to nebylo tak jednostranné, jako v knize, a problémy pramenily jinde a spíše na straně druhé.
S metodou plánovaného rodičovství mám čerstvou zkušenost, světě div se opravdu fungovala, dokud jsme chtěli (asi rok), pak se nám díky ní podařilo na první pokus otěhotnět. Mimochodem, dá se to zpříjemnit, speciální destičkový teploměr nalepit do podpaží, změří teplotu každý den ve stejný čas sám + ovulační testy, a to mi stačilo a fungovalo. ALE, rozhodli jsme se v PPR jako v metodě antikoncepce nepokračovat, 1. kvůli risku, kterým by bylo těhotenství brzy po císařském řezu, 2. (a to je možná důležitější), protože jde trochu proti lidské přirozenosti a ženské cykličnosti - mít sex v období, když to hormonálně nechceš ? To je podle mne ta hlavní nevýhoda metody, o které v knize nepadlo ani slovo! Což je škoda. Místo toho to vyznělo, že je žena nucená a že to nefunguje. Tak jen nabízím pohled z reálného života katolíků. Je to docela vzdálené. Občas to bylo trefné a zasmála jsem se (Přiznej si VE SVOBODĚ, že máš problém), ale příběh byl spíš o sektě, která měla s katolíky společné jen označení. Trochu mi to připomínalo nějaké zahraniční extrémistické církve/proudy (např. v USA).

EvaHonsová
EvaHonsová
07.09.2023 5 z 5

Vynikajícím způsobem vykreslené 3 příběhy zaměřené na manipulátory, kult osobnosti a na lidi, kteří zneužívají svou moc nad ostatními lidmi. Nejvíc mě oslovil první příběh. Druhý příběh z katolického prostředí je velmi hodnotný radami řádového kněze Ambrože. Člověka až mrazí z tíživé situace, do které je Kristýna svým milujícím mužem uvězněna. Ve třetím příběhu je hlavní hrdinka zápornou postavou a opět čtením jejího způsobu myšlení je člověku až fyzicky zle. Petra Dvořáková opět nezklamala! Doporučuji vřele.

Sidonka3
Sidonka3
02.09.2023 5 z 5

Musím přiznat, že čtení bylo sice přínosné, ale pro mě nepříjemné až bolestné. Hrdinky se musí protrpět zkušenostmi a vývojem k poznání, že když podvědomě cítí v nějakém vztahu k někomu či něčemu napětí, nesvobodu a nepohodlí, neřku-li když jim něco nesedí nebo je někdo tíží, dusí, nemůžou být spokojené samy se sebou ani v životě, i kdyby se rozkrájely.
Nejsvižněji ubíhá první, nejdelší povídka. Druhá je necitelným až tvrdým jednáním celého okolí k matce a jejím dětem zarážející. Zvlášť když se všichni kolem domnívají, že ve své krutosti jednají správně a mají patent na jediné správné řešení...
Jen v třetí povídce je hlavní postava negativní a má jiné, egoistické motivace ke svému amorálnímu jednání. Příběh zdrav.sestry je zároveň depresivní sondou do podfinancovaného zdravotnictví, pohrdání lidmi a často opakovanými slovy jsou bezbrannost pacientů nebo mít nad někým moc.

Jsem ráda, že jsem si to přečetla, ale nečetlo se mi to hezky. Není to jen o nesvobodě, ale i o neporozumění, manipulacích, bezohlednosti a touze po moci hraničící s psychickým týráním. Kéž by všechny podobné oběti i v reálném životě prohlédli a našli řešení, jak z náročných situací včas odejít, protože na odchod také musí být určité vlohy a prostředky. Snad k prohlédnutí zneužívaným obětem špatného zacházení krom jiného pomůžou i podobné psychologické knihy na dané téma.

"Člověk je povinen za každých okolností jednat podle svého svědomí.. i když je v rozporu s učením církve. A má se u toho modlit o poznání, proč tento rozpor má... "
"Lidská důstojnost je základním předpokladem jednání a rozhodování.... " "Jen skutečně svobodné jednání má cenu, musíte věřit sama sobě (a svému pocitu z něčeho), nelze se spoléhat na druhé..." Že je něco takového samozřejmé? Já myslím, že ne. Život je někdy příliš zamotaný a něco ukryté pod pokličkou, pod kterou nevidí ani sám aktér příběhu.

