Chirurg

Chirurg https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/421730/bmid_chirurg-ebE-421730.jpeg 4 2779 2779

Před sebou neutečeš! „Nedokážu být ani rovnej, ani křivej. Můj život se rozlomil vejpůl a já už nečekám žádný pevný lano, který mě bude jistit,“ přemítá MUDr. Hynek Grábl, chirurg v příhraniční nemocnici, který už ani nedoufá, že by se jeho život ještě někdy mohl vyvíjet příznivěji. Kariéra špičkového odborníka na pražské klinice předčasně skončila kvůli jednomu karambolu s alkoholem a následky teď musí nést nejen on, ale i jeho věčně nespokojená žena a dospívající děti. Životní ani finanční účetnictví nevykazují příznivou bilanci a na horizontu zítřka se objevují všechny symptomy krize středního věku. Gráblova snaha nalézt východisko se však podobá spíš jízdě na horské dráze a často končí kocovinou. Pomůže mu milovaná profese, milenka nebo nová šance vrátit se k zajímavé operativě a kariérně růst? Na operačním sále i mimo něj se občas dá jen těžko poznat, kdo jakou hru hraje, kdo je vítěz a kdo poražený a kam povede další cesta. Hynkovi G. často nezbývá než věřit, že se nepotopí na úplné dno.... celý text

Plška
14.10.2019 5 z 5

UF! ani nedokážu přesně popsat mé pocity.. právě jsem dočetla - pro mě krásná a"silná "kniha z atraktivního lékařského prostředí,psaná bryskním jazykem - sem-tam špitka humorného přirovnání. Kniha o Chirurgovi, který sám sebe nazývá č...k,ale opak je pravdou a mě je jeho postava velmi sympatická! Posuďte však sami - za mě vřele doporučuji!!!

Roberta
14.10.2019 5 z 5

Výborná kniha, tak trochu jsem tam četla i sama o sobě. nemohla jsem přestat číst.

Lotka
13.10.2019 4 z 5

Jen malou chviličku mi přišlo, že děj ztratil spád, ale vše odpušteno, celkový dojem skvělý. Hlavní hrdina vykreslen bravurně (jsem si říkala “ty seš fakt debil”).

Marčullkas
13.10.2019 3 z 5

Čtivá jednohubka na sobotní večer

Ywonek
12.10.2019 5 z 5

Super knizka. Psano bez obalu, ze zivota. Jsem nadsena a smutna ze skoncila. Klidne bych cetla dal.....

hanap
12.10.2019 5 z 5

Moje první Petra Dvořáková a hned skvělý příběh. Kniha čtivá, uvěřitelná. Přes všechny jeho chyby sympatický doktor Grábl. Dobrý operatér, otec, mizerný manžel a přesto člověk který má v sobě kus hrdosti a postaví se zlu, i když může úplně všechno stratit. Moc pěkné čtení.

Kočička911
12.10.2019 5 z 5

Oddychovka na sobotní den.
Líbilo se mi jak dobře se to čte. Nenáročný děj, docela sympoš doktor Grábl, jen kdyby nechlastal :), na druhou stranu se nedivím že pije a zahejbá.. Mít doma hysterickou, věčně nasranou manželku, tak nevím nevím …
Skvěle popsané nemocniční prostředí a pocity hlavního hrdiny.

cérka
12.10.2019 5 z 5

Wou, tleskám a volám bravo!
Jedna z nejlepších letošních knih a jako bonus opět od české autorky! Obětovala jsem část noci, na poslední kapitolu přes únavu téměř neviděla, ale musela jsem dočíst. Jednoznačně doporučuji!
Autorka skvěle vykreslila charakteristiku všech postav, vnitřní pnutí a obrovský tlak, který je na lékařskou profesi vyvíjen (je zajímavé, že hlavní hrdina je pro mne již navždy pan doktor Grábl, ne Hynek).
Nikdo z nás není neomylný, každý z nás dělá chyby, každý můžeme spadnout až na samotné dno! Záleží jen na nás jak se ke svým problémům postavíme a také se velmi rychle ukáže zda člověk, kterého jsme si vybrali pro společnou cestu životem, je tou kotvou, která nás podrží.

rodak
11.10.2019 5 z 5

Doktor Blažej z Nemocnice na kraji města v syrovém podání současné doby.Bez legrace ,úžasná knížka.Autorka zná nemocniční prostředí, skvělé vykreslení hlavních postav.Jedna z nejlepších českých knih letošního roku.

ela1972
11.10.2019 5 z 5

Kniha Petry Dvořákové opět nezklamala. Kniha ze života, má spád. Bravurně se v ní popisují stavy chuti na alkohol. Také jde poznat, že autorka má se zdravotnictvím zkušenosti. Za mě 5/5.

mone
09.10.2019 5 z 5

Není moc českých spisovatelek, které mají ve sbírce dvě prestižní ocenění – Magnesii Literu a Zlatou stuhu – současně za publicistické dílo pro dospělé i za knihu pro mládež. Petra Dvořáková, dvorní autorka Nakladatelství Host, ve kterém vyšlo všech osm jejích knih, mezi ně patří. Její nejnovější román Chirurg potvrzuje, že operovat se slovy umí víc než dobře. Za mě je to jednoznačně super čtení, dávám pět analgetik z pěti a doporučuju... 1) ...tomu, kdo věří, že i v prostředí, kde už toho předtím tolik naběhali House, Sova, Mázl a Stefanie, může vzniknout zápletka, která vás nemilosrdně drapne za flígr a nepustí. 2) ...tomu, koho zajímá, o čem se v tuzemských nemocnicích mlčí. 3) ...tomu, koho baví číst o vztazích, ve kterých neplatí manželské sliby, pracovní smlouvy ani pravidla silničního provozu. 4) ...tomu, kdo rád čte současné české spisovatelky. 5) ...a taky tomu, kdo by si stejně jako já opsal větu: „Udržet se v životě nad hladinou trvale je pro člověka nemožný.“

