Vrány

Vrány https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428791/bmid_vrany-wap-428791.jpeg 4 3662 1132

Komorní příběh, který končí tam, kde začíná tma. Dvanáctiletá Bára se právě nachází na prahu dospívání. Projevuje se u ní výtvarné nadání, ale také živelná a občas nezvladatelná povaha. S nástupem puberty se konflikt mezi její spontánností a touhou matky po nekomplikovaném životě dramaticky prohlubuje. Zvlášť v kontrastu s její o něco starší, poddajnou sestrou. Čím více chce Bára svou přirozenost realizovat, tím úporněji se její okolí snaží tyto nesrozumitelné a průměru se vymykající potřeby ovládnout. Jejího talentu si všimne mladý učitel výtvarné výchovy přezdívaný Frodo, který jí nabídne citlivou oporu v boji s nároky rodiny, jež pod fasádou vnější spořádanosti ukrývá i velmi temná místa. Jenže Bára svoji válku v zákopech nerozumění stále prohrává. Jedinými spojenci se jí tak stávají vrány hnízdící před okny v parku. Vrány, které zpřítomňují přirozenou pudovost prostupující zvířecí i lidské životy. Svět, na který se Bára stále mocněji napojuje. Nabídne jí někdo opravdovou pomoc? Existuje ještě nějaké východisko?... celý text

jullien
26.01.2020 5 z 5

Musím říct, že se mi chtělo v jednu chvíli hodně brečet a Báru vší silou objímat. Kde má dítě najít lásku, pochopení, podporu, když jí ji neposkytne ani vlastní rodina. Matka, která má milovat své dítě. Na posledních dvou stranách se mi při čtení svíralo srdce a tušila jsem takové vyvrcholení, kterým kniha skončila. A i když je kniha malého rozsahu, vydá na tisícistránkový román.

piquillio
26.01.2020 5 z 5

Moje splněná knižní noční můra. Konečně někdo zas ukázal náročnost dětství. A že každý nemá na to, aby byl rodič. Nepříjemná knížka. A skvělá!

Sona79
26.01.2020 5 z 5

Bolestny příběh, ale velmi dobře napsané. Neni to zadne oddechove čtení, nicméně doporucuji!

Evickar
26.01.2020 3 z 5

Kniha se čte opravdu sama, má sice kolem 180 stran, ale mnoho z nich je prázdných, takže za večer ji stihnete jako nic. Rozumněla jsem všem členům rodiny a zároveň nikomu. U matky jsem chápala některé výbuchy vzteku, někdy mi přišla zbytečně hysterická. Hlavní hrdinka byla usmolená lenoška s obrovským talentem, která se ale ze strachu nebo studu bojí cokoliv rodičům říct. Chyba byla na všech stranách. Konec byl... zbytečný. Jen jsem nad ním zakroutila hlavou.

jana6164
25.01.2020 5 z 5

Vrány jsem přečetla během dvou hodin, jejich křídla však budou šustit kolem ještě hodně dlouho. Tohle je příběh, který číst nechcete, prostě nechcete. A o to dost možná Petře Dvořákové šlo. Není to čtení ke kávě, jak sama řekla, je to bolestné vyprávění o tom, jak šílené věci se v některých rodinách dějí, co způsobí, když spolu nevědomí rodiče neumí komunikovat a vztek vybíjejí na nevinných. Je to příběh, který číst nechcete, ale který je tolik potřebný. Petro, jste královna...

kiraa
25.01.2020 5 z 5

Vrány už budu mít snad navždy spojeny s holčičkou Bárou. Vrány jako synonymum utrpení dětský duše. Nerozumím, nechápu, nemohu zpracovat. Tohle fakt bolelo a ještě chvíli bude. Takhle umí rozsekat na hadry za jedno sobotní odpoledne Petra Dvořáková, moje hvězda supernova.

adriane9
25.01.2020 5 z 5

184 stran totálního zoufalství. Víc stran a pokračování bych nezvládla, až tolik to bolelo mou mateřskou duši. Spisovatelka umí a ne že ne.

Jana283
24.01.2020 5 z 5

Dlouho jsem nečetla nic tak smutného, bolestného a beznadějného. To se snad nedalo vymyslet, to se muselo prožít. Kniha s ilustracemi Terezy Basařové je malý umělecký a literární skvost.

Ivuska.09
24.01.2020 5 z 5

I já jsem nadšená. Perfektně napsané, téma aktuální, všichni bychom si měli uvědomit, jak se ke svým dětem chováme a jak to vlastně vnímají sama dítka. Přečetla jsem jedním dechem. Jen na konce podobného typu si pořád nemohu zvyknout. I když to vlastně bylo geniální, klidně bych brala dvojnásobný počet stran. Za přečtení určitě stojí!

alexandra111
24.01.2020 5 z 5

Knihu jsem přečetla během chvilky.Byla úžasná a toto téma si nezasloužilo tak málo stránek.O polovinu více mohla spisovatelka využít na vyřešení celé rodinné situace. Konec je opravdu šokující,ale i tak to mohlo být delší.

Dela111
24.01.2020 5 z 5

Novela Vrány je přečtená velmi rychle, ale dojem z ní bude doznívat velmi dlouho. Je to jeden z nejbolestnějších příběhů jaké jsem četla.
Týrání dětí má různé podoby... Dvanáctiletá Bára má matku, která touží jen po klidu, pořádku a vzorných dětech, ať to stojí co to stojí. Lhostejný otec je slaboch a zvrhlík.
Nečekaný konec a jeho spojitost s vránami, které vyděšené dítě maluje, překvapí a doslova čtenáře ochromí... Autorka tady přesně zamířila a trefila cíl na 100 %!

Aroeane
24.01.2020 5 z 5

Skvěle vykreslené postavy, příběh velmi zaujal.