Mermaida
Mermaida
22.08.2023 3 z 5

Mě kniha zaujala jenom na půl. Z prvního příběhu jsem byla unešená a pohlcená jím. Ten druhý - katolický, ten mě vůbec neoslovil a u toho posledního jsem to měla tak napůl. Svým způsobem byla kniha čtivá, ale pro mě ne natolik, abych s ní trávila každou volnou chvíli. Od autorky to byla moje druhá kniha - první byla Vrány a z té jsem si doslova "sedla na zadek", ale u téhle jsem stejný čtecí zážitek neměla.

Patane
Patane
26.07.2023

Mě kniha doslova pohltila. Všechny příběhy mě oslovily. Nejvíc deprimující mi přišel poslední hlavně kvůli líčení nemocničního prostředí. Nejméně uvěřitelný mi přišel první, nevím, jestli by dotyčná tak rychle prohlédla manipulátora a jednala tak razantně. Druhá povídka se mi líbila tou dopisovou formou. Petra Dvořáková mě hrozně baví.

Radka1911
Radka1911
09.06.2023 5 z 5

Ze začátku jsem si myslela, že mě tyto povídky až tolik nepohltí, opak je pravdou. Jedná se o tři velice uvěřitelné příběhy ze kterých občas běhá mráz po zádech. Určitě doporučuji ke čtení.

Toňula
Toňula
08.06.2023 4 z 5

Moje první kniha od této autorky, první povídka nejlepší, gradující příběh o střetu s psychologem, který manipuluje hrdinčiným životem až do krajnosti..poslední povídka je zpověďí cynické zdravotní sestry, která až do hořkého konce věří správnosti svého přístupu k životu..prostřední povídka mě oslovil..

huhuhu
huhuhu
11.05.2023 4 z 5

Nejvíc mě zaujal první příběh, hlavně dialogy, na kterých je skvěle ukázáno, jak manipulátor každou situaci dokáže obrátit ve svůj prospěch, a i když se v dané situaci provinil on, vychází z ní nakonec jako vítěz a jeho partnerka se cítí provinile. Pouze konec mi přišel málo uvěřitelný, nezdá se mi, že by se Jáchym tak snadno vzdal, čekala bych spíš další přemlouvání, vyhrožování, vydírání, pronásledování apod. Druhý příběh by mi přišel realističtější, kdyby se odehrával v jiné zemi a jiné církvi, do českého katolického prostředí (alespoň podle mých zkušeností) moc nepasuje. Vzhledem k tomu, že je autorka známá svým protikatolickým postojem, velmi oceňuji, že do příběhu včlenila i kladnou postavu kněze Ambrože. Poslední příběh mi líčením lékařského prostředí připomněl Chirurga. Myslím, že největším problémem Nadi nebylo ani tak nízké sebevědomí, jako spíš pokřivený žebříček hodnot.

Nikusha
Nikusha
04.05.2023 2 z 5

Co se týče mně, tak tohle není můj šálek. První povídka mě ještě jakž takž bavila, ta druhá vůbec (nemusím náboženské fanatiky apod. takže jsem to spíš přeletěla očima) no a do té třetí už se mi ani nějak nechtělo. Ale určitě to neshazuju, jsou to silné příběhy ze života, napsané to taky není špatně, takže směle do toho. Jen mně to nějak nechytlo.

Sasha001
Sasha001
28.04.2023 5 z 5

Od autorky mám většinu knih přečtenou a její styl psaní se mi velmi líbí. Ani tato kniha nezklamala. Postavy jsou propracované a uvěřitelné, příběhy mě vtáhly a přečtená byla jedním dechem. Nejvíc se mi líbila první povídka o Kristýně a Jáchymovi.

loolee
loolee
27.04.2023 5 z 5

Druhá knížka této autorky a opět jsem nadšena. Jak jednoduše dokáže popsat problém, situaci. Všechny ženy mě vytáčely, tím, jak bylo snadné je zmanipulovat, jak se nebránily a braly vinu na sebe. Znám takové lidi i ve skutečnosti, vlastně i sama si často dávám leccos za vinu (ale nedávám to najevo, tedy myslím). A ono to může mít důvod i v dětství, na což mě přivedla další knížka autorky, Vrány. Asi nejvíc mě dostal třetí příběh, to zhroucení sebevědomí, jak málo stačí, když nejsou pevné základy vlastní sebeúcty a znalosti vlastní hodnoty. Opravdu dobré čtení, tohle není knížka, u které s poslední větou nevím, o čem vlastně byla.

