Vrány

Vrány https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428791/bmid_vrany-wap-428791.jpeg 4 3690 3690

Komorní příběh, který končí tam, kde začíná tma. Dvanáctiletá Bára se právě nachází na prahu dospívání. Projevuje se u ní výtvarné nadání, ale také živelná a občas nezvladatelná povaha. S nástupem puberty se konflikt mezi její spontánností a touhou matky po nekomplikovaném životě dramaticky prohlubuje. Zvlášť v kontrastu s její o něco starší, poddajnou sestrou. Čím více chce Bára svou přirozenost realizovat, tím úporněji se její okolí snaží tyto nesrozumitelné a průměru se vymykající potřeby ovládnout. Jejího talentu si všimne mladý učitel výtvarné výchovy přezdívaný Frodo, který jí nabídne citlivou oporu v boji s nároky rodiny, jež pod fasádou vnější spořádanosti ukrývá i velmi temná místa. Jenže Bára svoji válku v zákopech nerozumění stále prohrává. Jedinými spojenci se jí tak stávají vrány hnízdící před okny v parku. Vrány, které zpřítomňují přirozenou pudovost prostupující zvířecí i lidské životy. Svět, na který se Bára stále mocněji napojuje. Nabídne jí někdo opravdovou pomoc? Existuje ještě nějaké východisko?... celý text

lidunka1
19.02.2020 3 z 5

Mně při čtení došlo, že nespokojené ženy, těžko můžou vychovávat dobře děti. Když samy nečerpají lásku a krásu, tak si pak svůj hněv vylévají na dětech.Protože by ženy měly začít péčí o sobě, hlavně o svou pohodu a duševní zdraví.

sklibaa
18.02.2020 3 z 5

Útlá, dobře psaná knížečka, která odsýpala.
Téma velmi dobře zpracované.
Bohužel, jsem ze všech těch ohlasů čekala asi něco víc. Všichni mi říkali jak na konci budu brečet, tak jsem podle toho co jsem četla, čekala opravdu to nejhorší. Ale konec mě úplně zklamal. Vím, že to bylo i bráno ,,zlehčeně", ale celá kniha na mě působila tak realisticky, že mě to přišlo přehnané. Zároveň také spíše vyšlo najevo více otázek.

Hlavní postavy mi bylo upřímně velmi líto. Na druhou stranu v momentech, kdy už jsem si opravdu říkala, že chudák holka a hnali se mi do očí slzy, autorka vložila část psanou z pohledu matky. A ta se tedy opravdu chovala jako ***. V tu ráno mé pocity přešli do takového vzteku, že jsem knihu spíše chtěla odhodit, než-li v ní pokračovat. Z tohoto možná vyvozuji, proč jsem z toho nebyla tak smutná, jak někteří čtenáři.

Od autorky jsem nic jiného nečetla. A myslím si, že kniha byla vymyšlená dobře. Jen na mě tam bohužel byli nějaké ty -.

Hlavní kámen úrazu asi bylo mé očekávání. Jak jsem zmiňovala, tak jsem od všech lidí okolo mě slyšela jen vysoké hodnocení a chválu a jak mě konec rozdrtí a mám se připravit na týdenní depky. Ano, je dobře napsaná, ale ne tak jsem jsem podle těchto názorů očekávala.

rodak
18.02.2020 5 z 5

Z téhle knihy odkapával smutek a bezmoc.Slabá knížka, spíše novela, ale narvaná rodinným hnusem.Snad není mnoho takových.Báry mi bylo líto.Skvěle napsané.

edna084
18.02.2020 2 z 5

Prapodivná kniha o jedné dost podivné rodině. Nedozvíme se, kde se ve všech bere to zlo, to věčný nasrání na celej svět. Proč je matka tak nesnesitelná. Proč otec beze slova vyřeší jakoukoliv situaci výpraskem. Asi chápu, že takový rodiny jsou, však je každý týden můžeme vidět ve výměně manželek, ale stejně jak to nemám potřebu sledovat tak o tom nepotřebuju číst.

Katerina015
18.02.2020 5 z 5

Kniha je útlá, moc dobře se čte... Ale je velmi náročná... Po přečtení jsem jen zůstala zírat a hlavou mi proběhlo, to jako vážně? Vážně se tohle děje?.. Neskutečný.....
Musím vyzdvihnout popsání pocitů Báry... Hodně mě bavilo to propojení, jak se na věci dívala Bára, jak její máma a ostatní členové rodiny..
Příběh je rozhodně smutný, ale přesto si troufám říct, že stojí za přečtení... Nemůžu říct, že se mi kniha líbila, ale také nemůžu říct, že se mi to nelíbilo... Je to zvláštní, mrazivý příběh....

