Chirurg

Chirurg
https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/421730/bmid_chirurg-ebE-421730.jpeg 4 2799 2799

Před sebou neutečeš! „Nedokážu být ani rovnej, ani křivej. Můj život se rozlomil vejpůl a já už nečekám žádný pevný lano, který mě bude jistit,“ přemítá MUDr. Hynek Grábl, chirurg v příhraniční nemocnici, který už ani nedoufá, že by se jeho život ještě někdy mohl vyvíjet příznivěji. Kariéra špičkového odborníka na pražské klinice předčasně skončila kvůli jednomu karambolu s alkoholem a následky teď musí nést nejen on, ale i jeho věčně nespokojená žena a dospívající děti. Životní ani finanční účetnictví nevykazují příznivou bilanci a na horizontu zítřka se objevují všechny symptomy krize středního věku. Gráblova snaha nalézt východisko se však podobá spíš jízdě na horské dráze a často končí kocovinou. Pomůže mu milovaná profese, milenka nebo nová šance vrátit se k zajímavé operativě a kariérně růst? Na operačním sále i mimo něj se občas dá jen těžko poznat, kdo jakou hru hraje, kdo je vítěz a kdo poražený a kam povede další cesta. Hynkovi G. často nezbývá než věřit, že se nepotopí na úplné dno.... celý text

Dagmar58
08.12.2019 5 z 5

Skvěle napsaný román z lékařského prostředí, ze života lékařů a sester jednoho oddělení chirurgie. Hlavní hrdina se utápí v problémech, řeší se mezilidské vztahy, závislost, korupce a vůbec vše, co k životu patří. Život je holt někdy veselý a někdy smutný a záleží na každém, jak se s tím popere. Skvělé čtení.

kiraa
08.12.2019 5 z 5

Já snad ani nedokážu popsat nadšení z týhle knížky. Každopádně pro mě to nejlepší tohoto roku. A to jsem se docela obávala s mým syndromem bílýho pláště. Zbytečnej poplach. Taková současná “nemocnice na kraji města”. Bombarďácky sepsaný životní přešlapy a průsery jednoho špičkovýho chirurga, kterej ač podělá co jde, stejně je to pořád ten obyčejnej kluk z vesnice a doktor, kterýho by si přál v největších sračkách každej z nás. Žádná depka, ani smutek a stejně jsem naměkko jako vejce ke snídani.

Simbli
06.12.2019 5 z 5

Skvělé, takové knihy je radost číst. Další z příjemných objevů na který budu ráda vzpomínat. Bavilo mě chlapské vnímání všech situací a pohled na věc. Skvělý příbeh kombinovaný s autorčiným stylem psaní, které má říz :-)

citeria
04.12.2019

Jak se mi líbily Sítě i Dědina, tak Chirurg bohužel o to míň. Přitom to vypadalo tak slibně. Hrdina topící se v problémech, prostředí nemocnice. Jenže po dočtení poslední stránky ve mě kniha zanechala jediný pocit- všichni ve špitálu jsou kurvy nebo hovada, hlavní hrdina korunovanej. Celé mi to přijde jako jedno velké plivnutí na nemocniční systém, podtržené nesnesitelným Hynkem.

hannina
03.12.2019 5 z 5

Jedním dechem. O chlapovi z masa a kostí.

los
01.12.2019 4 z 5

zhltnul jsem celou knihu na jeden zátah, Dvořáková je skvělá vypravěčka, která umí vystavět příběh, empaticky vykreslit charaktery, volí zajímavá prostředí a dokáže udržet nadhled bez citečků; spojení lékařské etiky, korupce a závislosti podává velmi věrohodně, bez patetického nebo jásavého závěru

PetikH2O
30.11.2019 5 z 5

Mělo to říz ;-)

Peace
30.11.2019 5 z 5

"Nezbývá než jen dál hrát na tom svým malým pódiu plujícím ve vlnách a věřit, že se nepotopím na úplný dno. Protože život bude ubíhat dál, bez ohledu na to, co si o něm myslím a jestli právě tenhle den není ten poslední."

Skvěle napsáno! Před Petrou Dvořákovou smekám, jak reálně dokázala popsat mužskou hlavní postavu.

orson
29.11.2019 4 z 5

Hodně depresivní naturalistické čtení, nedoporučuji pro slabší povahy, ale jinak skvělé, stejně jako ostatní knížky autorky.

