Chirurg

Chirurg https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/421730/bmid_chirurg-ebE-421730.jpeg 4 2782 2782

Před sebou neutečeš! „Nedokážu být ani rovnej, ani křivej. Můj život se rozlomil vejpůl a já už nečekám žádný pevný lano, který mě bude jistit,“ přemítá MUDr. Hynek Grábl, chirurg v příhraniční nemocnici, který už ani nedoufá, že by se jeho život ještě někdy mohl vyvíjet příznivěji. Kariéra špičkového odborníka na pražské klinice předčasně skončila kvůli jednomu karambolu s alkoholem a následky teď musí nést nejen on, ale i jeho věčně nespokojená žena a dospívající děti. Životní ani finanční účetnictví nevykazují příznivou bilanci a na horizontu zítřka se objevují všechny symptomy krize středního věku. Gráblova snaha nalézt východisko se však podobá spíš jízdě na horské dráze a často končí kocovinou. Pomůže mu milovaná profese, milenka nebo nová šance vrátit se k zajímavé operativě a kariérně růst? Na operačním sále i mimo něj se občas dá jen těžko poznat, kdo jakou hru hraje, kdo je vítěz a kdo poražený a kam povede další cesta. Hynkovi G. často nezbývá než věřit, že se nepotopí na úplné dno.... celý text

harena
25.10.2019 5 z 5

Paní Petru Dvořákovou si řadím mezi mé oblíbené autory. Víc takových knih. Je to příběh ze života, jak si ho člověk sám dokáže ničit (to je ještě slabé slovo), jak si dělá své vlastní peklíčko na zemi. Ale je to i o tom, že se jde z toho peklíčka dostat. Moc krásně napsaná knížka, charaktery a chování lékařů jako ze života. Jak jsem se dočetla, tak spisovatelka vystudovala zdrav. školu a pracovala v nemocnici a proto se jí povedl příběh vylíčit tak věrohodně. Velice dobře čtivé, hned zpočátku jste vtaženi do děje a u poslední stránky mi bylo líto, že je konec. Moc by mě potěšilo, kdyby paní Dvořáková napsala pokračování.

pankaplan
25.10.2019 3 z 5

Už několikrát jsem četl přirovnání Chirurga k slavné seriálové sáze Nemocnice na kraji města a po dočtení tuším, že přesnější přirovnání už nikdo nevymyslí. Ale do nedostižného Jaroslava Dietla má Petra Dvořáková daleko.

Pokud jste to náhodou nevěděli (jako já před čtením této knihy), tak autorka vystudovala střední zdravotnickou školu a po nějakou dobu působila jako sestra. Na tuto skutečnost si při čtení knihy opakovaně vzpomenete. Používá odborné termíny, má zjevně v malíčku postupy při operaci, prostě je vidět, že to psal někdo, kdo oboru rozumí. Bohužel až moc – používá termíny, které jsem bez googlení nechápal a upřímně, u čtení knihy tohoto druhu se mi nechce googlit slova jako „empír“. Autorka se tak bohužel stala, minimálně v této knize, obětí své způsobilosti.

Kniha sleduje příběh chirurga Hynka, který po jistém excesu skončil na malém městě, kde se běnuje běžné operativě. Primář ale přijde s tím, že je třeba chirurgii v této nemocnici povznést a vypadá to, že našeho Hynka čekají lepší časy. Jenže, má to samozřejmě háček. Vlastně několik háčků. Ty se jmenují: alkohol, milenka, rodinné vztahy, minulost a zákeřný primář.

Začnu klady knihy. Tím největším – ale v podstatě jediným – je vysoká čtivost a lehký jazyk. Kniha vám nedá nijak zabrat, pokud vás zaujme příběh a nenecháte se odradit tím, co budu popisovat za chvilku. Petra Dvořáková neklade na čtenáře žádné vysoké nároky a tak je její Chirurg v podstatě odpočinková beletrie.

Tím ale přednosti knihy skončily a povíme si o tom, co se mi na knize nelíbilo. Za prvé to byla naprosto očekávatelná šablona. A hned několik šablon. Představte si, jaké znáte klišé o doktorech. Máte to? Tak v této knize jsou všechny. To největší – že doktor Hynek píchá se svou sestřičkou, jsem málem nerozdejchal. Navíc ten milostný vztah přesně opisoval takovou tu klasickou šablonu: Najdu si milenku, nebudu jí ale dávat žádnou naději (protože mám děti), jí to jakoby nevadí, ale pak mi stejně bude moji ženu předhazovat. Inu, šlo to i lépe.

