Tiché roky

Bohdana je uzavřená dívka, která žije pouze s mrzutým otcem, a dobrosrdečnou, ale poddajnou Bělou. Trápí ji napětí v domě, a také tajemství, které ji nepřestává vrtat hlavou: Proč ji těžce nemocná babička při poslední návštěvě v nemocnici oslovila „Blanko“? Vedle toho se odvíjí příběh Svatopluka Žáka, oddaného komunisty, který celý svůj život zasvětil budování socialismu, lásce ke své ženě a dceři, jejíž budoucnost měla být stejně zářivá jako hvězda na rudém praporu. Jenže jak se říká: Chcete-li Boha rozesmát, řekněte mu o svých plánech. A tak se v jednom okamžiku oba příběhy slijí do jednoho a ukáže se, že nic není takové, jak se doposud zdálo, a už vůbec ne takové, jaké by to být mělo. Nový román Aleny Mornštajnové je odlišný od předchozích. Nejedná se o velké historické téma, nýbrž o intimní rodinné drama, kde hlavní roli nehrají velké dějiny, ale náhody a lidské charaktery. Stejně jako u románu Hana však jde o silný, strhujícím způsobem vyprávěný příběh, který si čtenáře podmaní od první do poslední stránky....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/402756/big_tiche-roky-yGd-402756.jpg 4.55686

Kniha Tiché roky

Veňa2
včera

Nejlepsi knizka od Mornstajnove. Wau, nemam slov, rozhodne stoji za precteni.

wiix

Asi som do Mornštajnovej. Asi určite. Opäť raz sila. Naozaj si to chcete prečítať! Príbeh zasadený do prostredia rokov socialistických a československých, o tichých hrdinoch, sklamaných ideáloch a zarytých presvedčeniach.

Lucie21352

Ani tato kniha od paní Mornštajnové mě nezklamala. Je to nádherně napsaný příběh, který mě donutil se zamyslet nad vlastní rodinou a vztahy mezi jednotlivými členy. Na konci jsem se neubránila dojetí. Doporučuji

Pogy

Moje poslední knížka od paní Aleny a přečetla jsem ji jedním dechem.

Evkae36
30.12.2022

Jako vždycky, úplně obyčejný příběh úplně obyčejných lidí který vás ale strhne od první stránky a nepustí. Děj se dá úplně krásně předvídat ale stejně knihu potřebujete dočíst co nejrychleji. Tenhle styl psaní je tak zvláštní že z úplně prostého příběhu dokáže udělat strhující vyprávění.

Přečti_si
30.12.2022

Moje třetí kniha od Mornštajnové, zatím se hned po Haně řadí na druhé místo. Tady ty rodinné, psychologické dramata mám moc ráda. Zdánlivě dva nesouvisející příběhy splynou v jeden a nabere obrátky.

JirkaBerna
23.12.2022

Příběh je opravdu čtivý, kniha je plná života. Skvěle zpracované a nebál bych se slova fascinující.

terimila
16.12.2022

Uf, tohle byl zážitek. K přečtení mě navedla Čtenářská výzva 22, neb paní autorka je přesně o 22 let starší než já. Ne že bych se k tomu jinak nedostala, on by ten čas přišel, ale výzva to urychlila.
Byla to možná nejrychleji přečtená knížka za tenhle rok - trvala mi asi 4 hodiny. Přispělo k tomu, že je krásně, čtivě a plynule psaná... a děj je nesmírně přirozenej. (V jedné chvíli jsem si řekla "počkat, to jako fakt?" a jala se listovat celou knihou nazpět - jen abych ověřila, že to tak fakt je. A ono jo. Něco tak divnýho a přitom podanýho tak nesmírně přirozeně, že si toho ani nevšimnete? To je hodně velkej autorskej kumšt.)
Co mě ale hlavně hnalo dál, byla nesmírná touha rozplést osudy té divné a smutné rodiny. Nebudu říkat, že mi to v něčem hrozně nepřipomínalo rodinu moji. Rezonovala tam témata, která mi jsou blízká - vztah otce a dcery, touha po klidu a tichu, otázky rodičovství, osamělosti, smutku, zatvrdlosti a odhánění od sebe. Mám nesmírně ráda knížky, v nichž postavy řeší to, co já, projdou si proměnou... a já tu proměnu jdu s nimi a vidím, že když to jde někomu jinému (byť třeba v knize), tak to možné je... a třeba to jednou čeká i na mě. Jen ta moje cesta bude jiná... ale to neznamená, že nemůže vést k něčemu podobnému.
Nádherná a přitom syrová a jaksi pravdivá knížka. Už dlouho se mi nestalo, aby se mi při čtení objevilo v očích něco jako zvlhnutí. Tady jo. Pět hvězdiček a seznam toho, co si chci koupit.