Mibaf
Mibaf
26.04.2023 4 z 5

Všechny tři povídky mají bezesporu svoji kvalitu, dokážou člověka vtáhnout, postavy příběhů jsou zde dvojího typu: fandíte jim, nebo je nesnášíte. Po každém konci jsem si musel od další povídky dát trochu odstup a nutno říct, že rozhodně bylo vždy nad čím přemýšlet.

Na stranu druhou, v kontextu ostatních knih, které jsem od autorky přečet, mi tyto povídky připadaly, že už trošku recyklují to, co jsem znal z dřívější tvorby a nijak to nerozvíjí. Navíc (logicky) nemohou být povídky tak obsáhlé jako román. Proto jsem se rozhodl jednu hvězdu ve svém hodnocení ubrat. Už teď se ale těším, až paní autorka zase něco napíše.

Lotuska96
Lotuska96
25.04.2023 5 z 5

Tahle kniha je prostě skvělá! První a druhý příběh mě naprosto pohltily a budou mnou rezonovat ještě chvíli. Třetí část byla za mě nejslabší, ale celkově kniha předčila moje očekávání.

iška
iška
15.04.2023 4 z 5

Petra Dvořáková prostě umí. Nějaká ta síť čeká asi na každého z nás a jen na nás samotných je, zda se dáme lapit. Určitě stojí za přečtení.

Romanka89
Romanka89
27.03.2023 5 z 5

Původně jsem šla do knihovny pro Vrány, ale zrovna byly půjčené, tak jsem po přečtení přebalu sáhla po této knize. Musím dát plný počet. Všechny tři příběhy ve mně tak silně rezonovaly. Nejvíc teda první, sama mám s jedním psychopatem zkušenosti, první láska se mi moc nevyvedla, takže o to víc jsem to prožívala. A hlavní hrdinky z prvních dvou příběhů, to si člověk může říkat jak jsou blbý a že to nevidí, ale sama vím, že je to fakt těžký, i když vám okolí dává najevo že něco není v pořádku, tak váš partner má přece vždycky pravdu a ví co je správné pro vás pro oba. No uf. Takže teď se chystám na Vrány a určitě na něco dalšího od autorky.

Máca216
Máca216
23.03.2023 4 z 5

Nejvíce se mi líbila první povídka. Prostřední mě moc nebavila a třetí byla fajn. Všechny tři příběhy byly o ženách s nízkým sebevědomím, avšak každý úplně z jiného úhlu.

MiraRunaway
MiraRunaway
20.03.2023 3 z 5

Velmi se mi líbila prostřední povídka. Pořád jsem nad tím přemýšlela a bavila by mě samostatná kniha s Karolínou a otcem Ambrožem, protože mě obě tyto postavy přímo fascinovaly. První a třetí povídka za mě takový standard na který jsme u autorky zvyklí. Dávám 3* protože (přestože byly velmi dobré) u dvou ze tří povídek jsem měla pocit, že už jsem něco hodně podobného už někdy četla.

jitka3027
jitka3027
19.03.2023 5 z 5

Tři příběhy tak rozdílné, tak podobně zároveň o tom, kam nás může zavést naše sebevědomí, jak moc to ovlivní nás život a celou naši existenci. Moc pěkné vhledy a vykresleni pocitu jednotlivých hrdinek. Doporučuji.

BlueMind18
BlueMind18
19.03.2023 3 z 5

Takové ženské čtení nejen pro ženy. Tři povídky. Tři hlavní ženské hrdinky.

První povídka měla celkem slušný rozjezd, co mě ale vykolejilo, bylo posledních cca dvacet stran, kdy došlo podle mého názoru k obratu od literatury k časopisovému čtení. Za mě reálně nevěrohodné (bohužel) prozření hrdinky takzvaně na poslední chvíli po cca několikaměsíčním vztahu. Nevím proč, tedy, zda Dvořáková chtěla svou hlavní hrdinku Kristýnu ochránit před parazitickým partnerem, nebo protože chtěla edukovat své čtenářky/popř. čtenáře. Obojí na mě působilo rušivě, protože edukaci zvládne každý časopis, nadto je toto téma (tj. psychopatické osobnosti, byť se odborně od pojmu psychopatie upustilo) poměrně dobře známé i široké veřejnosti (nejen časopisecky, ale jde i o různé popularizační knihy typu Hadi v oblecích, Sociopati odvedle apod.).

