Listopád

Listopád https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/463130/bmid_listopad-zqU-463130.png 4 5061 1335

Zeptali jste se někdy sami sebe, jaký by asi byl váš život, kdyby to v listopadu 1989 dopadlo všechno úplně jinak? Jaké by asi byly naše osudy, kdyby komunismus neskončil a my bychom zůstali za železnou oponou oddělující nás od světa i jeden od druhého? Jedna z nejúspěšnějších českých spisovatelek Alena Mornštajnová opět překvapuje; její nový román je dramatickým příběhem obyčejné rodiny, kterou velké dějiny během jedné listopadové noci rozdělí a postaví proti sobě. Sledujeme příběh Marie Hajné, která je kvůli účasti na demonstracích zatčena a odsouzena ke dvaceti letům vězení. Ví, že už nejspíš nikdy neuvidí vyrůstat své děti, a při životě ji udržují jen dopisy. A taky naděje, že se nakonec přece jen shledají... Vedle toho se odvíjí příběh dívenky Magdaleny, která je odebrána rodičům a umístěna do „ozdravovny“, ve které se vychovávají nové komunistické kádry. Jejich osudy se jednoho dne protnou, ale zcela jinak, než si obě představovaly a přály.... celý text

elexmil
17.02.2024 5 z 5

Četla jsem tak před rokem. Představa, že by to tak klidně mohlo být byla děsivá. Retrospektivně si uvědomuji, jak jako malá jsem byla při nedostatku informací určitě hodně zmanipulovaná a idea socialistické společnosti, kde jsou všichni odměňováni rovnoměrně, mi připadala správná. Studia a další život mé nazírání na svět změnily. Při čtení této knihy jsem si na to vše více vzpomněla. Všechny knihy paní M. , které jsem četla, pro mne skvělé

Oli1104
13.02.2024 3 z 5

Tak. Ctvrta doctena kniha od Aleny Mornstajnove a tentokrat se nadseni nekona.
Mozna, kdyby pribeh byl zasazen do nejake fiktivni zeme, cetlo by se mi lepe, takhle to pro me bohuzel, pri znalostech politicke situace konce osmdesatych let 20stol, bylo neuveritelne. Ze setrvacnosti davam 3hvezdy, skoda.

sachista
10.02.2024 5 z 5

Kupodivu mi trochu trvalo, než jsem se začetl, na rozdíl třeba od Hany nebo Tichých roků. Potom už to byl opět další mimořádný čtenářský zážitek, avšak mám pocit, že Alena Mornštajnová soutěží s Petrou Soukupovou, která více uvrhne čtenáře do absolutní deprese, beznaděje a smutku. Bolestivé čtení...

Eleanor-ka
10.02.2024 5 z 5

Velice smutný příběh, jak už jsme z pera Aleny Mornštajnové zvyklí. Sledujeme osud Majy, která je odsouzená k 15ti rokům vězení za demonstrace roku 89, a její dcery, kterou ji odebrali do nápravného zařízení, kde ji vychovali coby ukázkového občana socialismu. Když se již dospělá Magdalena dozví celou pravdu o matce, je příliš pozdě.
Osudy všech jsou zasazeny do let po roce 1989, ovšem s tím rozdílem, že se žádný pád komunismu nekonal.
Velice teskná kniha, které v sobě nese mnoho životních paradoxů. Budiž nám tato kniha připomínkou toho, že máme být vděčný za to, do jaké doby jsme se narodili. Kniha ve mě zanechala hlubokou stopu, neboť od té doby, co jsem sama matkou, se mě pokaždé takovéto příběhy velmi dotýkají.
Za mě naprosto strhující kousek od jedné z nejúspěšnějších spisovatelek tady u nás. Paní Mornštanová ještě nezklamala.

pedroK
09.02.2024 5 z 5

Velice tísnivá atmosféra. Rozhodně si to neberte na dovolenou. Při čtení jsem si pořád musela připomínat, že TO už není! Vždyť to není k žití! Tak sugestivně podaný příběh plný politického a současně lidského hnusu to byl. Příběhy odloučení dětí od rodičů obecně nesu velmi těžce a tady to prostředí bylo vykresleno tak, že jsem si chvílemi připadala skoro jako v KLDR, donášení, kriminály, všudypřítomný strach. Zase si dám na oddych nějaký krásný horor od Kinga, kde se nemusím bát, že mě v noci skřísne upír nebo duch. Těch se člověk nebojí, zlých lidí ano.

Maevie
06.02.2024 4 z 5

Zatím všechny knihy, které jsem od Mornštajnové četla, oplývaly tísnivou atmosférou a Listopád není výjimkou. Příběh jako takový je zajímavý a vůbec nevadí, že je smyšlený. Naopak, kvůli označení alternativní minulosti jsem očekávala trochu více spojení s českými reáliemi. V Listopádu jsem ale našla „jen“ dystopický příběh, který mohl být inspirován i jinými knihami nebo státy. Zklamáním pro mě byl „klišoidní“ závěr, očekávala jsem, že autorka příběh ukončí přesně opačným způsobem.

