Marťan

Je nejslavnějším mužem na Zemi. Má to však háček: není na Zemi… Před šesti dny se Mark Watney jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Teď je přesvědčený, že bude prvním člověkem, který tam zemře. Málem zahynul v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A i kdyby se s lidmi na Zemi spojit dokázal, zásoby mu dojdou mnohem dřív, než by stačila dorazit pomoc. Mark se však nevzdává. Vyzbrojen pouze svým důvtipem, technickými dovednostmi a nevyčerpatelným smyslem pro humor, který se pro něj stane nejcennějším zdrojem síly, se pouští do tvrdošíjného boje o přežití. Jak zdolává jednu zdánlivě nepřekonatelnou překážku za druhou, začíná věřit, že by na cizí planetě přece jen mohl obstát. Jenže Mars mu ještě přichystá nejedno překvapení… Strhující, podmanivý a přesvědčivý příběh o lidské nezdolnosti a vynalézavosti tváří v tvář beznadějné situaci obletěl celý čtenářský svět a ve všech zemích, kde vychází, sklízí nadšený ohlas. Zaujal i filmové tvůrce, režisér Ridley Scott točí adaptaci s Mattem Damonem v hlavní roli....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/22_/225946/martan-3Bs-225946.jpg 4.52332
Originální název:

The Martian (2014)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Knižní klub
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (645)

Přidat komentář
Sorrow
14. března

Tak tohle je, vážení, Kniha s velkým K. Autor si zaslouží veškerou úctu a to nejen za to, že stvořil technicky geniální knihu, kterou bych si s sebou rozhodně vzala na Mars, kdybych se tam někdy chystala, ale taky za to, že jsem díky němu konečně nalezla odpověď na tu stupidní otázku, na kterou se mají lidé tendenci ptát. Jo, už vím, že Mark Watney je přesně ta literární postava, se kterou bych chtěla jít na kafe. Klaním se...
Audiokniha je geniální, určitě ji nevynechte!

RoseThrone
12. března

Tuhle knížku jsem dostala k vánocům a díky bohu za to, že se tak stalo. Není to typ knihy, kterou bych si sama vybrala a je to škoda, protože tahle vtipně napsaná kniha je jedna z těch nejlepších co jsem měla tu čest zatím číst.
Wattneymu budete fandit, smát se sním, cítit tu stejnou hrůzu co cítí on a hltat každý řádek, který tahle knížka nabízí.
Film dobrý, ale nikdy nemůže vystihnout to co vystihla psaná podoba.
P.S.: Pokud knihy čtete v angličtině pro zlepšení jazyka, či máte prostě radši originály, tak tuhle doporučuji přečíst v češtině. Kdybych předtím neviděla film, neměla bych v polovině věcí ani ponětí o co se jedná.

Aniday
10. března

naprosto skvělá knížka! i když mi chemie, fyzika atd. nikdy nic moc neříkala, tohle "solové" vyprávění mě totálně pohltilo a stáhlo za hranice naší planety 8)

Gagarinuvbratr
07. března

Marťan nie je vôbec zlá kniha, ale má v sebe veľa nelogický veci. Každý vedec, či technik musí u tejto knihy občas krútiť hlavou. Avšak je to aj dosť zábavná a vtipná kniha.

b2z
07. března

Bomba! U čtení jsem měl často problém se vrátit do reality, kde jsou cesty na Mars s lidskou posádkou ještě utopie. Desítky fyzikálních a chemických údajů mne trošičku způsobovaly šílenství, kdy jsem musel mnohokrát číst odstavce znovu, ale bez nich by tato kniha nebyla "to ono". Posledních několik kapitol jsem zhltal na posezení. A to jsem viděl film. Mimochodem jsem měl možnost si pustit i audio verzi knihy, kterou namluvil pan Zadražil a Vondráček a musím smeknout, že se jim to opravdu povedlo. Ať se to možná na první pohled nebude zdát, tak má tento příběh hluboký lidský přesah. Díky, Marku Watney!

