Kde zpívají raci

Celá dlouhá léta kolují v poklidném městečku Barkley Cove na pobřeží Severní Karolíny fámy o vlčím dítěti, „holce z bažiny“. Když je roku 1969 objeveno tělo místního krasavce Chase Andrewse, obyvatelé města začnou z jeho vraždy podezírat právě holku z bažiny, Kyu Clarkovou. Jenže Kya vůbec není taková, jak se o ní povídá. Je to inteligentní a citlivá dívka. Žije odkázaná sama na sebe v bažině, které říká domov, jejími nejlepšími kamarády jsou racci a místo školy ji učí okolní příroda. I v jejím životě přichází chvíle, kdy zatouží po blízkosti jiných lidí, dotecích a lásce. Její divoká krása okouzlí dva mladé muže z města a před Kyou se otevírá úplně nový život. Pak se však stane něco nepředstavitelného… Román Kde zpívají raci je překrásnou ódou na přírodu, příběhem opuštěné dospívající dívky, která se učí důvěřovat lidem, a líčením záhadné vraždy s překvapivým koncem. Delia Owensová nám připomíná, že dětství nás všechny poznamená na celý život a že každý z nás podléhá úžasným tajemstvím přírody....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/447981/big_kde-zpivaji-raci-blU-447981.jpg 4.52449

Vydáno: , Jota

Where the Crawdads Sing, 2018

Kniha Kde zpívají raci

keny
předevčírem

Celou dobu jsem musela myslet na to, že by se kniha spíše měla jmenovat kde zpívají Racci, protože ti jsou v knize mnohokrát zmiňovani na rozdíl od raků...Jimavy, dojemný, silný příběh, kdy v druhé polovině jsem si musela dávat přestávky, abych to emočné zvládla.

Vakalik
04. prosince

Nerada čtu knihy, které jsou hitem všude na internetu. Kde zpívají raci byla jedna z nich, které jsem se právě kvůli přehlcení na všech bookstagramech. Pak se mi ale dostala do ruky a já si řekla, že jsem ji přehlížela už dost dlouho.
Podle popisu na obálce jsem očekávala příběh podobný vlčímu dítěti. Byla jsem příjemně překvapená, že se děj odehrává v civilizaci víc, než obálka odkrývá.
Hlavní postava je mi od začátku sympatická. Obyčejná dívka, se kterou se život úplně nemazlil. V dětství je nucena se postavit na vlastní nohy, protože ji opustí celá rodina. Najde si přivýdělek, naučí se hospodařit. Díky dobrému příteli se začne vzdělávat. Prožívá první přátelství a lásky. Kniha se láme zhruba ve druhé třetině, kdy se příběh začne více zaobírat trestným činem.
První polovina knihy je pro mě hezkým, volně plujícím příběhem mladé slečny, těžkostí i radostí života. Je to čtivé, odpočinkové dílo. Druhá polovina je jak skok do jiného příběhu a děj se z většiny věnuje vyšetřování úmrtí místního mladého muže. Bavily mě obě části, druhá byla napínavější. Konec díla je pro mě obrovským překvapením. Jedna z knih, kde jsem až do konce výsledek nečekala.

Martule44
03. prosince

.. pláče beze studu, čte poezii srdcem, v duši mu zní opera a udělá všechno, co může, aby ochránil ženu...

Včera jsem zatopila v kamnech, nalila si sklenku vína a ponořila se do čtení. Na sklenku jsem na dlouho zapomněla!
Je jedno jaké se tu sejdou recenze .. každý z nás má možnost ponořit se do řádků a nechat se buď unášet silným příběhem, který nás při čtení válcuje jedním pocitem za druhým, nebo se přenese přes řádky, které pro něj byly zklamáním.
Na mě se vztahuje první varianta a tak dávám "plnou *****"

Je mnoho knih ... a ještě více autorů, kteří hledají ten "svůj" příběh. A tenhle byl v tom ohromném množství obojího svým způsobem originální a neobvyklý a ve mě zanechal hluboké dojmy!