Biba_with_Book
06.02.2024 5 z 5

Sice jsem v komunismu nevyrustala, ale dokazu si hruzu te doby predstavit. Myslim, ze autorka velice realne zachytila jak by to tu skutecne byvalo vypadalo. Pribeh odehravajici se v te dobe je hodne emotivni, konec me prekvapil, maminky mi bylo strasne lito.

alkuluku_blog
05.02.2024 3 z 5

Tohle byla moje první kniha od Mornštajnové, takže jsem se těšila, ale přišlo zklamání. Téma je zajímavé, ale provedení mi přišlo zcela nedotažené. Popravdě by se kniha mohla odehrávat kdykoli a kdekoli v jakékoli jiné diktatuře, klidně v nějakém jiném vesmíru. Chyběly mi tam prvky, které by děj zakotvily právě v roce 89 a právě v Československu - něco charakteristického, čeho se čtenář chytne a co na něj přenese PRÁVĚ tu atmosféru, o které autorka píše.

Později jsem četla Hanu a myslím, že Mornštajnová umí dokonale zpracovat takové ty "malé" dějiny, příběhy obyčejných jednotlivců semletých koly velkých dějinných zvratů. Zaměřit se na malé dějiny v alternativní historii ale nedává z podstaty věci smysl. Tohle se podle mě úplně nepovedlo, ale další autorčiny knihy si se zájmem přečtu.

capricorn__
05.02.2024 5 z 5

Velmi hutná knížka na přečtení, která je ale zároveň velmi napínavá a čtivá. Byl jsem poměrně skeptický vůči této "paralelní realitě", ale autorka měla dystopickou budoucnost velmi dobře promyšlenou a byla důvěryhodná. Hlavní postavy mě nejprve nezaujaly, ale nakonec jsem si k nim našel cestu. Z knihy si odnáším především emoce tísně a soucitu, "Listopád" je velmi důležitým románem.

Žužlík
01.02.2024 4 z 5

Velmi dobrý příběh který mě zasáhl. Opět kniha kde si řeknete máme skvělé autory.

koki.veru
30.01.2024 5 z 5

Super knížka,hlavně na přemýšlení. Člověk si vůbec neuvědomuje,že vše mohlo být jinak a že se máme v podstatě dost dobře. Jsem ráda že žiju v této době. Knížka se četla moc dobře a konec byl dost smutný,ale takový je život.

lucka8864
27.01.2024 5 z 5

Další skvělá kniha od skvělé autorky. Silně čtivý příběh, od kterého jsem se nedokázala odpoutat. Prolnutí osudů obou žen pro mě bylo záhadou až do poslední chvíle. A ten konec? Uf... Vstřebávám jej do teď, a to jsem knihu dočetla před týdnem...

Nymfadora.T.
25.01.2024 2 z 5

Moje první kniha od AM a úplně nevím, co si o ní myslet. Nemohu říct, že by se četla špatně, ale také nemohu říct, že by se mi líbila...

zimolka
24.01.2024 5 z 5

Další ze silných, drsných příběhů od této autorky.

AlenaF
23.01.2024 4 z 5

Mrazivé čtení.

Renike
23.01.2024 3 z 5

Kdo se narodil už do demokracie, tak nezná jak bylo předtím. Jak to mohlo dál pokračovat, máme tu napsáno. Naštěstí se to nestalo. Nicméně nejsem z knihy moc nadšená, Hana se mi líbila o hodně víc.

Vik40
20.01.2024 5 z 5

Drsné. Hrozné. Děsivé. Poučné.
Asi nejemotivnější kniha, kterou jen kdy četl.
Obdivuji A..Mornštajnovou, jak dovedla tak děsivé téma napsat. Tolik emocí, pocitů
Romány, které se věnuji tématu druhé světové války jsou obdobným tématem. Stejně jako fašismus i komunismus a obdobné ideologie, které jsou schopné a ochotně manipulují lidskou mysl - měly by se zakázat!!!!!

mirek7450
19.01.2024 4 z 5

Hodně drsné psyché. Po prvních kapitolách jsem neměl chuť číst dál, ale vydržel jsem. Úžasně popsané zlo, které bohužel není ještě odvráceno. V současném světě stéle hrozí...

Jankaa
14.01.2024 5 z 5

Bez pochyb jedna z nejsilnějších knížek, co jsem četla. Odporný režim, navíc ve světle aktuálních událostí a nálad ve společnosti, na mě těžce dolehl. Všudypřítomná šeď, podezíravost, napjatá atmosféra, těžké osudy, které jsou ale tak reálné. S takovým zhnusením jsem četla snad jen Kladivo na čarodějnice.

Pět hvězdiček jak vyšitých a Mornštajnová si mě definitivně omotala kolem prstu.

MartaPear
14.01.2024 5 z 5

Drsné čtení.. nikoliv fyzicky drsné, ale psychologicky ano. Představa, co by bývalo také mohlo nastat po listopadu 1989 je skoro děsivá, naštěstí je skutečnost taková jaká je, i se všemi nedostatky a chybami je to pořád lepší než chmurná vize knihy