Kde zpívají raci

Kde zpívají raci https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/447981/bmid_kde-zpivaji-raci-blU-447981.jpg 5 4186 1063

Celá dlouhá léta kolují v poklidném městečku Barkley Cove na pobřeží Severní Karolíny fámy o vlčím dítěti, „holce z bažiny“. Když je roku 1969 objeveno tělo místního krasavce Chase Andrewse, obyvatelé města začnou z jeho vraždy podezírat právě holku z bažiny, Kyu Clarkovou. Jenže Kya vůbec není taková, jak se o ní povídá. Je to inteligentní a citlivá dívka. Žije odkázaná sama na sebe v bažině, které říká domov, jejími nejlepšími kamarády jsou racci a místo školy ji učí okolní příroda. I v jejím životě přichází chvíle, kdy zatouží po blízkosti jiných lidí, dotecích a lásce. Její divoká krása okouzlí dva mladé muže z města a před Kyou se otevírá úplně nový život. Pak se však stane něco nepředstavitelného… Román Kde zpívají raci je překrásnou ódou na přírodu, příběhem opuštěné dospívající dívky, která se učí důvěřovat lidem, a líčením záhadné vraždy s překvapivým koncem. Delia Owensová nám připomíná, že dětství nás všechny poznamená na celý život a že každý z nás podléhá úžasným tajemstvím přírody.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Jota

Where the Crawdads Sing , 2018

betysek4
11.02.2024 5 z 5

Knížka mě naprosto uchvátila. Jsem velkým milovníkem divoké přírody, takže se mi velmi líbily pasáže popisující bažinu (a že jich tam bylo hodně). K hlavní postavě Kye jsem si velmi rychle vytvořila citový vztah a po celou knihu jsem jí fandila. Kniha je velmi čtivě napsaná a nemohla jsem se od stránek odtrhnout.

Čteno v rámci Čtenářské výzvy 2024

Verunka289
04.02.2024 4 z 5

Od knihy jsem asi měla až moc velká očekávání po přečtení mnohých recenzí. Neskutečně se mi líbila ta příroda, volnost a divokost hlavní hrdinky, zamilovala jsem si postavy Tata a Skokana, ale ta detektivní zápletka mě prostě nějak nebrala. Každopádně je pro mě ale příběh něčím zcela novým a nemůžu říct, že by se podobal čemukoliv, co jsem kdy dřív četla. Docela mě zajímá i filmové zpracování.

dlabikk
04.02.2024 5 z 5

Hezké, čtivé, dojemné i drsné a na konci překvapivé. Kniha se mi moc líbila, předčila mé očekávání. Nejsem moc na sáhodlouhé popisy fauny a flóry, to mne občas i trochu nudilo, protože to oddalovalo rozuzlení celého příběhu. Nicméně ve mne zanechal zvláštní pocit a musím se vrhnout na film, abych si přiřadila obličeje :o)

Lufiik
01.02.2024 5 z 5

Okouzlující příběh. Začátek se poměrně vlekl ale za to konec byl strhující. Mám docela velké očekávání, jaký bude film, který brzy shlédnu. Četla jsem knihu v rámci #ctenarskavyzva2023. Bezva kniha, kterou si ještě ponechám ve své knihovně, ať se k ní můžu vrátit.

BaraB13
31.01.2024 3 z 5

(SPOILER) Knihu jsem četla už dávno předtím, než se okolo ní objevil takový rozruch ve spojitosti s připravovaným filmem. Pamatovala jsem si, jak se mi líbila už po prvním přečtení, ale raději jsem po ní sáhla znovu.

Opět jsem nebyla zklamaná. Nebylo to jako číst ji napoprvé, ale stále se v knize objevuje hodně silných momentů, které na člověka v různých životních fázích mohou zapůsobit různě.

Situace v bažině a přilehlém městečku mě nutí zamyslet se nad tím, jak bych se k takové situaci postavila já sama. Byla bych obhájcem “jiné osoby, než na které jsme v běžném životě zvyklí? Nebo bych tiše přihlížela, se strachem projevit vlastní názor a pocity? Vyvolala knížka v někom z vás podobná zamyšlení?