Doktoři pochopitelně berou úplatky (a říkají tomu nadstandard) a ulévají si „malé domu“. Nechybí tu klasická krize středního věku a tak můžeme pokračovat dále.

Předvídatelnost nechybí ani příběhu. Ve chvíli, kdy se objeví postava otce jsem přesně tušil, jak se to stane a jaké to bude mít následky. Stalo se to do posledního písmene. A na konci pochopitelně nechybí katarze a částečný happy end.

Pokud Chirurga přijmete jako knihu pro zahnání dlouhé chvíle třeba do vlaku, nebudete pravděpodobně zklamáni. Ale měl jsem pocit, že Petra Dvořáková, soudě podle jejich starších knih, má větší ambice.

adriane9
24.10.2019 5 z 5

Kniha je naprostá bomba, musím se smát a občas i smutně, hodně se to trefilo do mojí nálady.. Četla jsem od autorky Dědinu a Sítě, ale nebavilo mě to, jenže jak se říká..do třetice všeho dobrýho a tohle fakt doporučím :) ...

zdehan
24.10.2019 5 z 5

Kniha se mi moc líbila z lékařského prostředí mám knihy moc ráda.

martineden
24.10.2019 5 z 5

Civilní příběh jednoho chirurga, který nežije zrovna spořádaným životem, ale je to sakra dobře napsané!

rajcatko
24.10.2019 5 z 5

Tak tohle bylo dobrý! Upřímný, uvěřitelný vyobrazení života jednoho českého chirurga bez příkras a zbytečných detailů. Je vidět, že spisovatelka je z oboru, protože jsou prostě věci, které si v tom špitále musíte zažít. Pro laika zcela pochopitelný obsah i co se týká odborných popisů, pro zdravotníka tak blízké prostředí, že se při čtení usmívá jak nostalgik. Ano, jsem zdravotník a jsem za tuho knihu hrozně ráda. Trochu mi to připomíná knihy chirurga Tomáše Šebka. Kdybych netušila, že je příběh smyšlený, věřila bych každému slovu. Doporučuji!

simona5r
23.10.2019 5 z 5

Jsem nadšená. Knížka je moc čtivá, úplně mě pohltila. Byť je mi lékařské prostředí blízké, tak takové situace z vlastní zkušenosti naštěstí neznám. SPOILER!!! S Hynkem jsem místy soucítila, místy jsem mu přála, ať se v tom řádně vymáchá. Ale jsem ráda, že se nakonec vzpamatoval, i když už jsem v to ani nedoufala.

Katerina015
23.10.2019 5 z 5

Moje prvni setkani s autorkou a jsem nadsena. Super dej, zadna hlucha mista, krasne to odsejpalo. Malicko jsem se bala, ze je to z nemocnicniho prostredi, ale hltala jsem kazdou stranku... Jen na me docela useknute :-)

Laza27
23.10.2019 5 z 5

Ať žijí naše Petry. Mám na mysli Dvořákovou, Soukupovou a Stehlíkovou. Skvělé české autorky, jejichž knihy vždy netrpělivě očekávám. A Petra Dvořáková Chirurgem rozhodně nezklamala. Stále si svou laťku drží neuvěřitelně vysoko. Prosím, více takových knih a Peter (omlouvám se Aleně Mornštajnové, kterou taky miluju a rozhodně řadím k této trojici :-)

soupik2012
22.10.2019 5 z 5

Bylo to mé první seznámení s autorkou. A hned takováto pecka. Myslím si, že to byla vůbec nejlepší audiokniha, kterou jsem v letošním roce měla možnost poslouchat. Ke knize samotné jenom těžko hledám slova. Bylo to zkrátka ze života. Bez příkras, bez hledání senzací a bez happy endu, který často dobrou knihu zbytečně pokazí. Život není pohádka a když mám na pohádku chuť, tak si jí cíleně vyberu. Ale nemám jí ráda v románech. Audioknihu výtečně načetl pan Pavel Batěk. Děkuji autorce za nevšední zážitek a již teď se těším na další audioknihu, kterou se mi od této autorky podařilo sehnat.