bernadeta9876
03. prosince

(+ SPOILER) Nerada čítam knihy, ktoré sú tak prehypované ako bola práve táto. Pri jej čítaní som ale každého začala chápať a meniť názor. V prvých dvoch tretinách knihy. Prišla záverečná tretina a ja som prevracala oči. Ide o to ako si autorka vybrala tú ľahšiu cestu ako knihu a celú kriminálnu zápletku ukončila. Mala som pocit, že čítam filmový scenár a nie knihu. A práve tá posledná tretina rozhodla o hodnotení a o tom, že niektoré nelogickosti knihe neodpustím. SPOILER: Odkiaľ sa vzala tá dobrosrdečnosť právnika a hlavne kto ho zaplatil, keď bola tak švorc? Prečo počas súdneho procesu celá komunita, ktorá ju tak neznášala, stála zrazu pri nej? Pri obvinení z vraždy?! Tate počas 4 rokoch na vysokej škole nespoznal nikdy inú ženu?! Prečo Tateov otec len tak zmenil názor? Kedy sa stihol vybudovať vzťah medzi Kyou a jej redaktorom? A keď tam bol vzťah, dozvieme sa to až pri súdnom procese?! Toto všetko by mi nevadilo, keby tých nelogickostí autorka nenaložila lopatou na záver. 3,5 z 5 a to najmä kvôli sľubne rozohranej prvej časti knihy o osamelej dievčine z močiara.

for-com
01. prosince

Asi půjdu trochu proti proudu (tedy ne v hodnocení), ale za mě byla nejlepší první polovina knihy. Ta pomalá, poetická... jak když kůň cválá krajinou a vy máte možnost se kochat všemi vůněmi, pohledy, atmosférou.. to byla opravdu krása. Pak kůň přešel do trysku a soudní proces už jen tak profrčel kolem mě. Ne že by tam nebyly silné okamžiky, to zase jo, ale už se vytratila ta poetičnost, která mě tolik okouzlila. No a co se konce týče, říkala jsem si: Safra, to se asi nedozvíme, jak to vlastně bylo. A dozvíme, a není to zase tak moc šokující, jisté náznaky tam byly, ne že ne. Jen zjišťuji, že by to možná chtělo ještě jedno přečtení, aby všechno zapadlo na svá místa, zcela a úplně.
Je vidět, že autorka má velmi blízký vztah k přírodě, prolíná se to celou knihou a dělá ji to velmi uvěřitelnou. Postava Kyi je propracovaná, složitá, komplikovaná a silná a to zní dělá zajímavou hlavní hrdinku. Je to opravdu skvělé a byť se mi to u knih tak často nestává, tato mě dokázala dojmout a zahrát na moji vnitřní strunu. I přes mé předsudky k vychovalovaným a opěvovaným kninám, tato si chválu opravdu zaslouží.

stumpy
30. listopadu

Kniha je krásná. Příběh vlastně nevíte jestli je pěkný, smutný, ponurý, popisný, dojemný. Je tam všechno. Osud, láska, hodně moc přírody, což se mi líbí nejvíc. Ve všem tom neštěstí člověk najde silnou vůli přežít, postarat se, jít dál, žít jak jen dokáže. No a konec, hodně překvapivý . Stojí určitě za přečtení. Otevřete, listujte, ponořte se do příběhu jedné malé holky a jejího života.

morava
29. listopadu

Ano , moc pekny pribeh. I kdyz, jak se to vezme, pekny, jak v cem a jak kdy. Hlavni hrdinka Kya, holka z baziny, jak ji rikali ostatni obyvatele maleho mestecka, to totiz v zivote nemela vubec jednoduche. At uz v detstvi, tak v dospelosti, kdy i ona presto, ze jejim domovem je bazina, i ona potrebuje okolni svet.Aspon kousek z nej. I ona potrebuje lasku. Mne osobne v knize nejvice uchvatila ta laska k prirode, a bazina, ktera je zde opravdu kouzelnym mistem, a daji se v ni najit opravdove poklady :-)
knihu mohu doporucit i tem, kteri maji radi i trochu toho napeti, jelikoz i toho zde ctenari spetku naleznou.

maja2712
28. listopadu

Mnoho lidí by možná řeklo, že bažina je nehostinné místo. Pro malou Kyu to bylo místo plné života, drobností, které ji fascinovaly, situací, které ji učily - přežít, milovat, přemýšlet, pozorovat, věřit sama sobě. Jejími dětskými hračkami byly pírka, lastury, hnízda, jejími kamarády ptáci. Láska k přírodě ji naučila přežít vyloučení z lidské společnosti. Zákony přírody ji nikdy nezklamaly narozdíl od lidí. Při čtení se člověk ocitá v močále, který miluje stejně jako Kya. Cítí její samotu a zároveň velkou sílu, odhodlání se z přírody co nejvíc naučit, pochopit život zvířat. Předávat to dál. Přirovnávat život zvířat k životu lidí. A stále toužit po své rodině, která ji opustila.