Sítě

Tři příběhy o tom, jak nízké sebevědomí ovlivňuje náš život. Jste ohroženi jen do té míry, do jaké sami sobě nevěříte. Kde je nízké sebevědomí, stojí nablízku i manipulátor. A hledá, jak by vás využil ve svůj prospěch. Tři současné ženy, tři příběhy, které se zdaleka netýkají jen jich. Kristýna se svým malým synem konečně zakotví ve vztahu s charismatickým a movitým Jáchymem. Jediným jejich problémem je, že Kristýna si „trochu nevěří“. Začíná tedy navštěvovat psychoterapii, která ji však velmi rychle přivádí k dramatickému poznání i změně života. Karolína čeká čtvrté dítě a definitivně si přiznává, že opakuje nenáviděné chyby své matky. Touha vymanit se z vlivu nábožensky fanatického manžela, který striktně odmítá antikoncepci, ji přiměje oslovit starého kněze Ambrože. Dokáže ale vystoupit z bludného kruhu? Stačilo by mít jen o trochu větší prsa a život by byl mnohem lepší. Nadinu touhu po dokonalosti neumenšuje ani fakt, že jako zdravotní sestra se denně setkává s opravdovým utrpením a smrtí. Postupně se stává cynickou obchodnicí s důvěrou a před čtenářem se na pozadí příběhu rozkrývá i zákulisí kontroverzního obchodu s ukládáním pupečníkové krve. Není lhostejné, zda budete vně, nebo uvnitř sítí. Rybolov začíná!...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/278849/site-UIS-278849.jpg 4.2604
Romány, Literatura česká
Vydáno, Host

Kniha Sítě

yoda365

Sítě jsou opět velmi zdrařilým pohledem do světa poruch osobnosti a možností jak takové až extrémně nesymetrické vztahy řešit s pomocí psychoterapie v různé podobě. Vyhrocenost mezilidských vztahů je zde posílena vztahem mezi (ne)sebevědomými. Čtěnář si musí nutně klást otázky ohledně svých kompetencí při svém vlastním působení v mezilidských sítích. Mnoho dospívajících si zjevně intuitivně uvědomuje, že zde existuje řada odborných poznatků v oblasti psychologie a dalších neruověd. Vlastní osobní vstupy do mezilidské reality se však odehrávají velice rychle, aniž by kdo stihnul se připravit, zorientovat se v diagnostice poruch osobnosti, teoriích osobnosti, emočních problémech osobnosti, sociální psychologii. Autorka se formou „kazuistik“ věnuje okruhům možných příčin. S podobnými případy se můžeme setkat v učebnicích psychiatrie, monografiích zaměřených na diagnostiku a léčbu hraničních poruch osobnosti. Jak se ale v praxi mohou dostat tyto poznatky k těm, kterým by mohly pomoci ještě jako prevence? Některá nakladatelství se naštestí specializují na popularizaci v této oblasti a mohou tak pomoci i v případech již prožitých problémů v „sítích“. Kniha sítě tak nepochybně oslovuje poměrně široké spektrum čtenářů. Nejde o žádnou komerční produkci, i když by se dalo uvažovat o blízkosti kriminálnímu žánru. Pro mne osobně zůstává určitým paradoxem čtenářská oblíbenost různých kriminálních příběhů a thrillerů. Hledají snad čtenáři této literatury prakticky využitelné poznatky o působení v sítích nebo se jen baví? Mohli by se však také v oblasti (ne)sebevědomí inspirovat. Jak snadno se zde lze dostat do oblasti relativizujícího postmodernismu, jestliže nezohledníme hodnoty našich životů. Kam se tedy jako lidé ubíráme a jaké jsou přitom naše šance? Jakou část čtenářů zajímá vůbec kam jdeme? Pokud bych se chtěl podělit s některými jinými zde uvedenými komentáři, pak z mého hlediska mne v dosavadní sérii knih Petry Dvořákové nic nepřekvapuje. Zvláště když jsem věnoval pozornost vztahu mezi životem autorky a její literární tvorbou. Vše do sebe velmi logicky zapadá. Mám samozřejmě řadu neobjasněných otázek o tomto vztahu život-tvorba. Se zájmem čekám co dalšího by se mohlo objevit? Čím se autorka nechá inspirovat. Předpokládám, že by mohlo jít opět o oblasti osobního vývoje.

hermína14

Nedá se tomu vytknout nic...a možná to je právě to, co je vytknutí hodné. Dokonalý, promyšlený oblouk; jako podle příručky. Ano, příběhy jsou velmi upřímné, bezcitné, hojivé, kruté a zatraceně čtivé, leč o žádnou postavu jsem se nebála...neožily pro mě:).
"Možná že blízkost mezi lidmi se nezrodila díky hodinovým debatám a rozhovorům, ale právě ve chvílích společného ztišení."