Druhá povídka tematizuje něco, kde je Dvořáková takzvaně doma a je to vidět. Formou emailů a zápisků z jakéhosi sezení věřících (či jak to nazvat) zprostředkovává tři perspektivy Karolíny, lidsky moudrého kněze Ambrože a manžela Karolíny Standy, čerstvého konvertity s tendencemi k fanatismu. Středobodem je zobecněně řečeno možnost, resp. nemožnost věřící ženy v reprodukčním věku svobodně rozhodovat o svém těle, konkrétně takzvaná církví aprobovaná metoda počítání plodných a neplodných dnů jako jediný akceptovatelný antikoncepční prostředek - pokud to nevyjde a nevyjde to často nebo téměř vždy, tak je to proto, že je prostě v rukách božích nebo/a jde o selhání dotyčné ženy; obojí představuje brutální způsob ´vyvlastnění´ ženské tělesnosti. Zároveň zde, jak mám za to, Dvořáková nepřímo sděluje, že i v katolické církvi (jako ostatně v každé jiné) existují různé proudy, krajně exaltované (v knize společenství věřících kolem faráře Vojtěcha, které mi připomínalo prapodivnou sektu) a liberálnější (kněz Ambrož), které na toto téma nahlíží různým způsobem, tj. s menší či větší mírou empatie. Z pozice laika (katolická církev je mi poměrně vzdálená) a pozorovatele mám podezření, že v této oblasti bude liberálních/empatických duchovních jako šafránu. I proto oceňuji, že Dvořáková toto téma otevřela, pro mnoho praktikujících věřících (nejen žen) může být aktuální a pro ty, co jsou mimo církev, zajímavé.

Třetí povídka mi sedla úplně nejméně, byť je vidět, že oblast zdravotnictví je autorce blízké a popisy nejen nemocničního prostředí jsou krutě autentické, stejně jako propojení zdravotnictví a byznysu. Hrdinka Naďa je vykreslena snad až příliš jednostranně nesympaticky jako manipulativní mrcha toužící jedině po vysněné plastice, ale jede to celé jakoby po povrchu. Trest na konci mi připadá jako z říše deus ex machina, jakoby Naďa nebyla už tak obětí své bizardní touhy a soukolí zdravotnického systému, ale autorka ji ještě měla potřebu ztrestat, možná vedena i vidinou edukace svých čtenářek, což mi přišlo ještě víc nesympatičtější než hlavní postava samotná.

katlouc.ha
katlouc.ha
14.03.2023 4 z 5

Tři silné příběhy o ženách. Zajímavá kniha, ale místy psaná zbytečně zkratkovitě. Umím si představit, že kdyby se každá z těch částí víc rozepsala, vydala by na samostatnou knihu.

AnjaBo
AnjaBo
26.02.2023 4 z 5

Obsahově výborná kniha, moc se mi líbila a doporučuji! Kdybych ovšem neznala předchozí díla autorky, obal knihy by mě spolehlivě odradil. To se po dobu čtení naštěstí dalo vyřešit balícím papírem.

Michelle.Bee76
Michelle.Bee76
15.02.2023 4 z 5

Tři příběhy, tři ženy, tři osudy.. Zajímavě napsaná knížka, tři na sebe nenavazující příběhy žen, jejich životní postoje k žití a (nejen) vnitřní boje z pohledu psychologa. Obzvláště se mi vryl do paměti druhý příběh s tématikou rodiny a vlivu náboženského fanatismu na ni.

tittanie
tittanie
12.02.2023

Od autorky jsem četla Chirurga, Vrány, Zahradu a protože se mi knihy líbily, tak jsem si půjčila Sítě a Dědinu v knihovně. Sítě jsem přečetla za den.
Tahle kniha mi přišla jinačí než, ty které jsem četla od této autorky. První dva příběhy mi přišly podobné. V obou mi byly osoby Jáchyma a Standy strašně nesympatické. Poslední příběh mi nedělal moc dobře, protože celkově lékařské prostředí mi nahání hrůzu a tady mi nepřišlo nic pozitivního. V prvních dvou jsem něco našla, tady v tom posledním nic pozitivního nebylo.

artepeli
artepeli
08.02.2023 3 z 5

Po Vránách jsem se těšila na další silné příběhy, ale zdaleka to nebylo ono. Témata tedy zajímavá jsou, to každopádně, ale neseděla mi forma psaní. A nějak jsem těm příběhům nevěřila, že by je hlavní hrdinky řešily zrovna tímto způsobem.

monulam
monulam
07.02.2023 4 z 5

celkově se mi kniha líbila, i když jeden z příběhů mě moc nezaujal.

