Tiché roky

Bohdana je uzavřená dívka, která žije pouze s mrzutým otcem, a dobrosrdečnou, ale poddajnou Bělou. Trápí ji napětí v domě, a také tajemství, které ji nepřestává vrtat hlavou: Proč ji těžce nemocná babička při poslední návštěvě v nemocnici oslovila „Blanko“? Vedle toho se odvíjí příběh Svatopluka Žáka, oddaného komunisty, který celý svůj život zasvětil budování socialismu, lásce ke své ženě a dceři, jejíž budoucnost měla být stejně zářivá jako hvězda na rudém praporu. Jenže jak se říká: Chcete-li Boha rozesmát, řekněte mu o svých plánech. A tak se v jednom okamžiku oba příběhy slijí do jednoho a ukáže se, že nic není takové, jak se doposud zdálo, a už vůbec ne takové, jaké by to být mělo. Nový román Aleny Mornštajnové je odlišný od předchozích. Nejedná se o velké historické téma, nýbrž o intimní rodinné drama, kde hlavní roli nehrají velké dějiny, ale náhody a lidské charaktery. Stejně jako u románu Hana však jde o silný, strhujícím způsobem vyprávěný příběh, který si čtenáře podmaní od první do poslední stránky....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/402756/big_tiche-roky-yGd-402756.jpg 4.54888

Kniha Tiché roky

lucianah
03. prosince

Paní Mornštajnovou jsem objevila až nedávno a po přečtení této knihy vím, že to rozhodně nebude moje poslední a dle recenzí se mám na co těšit.

Tiché roky je neuvěřitelný příběh, i když vzhledem k době, ve které se odehrává až tak neuvěřitelný rozhodně ne. Bavil mě do poslední stránky, je to opravdu silný příběh rodiny, kde jsou vazby tak zpřetrhané, nutí až k zamyšlení.

Vivetkav
02. prosince

Opět krásná silná kniha .. zajímavý lidský osudy .. život nejde nalajnovat dokonce, ale můžeme si zvolit cestu sami nebo taky ne...

SmisekIvuska
02. prosince

I kdyz jsou jiné její knihy o trošku lepší, přesto to bylo příjemné čtení, protože je to oblíbená autorka. Líbí se mi, že její knížky jsou o životě, o lidech a jejich příbězích a jsou psané poutavě.

bigbabe
29. listopadu

Opravdu velice strhující a zajímavý příběh osudu života několika lidí, který se opravdu mohl stát.

IvetaZ
23. listopadu

Četlo se to dobře, děj utíká, ale příběh mě prostě nezaujal, a to nebyla má první kniha od Mornštajnové. Třeba Slepá mapa mě bavila víc.

Zuna1990
23. listopadu

Milujem Alenu Mornštajnovú. Jej štýl, jej jazyk, jej formu. Hanou ma uchvátila, Tichými rokmi ma dostala.

Tiché roky sú príbehom rodiny Žákových. Otca Svatopluka a dcéry Bohdanky. Každý má svoj príbeh, svoj pohľad, svoju pravdu. Keď si ale vypočujeme postupne sa prelínajúce obe strany, všetko začne do seba zapadať a odrazu dávať zmysel. Nekrivdíme ani jednému, hoci sprvoti tomu tak bolo. Odkrývame tajomstvá a zisťujeme, prečo je vzťah otca a dcéry taký komplikovaný, smutný, ba priam strašný. V Bohdaninom rozprávaní sa otec javí ako veľmi negatívny, zatrpknutý a nesympatický človek, no v kapitolách o jeho živote zisťujeme, že za jeho správanie a charakterové črty môže ťažká minulosť. Odpor voči jeho postave sa postupne mení na pochopenie. Každý si životom nesie svoj kríž, svoje trápenia a rany, ktoré po životných stratách zanechávajú prázdno v srdci po milovaných, ktorých už nikto nikdy nenahradí napriek všemožnej snahe.

Oceňujem detail, kedy striedanie rozprávania z pohľadu otca a dcéry spája zhodná posledná veta kapitoly s prvou vetou nasledujúcej kapitoly.

Hermiona419
22. listopadu

Nebylo to špatné, ale na Hanu to rozhodně nemá.

annettka1098
20. listopadu

Od knihy jsem dostala přesně to, co jsem očekávala, tedy melancholický rodinný příběh. Děj je vyprávěn retrospektivně, kdy kapitoly dcery vyobrazují součastnost a kapitoly otce minulost. Přestože začátek byl poklidný a seznamoval nás s postavami, v 11. kapitole nastal zlom (něco se stalo) a já jsem nebyla schopná knihu odložit. Autorce se navíc nedá odepřít výborný a zároveň jednoduchý styl vyprávění, který se opravdu dobře čte.