L.Helena
18.02.2020 4 z 5

Moc pěkná knížečka, škoda, že nebyla delší a víc propracovaná. I tak se ale autorce podařila docela věrohodná sonda do pocitů dvanáctileté dívky, kterou rodiče vnímají jako problematickou, aniž si ve své omezenosti uvědomují, že těmi problémovými jsou vlastně oni sami.

Isserley
17.02.2020 5 z 5

Souhlasím s recenzenty a autory komentářů v tom, že postavy jsou podány ponékud schematicky a černobíle. Souhlasím i s kritikou jisté nelogičnosti v ukotvení příběhu v čase. Přesto mě kniha hluboce oslovila a ze tří knih, které jsem od autorky četla (Dědina, Chirurg, Vrány), mě zaujala daleko nejvíc. Při uvažování o důvodech si dovolím vypomoci citátem z knihy Thomase Moora Temné noci duše: “Když se necháte pohltit fiktivním příběhem, jste to vy, kdo v něm prožívá své emoce a koho o něm napadají myšlenky. Přemýšlíte o příběhu ve vztahu k sobě.” Jsem neskromně přesvědčená, že toto by se mi u špatné knihy nestalo, na to jsem příliš pokročilý čtenář.
Na téhle knize zkrátka něco je, dávám plný počet hvězdiček a dopručuji k přečtení.

FejKýý
17.02.2020 2 z 5

Na tuhle knihu jsem se opravdu hodně těšila, všichni ji chválili a všechny moc zasáhla. Tak jsem si ji hned koupila ale teď po přečtení, co na ní říkám? Konec byl takový zvláštní ale příběh se mi zdál průměrný, čtivé to bylo to ano. Ale nechápu proč je kolem téhle knihy takový boom. Možná je to i povahou člověka jak je kdo citlivý a tak a hlavně je to i tím kdo si už co prožil atd., samozřejmě bylo hrozné co se Barči v domácnosti dělo, (jsou samozřejmě i horší ale i lepší rodiny) bohužel však takových rodin je hodně i já mám svých zkušeností (nejde přímo o příběh v knize) a nebo i co jsem slyšela o rodinách mých přátel. Strašně mě mrzí že malé dítě opravdu se bojí o pomoc požádat a já se nedivím. Je zmatené a neví jestli dělá dobře nebo ne.

lidunka1
17.02.2020 3 z 5

Mně se knížka nelíbila. Vím, že existují rodiny, kde to takhle funguje. A myslím si, že každá žena - matka by měla dbát přede vším o sebe a svou pohodu, aby mohla mít ráda své děti. A určitě by neměla upřednostňovat jedno před druhým. Naštvalo mě, že byla knihovnice, protože to bývají velmi prima ženy. A mám dojem, že Petra Dvořáková není realistka, ale pesimistka. Inu, asi má takové zkušenosti. A musím říct, že tentokrát se mi nelíbil ani použitý styl jazyka.

veronikau2374
17.02.2020 5 z 5

Děsivý příběh. Opět skvěle napsané, postavy jsou tak reálné, že má člověk pocit, že bude křičet...a hlavně na matku!!! Děsivé je, že má člověk celou dobu pocit, že se něco takového může dít i u jeho sousedů. A po přečtení ovládne neuvěřitelná touha obejmout vlastní děti a říci jim, jak jsou skvělé!

Pupákov
17.02.2020

Tolik zla a nepochopení v poměrně útlé knížce... Ale nebylo to lehké čtení, jak by se z délky mohlo zdát. Pro mě ne... o to silnější příběh Barunky, se kterou jsem tolik soucítila, tyranským otcem, který si vylíval vztek. O matce ani nemluvě.
Jednohubka, kterou jsem přečetla v podstatě za večer. Místy mi bylo za jednu z hlavních postav tak úzko, až mě z toho bolelo u srdce a dost jsem se s jejími pocity ztotožnila.
Depresivní čtení, které asi není pro každého, ale na druhou stranu příběh upozorňuje na důležité téma, které by nemělo být přehlíženo.

amaenium
16.02.2020 5 z 5

I přestože se jedná o útlejší knížečku, příběh je vystavěn tak, že pojmul vše podstatné, dokázal zaútočit na city a i postavy byly velmi realistické.
Příběh je smutný a surový, poselství jasné a i tak se mi o knize nepíše snadno. Za mě jedna z nejlepších českých beletrií za poslední léta.

