Marťan

Je nejslavnějším mužem na Zemi. Má to však háček: není na Zemi… Před šesti dny se Mark Watney jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Teď je přesvědčený, že bude prvním člověkem, který tam zemře. Málem zahynul v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A i kdyby se s lidmi na Zemi spojit dokázal, zásoby mu dojdou mnohem dřív, než by stačila dorazit pomoc. Mark se však nevzdává. Vyzbrojen pouze svým důvtipem, technickými dovednostmi a nevyčerpatelným smyslem pro humor, který se pro něj stane nejcennějším zdrojem síly, se pouští do tvrdošíjného boje o přežití. Jak zdolává jednu zdánlivě nepřekonatelnou překážku za druhou, začíná věřit, že by na cizí planetě přece jen mohl obstát. Jenže Mars mu ještě přichystá nejedno překvapení… Strhující, podmanivý a přesvědčivý příběh o lidské nezdolnosti a vynalézavosti tváří v tvář beznadějné situaci obletěl celý čtenářský svět a ve všech zemích, kde vychází, sklízí nadšený ohlas. Zaujal i filmové tvůrce, režisér Ridley Scott točí adaptaci s Mattem Damonem v hlavní roli....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/22_/225946/martan-3Bs-225946.jpg 4.52489
Originální název:

The Martian (2014)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Knižní klub
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (686)

Přidat komentář
Ebeca
10. srpna

Super, i když místy mi to přišlo zbytečně moc vleklé... Ale celkově čtivé i přes neskutečné množství technických údajů.

Kaytria
09. srpna

Perfektní. Prostě perfektní. Několikrát jsem zatajovala dech a s napětím očekávala, jestli to tomu Markovi vyjde nebo nevyjde, i jsem musela zatlačovat slzu při pomyšlení, jak se dokáže celej svět semknout, aby pomohl jednomu botanikovi. Byl to milý příběh s napětím i vtípkama.

jennefer
29. července

Lepší než film (kupodivu, film byl taky super), přitom stránky utíkají samy a nejednou se na mě spolucestující v MHD dívali divně, když jsem vybuchovala smíchy. A zhltl ji i můj muž, a to už je co říct:-D

Metla
28. července

Katastrofické survival drama, vzbuzující vzpomínky například na A.C. Clarka a jeho „Měsíční prach“ (pro mě těžká nostalgie, jedna z prvních sci-fi, co jsem četla). S ohledem na téma osamělého hlavního hrdiny jsem měla trochu obavy, jak bude „Marťan“ čtivý – dalo se očekávat minimum dialogů a hodně rýpání v psychice. To první vůbec nevadilo, to druhé se překvapivě nekonalo. Chápu a sdílím námitky některých čtenářů: Mark Watney se opravdu chová neuvěřitelně pohodově v situaci, kdy by se měl utápět v depresích. Ale připusťme, asi by to nebyla taková zábava číst. Autor zvolil dokonale vyhovující deníkovou formu, s občasným odskokem k jiným postavám a událostem důležitým pro děj či dokreslení příběhu. „Marťan“ mě držel v napětí, často vyvolal úsměv či zachechtání, nepřeháněl to s patosem, stránky se otáčely skoro samy. Někdy jsem se poněkud ztratila v technických detailech, to je však můj problém a zážitek mi to nekazilo. Jediným nudnějším prvkem byly narážky na staré americké seriály, které mi nic neříkají – snad v tom bylo něco zajímavého alespoň pro americké čtenáře. Udělat Weir hlavního hrdinu o něco věrohodnějším, možná bych udělila 5 hvězdiček.

thezelda
27. července

Nádhera! Napsáno čtivě a uvěřitelně. Hlavní postava je poměrně sympatická a nelze neocenit její suchý humor, s nímž přistupuje k mnoha (pro ni) potenciálně smrtelným situacím.
Hlavní hrdina překonává překážky pomocí svého rozumu a dovedností...nedokáži posoudit faktickou správnost a realističnost prostředí, používané techniky, chemických reakcí, nicméně na mě osobně to působilo dosti autenticky.
Líbí se mi, že jsem v knize nepostřehl moment, kdy by situace byla neřešitelná a za hlavní postavu ji vyřešil nějaký "deus ex machina" - jak jsem již řekl, vše bylo vyřešeno úvahou a řešením s použitím dostupných zdrojů (žádné zázraky se nekonaly).

Zde možná trochu SPOILER:

Možná, že kniha mohla být o trochu kratší - přiznám se, že jsem se ke konci už o hlavní postavu přestával bát, neboť se krizové situace opakovaly (na můj vkus) tak často, že mi začalo připadat nemyslitelné, že by je "Marťan" nějak nevyřešil...

