Listopád

Listopád https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/463130/bmid_listopad-zqU-463130.png 4 5093 5093

Zeptali jste se někdy sami sebe, jaký by asi byl váš život, kdyby to v listopadu 1989 dopadlo všechno úplně jinak? Jaké by asi byly naše osudy, kdyby komunismus neskončil a my bychom zůstali za železnou oponou oddělující nás od světa i jeden od druhého? Jedna z nejúspěšnějších českých spisovatelek Alena Mornštajnová opět překvapuje; její nový román je dramatickým příběhem obyčejné rodiny, kterou velké dějiny během jedné listopadové noci rozdělí a postaví proti sobě. Sledujeme příběh Marie Hajné, která je kvůli účasti na demonstracích zatčena a odsouzena ke dvaceti letům vězení. Ví, že už nejspíš nikdy neuvidí vyrůstat své děti, a při životě ji udržují jen dopisy. A taky naděje, že se nakonec přece jen shledají... Vedle toho se odvíjí příběh dívenky Magdaleny, která je odebrána rodičům a umístěna do „ozdravovny“, ve které se vychovávají nové komunistické kádry. Jejich osudy se jednoho dne protnou, ale zcela jinak, než si obě představovaly a přály.... celý text

Přidat komentář

FanDE
15.05.2024 odpad!

Kniha je to katastrofická, nikoli však obsahem, ale literární kvalitou. Mnoho středoškolských slohových prací je na vyšší stylistické úrovni. A tohle je naše nejčtenější autorka, bída a zase bída.

Věra91
12.05.2024

Kniha se od jejích předešlých liší, není založená na pravdivých informacích. Moc se mi líbí, mám ráda její styl psaní.


Marki019
10.05.2024 5 z 5

Zajímavý smyšlený příběh, ještě že to tak opravdu neskončilo. Dobré čtení co by kdyby...

Zanda96
09.05.2024 4 z 5

Osobně mám knihy od Aleny Mornštajnové velmi ráda a všechny bych ohodnotila pěti hvězdičkami, ale u Listopádu musím jednu hvězdičku odebrat. To ovšem nemění nic na kvalitě knihy, která je opět nepřekvapivě vysoká. Jedná se o příběh alternativní historie, ze kterého mi chvílemi mrazilo v zádech (patřím do generace, která již komunistický režim nezažila, tudíž některé situace jsou pro mě náročné na představu). Příběh se mi moc líbil a knihu doporučuju

tka0313
30.04.2024 5 z 5

Výborná kniha... Sice jak už je u autorky tradicí, nejedná se o nic veselého, ale mě osobně se líbila hodně. Baví mě styl autorky i její příběhy.

soupik2012
29.04.2024 audiokniha 4 z 5

Zbytečná kniha? Poměrně dlouho jsem si to myslela. Alternativní historie má u mě velmi malou šanci vyvolávat nějaké emoce. Navíc jsem se těchto demonstrací jako studentka aktivně účastnila. A tak mi to připadá hodně přitažené za vlasy. I kdyby se opakoval rok 1968. A jsem u toho. Proč se autorka snažila zasadit příběh takto nešikovně do neexistujícího období, když to mohlo zcela věrohodně zapadnout někam do let, kterými si naše republika již prošla. Těsně po válce, 50. léta, nebo již zmíněné období po roce 1968. Když odhlédnu od prostředí ve kterém se příběh odehrával, tak to byla "stará" dobrá Mornštajnová. Těch emocí ze mě tentokrát moc nedostala, protože jsem si pořád říkala, že je to dějově pěkná pitomina. Kříženec Příběhu služebnice a našich prožitých dějin. Audiokniha je znamenitá. OneHotBook je naším nejlepším vydavatelem. Na načtení se podílejí: Eva Elsnerová, Veronika Khek Kubařová, Vilma Cibulková

Isew
28.04.2024 5 z 5

Jde o alternativní historii, ale nedělám si iluze o tom, že kdyby v '89 byl SSSR v lepší kondici, tak by to tak dopadnout mohlo. Každý, kdo vzývá Russko a vzpomíná na "staré dobré časy" by se měl ideálně sebrat a jet se do své země vyvolené podívat. A nejlépe tam zůstat už napořád. Z Ruska nepřišlo nikdy nic dobrého. Tato kniha ve mě od počátku vyvolala pocit hnusu, kterého je těžké se zbavit. Jsem šťastná, že '89 dopadl tak jak dopadl. A to říkám s vědomím všech různých přešlapů, Ruskem ovládaných prezidentů, vzestupem slovenského nevzdělaného makaka... To je jen důsledek vlády jedné strany, která otrávila mysl lidí na dalších x let.

