Listopád

Listopád https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/463130/bmid_listopad-zqU-463130.png 4 5061 1335

Zeptali jste se někdy sami sebe, jaký by asi byl váš život, kdyby to v listopadu 1989 dopadlo všechno úplně jinak? Jaké by asi byly naše osudy, kdyby komunismus neskončil a my bychom zůstali za železnou oponou oddělující nás od světa i jeden od druhého? Jedna z nejúspěšnějších českých spisovatelek Alena Mornštajnová opět překvapuje; její nový román je dramatickým příběhem obyčejné rodiny, kterou velké dějiny během jedné listopadové noci rozdělí a postaví proti sobě. Sledujeme příběh Marie Hajné, která je kvůli účasti na demonstracích zatčena a odsouzena ke dvaceti letům vězení. Ví, že už nejspíš nikdy neuvidí vyrůstat své děti, a při životě ji udržují jen dopisy. A taky naděje, že se nakonec přece jen shledají... Vedle toho se odvíjí příběh dívenky Magdaleny, která je odebrána rodičům a umístěna do „ozdravovny“, ve které se vychovávají nové komunistické kádry. Jejich osudy se jednoho dne protnou, ale zcela jinak, než si obě představovaly a přály.... celý text

maja2712
26.11.2023 5 z 5

posloucháno jako audiokniha. Patřím k té skupince lidí, kterým se kniha moc líbila. Námět skvělý, myslím si, že v současné době se život ve svobodné demokratické zemi bere jako samozřejmost a pro mladou generaci jsou popisované praktiky v knize zcela nepochopitelné. Jak jsem ráda, že listopad dopadl tak, jak dopadl!

Anavi8912
25.11.2023 5 z 5

Poslechnuto na Českém rozhlase v podání tří výborných herců - Jany Strykové, Igora Bareše a Simony Postlerové. Smyšlený příběh jedné rodiny, matky a její dcery, které doba postavila proti sobě. Člověku z toho až mrazí, velké štěstí, že vše dopadlo jinak než v tomto příběhu. Knihu si chci přečíst, protože určitě stojí za přečtení.

Re@ding_9-wine
24.11.2023 3 z 5

Za mě průměrně napsaná próza, která nenadchne/neurazí. Já jsem tu dobu sice nezažila, ale přijde mi, že alternativa polistopadového vývoje v podstatě kopíruje (a ještě posouvá o level výš) 50. léta 20. st. Za mě téma literárně skoro naprosto vyčerpané a už mě nebaví o tom pořád číst (respektive ne takto "tradičně"). Bavil mě v podstatě jen závěr knihy, jinak to bylo takové "čekání na Godota", ale jako audiokniha k procházkám s kočárkem OK.

Jara.v
24.11.2023 3 z 5

Mornštajnová píše velice dobře, ale předchozí dvě knihy, které jsem četla, mi přišly lepší. Asi tím, že působily více reálněji. Přesto to bylo děsivé, kdyby...

123.Iveetka
19.11.2023 2 z 5

Na knihu jsem se velmi těšila, všichni z okolí ji adorovali, má vysoká hodnocení. Ale já z ní tedy tak uchvácena nejsem. Zpočátku jsem se musela zorientovat v postavách, ty velké skoky v čase mně taky trochu mátly. Celkově to bylo velmi depresivní, smutné. A pravděpodobně proto, že jsem tuto dobu nezažila, nedokázala jsem pochopit, jak systém dokázal některým lidem vymýt mozek tak jako Magdě, lezla mi její postava krkem. Škoda, námět je velmi zajímavý, ale jsem ráda, že už jsem knihu dočetla.

kululinka
19.11.2023 5 z 5

Skvělý počin a přitom tak nelehké čtení. Zejména některé pasáže se mi jako matce četly velmi těžko. Zase jedna z knih, které ve mne zůstanou pěkně dlouho, ne-li navždy. Člověku se až svírá srdce z pomyšlení, že nás dělilo tak málo od toho, aby se ze smyšleného příběhu stala realita.

ka.dudk
17.11.2023 5 z 5

Další skvělá kniha autorky. Buďme rádi za to,jak všechno dopadlo. Při čtení o možné verzi našeho světa místy mrazí.

LuluBird179
17.11.2023 5 z 5

Z knihy na mě šel hrozný strach....člověk může číst desítky hororů a detektivek a pak si přečte tuto knihu a nemůže týden spát...díky Bohu, že tehdy dopadlo vše jak dopadlo

jfialova
10.11.2023 4 z 5

V našich podmínkách neotřelý námět. Mnohem lépe napsané než Slepá mapa, kterou jsem četla bezprostředně předtím. Myslím, že komornější příběhy jdou autorce jednoznačně lépe. Atmosféra knihy je opravdu ponurá a šedá, takže kdo máte podzimní depku, doporučuji odložit na příznivější dobu.

uzivatel1190
09.11.2023 5 z 5

Super, přečetla jsem jedním dechem. Byť smyšlený příběh, tak jsem si uměla představit, že by to takto bylo, kdyby k pádu komunismu nedošlo.

mila2411
07.11.2023 5 z 5

Velký respekt k autorce! Příběh alternativní historie napsán výborně. Lehce se to nečetlo, ale kdyby to bývalo tenkrát nedopadlo, nepochybuji, že by to dopadlo přesně nějak takhle...