Bakana
Bakana
31.01.2023 2 z 5

Silná témata, ale styl psaní mi neseděl. Připadalo mi, že vzhledem k otázkám, které se řešily, je to takové zkratkovité a odfláknuté.

Arella
Arella
28.01.2023 5 z 5

Výborné. Moje první kniha od Petry Dvořákové a rozhodně ne poslední. Jsem ráda,že v českém rybníčku lze najít poctivou, pěknou literaturu. Děkuji

brabofka
brabofka
26.01.2023 5 z 5

3 ženy, 3 příběhy, 3 pohledy. A každý zajímavý. Sice by každý příběh vyšel na 1 knihu, protože to co nezaznělo, a co by zaznít mělo, a současně všechno relativně rychle "vyřešené". V reálu to tak opravdu není. Práce s lidmi je náročná. Navíc je opravdu důležité aby člověk si situaci uvědomoval a chtěl ji řešit. Přesto nebo právě proto, jsou takovéto knihy velice důležité!

soukroma
soukroma
21.01.2023 5 z 5

Autorku ještě neznám a nad knihou jsem dlouho váhala, aby to nebylo obyčejné ženské čtení z naší současnosti. Ale to jsem se na celé čáře spletla: připoutaly mne všechny tři příběhy tak, že jsem byla velice překvapená. Kdepak červená knihovna či ženské čtení, natož obyčejné (aspoň doufám, že případy to nejsou zcela obvyklé, ale spíš zřídkavé) - byly to totiž hotové psychothrillery, ovšem ze života!
Příběhy a hrdinky se lišit snad nemohou víc. Nečetla jsem v daném pořadí, začala jsem novelou poslední, nejkratší, ale asi nejtěžší, protože příběh samotné hrdinky mne zaujal zejména drtivým průletem nemocničním prostředím a jeho vývojem v naší moderní době. Jakkoli hrdinka chtěla jako sestra pomáhat, zdravotnictví ji po mnoha letech usilovné práce nakonec semlelo tak, že podlehla všudypřítomnému cynismu. To sice nebyl důvod její touhy po moci, obsese až kolapsu, ale rozhodně tomu dalo základ...
"Prachy umožňujou člověku mít a smět věci kolem sebe ovládat. Mít kontrolu nade vším ve svým životě je první stupeň moci. Až máte zvládnutej svůj život, můžete zkusit ovládat ty ostatní. ... Problém moci je ten, že chcete pořád víc."

Pak jsem se vrhla na novelu první, nejdelší. Děsivé a komorní, pouze z rodinného prostředí: jak dokáže zničit život jeden psychopat, když si ho pustíte domů jako milujícího partnera... Té zlovolné manipulace, oddělování hrdinky od jejích příbuzných a přátel a dokonce i od jejího malého synka, hnus. Jakkoli se pohledu zvenčí zdají náznaky zřejmé, psychopati svoji "profesi" umějí dokonale - jsou okouzlující a nikdo jim neodolá, natož aby jim snad nevěřil či podezíral z nekalých úmyslů. Psychoterapie nakonec hrdince pomohla vidět za svůj zamilovaný úzký pohled, i když vítěznému jednoduchému odstřihnutí se od psychopata jsem moc nevěřila (že by to bylo až tak snadné).

A nakonec prostřední novela o jednom obráceném křesťanovi a co to znamenalo pro jeho manželku a velkou rodinu. Rovněž děsivé, ovšem velice uvěřitelné. Dramatické vyvrcholení nakonec dopadlo ještě dobře, což je od autorky pozitivní přístup (i když jako návod pro ženy matky v podobné situace není úplně použitelný).
"Zdá se mi, že největší překážkou mé víry je víra všech v mém okolí."
"Nerezignujte na rozum a vlastní úsudek, je to náš dar od Pána Boha."