Každopádně dílo je skvělé. Vše, co tu v komentářích zaznělo si kniha rozhodně zaslouží. Po překonání prvních pár stran, kdy malou holku z bažin všichni opouštějí, se pře vámi rozprostírá silný příběh. Možná zapomenete detaily v knize vykreslené, ale jsem si jistá, že jen tak nezapomenete na pocity, které ve vás příběh vyvolá.

Nicméně jednu výtku bych tu měla. Konec příběhu je lehce uspěchaný, aby dopadl dobře a co nejrychleji na úkol několika logických úvah. Za mě bych rozhodně uvítala větší rozsah knihy a propracovanější záběr. Ani tak to ale knize na kráse ani síle neubírá.

LenkaKT
29.01.2024 3 z 5

Schválně jsem s komentářem po přečtení chvíli počkala. Na začátku je tak autenticky popsáno opuštění malé holčičky úplně všemi, co ji opustit nikdy neměli, až jsem to dvakrát odložila. To bylo neuvěřitelně silné. Ale dál mi ten příběh přijde schématický a konec jak z červené knihovny. Zvlášť v kontrastu s tím začátkem. Ale bažině bych ráda dala tisíce hvězdiček, bažina si mne získala.

Vatter83
28.01.2024 3 z 5

Začátek byl poměrně liknavý, zdlouhavý, dej se příliš neposouval. Obzvlášť v porovnání s rychlým a dost "odflaknutým" závěrem. Nicméně námět knihy poutavý, včetně detailních popisu přírody.

katerina3368
28.01.2024 5 z 5

Uf! Tak to bylo něco. Souhlasím se vším, co už zde bylo napsáno, je to opravdu unikátní kniha.

Mišan2024
26.01.2024 5 z 5

(SPOILER) Krásné čtení. Příběh je k zamyšlení nad námi samými, jak bychom se zachovali my, žijíce "civilizovaně". Vypadá to, že opravdového štěstí můžeme nalézt jen mimo toto společenství.
Proto s nadšením alespoň čteme tyto příběhy, které nás přenesou jinam,
jsme součastí jiných životů, a toužíme po spravedlnosti a šťastném konci.
Všeho se nám zde dostalo vrchovatě.
Poslední stránky pak potvrdily naše tušení.
A je jen na nás, jak to přijmeme.
Já s autorkou souhlasím, že jiné cesty pro Kyu nebylo. Kdyby Chase měl 'poslední slovo' , odsoudila by to tehdejší společnost?
To, že soud dopadl dobře, nebylo jen kvůli dramatičnosti příběhu. Skvělý obhájce, který všechna svědectví a tím i obvinění znevěrohodní, ukazuje na skutečnost, že svůj osud (život), nemáme ve vlastnich rukou. (Kde se najednou vzal? A kdyby nebyl?) Snad nám autorka toto vše chtěla sdělit a pak vůbec nevadí některá zašimrání v logice, která mě napadla, po přečtení poslední stránky.
Přidáno do knihovny.
Hezké dny všem s dobrou knihou .

simcat13
23.01.2024 5 z 5

Krásná knížka s netradičním příběhem. Jsem si jistá, že na ni jen tak nezapomenu. Prolíná se zde více žánrů. Nedostanete obyčejný příběh, ale příběh o rodině, lásce, přírodě, samotě, a aby toho nebylo málo, dostanete zde i dějovou linku o vyšetřování. Prostředí bažin je zde úchvatně popsané do detailů, každičká mušle i pírko, a opravdu mi to přirostlo k srdci. Film k tomu už je pouze moc pěkný bonus.

Nelasp
23.01.2024 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, hlavně část u soudu jsem hltala jedním dechem, jsem moc ráda, že jak to oné noci bylo bylo alespoň nastíněno... Klobouk dolů před Kyou, velice jedinečnou mladou ženou, která se dokázala spolehnout jen sama na sebe, její inteligenci by se daly stavět chrámy....

elexmil
19.01.2024 5 z 5

Četla jsem cca před 2 roky a utkvěla mi v paměti jako mimořádná - neobvyklé prostředí mokřadů krásně popsané, neobvyklý příběh dítěte, které v tomto prostředí samo přežije ( je to reálné?), dospívající dívka hledají cestu k lidem

Prim
18.01.2024 5 z 5

Ze začátku jsem knihu doslova hltala, ke konci (od soudu) už mě tolik nebavila, ale za přečtení stojí. Patří určitě k těm knihám které si budu pamatovat.