Boruvka22
01.11.2023 5 z 5

Další velmi zdařilé dílo od autorky, ano sice je kniha ponurá, ale co se dalo čekat. Na konci jsem uronila slzu.
Kolikrát jsem si říkala, jak by to vypadalo, kdyby byli komunisti stále u moci a Paní autorka nám nabídla jednu z možných variant, která nebyla zrovna nejrůžovější , ale za to dosti uvěřitelná.
Knihu doporučuji všem k přečtení a hlavně těm lidem, kteří tvrdí, že za komunistů bylo líp.

m2056
24.10.2023 3 z 5

Kniha se četla dobře jen já taková ponurá a smutná konec jsem takový nečekal. Bohužel mě kniha nepřišla tak skvělá jako kniha Hana nebo Les v domě.

JarníBouře
24.10.2023

Tak tato kniha mě dost uchátila... Obdivuji autorčinu představivost a důkladnou detailní propracovanost, jak by to mohlo fungovat kdyby.... A díky Bohu, že to dopadlo ve skutečnosti jinak... Protože tohle bylo fakt hustý...
Četla jsem ji po Slepé mapě a Hotýlku, které mi přišly svým způsobem podobné... Tohle už bylo jiný kafe. Hltala jsem každou kapitolu a čekala jak to vše dopadne... A přestože téma je depresivní a konec jsem si představovala jinak, musím říct, že se mi kniha libila...

Petra1323
19.10.2023 5 z 5

Začátek knihy přesně vystihuje atmosféru konce osmdesátých let. Úplně se mi vybavovalo sídliště Krásno u řeky Bečvy ve Valašském Meziříčí. Tady autorce věřím každé slovo. Od 27. listopadu 1989 je to fikce vyšroubovaná do maxima. Fikce poskládaná ze všech možných způsobů potlačování lidských práv a svobod, které dvacáté století nabídlo.
Nejsem si jistá, zda by tehdejší vládnoucí garnitura byla schopna během pár dnů zkonsolidovat svou moc a nastolit tak tvrdý režim a znovu zasahovat do osudů lidí. Byla už v rozkladu a jela setrvačností, už se nikomu, ani těm nahoře, nechtělo v té šaškárně pokračovat.
Kniha napsaná přesvědčivě, vtáhla mne do děje víc, než jsem chtěla a musela jsem číst stále dál a dál. Tak jsem jim přála dobrý konec. Nepřišel. Naštěstí to je jen fikce.

loolee
17.10.2023 5 z 5

Nesrovnávám mezi sebou knížky A. Mornštajnové. Hana byla Hana a tohle je něco jiného. Děj jsem si vizuálně zasadila zčásti do jednoho sídliště v Praze, kde jsem prožila část dětství právě v době před revolucí a pak do jedné pohraniční oblasti v severních Čechách, kterou jsem poznala až později. V průběhu čtení jsem se několikrát ujišťovala, jaký je den a ubezpečovala se, že revoluce skutečně proběhla, tak přesvědčivá kniha je. Díky bohu za to, že se tak stalo!

Kniha perfektní.

luccilla
16.10.2023 3 z 5

Kniha se dobře čte, tak jak jsem u autorky zvyklá, ale příběh absolutně depresivní, alespoň malou naději tam autorka mohla přihodit. Takhle je můj celkový pocit z knihy jen obrovská tíseň.

ellypusik
10.10.2023 4 z 5

Já jako první četla Tiché roky, možná je to vlivem ještě tehdy netušící kvality, ale román se mi líbil nejvíce - přečetla jsem pak všechny.
Ve všech románech autorka pracuje s postavami velice zajímavě. Nikdo není dobrý ani zlý a s nikým se život nemaže.
U této knihy jsem nevěděla, že jde o - naštěstí - neexistující realitu a když jsem to zjistila, byla jsem zklamaná, protože se mi na autorce líbily právě ony realistické prvky. V druhé polovině knihy jsem se tak začetla, že jsem ji přečetla za jeden den. Zajímá vás, jak příběh skončí a co se s postavami stane. A pokud patříte mezi citlivější duše jako já, bude vám po přečtení úzko.
Autorka píše velice dobře! Určitě patří mezi nejčtivější české autory v dnešní době. Ale Tiché roky u mne už asi nic nepřekoná.

Vendy1993
04.10.2023 5 z 5

Druhá kniha, kterou jsem od paní Mornštajnové přečetla a chvílemi mi běhal mráz po zádech. Při představě, že by listopad 1989 dopadl podle knihy mi je opravdu těžko. Myslím si, že autorka si ani nijak extra vymýšlet nemusela. Věřím, že přesně takové by to tu bylo. Kniha končí smutně, ale tak nějak to člověk cítí celou dobu co knihu čte.

Nikola086
03.10.2023 3 z 5

Kniha se už tak zabývá dost nepříjemným tématem a autorka si ještě pohrála s datací vyprávění. Možná skrze toho jsem se do toho zamotala a po půlce jsem musela knihu odložit, vrátila jsem se k ní o něco později, kdy jsem ji dočetla daleko snáz. Řekla bych, že mi vše zapadlo do sebe a pochopila jsem i návaznost.