Slepá mapa

Slepá mapa obálka knihy
Mé hodnocení:

Anna, Alžběta, Anežka. Tři ženy, tři generace, jedna rodina a mnoho životních zvratů, traumat a tajemství. Příběh začíná před první světovou válkou, kdy Anna, vypravěččina babička, odjíždí přes odpor svých rodičů s vyvoleným Antonínem do pohraničního městečka na severu Čech. Jako by počáteční písmeno jejich jmen vyjadřovalo naději, že právě tady spolu mohou začít nový život. Jméno však současně symbolizuje i to, co si vybrat nemůžeme, co je nám dáno jako rodinné dědictví, které si přese všechno odhodlání ke změně vždy neseme s sebou. Anebo také osud, na jehož zkoušky máme jen pramalý vliv. Nový začátek se tak záhy mění v boj o přežití, když je Antonín na frontě raněn a u Anny propuká tuberkulóza. O čtvrt století později pak čeká jiný nový začátek i jejich dceru Alžbětu, která musí prchat před německou armádou zabírající pohraničí, a po dalším půlstoletí změní dramatický zásah osudu — tentokrát v podobě důstojníka StB — i život vypravěčky příběhu Anežky....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/363903/slepa-mapa-7BH-363903.jpg 4.54089
Romány, Pro ženy, Literatura česká
Vydáno, Host

Kniha Slepá mapa

konicekbily
předevčírem

Příběhy obyčejných lidí, nejlépe několika generací příbuzných a jejich okolí, zasazených do historických souvislostí umí autorka napsat dokonale. A věrohodně! Zajímám se o historii, nejenom psanou historiky, ale celoživotním nasloucháním pamětníků a mohu potvrdit, že takto nějak se odvíjely osudy spousty našich občanů ve století dvacátém. A poválečné období po druhé válce znám již z vlastního života. Tak nějak to bylo!

RůžovýHroch
předevčírem

Trochu jsem se obávala, že se Slepá mapa s Hanou, kterou jsem četla jako první, nebude moci srovnávat. Nicméně opak byl pravdou. Mrzí mě, že se této knize (alespoň v mém okolí) nedostává tolik pozornosti, jako ostatním autorčiným knihám, a podle mě je to třeba napravit! Postavy byly perfektně popsané a naprosto uvěřitelné. Snad jediná postava, do které jsem se nedokázala vžít, byla Anežka - ani ne kvůli jejím činům jako spíš jejímu nešťastnému pohledu na svět. Ale díky tomu byl příběh snad ještě lepší a uvěřitelnější, ani v reálném životě nemůžete porozumět všem!

Mikik

Tuhle autorku hodně lidí považuje za jednu z nejlepších český spisovatelek. A právem. Slepé mapě jsem se dlouho vyhýbala, měla jsem strach, že mě tolik nezaujme. A nakonec se mi snad líbí ze všech jejích knih nejvíc. Alena Mornštajnová jako jedna z mála českých autorů umí poutavě popsat i ty nejvíc obyčejné věci a zážitky, co Vás můžou v životě potkat. A když popisuje ty věci neobyčejné a zážitky nevšední, u kterých mnohdy i doufáte, že Vás za život nepotkají, to je teprve něco.
Postavy maximálně různorodé, nějakou si oblíbíte a nějakou zase ne a přesně tak to má být. Popisování dobových reálií mi přišlo velmi přesné.

Anna27

Četla jsem tuhle knihu až po Haně a Tichých rocích. Podle názorů jiných bych čekala, že to bude oproti těmto titulům slabší příběh. No upřímně se mi Slepá mapa líbila nejvíce. Bylo to uvěřitelné a myslím si, že mnoho rodin, které tu dobu zažily, by se s vyprávěním ztotožnily. Autorka vybírá tradiční české jména, což na jejích knížkách miluji asi nejvíc. Děj vás vtáhne a nepustí až do konce a ani ta nejvíc nemilá postava mi nepřišla nesympatická nebo že by mě něčí chování v příběhu iritovalo, i tu nespravedlnost doby vystihla autorka bravurně. Opět mi potvrdila, že je pro mě nejlepší českou autorkou.

Hani77

Kniha je velice čtivá, to autorce nemůžu vytknout, ale hodně věcí bylo překombinovaných. Druhá polovina se mi zdála ještě slabší než první, proto dávám jen 3 *, ač jsem hodně váhala mei 3 a 4. Ale u mě pořád vede Hana a v závěsu za ní Tiché roky.

Evkae36

Druhá kniha od této autorky která se mi dostala do ruky. První byla Hana a ta zatím stále vede.
Autorčin styl psaní je tak zvláštní, že vás úplně obyčejný příběh tak vtáhne do děje, Že se cítíte být jeho součástí.

AnetaHr

Alena Mornstajnova nikdy nezklame, jeji knihy jsou úžasné a tato obzvlášť, dekuji

DivaTerka

Nádherná kniha! Autorka mě okouzlila velmi čtivým a "lidským" stylem psaní, postavy mi sice většinou moc sympatické nebyly, ale dobu vykreslila skvěle. Okamžitě se pouštím i do zbytku její tvorby!