Chirurg

Chirurg https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/421730/bmid_chirurg-ebE-421730.jpeg 4 2782 2782

Před sebou neutečeš! „Nedokážu být ani rovnej, ani křivej. Můj život se rozlomil vejpůl a já už nečekám žádný pevný lano, který mě bude jistit,“ přemítá MUDr. Hynek Grábl, chirurg v příhraniční nemocnici, který už ani nedoufá, že by se jeho život ještě někdy mohl vyvíjet příznivěji. Kariéra špičkového odborníka na pražské klinice předčasně skončila kvůli jednomu karambolu s alkoholem a následky teď musí nést nejen on, ale i jeho věčně nespokojená žena a dospívající děti. Životní ani finanční účetnictví nevykazují příznivou bilanci a na horizontu zítřka se objevují všechny symptomy krize středního věku. Gráblova snaha nalézt východisko se však podobá spíš jízdě na horské dráze a často končí kocovinou. Pomůže mu milovaná profese, milenka nebo nová šance vrátit se k zajímavé operativě a kariérně růst? Na operačním sále i mimo něj se občas dá jen těžko poznat, kdo jakou hru hraje, kdo je vítěz a kdo poražený a kam povede další cesta. Hynkovi G. často nezbývá než věřit, že se nepotopí na úplné dno.... celý text

lidunka1
05.11.2019 5 z 5

Tato kniha mě nadchla. Je ze života - vše je tam uvěřitelné, skutečné, člověk si uvědomí mnoho paralel se svým životem. Mám ráda, když se v knížkách řeší vztahy, znám, když člověk v některých situacích nic nezmůže.Já se začetla velmi a Petře děkuji za zdařilé dílo.

Milena1967
04.11.2019 5 z 5

Moc dobrá kniha, četla se jedním dechem. Stejně jako Sítě a Dědina.

zuzana2599
03.11.2019 5 z 5

Skvělé, skvělé čtení !! Já nemám ráda nemocniční prostředí, ale tady mi nevadilo. Přiznám se, že jsem četla s úsměvem na tváři a s velkým zaujetím. Chirurg je nesmírně čtivá kniha, kterou nelze odložit. Autorka vynikajícím způsobem zachytila vnitřní svět chirurga Hynka a jeho problémy v rodině.
Bravo, paní Dvořáková ! Pište pro nás dál !! Doporučuji !!

lencin
03.11.2019 5 z 5

Před sebou neutečeš! Výborně napsaná kniha. Dnešní nemocnice očima lékaře. Krize středního věku a problémy rodinného života. Moc se mi líbilo.

magnolia
02.11.2019 3 z 5

Hvězda za čtivost, další za (asi) věrohodně popsané prostředí současné nemocnice a ta třetí je za hrdinovu odhodlanost v závěru. Bude to určitě hodně půjčovaná kniha v knihovnách, z českého lékařského prostředí tu už dlouho nějaké to dobré čtení chybělo.

Berta099
02.11.2019 5 z 5

Výborná kniha přečteno jedním dechem

daja51
02.11.2019 5 z 5

Tak pro mě to bylo za 5* - moc fajn počteníčko, tešila jsem se na každou další stránku -prostě příběh psaný přímo životem.

cirruska
31.10.2019 4 z 5

"Před sebou neutečeš!"
Prostřednictvím audioknihy jsem se nechala vtáhnout do obyčejně neobyčejného vyprávění. Příběh a myšlenky jednoho muže, syna, manžela, otce, milence, kolegy, chirurga. Pro mě věrohodně popsaný vnitřní svět, který je často v rozporu. Starosti i radosti, problémy (ne)všedního života, kdy není vše jen černé nebo bílé. Taktéž uvěřitelný pohled na nemocniční prostředí a doktory. Jsme jen lidi, bohužel děláme chyby a často peníze až na prvním místě. Petra Dvořáková u mě zabodovala už po čtvrté, jednoduše umí.

limetka2008
31.10.2019 3 z 5

Slušný průměr, autorka se dokázala vyhnout zaužívaným klišé, která jsou tak častá v románech z lékařského prostředí. Hlavní hrdina tedy není primář Sova, ale člověk z masa a kostí s chybami a starostmi i radostmi, jaké máme všichni. Stojí za přečtení, i když hluboké myšlenky, které by člověku rezonovaly po přečtení v hlavě, se nekonají.