Mateo67

Pokud byste dali vedle sebe anonymně deset různých knih a zamíchali do nich tři od Dvořákové, myslím, že hodně čtenářů by mělo po jejich přečtení problém je určit. U většiny autorů poznáte jejich rukopis. Dvořáková je spisovatelka mnoha tváří a hlavně svými posledními třemi vydanými knihami ( Vrány, Chirurg, Dědina) dokázala překvapit.
Sítě jsem si vychutnala. U žádné z povídek nemůžete zůstat lhostejní, ať chcete, nebo ne, postavy vás přimějí vytvořit si k nim vztah. Jaký, to už záleží na vás. Nějakou vnitřní síť, ve které jsme lapeni a nevíme, neumíme nebo nechceme z ní ven, má v sobě skrytou téměř každý z nás.
U první a druhé povídky mě mrzel přišel uspěchaný konec. Proto necelých pět hvězd.

petula22

Skvěle napsané tři povídky o nízkém sebevědomí. Každá povídka je napsaná jiným stylem a z jiného prostředí. Určitě doporučuji!

sioux

Naprostá fantazie. Petra Dvořáková mě nadchla podobně jako v Chirurgovi. První příběh napínavý, bavil mě více než thrillery. Druhý příběh mi přišel nejslabší ale pořád výborný, možná to je ale kvůli tematice náboženství, která mi přišla na ateistické Česko trochu mimo, ale když si člověk škrtne Boha a nahradí ho jakoukoliv fanatickou vírou v cokoliv, tak to vyjde nastejno. Třetí příběh z lékařského prostředí naprosto bravurní, hlavní hrdinka skvěle cynická, zábavné, syrové, asi tak jak to mezi felčary chodí. Díky paní Soukupové za skvělé zážitky.

oskli

Výborné! Petra Dvořáková píše prostě skvěle a já její knihy miluju.
První příběh znám z vlastního života a můžu potvrdit, že opravdu chvíli trvá, než člověk někoho s antisociální poruchou osobnosti odhalí. Pokud vás jedinec izoluje od lidí, kteří znají pravdu, tak systematicky vytváří takovou síť lží a manipuluje s informacemi tak, že ani opravdu inteligentní člověk nemá šanci. Poskládat si náznaky jako puzzle opravdu chvilku trvá.
Druhý příběh byl těžký. pro mě trochu nepochopitelný. Že se opravdu někdo nevěřící obrátí takhle úplně úplně? Pokud ano, tak mě z toho opravdu mrazí.
A třetí příběh byl smutný, beznadějný. Nevím, jestli úplně uvěřitelný, ale nemocniční prostředí popsané tak výborně, že jsem ho přijímala bez nějakého zbytečného pochybování nad tím, jestli opravdu někdo takhle může přemýšlet. Ale vlastně proč ne?

Josh

Moje první setkání s autorkou. Chystám se na její další oceňované knihy, nejprve se mi dostala do rukou tato. Nelituji. Navíc tahle „seznamka“ je za 99 bodů:o))

Téma sebevědomí je ošemetné. Lidé si ho často pletou s jistou skromností na jedné straně a arogancí na druhé straně. Často nás cizinci hodnotí jako málo sebevědomé Čechy. Dle mého posuzujeme sebevědomí častěji u ostatních než u sebe. Možná do chvíle než nás někdo upozorní na to naše, moc nebo málo. A co teprve sebevědomí žen a mužů!! Ne, nebudeme se pouštět do úvah dle pohlaví, ale společnost tyto rozdíly dělá a tak se někdy nelze divit, že to zvláště ženám moc nepřidá….

Autorka si do 3 příběhů vybrala jiné charaktery, jiné zápletky, dokonce jiné styly vyprávění. Jako číst knihu od 3 autorů. 3 v 1, prima. Podobně jako délka příběhů – první výrazně nejdelší, poslední nejkratší se v mém případě snižovalo také zaujetí. Není to ani dobře ani špatně, prostě dojem. V každém z nich byla hloubka, osobitost, živá realita, námět k zamyšlení.

Někdy mne hrdinka (ano, tady šlo o sebevědomí žen:o) vytáčela čeho se tak bojí, jindy šokovala, jak svižně vše řešila…. V té škále se nešlo netrefit do nějakého osobního zážitku a nabízela se otázka co moje sebevědomí.

Myslím, že tohle nabídne čtenáři jen výjimečná kniha a výjimečný autor. Díky paní Dvořáková:o)) Těším se na další setkání….

lištička123

Knížka byla zajímavá, dobře se četla, nejvíc mě zaujala nejspíš první povídka.

Stříbrný vítr
Stříbrný vítr