Adusa68
16.01.2024 5 z 5

"Kde zpívají raci" je nádherná kniha, která se mi dostala pod kůži. Všechno v ní totiž funguje. Děj krásně plyne, ale zároveň graduje, není to nuda a je tam to správné napětí. Krásné popisy přírody a poklidného života v bažině, máte pocit jako byste tam byli s hlavní hrdinkou. Kya je nesmírně silná hlavní hrdinka, vyrůstáte s ní a máte pro ni pochopení, i když se někdy chová až moc plaše a někdy raději od problémů uteče. Bavilo mě to moc, trefilo se mi to do momentální nálady a ty básničky....některé opravdu chytaly za srdce. Rozhodně jsem tuto knížku nečetla poprvé a moc doporučuji.
P.S.: První jsem viděla film a až pak jsem četla knížku. Kniha samozřejmě lepší, ale film je také moc povedený a taky doporučuji zhlédnout.

lucie8407
12.01.2024 5 z 5

Brilantní! Poutavé vyprávění příběhu, kdy napětím přestáváte dýchat, popisování prostředí, kdy se cítíte, jakobyste byli s hlavní hrdinkou na místě, cítíte omývání nohou přílivem v laguně i křik racků. Takto to umí popsat málokdo. Knihu jsem dočítala se slzami v očích.

p.stranska
04.01.2024 5 z 5

Krásná kniha. Svět nebývá vždy spravedlivý a tady je to tak nádherně popsané, že mám z toho husinu. Je mi líto, jak ta malá holčička musela bojovat o své místo na slunci. Po přečtení mám pocit, že se to všechno opravdu stalo a cloumá se mnou mnoho emocí. A o to v dobrém románu přeci jde.

Venny345
03.01.2024 2 z 5

Námět rozhodně zajímavý, ale na mě byla kniha moc vláčná a dlouho se táhla, tudíž jsem velmi rychle a snadno ztrácela pozornost.
Kya jako hlavní postava mě nezaujala, ani detektivní zápletka, která by se dala krásně rozvést, ale zde zůstala hodně upozaděná, což byla za mě velká škoda.
Celkově jsem z knihy poměrně zklamaná, znovu už bych se k ní nevrátila.

Werule88
02.01.2024 2 z 5

Kniha nebyla úplně špatná, jsem jen zvyklá na něco jiného. Popis přírody byl nádherný, děj dost utahaný, časem až nudný, ale třeba to byl jen můj pocit.

lilibca
31.12.2023 5 z 5

Jsem moc ráda, že díky výzvě jsem se dostala k této knize. Takovou knihu jsme ještě nečetla. Krásný popis přírody a lásky k ní. Ale i toho, jací lidé opravdu jsou - v dobrém i špatném. Příběh je originální. Všechny ty pocity hlavní hrdinky, do kterých se s lehkostí vžijete, spíše ženy.

katerina3633
31.12.2023 4 z 5

Kniha pro me byla po dlouhé době něco, co vybočuje z mých výběrů, ale rozhodne nelituji. Tak těžký osud malé holčičky a tolik dalších životních peripetií, které ji život nachystal. Kniha podává naprosto ucelený náhled na osobnost hlavní postavy, tak že se čtenář do její kůže dokáže naprosto vžít a tím ho kniha vtáhne a nepustí. Močály nejsou zrovna krajina, která by me nejak lakala, ale s touto knihou se to dost změnilo. Rozhodně mnou bude tento příběh dlouhou chvíli rezonovat. Lide kolem nás proste často nezůstávají a při téhle myšlence mi naskajuje husí kůže, kdykoliv nás může kdokoliv opustit, at mu věříme sebevíc.