bosorka
31.10.2019 3 z 5

Jako audioknihu načetl Pavel Batěk, jehož hlas se moc dobře poslouchá, a tak poslech odsýpal jak písek v neúprosných přesýpacích hodinách. Předpokládám, že jako čtenář bych Chirurga slupla ještě rychleji. Čte/poslouchá se to vážně dobře. Ovšem celkově pro mě spíš takový předvídatelný průměr. Taková ta kniha, jak ji dočtete, odložíte, řeknete si, že dobrý a jedete dál. Nic, co by přikovalo k sedačce, ale zároveň to ani není špatné. Trochu příručka pro život při krizi středního věku, se všemi klišé, která k ní patří. 3 a půl.

Knihomolová
30.10.2019 4 z 5

Kniha se ke mě dostala v tu správnou chvíli. Spousta práce, únava, nemoc, současně neschopnost zastavit se a na všechno se vy.... Hynkův příběh byl po dlouhé době jeden z těch, který mě vytrhl z běžného života, zavřel bránu a nepustil mě zpět. To jsem potřebovala! Opět se mi potvrdilo, že správná kniha ve správnou dobu je nad všechny léky, pilule, čaje i sirupy. Jen číst a svět nevnímat...

Vlastně nejde o kdovíjak hluboký příběh, žádné překvapivé zvraty nebo strhující závěr, nene, tohle v knize nenajdete. Zato tam najdete výsek ze života jednoho obyčejného člověka, který je tak skvěle podán, že nedokážete přestat číst. Takové souvislé brodění se bahnem, které vás kdoví proč baví. Snad pro to světýlko naděje? Snad pro tu víru, že se to zlepší?

Neobyčejně dobrá kniha o obyčejných životech. Tohle umí jen dobří spisovatelé a spisovatelky. Chvála jim.

Otázka pod čarou: Až vám budou operovat slepák, budete v klidu?

delfinn
30.10.2019 2 z 5

Kniha je bezesporu čtivá, text jednoduchý. Nelíbí se mi, jak autorka vykresluje lékaře, sestry. Pacient užívá Warfarin a Godasal, zvláštní kombinace a lékař mu předepíše Brufen na bolest. Vždyť je to kontraindikace. Prostě mi ten příběh a vykreslení postav nesedlo.

bigben
30.10.2019 5 z 5

Příběh ze života...po jedné chybě a už to jede...velmi čtivě napsáno.

oskarina
29.10.2019 3 z 5

Kniha mne bavila, přečetla jsem ji během dvou dnů, ale bohužel mne tolik nenadchla. Děj mi přišel pořád dokola, až na pár výjimek žádné velké zvraty. Hodnotím 3,5*

dagmar7365
29.10.2019 4 z 5

Petra Dvořáková opět potvrdila, že umí psát poutavě a lehce. Tentokrát si vybrala, pro ni dobře známé, lékařské prostředí a ač žena, tak je příběh vyprávěn ústy chirurga Hynka Grábla. Ten se z úspěšného chirurga dostal na šikmou plochu a téměř celou knihu sledujeme, jak se po ní řítí dál a padá do dalších problémů.
Na příběhu není poměrně nic originálního, je plný předvídatelných situací, je jasné, že když si hrdina slíbí, že toto je poslední sklenička, tak že v zápětí do sebe hodí další, stejně tak rodinné komplikace mají jasnou linku...ale co je obohacující je vhled do hrdinovy hlavy, možnost sledovat myšlenkové pochody, jeho vlastní boj sebe se sebou, uvědomění si toho, že se chová jak de.il, ale není schopen to ovládnout. To dává knize hlubší rozměr.

jana6164
28.10.2019 5 z 5

S hlavním hrdinou, Hynkem Gráblem, se setkáváme v momentě, kdy už od života příliš nečeká. Pracuje jako chirurg v příhraniční nemocnici, kde by s největší pravděpodobností dobrovolně nezůstal ani den. Osud (s Hynkovým přičiněním) ale rozhodl jinak. Kariéra špičkového odborníka na pražské klinice ze dne na den skončila kvůli nešťastné operaci pod vlivem alkoholu a následky na sebe nenechaly dlouho čekat. Hynek se díky přímluvě svého otce ocitá zpět na rodné hroudě a snaží se přežít. Pokud připočteme krizi středního věku, rozcupované sebevědomí, problémy v komunikaci s manželkou i dětmi a prohlubující se životní nespokojenost, probublává tu slušná deprese, ze které se jen těžko hledá cesta ven.

