Slepá mapa

kniha od:


KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Anna, Alžběta, Anežka. Tři ženy, tři generace, jedna rodina a mnoho životních zvratů, traumat a tajemství. Příběh začíná před první světovou válkou, kdy Anna, vypravěččina babička, odjíždí přes odpor svých rodičů s vyvoleným Antonínem do pohraničního městečka na severu Čech. Jako by počáteční písmeno jejich jmen vyjadřovalo naději, že právě tady spolu mohou začít nový život. Jméno však současně symbolizuje i to, co si vybrat nemůžeme, co je nám dáno jako rodinné dědictví, které si přese všechno odhodlání ke změně vždy neseme s sebou. Anebo také osud, na jehož zkoušky máme jen pramalý vliv. Nový začátek se tak záhy mění v boj o přežití, když je Antonín na frontě raněn a u Anny propuká tuberkulóza. O čtvrt století později pak čeká jiný nový začátek i jejich dceru Alžbětu, která musí prchat před německou armádou zabírající pohraničí, a po dalším půlstoletí změní dramatický zásah osudu — tentokrát v podobě důstojníka StB — i život vypravěčky příběhu Anežky....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/363903/slepa-mapa-7BH-363903.jpg 4.63111
Žánr
Romány, Literatura česká
Vydáno, Host
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (927)

Kniha Slepá mapa

Přidat komentář
AnjaBo
včera

Výborně napsaná kniha, neustále žasnu, jak krásně Alena Mornštajnová dokáže pracovat s jazykem. Těším se na další, pište, prosím!

danče
předevčírem

Pěkný, místy smutný příběh tří generací žen jedné rodiny. Každá si svůj kříž nesla v jiné době, každá se s ním vypořádala jinak. Svým stylem vyprávění a vykreslením postav mě autorka vtáhla do děje, dá se říct až do jejich kuchyně. A já tam s nimi pobyla ráda.

Devil-Ivet
předevčírem

Další z autorčiných počinů, který mě nemohl minout. Osud všech třech žen byl zajímavý a doslova mě vtáhl do děje. Nejvíce mě však zajímala Anna a pak Alžběta, která prchala z pohraničí před německou armádou. Skvěle napsané, čtivé a poutavé.

Terezz1
předevčírem

Moje první kniha této autorky, která mě přiměla přečíst si hned i všechny ostatní, které napsala. Nenásilně propojené příběhy tří generací na pozadí historických událostí minulého století mě hned od začátku vtáhly do děje, a ke konci jsem se do osudu hrdinky tak vžila, že jsem téměř fyzicky cítila její strach.

Niu
předevčírem

Dočetla jsem teď tuto knihu a po celém těle se neskutečně klepu. Tuhle knihu jsem odkládala, na doporučení, jako tu nejméně hodnocenou v mém okolí. Taky s faktem, jak velmi syrově autorka líčí něčí smrt jen tak mezi řečí (řádky), což už zase mne připadá krapet drsné. Ale musím říct, že po přečtení téhle knihy jako třetí v pořadí od autorky, ji stavím na stejné místo jako Hanu. Mně se tato líbila opravdu hodně. Ale ano, ta pachuť bezpráví ve mně zůstává, není to žádná oddechovka, i když kniha se čte opravdu snadno. Několikrát dívajíc se na titulní stránku, jsem přemýšlela proč zrovna název Slepá mapa, nedává mi to smysl. Možná to je tím, že v knize nezazní přesné místo děje? Kdyby měl někdo jiné informace, budu ráda za osvětlení. Plním své předsevzetí přečíst autorčiny knihy.

misatrix
31. března

Ctiva kniha zabývající se osudem tři zen z jedné rodiny a jejich blízkých. Příběh začíná před první světovou válkou a postupně plyne dal historii. Kniha se zabývá zejména osobními pribehy, avšak zároveň nás nenásilnou formou informuje o politické situaci. Výborná kniha, doporučuji.

denjis2957
30. března

Pani Mornstajnovou, jako vetsina lidi, co se kdy k jejim dilum dostala, naprosto zboznuju. Jeji neuveritelna, ctivost, hloubka, s kterou umi vykreslit osudy postav tak, aniz by to nepusobilo monotonne ci prehnane a take primereny pocet stran, ktere mi knihu vzdy dovoli do max jednoho dne docist je neco, co se u autoru dnesni doby vidi malokdy. Ackoliv take miluji jeji styl, kdy si za tema vybira osudy rodiny, ktery je nasledne vylicen v prubehu staleti a ruznych politickych obdobi nasich dejin, je treba poznamenat, ze toto stejne tema uz pomalu zacina nudit, a to i presto, ze autorka vzdy prijde s trochu jinym napadem a lidmi v nem. Slepa mapa je za mne jeji nejlepsi knihou. Kazdopadne si myslim, ze do budoucna by se autorka mohla zamerit na soudobejsi dejiny a starosti lidi dnesni doby. Kdovi, treba aktualni pandemie zazehne v jeji mysli napad na novy tragicky namet :))

Renáta41
30. března

Opět skvělé počtení! Mornštajnová je mistryně dějových linií!

1 ...