„Probuďte mě za 100 let a zeptejte se, co se děje v Rusku, a já okamžitě odpovím - pijí a kradou.“ — Michail Jevgrafovič Saltykov-Ščedrin

"Odjel jsem do Ruska jako Slovan a vrátil jsem se jako Čech. Je to země bídy, zmaru, chlastu a rozsáhlých literárních děl o zmaru, bídě a chlastu". - Karel Havlíček Borovský

Komunismus je svinstvo a bolševici jsou svině. - Pupendo - a pod tohle se velkým písmem podepisuji.

Ladis777
26.04.2024 4 z 5

Zajímavě napsaná kniha. Je tam jasně vidět inspirace různými antiutopiemi, ale i reportážemi z KLDR, a člověku dochází, že ta hranice, kudy se v 89. ubírat, byla velice tenká. Připomene to špiclování, všudypřítomný strach, nepřetržitou masáž ideologií, nedostatek, donášení, hony na čarodějnice, jak lehko se mohl člověk dostat do problémů, jak moc a rozhodnutí straníků byly nad spravedlnost.
Myslím, že poslední část už ani nemusela v knize být. Sice je tam proměna myšlení dcera, které má být pointou, ale na druhou stranu je to celé už moc předvídatelné. Rozhodně nebudu tvrdit, že jsem to přečetl jedním dechem, to ne, ale čte se to dobře a celkem svižně.
I když moc nemám rád beletrii v duchu "co by bylo, kdyby", tady se to fakt povedlo.

Vatram
20.04.2024 5 z 5

Smutný příběh.
Opět kniha, která stojí za přečtení.

Veggi
13.04.2024 4 z 5

První 2/3 knihy mě vůbec nebavily. Myšlenka, "co by kdyby" listopad 89 dopadl jinak, podle mě, nepadlo na úrodnou půdu. Příběh by se mohl odehrávat v Polsku, Maďarsku,... chybělo mi větší zasazení do reálií ČSR.
Život hlavní hrdinky byl smutný a plný paradoxů, ale takové jsou všechny z této doby či režimů.
Hodnocení zvyšuji za poslední 1/3 knížky. Ta mi sedla do noty. Bohužel krásně vykreslené lidské povahy.

adela2316
11.04.2024 5 z 5

To byla opravdu velice smutná kniha, několikrát jsem měla co dělat, abych se nerozbrecela. Me, jako matce, bylo strašně líto jak Majy, která přišla o rodinu, jak se asi musela cítit, když nemohla být se svými dětmi, tak Magdaleny, kterou přesunuli do ,,ozdravovny,, (představovala jsem si svoje děti v téže situaci a bylo mi opravdu úzko a smutno) . Myslím si, že se snad dostatečně upozorňuje na hrůzy před rokem 89, nezapomíná se a já jsem za to ráda. Oproti tomu se setkávám s názory, že lidé vzpomínají na dobu socialismu jako na něco, kde jsme se vlastně jako lidi měli dobře, zlehčují, zapomínají, idealizují. To mě děsí. Myslím si, že komunismus je stejně velké zlo jako nacismus. Knihy s touto tématikou by měli číst povinně všichni, kdo takové věci zlehčují.

Airelle
10.04.2024 4 z 5

(SPOILER) Jakou knihu od Aleny Mornštajnové nemáte rádi a jakou naopak zbožňujete?

A teď proč ta otázka. Dlouho jsem se nemohla rozhodnout, jestli se mi Listopád líbí nebo nelíbí. Přemýšlím nad tím už od první kapitoly.

Rozhodně se mi líbí, jak autorka pojala celou knihu. Čte se, jak už jsme u autorky zvyklí, velmi dobře. Děj mě absolutně pohltil.