V Hynkově bytí a každodenním pachtění se může najít spousta z nás. Petra Dvořáková se nesnaží šokovat ani šponovat příběh za každou cenu. Předkládá čtenáři výseč jednoho obyčejného života, což samo o sobě není nijak originální. Jedinečnost knihy spočívá ve stylu vyprávění a obdivuhodně věrohodném vykreslení charakterů. Postava Hynka je uvěřitelná. Je člověkem z masa a kostí, který není ani dobrý, ani špatný. Jednoduše JE. Byť je příběh vyprávěn v ich-formě, autorka do něj nezasahuje víc, než je třeba. Nekategorizuje, nesoudí, jednání postav nechává nerušeně plynout. Ať už jde o Hynkovu nevěru, která vykrystalizuje z dlouhodobě neutěšeného milostného života, nebo o vztah s otcem, Dvořáková nic nevykresluje černobíle. V tom spatřuji ohromnou sílu a autentičnost vyprávěného.

Jak sama autorka uvádí, nikdo se neudrží nad hladinou věčně. Stejně tak Hynek. Většinou se snaží kraulovat pěkně po proudu, aby minimalizoval ztráty, ale i negativní nálezy. Nestojí o další problémy. Čím víc se jim ale snaží vyhnout, tím víc se jich porůznu objevuje. A sklenička s příslibem zapomnění začíná být opět na pořadu dne.

Podtitul knihy křičí: Před sebou neutečeš! A zcela vystihuje Hynkovo vyprávění. Minimálně tu část jeho života, do které nás Petra Dvořáková nechává nahlédnout. Sledujeme tedy jeho niterné proměny, vlny, které se přelévají jedna přes druhou, a nemůžeme se odtrhnout, protože je to celé zatraceně dobře napsané. Nehledě na to, že autorka důvěrně zná lékařské prostředí a své zkušenosti skvěle využila při popisu děje i v použití slangu.

Přes veškeré klopýtání, padání a opětovné vstávání ve vás Hynek postupně vzbuzuje sympatie; vlastně právě proto. Pro svoji lidskost, opravdovost a schopnost sebereflexe si vás získává a vy mu s každou další stránkou držíte palce o něco pevněji.

Co dodat? Petra Dvořáková znovu šikovně zaťala drápky. Tentokrát s přesností chirurgickou.

Verpax
27.10.2019 5 z 5

Výborně napsaná kniha. Je to taková na rovinu sepsana realita o životě, o smrti, o partnerství/rodině, o pokrytectví "nadlidi" a o vnitřním boji člověka, ktery se neustále vrací.

RADOST
26.10.2019 5 z 5

Skvělé. Poslouchala jsem jako audioknihu a já jsem to tomu chlapovi (četl Pavel Batík) normálně věřila, chápala jsem ho a sdílela i tu jeho beznaděj. Všechna čest autorce. Myslím, že to opravdu "trefila".

L.Helena
26.10.2019 5 z 5

Nejsem muž ani lékař, ale myslím, že se autorce povedlo moc dobře vykreslit postavu chirurga se všemi jeho chybami a pochybnostmi o svém "zpackaném" životě. Opravdu mně mnohdy bylo líto Markéty a mrzelo mě, že v knize chybí víc z jejího vnitřního světa a prožívání. Docela ráda bych si přečetla třeba druhý díl s názvem Manželka chirurga :-)

Wabinka
25.10.2019 5 z 5

Za mě super.Mám pocit,že autorce "nějaký Hynek" přesně nadiktoval svůj životní příběh.Perfektní čtení, opravdu to vypadá jako by to bylo podle pravdy.Vůbec bych nevěřila,že knihu napsala žena.