Julinka679
22. července

Na Marťana jsem se hodně těšila a nemohla jsem se dočkat až se mi dostane do rukou!
Bohužel má kniha (pro mě) jednu chybu a to je hodně chemických vzorců a technických údajů, moje hlava to prostě nebere a těmto věcem prostě nerozumím. Samozřejmě chápu, že když se jedná o "vesmírné sci-fi" tak se tam podobné věci musí nacházet ale já se bohužel v ději kvůli tomu ztrácela a nevěděla "která bije". Je to škoda, jinak bych hodnotila plným počtem *...
Na druhou (tu lepší) stranu je kniha vtipná, dobře čtivá a hlavní postavu si téměř okamžitě "zamilujete"! Mark je chytrý, sympatický a má zvláštní smysl pro humor... no... je to prostě Marťan! :D
Knihu doporučuji ale dávejte si pozor na chemické vzorečky, technické údaje apod... :-) Přeci jen, ne všichni tomu rozumíme :-/ :-)

onRock
20. července

Jurij Gagarin mal oveľa spoľahlivejšiu a bezpečnejšiu loď ako ja. A sovietske lode – boli smrtiace pasce.

Dominika21
15. července

V životě jsem nečetla sci-fi, avšak čtenářská výzva je hold výzva, a tak se do mých rukou dostala kniha Marťan.
Co k tomu říct - DĚKUJI - čtenářské výzvě, protože tato kniha byla naprosto vynikající, přečteno jedním dechem, někdy jsem trnula hrůzou, jindy se bez ostychu smála nahlas...dávám pět hvězd a doporučuji!!!

xxtom
15. července

Film Marťan jsem viděl a moc mě bavil. Kniha mě ale bavila o to víc. Spoustu věcí je zde popisováno daleko zajímavěji než ve filmu.

Jessica007
10. července

Tento žánr - tedy sci-fi - v současnosti skoro nečtu. Zde jsem ale udělala výjimku. A jak dobře jsem udělala. Je to skvělá knížka, moc se mi líbila. Sympatický hlavní hrdina, který oplývá humorem a takovou dobrou povahou, knížku jsem četla "jedním dechem" a hlavně ten konec. Prožívala jsem to, nejen četla. Opravdu výborná kniha, kterou určitě doporučuji i těm, kteří běžně sci-fi nečtou. Bylo to napínavé a hlavně takové lidské.

Rave
08. července

Miluju žánry "co by se stalo, kdyby...". Marťan je přesně tou knížkou, která se vyrovná Malevilu, Dnu Trifidů či Temné hmotě. Dokonce mě, chemického analfabeta, přinutil přemýšlet i tímto směrem. A občas jsem se i chytala :-))) Nicméně, jindy mě matematicko-chemické odstavce až nudily, přestože jsem po jejich přečtení musela uznat, že bez nich by to zkrátka nešlo...V počítači mám stažený i film, na který jsem teď, po přečtení knížky opravdu zvědavá. Jo, a tak nějak víc si, po přečtení, vážím úplně obyčejného vzduchu kolem sebe, obchodu za rohem a tekoucí sprchy...

Irsaf
03. července

Parádní čtení

Trina1
03. července

Tuhle knížku hodně dlouho nevyženu z hlavy. Byl to mazec, byl to fakt děsnej mazec. Dala bych deset hvězd, ale dávám jen pět, víc to nejde. Co se dá dělat. Ke konci mi naskakovala husí kůže a draly se mi slzy do očí. Myslím, že u filmu je neudržím :-)

vlcka
29. června

Nevěřila bych, že někdy budu hltat fyziku, matematiku a chemii. Ne, že bych byla schopná pochopit všechny výpočty, reakce a procesy, ale moc mě to bavilo. Napínavé čtení okořeněné vědou a odlehčené humorem. Skvělá kombinace!

kackahracka
25. června

Geniální. Vemte si, že jsem nikdy neměla ráda fyziku ani chemii, knížka vás z velké části nutí se právě fyzikálními a chemickými zákony zaobývat, a já se přesto nedokázala odtrhnout. Fantasticky promyšlený příběh, napínavý od první do poslední kapitoly. Vypráví ho hrdina se sarkasticky vtipnou duší, kterou si nemůžete nezamilovat. Fandíte mu, rozesměje vás, dojme vás. Bezpochyby jedna z nejlepších (ne li vůbec ten top) knížek, co jsem kdy četla. Za mě naprosto zaslouženě plný počet hvězd.

tereija
23. června

Na mě tam bylo moc technických údajů, ale dobře se kniha čte. Po celou dobu jsem mu držela palce.

deedulka
21. června

Občas jsem se ztrácela v technických popisech a fyzikálních zákonech. Mark byl hold kabrňák, pro kterého to byla brnkačka. :) Líbil se mi jeho břitký humor i ve vypjatých situacích. Celkový nápad se zapomenutým "marťánkem" byl originální a čtivý. Jsem zvědavá i na další knihy od autora.

evickakyticka
19. června

Sci fi moc nevyhledávám. Ale Marťan mě zaujal, tak proč ho nezkusit. Rozhodně to není špatná kniha, to ne, ale pro mě je to takový průměr. Zpočátku se čtenář musí zorientovat v odborně-technických věcech, které se vážou k pobytu ve vesmíru a to od oprav Habu až po frakci kyslíku. Potom už jen čekáme, jestli se podaří dostat Marka domů. Fandili mu určitě všichni, ať už pro jeho schopnosti nebo vtipné komentáře. Každopádně nejsem uhranutá ani unesená.

