Chirurg

Chirurg https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/421730/bmid_chirurg-ebE-421730.jpeg 4 2762 810

Před sebou neutečeš! „Nedokážu být ani rovnej, ani křivej. Můj život se rozlomil vejpůl a já už nečekám žádný pevný lano, který mě bude jistit,“ přemítá MUDr. Hynek Grábl, chirurg v příhraniční nemocnici, který už ani nedoufá, že by se jeho život ještě někdy mohl vyvíjet příznivěji. Kariéra špičkového odborníka na pražské klinice předčasně skončila kvůli jednomu karambolu s alkoholem a následky teď musí nést nejen on, ale i jeho věčně nespokojená žena a dospívající děti. Životní ani finanční účetnictví nevykazují příznivou bilanci a na horizontu zítřka se objevují všechny symptomy krize středního věku. Gráblova snaha nalézt východisko se však podobá spíš jízdě na horské dráze a často končí kocovinou. Pomůže mu milovaná profese, milenka nebo nová šance vrátit se k zajímavé operativě a kariérně růst? Na operačním sále i mimo něj se občas dá jen těžko poznat, kdo jakou hru hraje, kdo je vítěz a kdo poražený a kam povede další cesta. Hynkovi G. často nezbývá než věřit, že se nepotopí na úplné dno.... celý text

PetraN17
25.09.2019 5 z 5

Úžasně napsaná knížka, sedla mi od první stránky :)
Doporučuji

Martina410
25.09.2019 5 z 5

Moc fajn knizka. Skvele se cetla, jazyk me moc bavil, ale to je typicka Dvorakova. Misty dost psycho a deprese, ale asi kazdy vi, ze nemocnicni prace neni zadny med.

Ivuska.09
24.09.2019 5 z 5

Pro mě zatím nejlepší kniha, kterou autorka napsala. Vyhořelé postavy jí opravdu sedí. Čtivé, dokonale výstižné, skvěle napsané.

1alena1
23.09.2019 5 z 5

Přečteno "na jeden zátah". Petře Dvořákové se moc povedlo vžít se do hlavní postavy. Přestože je to křehká žena vypráví příběh Hynka jakoby byl její vlastní, moc mu rozumí (je to určitě tím, že toto prostředí zná) a tím, že mluví tak "jak mu zobák narostl". Přestože mě Hynek místy svým způsobem štve, tak ho mám ráda a moc mu fandím, protože kdo z nás nikdy nic nepodělal?
Líbí se mi trefně popsané vztahy na pracovišti i v rodině (děti versus rodiče, prarodiče). Doporučuji k přečtení, přestože hlavního hrdinu potká spousta karambolů, je to dílo svým způsobem optimistické, určitě s nadějí.

Prey
21.09.2019 4 z 5

Zatím asi nejlepší a nejvyzrálejší kniha Dvořákové. Zápletky typu nevěra, alkohol, podvod by sice mohly být i v Ordinaci v růžové zahradě, ale rozhoduje zpracování. A to je v Chirurgovi příjemně normální. Zaujalo mě porozumění autorky hlavní mužské postavě. Navíc se mi líbilo, že přes pochopitelný cynismus napůl vyhořelých lékařů a sester tam není úplná rezignace na zázraky a zvláštní krásu medicíny.

Knoflík12
21.09.2019

Prostě není ani rovnej, ani křivej, takovej normální chlap, kterej má možná občas v životě smůlu, občas nezvládne svý slabiny a občas je čestnej, někdy až moc. Není ani černej, ani bílej, spíš odstíny šedý. Petra Dvořáková píše skvěle, a dovopravdicky, takže už se fakt těším zase na příště.

Bramborak81
19.09.2019 5 z 5

Tak trochu jiná kniha od této autorky a zase velmi zdařilá. Převyprávěný příběh jedné životní etapy z pohledu muže, lékařské prostředí, mezilidské vztahy, vše do sebe zapadá, přečteno jedním dechem.

banánovépyré
19.09.2019 5 z 5

Mně se to zase moc líbilo. Zase jsem to do sebe spíš nasála. Styl psaní Petry Dvořákové se mi líbí a sedí mi. Umí napsat lidi - krásně. Opravdové, zlomené, lidi, co se placají - prostě lidi. To umí málokdo. A pak už je jedno, jestli je hrdina chlap, nebo ženská, dobrý autor, pozorovatel, zvládne napsat obojí silně a skvěle! Chci další :D

bookcase
19.09.2019 5 z 5

Za mě výborné. Trefná sonda do života frustrovaného chlapa.

Sorrow
17.09.2019 3 z 5

Dvořáková se i ve své novince Chirurg upíná na téma, které je jí velmi blízké. Jako bývalá zdravotní sestřička prostředí nemocnice, a sálu specificky, dobře zná, čehož umně využila. Hlavním hrdinou románu je zhrzený čtyřicátník, kolem jehož pocitů se motá prakticky celá kniha. Docela mě překvapilo, že si autorka vybrala mužskou perspektivu a nejsem úplně schopná posoudit, do jak velké míry se jí podařilo postihnout mužské smýšlení a chování. Hynek oplývá mnoha stereotypy, přesto ale působí dost plasticky. Domnívám se, že čtenářům (ženám pod pětadvacet specificky) budou jeho charakterové rysy hodně proti srsti, i já měla s jeho morálkou často problém, na druhou stranu jsem upomínala samu sebe, že takoví lidé prostě existují a nemá smysl pokoušet se vše nahlížet skrz růžové brýle. Autorka zvolila přiléhavý hovorový jazyk, spisovnost by dle mého v tomto případě rušila a snižovala autentičnost. Celkově je Chirurg knihou dobrou, zůstává ale rozhodně ve škatulce oddechovka a bohužel žádným komponentem příliš neohromí. Zaujme zejména lékařského prostředí znalé čtenáře a možná by se mohl zalíbit právě chlapům?