Kerberos
28.11.2019 5 z 5

Pro mě zatím nejlepší autorčina kniha.Četla jsem jedním dechem do pozdních nočních hodin.Příběh lékaře,který si alkoholem zničil slibnou kariéru.V době kdy dostane novou šanci zase zklame a znovu se propadá, nastartuje ho smrt otce a rozpadající rodina k novému začátku ?

fruitbueno
28.11.2019 5 z 5

Petra Dvořáková je opravdu skvělá současná autorka! Kdybych nemusela spát a chodit do práce, od knihy se neodtrhnu. Chirurg je mistrnou sondou do života člověka, který sám sebe dostává do opravdu hraničních situací. Málokdy se mi stává, že mě posedne tak výrazná touha dozvědět se i o jiných postavách (ostatní lékaři, manželka), na to ale nebyl prostor.

mončičáček
25.11.2019 3 z 5

Nemocnice na kraji města druhého tisíciletí:-) Čte se hezky a Hynek je vykreslený dokonale,ani hovorový jazyk nevadí..Oddechovka,ze které si člověk sice nekecne úžasem na zadek,ale další knížce od autorky s chutí udělá místo na nočním stolku...

Sabča92
22.11.2019 4 z 5

Chirurg bylo mé druhé setkání s autorkou a po povídkách Dědina, se kterými jsem nebyla unešená, jsem byla dost spokojená. Jakmile jsem s knihou překonala prvotní rozpaky nad tím, že se v knize nenachází kapitoly ale pouze celistvý text a druhý, že je kniha napsaná v hovorové češtině. Ale po překonání těchto věcí jsem se neskutečně začetla.
Ačkoliv se v knize nenachází příliš sympatických postav, zajímalo mě, jak to celé dopadne. Autorka bravurně popsala lékařské postupy, jejich chování a především skvěle vystihla mužského hrdinu. Doteď nechápu, jak to mohla tak skvěle napsat. Těším se na autorčiny další knihy :-)

Dandy1
21.11.2019 5 z 5

Celou dobu jsem přemýšlela, jak může ženská napsat takhle mužskou postavu. Protože jsem jí věřila každé písmenko.

Márinka
20.11.2019 3 z 5

Knihu jsem dočetla, protože mě zajímalo, jak osud Hynka G. dopadne. Navíc nelichotivě popisované prostředí chirurgického oddělení je mi velmi známé a jak se říká, cizí neštěstí potěší. Ten nemocniční marasmus autorce stoprocentně věřím.

Bohužel, místy jsem se nudila. Možná to bude tím, že Petra Dvořáková nepsala napínavý thriller, ani žhavý milostný román, ale vyprávěla o obyčejných lidských osudech.

O klopýtání jednoho alkoholika, který buď nevěděl co, chce, nebo byl zbabělý na to, aby toho dosáhl. O jeho stále napružené ženě, která – bůhvíproč – zůstávala v nespokojeném manželství. O věčném, a vděčném, tématu „doktor se sestřičkou“. O vztazích dospívajících ale i dospělých „dětí“ k rodičům.

V knize jsem však nenašla nikoho pozitivního, s kým bych souzněla, komu bych držela palce. Vím, že realita není román, ale ani v životě přece není vše tak bezútěšné. Nebo je to moderní trend, nic neřešit, vždyť ono to nějak dopadne?

TipsyChipsy
19.11.2019 5 z 5

Tato knížka se opravdu dobře četla a úplně přitahovala k dalšímu čtení. Musím dát plný počet, i když jedna věc mě ruší, psaní v přítomném čase. Pro mě to je "nešvar" mladých českých autorek (ještě Bellová, Denemarková, Třeštíková), asi nějaká módní uměleckost. V přítomném čase je podle mě vyprávění divné, sřídá se vid dokonavý a nedokonavý. (Místo zapnul si knoflík - si zapne knoflík nebo zapíná knoflík..)
Ale ještě musím napsat, že díky knize jsem si uvědomila, jak neuvěřitelně stresující, náročná a zodpovědná je práce lékaře. Čest lékařům a nejen chirurgům a také sestrám.

Stani95
18.11.2019 5 z 5

Moc se mi líbí styl psaní této české autorky. Bylo to opravdu ze života a nemocniční prostředí bylo popsáno velmi autenticky. Nechtěla jsem knihu odložit.

zdenka4808
18.11.2019 4 z 5

Kniha se čte moc dobře. Je vidět, že autorka ví, jak to v nemocnici chodí.

rozvera
18.11.2019 4 z 5

Knížka se mi četla velice dobře, až na to, že probudila zasuté vzpomínky na našeho známého , vynikajícího chirurga z velké nemocnice, který pro třes rukou následkem alkoholu, se musel své práce vzdát a skončil frustrovaný jako závodní lékař. Nikdo by ho neocenil "mužem roku", stejně jako protagonistu tohoto příběhu. Autorka dobře a velmi čtivě popsala prostředí chirurgického oddělení nemocnice.

kykyna42
17.11.2019 5 z 5

Kniha je super.Moc se mi líbí,jak autorka popisuje mezilidské vztahy. Nejlepší ze všeho jsou situace ve špitálu, tam to doslova takhle chodí,ale málokdo to dokáže takhle vystihnout,jak ona.Za mě plný počet bodů i za ten závěr,který se nemusí všem líbit,ale život není žádná lovestory ,bohužel.