Klára90
02. března

Ani jsem nečekala, že mě kniha bude tak bavit. Bylo to napínavé, zajímavé, ale jelikož jsem lopata na fyziku a chemii, tak se těším, až se podívám na film a některé pasáže mi budou jasnější :D

Janinka68
28. února

Skvěle napsaná knížka. Ani na okamžik jsem nebyla schopná jí odložit. Velmi napínavá a prostě skvělá. Film jsem neviděla, takže jsem vůbec netušila jak to dopadne a musím říct, že konec jsem četla se zatajeným dechem.

Andynka
15. února

Perfektně napsaný. Čte se to samo, ani na chvilku jsem se nenudila. Velice zajímavé! A i jsem se občas zasmála nad celou tou ironii astronauta. Watney je hrdina se vším všudy!!!

estrius
12. února

Scifi s prvky Mc Givera a Robinsona :) Příjemné počtení, jen škoda, že nerozumím všem technickým náležitostem.

Ondra148
09. února

V tomto případě platí že kniha je lepší než film.

radka.csemi
06. února

Skvělé čtení, u celé knihy jsem se bavila a vůbec mě nenudila i přes různé technologické popisy

Robin.Mooshabr
29. ledna

Kniha je FANTASTICKÁ!!! Asi nie som taký intoš ako Salonka... ale mě to jednoduše bavilo!!!! Jasně... nějaká negativa by se tam dala najít... ale proč? Byla to pro mě super zábava... a musel jsem číst kdykoliv to jen šlo... V metru... v tramvaji... ve vaně... na hajzlu... atd. MARŤAN u mě vyletěl hodně vysoko... a rozhodně ho budu doporučovat... !!!

Salonka
29. ledna

Na Marťana som sa úprimne tešila, ale veľmi ma sklamal. Už asi po štyridsiatich riedko popísaných stranách (2014, Ikar - vydavateľstvu posielam nadšené pozdravy) som vedela, že je zle. :-( Autor sa skutočne "blysol" primitívnym rozprávačským štýlom (pôvodne som napísala detským, no urazila by som deti). Často som mala pocit, že si o svojich čitateľoch (o mne!) myslí, že sme vospolok slabšieho umu - dráždilo ma predovšetkým to infantilné Markovo "Pamätáte si ... ?" a opakovanie úplne evidentných faktov. Šlo o snahu ukázať Markovu žoviálnosť? Chabé.
Inak musím povedať, že som so sebou spokojná. Totiž vyzerá to tak, že hoci mám iba klasické VŠ vzdelanie prírodovedného zamerania a ľahký biochemický upgrade (žiadne astrofyziky ani marťanológie), tak aj s tým, čo viem tu a teraz, a s niekoľkými haraburdami ma pokojne môžete vystreliť do vesmíru ešte dnes. :-) :-)

Zápletka v širšom kontexte (Mars + Zem) svojou absurdnosťou a americkým pátosom nestojí ani za deravý groš ani za reč ... najmä na konci - na hodnotenie knihy som mala pripravené tri hviezdy, ale za vskutku veľkolepé finále som jednu strhla.
A ten humor, kristepane, ten huumooor! To vážne? Pošteklite ma. Žalostne jednoduchý a predvídateľný. Ak som sa počas čítania zachechtala trikrát, tak to slušne preháňam.
Mimochodom nie som šteklivá.
(povzdych)
Pritom to mohlo byť také dobré sci-fi.
(ďalší povzdych)
Disko!!!
Haha.
Koniec sarkazmu. Toto ja nebaštím, ľutujem. Nepáčilo sa.

Vidím jedno pozitívum - na film sa stále celkom teším, avšak už len kvôli obľúbencovi Mattovi.

