Slepá mapa

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Anna, Alžběta, Anežka. Tři ženy, tři generace, jedna rodina a mnoho životních zvratů, traumat a tajemství. Příběh začíná před první světovou válkou, kdy Anna, vypravěččina babička, odjíždí přes odpor svých rodičů s vyvoleným Antonínem do pohraničního městečka na severu Čech. Jako by počáteční písmeno jejich jmen vyjadřovalo naději, že právě tady spolu mohou začít nový život. Jméno však současně symbolizuje i to, co si vybrat nemůžeme, co je nám dáno jako rodinné dědictví, které si přese všechno odhodlání ke změně vždy neseme s sebou. Anebo také osud, na jehož zkoušky máme jen pramalý vliv. Nový začátek se tak záhy mění v boj o přežití, když je Antonín na frontě raněn a u Anny propuká tuberkulóza. O čtvrt století později pak čeká jiný nový začátek i jejich dceru Alžbětu, která musí prchat před německou armádou zabírající pohraničí, a po dalším půlstoletí změní dramatický zásah osudu — tentokrát v podobě důstojníka StB — i život vypravěčky příběhu Anežky....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/363903/big_slepa-mapa-7BH-363903.jpg 4.55458
Nahrávám...

Komentáře (1369)

Kniha Slepá mapa

Biba_with_Book
06. června

Krasna knizka.
Ac jsem se zpocatku ve vsech tech jmenech ztracela, cetlo se to samo.
Tenhle pribeh bych uplne prirovnala k rozkvetlemu stromu - spousta dejovych vetvicek, myslenek, pribehu a dohromady to tvori nadherny, smysluplny celek.

katpas76
02. června

Chvíli mi trvalo, než jsem se do knihy začetla. Zřejmě to bylo velkým množstvím postav v počátku a také poměrně dlouhou první kapitolou, která byla téměř bez dialogů, jen vyprávění. Dokonce jsem na chvíli knížku odložila a přečetla dvě jiné, než jsem se k ní vrátila. Ale musím říct, že s přibývajícími stránkami si mě příběh Anežky, Alžběty a dalších postav, které paní Mornštajnová bravurně vykreslila, naprosto získal a poslední stránky jsem zhltla během chvilky. Jak to paní spisovatelka umí a předvádí ve svých románech, jde o velmi hluboké lidské příběhy, které ve čtenáři zanechají ještě hodně hluboko stopu a na které nebude snadné jen tak zapomenout. Autorka nepíše thrillery, které mám sice taky ráda, ale po krátké době vlastně vždy zapomenu, o čem kniha byla. Romány Aleny Mornštajnové jsou nezapomenutelné, a v tom je její mistrovství.
Dávám 4,5 hvězdičky (za ten úvod, který mě hned nechytil).


Eva745
29. května

Knihu jsem četla už podruhé. Chtěla jsem si oživit děj. Krásně napsaný příběh o těžkých lidských osudech. Mám knihy paní Mornštajnové moc ráda. Doufám, že se nenechá otrávit útoky, které jsou na ni vedeny v souvislosti s její poslední knihou.

katallinka
27. května

Kdyby to byla první kniha autorky tak dám určitě 5*, ale první tři mě holt zasáhly víc. Velmi povedená kniha o osudech 3 silných žen a jejich partnerů. Skvělá sonda do života lidí žijících ve 20.století. Opět přečteno jedním dechem. Moc doporučuji!

iv.ča
22. května

Krásně napsaná kniha. Četlo se to samo.

Lucienka220
17. května

(+ SPOILER) "....lidé, ale ani jim se nevyhýbají rány, které tak rádi připisují osudu, i když za většinu špatného nemůže osud, nýbrž zlo v nás."
Na osudech babičky, dcery a vnučky a jejich blízkých nám Alena Mornštajnová čtivým způsobem rozprostírá historii srdce Evropy během celého dvacátého století.
A tak s krásnou a něžnou Annou, babičkou, prožijeme první světovou válku a vznik Československa. Neústupná a praktická Alžběta, dcera, nás provede nelehkými lety před a během druhé světové války v Sudetech a Protektorátu. A introvertní, nesebevědomá Anežka, vnučka, lety budování socializmu a normalizace.
Je to kniha i o vině a trestu, skoro každá z postav provede něco ošklivého, zlého, s čím se musí vyrovnat. Zvláštní je, že mi nevadilo to, co udělali Hans, Antonín, Ludva ani Friedrich, zato s činem Anežky jsem měla problém. Asi jsem jinak nastavená, to, co udělala mi připadá těžko uvěřitelné (i když celé to období, jak si ho pamatuji, bylo těžko uvěřitelné a zoufalí lidé dělají příšerné věci). Přemýšlím, že si možná tím svým činem zachránila krk, protože to vypadá, že se o všem vědělo a ona jen spustila zátah... Nevím, po té události jsem si k ní přeci jenom hůř hledala cestu, proto dávám dolů hvězdičku.

Radka1911
15. května

Opět nádherný, čtivý příběh. Ač má kniha téměř 400 stran, přečteno jedním dechem.

handat
12. května

Krásně napsaná kniha, popsán život tří generací žen, které to v životě neměly jednoduché.

1 ...