Pokud by byla Sametová revoluce potlačena, tak by se to tu klidně takhle mohlo odehrát, což je naprosto šílený, ale už z dějin víme, jak byli potlačeny mnohé revoluce nebo jak dopadlo Pražské jaro.

Odebrání dětí na převychování taky není z dějin nic nového, ale líbí se mi to, jak to autorka pojala. Dětské domovy, kde se děti převychovávají a kde se jim v podstatě vymývají mozky, byly pro mě naprosto děsivé.

Celá kniha je napsaná tak realisticky, že jsem si chvílemi musela říkat, že se jedná jenom o fikci.

Umíte si představit, že by v dnešní době byl přístup k internetu jen pro “lepší lidi? Ne? No já taky ne.

Šťastný konec by se k příběhu ani nehodil, ale i tak jsem měla pocit, že prozření Magdaleny bylo pozitivní.

IG: @freya_zlaskykpribehum

kadgam
08.04.2024

Mám to šťastie, že som zažila dobu pred a po listopáde. Pani spisovateľka trochu príliš popustila uzdu svojej fantázii vo vykresľovaní doby. Síce som žila na Slovensku ale predpokladám, že ani v Čechach to také silné nebolo. Možno v určitých kruhoch, kde išlo o vysoké stoličky...
Nechcem komentovať dnešné časy, iba toľko, že tiež nie sú ideálne a prešlo už dosť času od "pádu"

Janizoun
03.04.2024 5 z 5

Jedna z knih od mé oblíbené paní spisovatelky, která mi scházela k přečtení.
Perfektně napsaná knížka o listopadu 1989, kdyby všechno bylo jinak. Osud rodiny po listopadovém "ne - převratu".
Paní spisovatelka v každé své knize umí tak dokonale popisovat dění, okolnosti, každou dobu tak, že mě dokáže samotnou dostat do deprese.
"Listopád" je další knížka, kterou mohu jen doporučit.

Venneto
02.04.2024 4 z 5

Kniha s velice těžkým a tísnivým tématem, která se mi ale četla překvapivě dobře díky stylu psaní autorky. Příběh je plný ponurosti, manipulace, strachu a bezmoci, kdy člověku nezbyde nic jiného než se smířit se svým osudem. Líbilo se mi rozdělení příběhu na pohled matky a dcery, u níž bylo zajímavé sledovat jak zafungovala komunistická výchova.

Sančez
28.03.2024 5 z 5

Dočetla jsem a nemám slov. V poslední době jsem sledovala rozhovory s Ninou Špitálnikovou a tady ten příběh mi silně připomněl jak žijí lidé v Severní Korei a je mi z toho smutno a úzko. Jsem šťastná že žijeme jak žijeme. A lidem kteří tady píšou že to je sci-fi a překombinovaná slátanina bych doporučila aby si zjistily něco o tom jak se žije v dnešní době lidem v zemích kde vládne komunismus.
Paní Mornštajnová to napsala skvěle bez příkras a syrově.

Ada0004
14.03.2024 5 z 5

Dlouho se mi do knihy nechtělo, jsem velice vděčná jak ve skutečnosti listopad 89 dopadnul. Jsem moc ráda, že jsem nechuť potápět se do tak temných a bezedných vod překonala. Paní Mornštajnová jste geniální. Takovou naprostou hrůzu, která je tak uvěřitelná, vykreslenou velice realisticky, klobouk dolů bylo by dobré, aby si tuto knihu přečetlo co nejvíce čtenářů, aby si připomněli, pochopili a uvědomili, jaký žijeme život.

jirina4159
12.03.2024 1 z 5

Vzhledem k tomu že jsem tu dobu zažila tak naprostá slátanina a výmysly coby kdyby a odpudivě vykreslení jakési scifi doby.

helusa2
11.03.2024 5 z 5

Nesmírně smutná, ale velmi dobře vymyšlená i napsaná kniha... No, od autorky jsem vlastně ani jinou zatím nečetla. Je to skvělá vypravěčka a v popisech postav, jejich pocitů, myšlenek a v podstatě celých životů je to zkrátka mistryně. Děkuji.

NoraHudecová
29.02.2024 5 z 5

Ďalšia výborna kniha od autorky. Fiktívny príbeh o tom, ako to mohlo dopadnúť po roku 1989, ak by komunizmus neskončil.