Polinius
16. června

Pokud v noci spíte s kalkulačkou, tak se vám to bude líbit.

cie
15. června

Tak jsem se i přes obavy pustila do čtení a i když spousta věcí byla pro mě dost nepředstavitelná jako chemické a matematické výpočty, tak se mi to moc líbilo a napjatá jsem byla až do konce! A ten skvělý suchý humor si mě získal hned na začátku! Určitě přečtu další knihy od tohoto autora!

Bublinka.
15. června

Tohle dobrodružství mě bavilo. Mark je fakt sympaťák, člověku musí prostě přirůst srdci, jak se se svým osudem pere s vtipem. Jasně, občas jsem absolutně nevěděla o čem se mluví a co se teda děje a proč, ale tak nějak vždy z toho vzešel pochopitelný výsledek, takže jsem se s tím nějak vyrovnala. Za mě fajn sci-fi oddechovka, kde chyběla dávka nadpřirozena a to bylo pro mojí materialistickou dušičku dost odpočinkové.

Rawen616
12. června

Taková sympatická kniha, asi jako její hlavní hrdina. Ten si dokáže čtenáře získat jak vtipem, tak i svou houževnatostí a schopností nějak vykoumat zdánlivě neřešitelné problémy. Celé je to psané podobně jako byl psán Ready player one - je cítit, že to nenapsal žádný velký literát ale někdo, kdo do toho dal srdíčko a své znalosti(geekovské odkazy nechybí ani zde). Hrdinovi sice neustále něco nevychází ale celková pozitivní atmosféra vás nenechá na pochybách, že to vše, i přes napínavý závěr, dobře dopadne.
Ocenit musím i dvě poselství které z knihy vyznívají: 1.Shromažďujte znalosti - můžou vám zachránit život. 2.Kdyby lidstvo táhlo za jeden provaz, dokázalo by neskutečné věci.

Zelený_Drak
11. června

Každá dekáda by měla mít svou knihu o výpravě na Mars. V roce kdy vyšel Marťan jsem zrovna četla Mars od Bovy z 92. roku. Pouhých 22 let stačilo k tomu, aby se sci-fi o Marsu posunula po té sci stránce o míle.

Marťan je vtipná kniha, která kombinuje příběh Robinsona a výzkum jiných planet, ale zatím bych ji podobně jako Mars neřadila mezi knihy, které chci číst víckrát. Rok 2034 let ukáže, jak moc je to nadčasový kousek.

Ze začátku mě kniha nadchla – Markova vynalézavost a odhodlání přežít jsou záviděníhodné. Nejvíc se mi líbila botanická část. Bohužel někde těsně před sklizní mě Marťan začal nudit a nudil mě až do velké výpravy. Už to prostě bylo moc dokola – malér a řešení, malér a řešení.

Layyen
10. června

Mnohem lepší než filmové zpracování, napínavé.

Orechanda
08. června

Naprosto úžasná kniha, už od první věty jsem se smála. Sedí mi styl psaní i humor, který nemá konkurenci. Opravdu doporučuji, kniha má stejný styl jako film.

Acamar
06. června

Příjemná chytrá a lehká oddechovka v humorném kabátku, (byť trochu holywoodského střihu), ze které sálá obrovské nadšení a zápal autora, oslava lidského důvtipu a vynalézavosti, nezdolně optimistického přístupu a improvizace s lepicí páskou v hlavní roli, stejně jako víry v dobré konce...
Možná to není úplně uvěřitelné, ten sled neustálých nehod a jejich záplatování na Markově koleně (jako ostatně děj spousty knih), a možná byl konec - vzhledem k celkově pozitivnímu zjednodušenému duchu knihy - předvídatelný, ale vůbec mi to nebránilo na 3 dny úplně "vypadnout" střídavě na Mars, Hermes a štáb NASA, a číst každou volnou chvilku v napětí o další Markův osud.

Basta1912
01. června

Panebože, tak tohle byla ale fantastická knížka!!!! Právě jsem dočetla a přestože se Vám může zdát, že knížka o chlápkovi, co zůstal víc než rok trčet na Marsu, musí být k smrti nudná, absolutně tomu tak není!!! Dávám plný počet hvězdiček s tím, že jsem tak dobrou knížku už hodně dlouho nečetla a to jsem knihovnice! Těším se na Artemis :)

JíraKrál
29. května

Výborné. Moc se mně líbil film i kniha. J

nikola.ciprich
27. května

Knihu jsem přečetl jedním dechem, skvěle jsem se u ní bavil, a semtam se dozvěděl nějakou zajímavou technickou informaci.. za mě rozhodně doporučuji!

Timkim
25. května

Knihu jsem cetl jiz pred rokem o Vanocich, vazne pecka. Dej od zacatku do konce. Nejprve jsem precetl knihu a az nasledne koukl na film. No svete div se, film kopiruje z 90% knihu. Nadseni. Jedine zklamani bylo, filmove prevraceni roweru. Nebylo zadne. Kniha predcila me ocekavani. Za me doporucuji NASA a SCIFI nadsencum.