Greg25
06.10.2019 4 z 5

České autory zase tak moc nečtu, ale náměty Petry Dvořákové jsou natolik zajímavé, že jsem tu výjimku udělala a rozhodně nelituji. Petra Dvořáková píše neskutečně čtivě a zároveň podává skvělé charakteristiky postav, vztahů i prostředí. Ty postavy vás prostě zajímají až do poslední stránky. A nevědět, že to napsala žena, tak bych si vsadila na autora muže, protože pokud autor píše v první osobě za opačné pohlaví, tak to obvykle v nějakém nepatrném náznaku poznáte a říkáte si, tak to by si asi takhle nemyslel... Ale v Chirurgovi vás to nenapadne ani jednou. Klobouk dolů. 80%

tonysojka
06.10.2019 5 z 5

Pozor, tento komentář prozrazuje části děje! Čtivé, zhltnuto za dva dny. Přesvědčivá výpověď o vnitřních stavech muže, plácajícího se v manželské a pracovní krizi a bojujícího se závislosti na alkoholu .Scéna, kdy nametený operuje dítě je brutálně hororová. Místy jsem podezříval Dvořákovou, zda není chlap. Reálné vykreslení vztahů mezi lékaři, nadřízenými, personálu a pacienty. To doporučuji zejména fanouškům růžových zahrad a různých pohotovostí. Hlavní postava je přesvědčena o tom, že vše zvládne pouze svými silami a v průběhu příběhu zjišťuje svůj omyl.Hádky, usmiřování, zklamání a nakonec nedůvěra vedoucí k úplnému rozpadu manželství je až naturalistickým popisem. Útěchu a sílu nakonec dostává tam, kde je to morálně na levačku. Ale asi to tak v životě bývá. Musím uznat, že i ženské postavy autorka nijak nešetří a naznačuje, že některé ženy, vyžadující po mužích plné nasazení si neuvědomují, že i muži jsou jen lidské bytosti a k síle a opoře občas potřebují aspoň trochu útěchy. Po Dědině a Sítích pro mne opět čtenářský zážitek.

Ester71
05.10.2019 5 z 5

Parádní čtení! Příběh ze života, vůbec jsem se nenudila. Naprosto mě uchvátilo proniknutí do myšlenek hlavního hrdiny. Jako bonus pro mě je nemocniční prostředí, které mě vždy zajímalo. Doporučuji! Těším se na další díla pro mě nedávno objevené Petry Dvořákové...

hanka0630
05.10.2019 4 z 5

Velmi čtivý příběh, přečteno za dva dny. Je to již druhá kniha od paní Dvořákové, kterou jsem četla a jistě si přečtu i další. Jen těch příběhů z ambulance bylo na můj vkus zbytečně moc, ale to je jen nepatrná vada na kráse. Doporučuji!

Modrásek16
05.10.2019 5 z 5

Hezká kniha ze života.

buturenka
03.10.2019 5 z 5

výborná knížka, úžasný češtin, ale ta skutečnost je někdy až protivná, ale tak to je, hodně jsem se bavila, i když to asi není to správné slovo, spíš jsem si uvědomovala, jak je ta kniha pravdivá

Knižní střípky
02.10.2019 5 z 5

SKVĚLÉ! První říjnová přečtená kniha a hned taková pecka. O to větší radost mám, že je to česká pecka.
Hynkovi je 45, po profesním průšvihu kvůli alkoholu mu jeho vlivný tchán sehnal místo v nemocnici na malém městě. Velká kariéra úspěšného chirurga je v tahu. Doma ho čeká věčně naštvaná manželka Markéta a dvě pubertální děti. Připadá si jako ve svěráku. Ať udělá, co udělá, vše je špatně. Nemá peníze, dluží, kam se podívá, nebaví ho práce v malém špitále, leze mu na nervy manželka, děti, primář.
Autorka naprosto dokonale vystihla krizi středního věku. Nečekejte žádný růžový příběh, čekejte drsnou každodenní realitu manželského páru ve středních letech, který si prošel už mnoha krizemi, selháními a ztrátou veškerých iluzí. A v neposlední řadě musím vystihnout hodně uvěřitelné nemocniční zákulisí. Občas mi šel až mráz po zádech.

V28
01.10.2019 5 z 5

Dědina výborná, Chirurg ještě lepší, takže určitě nebude chyba sehnat si další knihy Petry Dvořákové. Opravdu skvěle napsané a čtivé. Od začátku, který čtenáře hned vcucne až do poslední stránky nebylo snad jediné hluché místečko. Nemůžu se moc rozepisovat o té doktorské stránce, ale z pohledu Hynka to bylo popsané naprosto přesně. Snad jen dodám, že Markéta byla trefená ještě líp. Spousta pasáží byla až důvěrně známá. Jen si to chce knihu trochu šetřit, jinak je za den uložená zpátky v knihovně. Skvělé a těším se na další.

sasankava
01.10.2019

Velice čtivá kniha, dobře psychologicky propracovaný příběh. Líbilo se mi, že se nejedná o jednoduchou červenou knihovnu, ale opravdu o příběh ze života, kde ne vše je jen černé nebo bílé. Doporučuji.