Spousta deprese a hrůz v mysli a za zavřenými dveřmi, ale velice dobře podáno i s odbornějšími vsuvkami (psychoterapeutické postřehy i psychologie obrácených na víru). Nejsou to přímo rady, jak postupovat, ale příběhy, z nichž se jistě lze poučit.
Sítě mohou opřádat kohokoli z nás - ani jedna hrdinka nebyla zrovna slabá, submisivní, nechající se vláčet proudem. Ale neustálý tlak okolí a událostí udělá své a i (nebo zejména) pro inteligentní ženy to znamená, že o sobě začnou pochybovat. Pak je třeba zobjektivnit si nějak vlastní pohled na sebe sama, což není zrovna jednoduché.
Jakkoli děsivé čtení, vynikající.

kiki11
kiki11
08.01.2023 5 z 5

Další skvělá kniha od Petry Dvořákové. Obdivuji u ní to, jak umí úžasně popsat charaktery postav, jak jde do hloubky a také to, že píše neuvěřitelně čtivě. Všechny tři povídky mě bavily, ta první se trochu táhla, ale zbylé dvě jsem zhltla na jeden zátah. Hlavně poslední povídka mě dostala asi nejvíc. Opravdu síla. Ráda si přečtu další knížku od této autorky.

n.markette
n.markette
08.01.2023 5 z 5

Všechny tři příběhy v knize byly velmi silné. Oceňuji podrobné vykreslení postav.

bookfan
bookfan
26.12.2022 3 z 5

(SPOILER) Po Chirurgovi pro mě trošku zklamání. První dvě povídky se mi zdály nejprve snad až nepravděpodobné (příběhy jakoby vytvořené jen pro účely povídek pro ženy), nicméně nakonec jsem si uvědomila, že podobné exempláře jako jsou jejich hrdinové/hrdinky, jsem už někde potkala. Což je vlastně hrozné. Knížky Petry Dvořákové nejsou brutální, přesto jsou děsivé. Jsou "ze života".
1. Povídka - Na první pohled úžasný muž (z něhož však už od prvních stránek čiší, jak je slizký a odporný) šikanuje svoji partnerku poznamenanou traumatem z dětství. Toho chlapa bych zbila, úplně jsem při četbě zuřila. A jeho partnerce bych taky nějakou asi vlepila, aby se probrala.
2. Povídka - Pro "změnu" tyranie ze strany manžela, který se dal na víru. Příběh se vyřeší zdánlivě absurdně (pan svatý se spustí), avšak ouha, pak si uvědomíte, že něco podobného potkalo např. vaši kolegyni ...
3. Povídka - Jak původně slušné děvče semlel zdravotnický systém ... zde bez šťastného konce. I když hrdinka poslední knížky opravdu neudělala dobrý dojem, nakonec jsem ji nejvíc litovala a z mého pohledu byla největší obětí. Kdo ví, kam bychom se sami vyvinuli na jejím místě....

Katka2382
Katka2382
13.12.2022 5 z 5

Jo tak to bylo něco,knížku jsem dala na jeden zátah.
První povídka se malinko táhla.
Druhá už se četla svižněji.
A třetí mě úplně rozsekala,ta se mi líbila asi nejvíc.Páč mám ráda příběhy z nemocničního prostředí.

denib
denib
09.12.2022 5 z 5

Tři příběhy. Každý jiný, ale všechny mají něco společného. Všechny ve mně vzbudily velké emoce. Nedokázala jsem zůstat chladná, každé postavě jsem buď fandila nebo jí zatracovala. Občas jsem se přistihla, že mám chuť křičet "tak už se prober, vždyť to je zmetek, copak to nevidíš"? Ale opravdu jsou situace, kdy je těžké vidět skutečnost, kterou si nechceme připustit. Tahle kniha mě opravdu zasáhla. Hlavně kvůli tomu, že to všechno je naprosto realistické. Nepochybuji, že takové příběhy se dějí dnes a denně. Doporučuji.

pavlačinka.1
pavlačinka.1
06.12.2022 4 z 5

Zajímavé tři příběhy, které jsou k zamyšlení...děj mě táhnul, dobře se četlo

Mišák240
Mišák240
05.12.2022 5 z 5

Za mě opravdu povedené, originální, ač místy drsné tři příběhy ze života žen, každý úplně z jiného soudku. Ve druhém příběhu musím zmínit opravdu velmi povedenou emailovou komunikaci.

Toledo
Toledo
06.11.2022 3 z 5

Tři úplně odlišné příběhy žen. První mě chytnul hned a četla jsem nonstop. Druhy mě zas až tolik nebavil a třetí mě trochu popudil. Jinak ale zajímavé čtení. Opět jiné, opět originální téma.

Safrika
Safrika
29.10.2022 4 z 5

Super, pribehy chytlave, ze zivota. Jak ja byla u dvou nastvana na partnera … dekuji, zkusim dalsi od autorky.