Kočičáci
16.02.2020 5 z 5

Panebože to bylo tak hrozné a tak strašně smutné.
Na pár stranách najdete velký, silný příběh s naprosto perfektně vykreslenými charaktery jednotlivých postav, které ve vás dokážou zvednout bouři emocí.
Tu matku budu nenávidět nadosmrti, z chlípného a násilnického otce mi bylo na zvracení a Katušce to snad Boží mlýny semelou.
Provázanost příběhu s vraní rodinkou je dokonalá. Ilustrace a provedení knihy úžasné. Zatím nejlepší autorčino dílo.

Barunko, holčičko, je mi to moc líto!!!

Petra2808

Skvělá

martina.bella
16.02.2020 4 z 5

Nejhorší na tom je, že podobné rodiny opravdu existují. Kde je pořádek v domácnosti a "co si o nás lidi pomyslí" důležitější než pocity a talent dětí. Kéž by si to přečetlo co nejvíc rodičů, kteří považují násilí na dětech za ospravedlnitelné. Alespoň se na své jednání podívají i z druhé stránky, očima dítěte. Bohužel si ale myslím, že tihle lidé budou mít pro Bářinu matku pochopení a z knížky si nevezmou, co by měli. Každopádně je dobře, že o tom někdo píše. Jen mi tam chyběla hlouběji rozebraná matka, vykreslená jako naprosto bezcitné monstrum - proč se tak chová? Co je za člověka? Taky má jistě nějaké strachy, trápení, traumata, něco, co by ji polidštilo a celé by to pak možná bylo ještě o to děsivější.

AlčaH
15.02.2020 5 z 5

Skvělá, ale po psychické stránce pro mě neskutečně náročná kniha o vztazích v jedné české rodině. Autorka se v ní věnuje velmi aktuálnímu a dle mého nesmírně důležitému tématu, a to obzvlášť v době, kdy si velká část české populace myslí, že vychovávat děti výpraskem je naprosto v pořádku. I přesto, nebo možná právě proto, že je kniha svým rozsahem krátká, nabízí intenzívní čtenářský zážitek a relativně komplexní vhled do situace. Dozvídáme se například, jak je těžké proti takovému jednání rodičů zasáhnout a jak ve vypjatých situacích naprosto selhávají lidé, kteří by mohli a měli zakročit - například školní výchovná poradkyně. Kniha dostává zajímavý rozměr i díky střídání perspektiv - jak té dětské od hlavní hrdinky Báry, tak té dospělé od její matky. S tou je velmi těžké se jakkoliv ztotožnit a najít pro ni byť i jen špetku pochopení, i když je mi jasné, že takových lidí žije mezi námi víc než dost... Jakých? Takových, pro které je důležitější pořádek než vlastní dítě, které nejvíc zajímá, co si o nich myslí okolí, jsou sebelítostniví a svou frustraci si vybíjejí na svých dětech. Zakončení mě dostalo, ale musím říct, že v té chvíli jsem to částečně chápala jako Bářino vysvobození, které jí přineslo úlevu... Vsuvky ze života vran mi do knihy dokonale pasovaly a umocňovaly pro mě temnotu celého příběhu. Na závěr bych už jen chtěla pochválit obálku knihy, která se opravdu moc povedla.

jitka7326
15.02.2020 5 z 5

Uf. Drsný příběh. Ta máma byla hrozná k...

Pitbullka
15.02.2020 3 z 5

Třetí kniha od autorky,kterou jsem četla a prostě ne, její styl mi nesedí. Vážně bylo v knížce nutný rozebírat kdo smrdí potem, na každé druhé stránce slovo pipina a podobně? Postavy mi byly absolutně nesympatické. Pro mě zklamání a utvrzení v tom, že knihy od autorky nejsou pro mě.

IvikaS
15.02.2020 4 z 5

Krátký, jednoduchý příběh jehož největší síla je v civilnosti v naprosté obyčejnosti kde lze zahlédnout stopy důvěrně známých rodičovských chyb a děckého tápání vygradované až k tragédii a přesto stále uvěřitelné.

Ctenar1202
14.02.2020 5 z 5

Jsem v šoku. Takhle skvěle vylíčit problémy v rodině na 182 stranách! Příběh o dívce, která je velice nadaná v malování, ale doma to nemá vůbec jednoduché. Matka posedlá úklidem, pravidly, vlastí pravdou. Otec je zde vylíčen jako neschopný chlap se sklonem k pedofilii. Barbora,hlavní postava knížky, má sestru, která je v očích matky lepší, chytřejší, šikovnější a celkově ji nadržuje. Konec byl pro mě šokující a doufám, že jsem ho pochopila správně....tahle kniha ve mě zanechala velké množství emocí.