Beruska18
21.10.2019 5 z 5

Můžu říct, že tohle mě opravdu bavilo ... příběh z lékařského prostředí, skvělý styl jazyka a vykreslení vnitřních pocitů postav ... super !

xena2711
20.10.2019 5 z 5

Vzhledem k tomu, že jsem roky pracovala jako zdravotní sestra na chirurgické a traumatologické ambulanci, tak jsem měla pocit, že jsem se vrátila opravdu v čase. Vše naprosto souhlasí..Povahy, místo, pacienti a hlavně dennodenní náladovost s jakou lékaři, ale i sestry a pacienti přicházejí na pracoviště...prostě dokonale popsaný příběh lékaře, který si zažil svoje a pravděpodobně se to s ním potáhne celý život...krásně psaná knížka.Pěkně se čte. Určitě doporučuji.

Zuzana08
20.10.2019 5 z 5

Část svého profesního života jsem byla instrumentářkou, takže přesně vím jaké to je když po vás vztekle lékař hodí tupý troakar, když vám v nejméně vhodný okamžik dojde plyn v bombě u laparoskopie a jak nechutná je dermoidní cysta. Celé to prostředí a chování zdravotnického personálu mi bylo blízké.
Kniha s jednoduchým dějem a přitom tak složitou životní situaci. Všechno to chování lékaře bylo tak uvěřitelně ze života. Líbila se mi.

Clarabel
18.10.2019 5 z 5

Cynický a a trochu slabošský čuně s krizí středního věku, to je MUDr. Grábl. Přesto ho budete milovat, protože je neuvěřitelně vtipnej a na nic si nehraje. Petra Dvořáková jej vykreslila úplně dokonale. Chce být rovný a fér chlap, ale ne vždy se daří. I tím je sympatický, protože to není Mirek Dušín a protože jeho selhání občas dokážeme pochopit.

Velmi čtivé, místy vtipné, občas až tragikomické. Po Dědině další skvělá knížka, ke které se určitě vratím.

Frakira
17.10.2019 4 z 5

Mě to hodně bavilo! úplně jiné než ostatní autorčiny věci, civilní a tak uvěřitelné, až běhal mráz po zádech...i jsem si v průběhu čtení několikrát říkala, "tyjo, tohle fakt napsala ženská?" dobrý!

sabca
17.10.2019 5 z 5

Tak za mě krásně napsaná kniha, která se četla sama. Lékařské prostředí mám ráda a doktor Grábel i přes to, že do ideálního člověka měl daleko mi byl sympatický. Docela bych si dovedla představit i další díl. Knihu můžu doporučit

Chesterton
17.10.2019 4 z 5

Svižné, lehké, svěží pero. Až filmové dialogy. Dobře použitá hovorová čeština dokresluje realitu. Malá česká nemocnice v mnoha výstižných obrazech.
Jak snadné je naběhnout si na vidle. Trochu zahrávání si se slabostí, despekt při pohledu na život? Kroužení nad výčitkami, ale život jede dál. Klasicky věrně vylíčené rodinné vztahy. Jak já tomu chlapovi fandila, aby to dal. Dokonalý popis toho, jak usilovně si často děláme peklo na zemi. Před sebou fakt neutečeš. Čtivé, nepřekvapivé, cynické.
Vcuclo mě to s přehledem, ale Petra má určitě na víc :o)

Ajina76
16.10.2019 5 z 5

Pěkné, čtivé. Děj rychle ubíhá. Na mě je někdy použitý dost jadrný slovník. Ale jinak přečteno během pár dní. A to jsem neměla moc času na čtení. Určitě doporučuji.

riiva
15.10.2019 4 z 5

Výborně napsaná kniha...žádná vykonstuovaná zápletka, je to prostě ze života a o životě a o tom, jak si ho člověk může pos**t, i když za to třeba úplně nemůže a o tom, jak krásně jednoduché je někdy v tom všem průseru sáhnout po snadných řešeních a malých útěchách, který jsou ve výsledku jenom další průser...a scéna s umírajícím tatínkem byla tak krásně dojemná ( ...já jsem Ti toho v životě tolik posral...)

Jana283
15.10.2019 4 z 5

Výborně napsaná novela. Dobře vykreslená psychologie postav, se kterými se čtenář dokáže ztotožnit (i když ne vždy souhlasit). Každodenní malé boje a otázky, které prožívá a klade si každý z nás. Moc hezká čeština. Čtivé.