Abia
26. ledna

Kniha se mi skvěle četla, i když některým technickým věcem jsem vůbec nerozuměla. Nevadilo to. Nadchla mě postava Marka, který dokáže najít vždy řešení a je pozitivní, i když je totálně "v hajzlu". Navíc je i vtipný a tak jsem mu přála, ať to hlavně přežije.

karolina5333
15. ledna

Nejsem technický typ, chemie a fyzika pro mě na střední škole byly peklo a vesmíru se bojím. A přesto mě tahle kniha naprosto uchvátila!Dokonalé :)

Nomia
13. ledna

Sci-fi, vesmír a humor dohromady? Ano, Marťan to dokázal.

allyce
11. ledna

Nevím, zda bych z knihy byla tak unešená, kdybych kdysi nezhlédla film. Při četbě se mi řádky promítaly do filmového příběhu a bylo to pro mne mnohem jednodušší. Astronomii a všemu okolo rozumím jako koza petrželi, technicky na tom nejsem ani o stupeň lépe, takže by pro mne bylo težké si některé situace představit. Nejsem tady správně, abych hodnotila film (který se mimochem povedl), ale pro tentokrát říkám, že obojí dohromady mi dalo ten správný čtenářský zážitek z knížky.

Leitlova
09. ledna

Fenomenální kniha o tom, jak přežít na Marsu. Kniha má vše co je potřeba, humor, trošku napětí. Poutavá a lehce čtivá kniha.

Fremr
06. ledna

Povedená humorná sci-fi "one man show" na Marsu. Andy dostal geniální nápad převést Robinsona na Mars a funguje to skvěle. Na humoru se mi nejvíce líbilo to, že se pořád něco sere a Mark je pozitivní (já bych to asi zabalil a hlavně by mě tak třičtvrtě toho co tam provádí ani nenapadlo). Odborné pasáže mi vůbec nevadily, je totiž úplně jedno, že jim nerozumíte, pomáhají tomu, že věříte Markovi jako postavě. Bez nich by tam mohl bejt jakejkoliv týpek a to, že je tak geniální byste mu zkrátka nevěřili. Markovi ale věříte a prostě mu musíte fandit. A k filmu... Byl jsem na premiéře v kině a tak osekanej film oproti předloze jsem už dlouho neviděl, nehledě na to, že atmosféry Marsu jsem si téměř neužil. Za mě jednoznačně kniha.

Dalamar
03. ledna

Ke knize jsem se dostal dříve než se v kinech objevilo filmové zpracování. Nutno podotknout, že filmové zpracování se hodně povedlo a věrně kopíruje děj knihy. Ovšemže ve srovnání těchto dvou médií kniha vede na plné čáře. Spisovateli se dokonale povedlo napsat knihu čtivou, zábavnou a napínavou a to jak pro zaryté scifisty, tak pro obyčejné lidi, kteří tento žánr obvykle nevyhledávají. Důkazem může být kladné hodnocení mé manželky. Snad jen ten konec už pro mě byl trochu krkolomný.

Snecek89
01. ledna

Knihu jsem přečetla v rámci Čtenářské výzvy 2017 a patřila mezi to vůbec nejlepší. Úžasný příběh, skvělý humor a inspirativní hlavní hrdina. Kéž takovíto lidé jsou mezi námi a nikdy nevymřou!
PS: Nebaví vás sci-fi? Toto si musíte přečíst.

PetK
28.12.2017

Asi před dvěma lety jsem to začala číst - a nedočetla. Teď jsem dala šanci audiu - a nedoposlouchala. Připadala jsem si jak na přednášce z matfyzu, fakt mě to nudilo. Ano, nedošla jsem dál než ke 4. nebo 5. kapitole a možná potom nabral růst brambor zběsilý děj, no já už jsem bohužel neměla trpělivost to zjišťovat.

Adhara
17.12.2017

Je to jedna zo vzácnych skoro realistických sci-fi. Watney nad dianím na Zemi a témami typu život, vesmír a vôbec dumá len minimálne. Namiesto toho koná. Tým, že príbeh neskĺza k filozofovaniu a nie je chudobný na akciu, by to bolo vlastne celkom svižné a ľahké čítanie, nebyť skutočnosti, že sa predsa len treba sústrediť, keď Watney vysvetľuje, čo, kam a prečo zapája, alebo čo s čím chemicky zreaguje. Oživuje to humorom, ktorý mnohí čitatelia hodnotia ako pozitívny a sympatický prvok – mojou šálkou kávy však akurát nie je. Obzvlášť spôsob Markovej komunikácie s ostatnými mi bol trochu protivný. Niekedy mi pripadal ako trápny pubertiak, ktorý sa vie normálne správať iba keď je osamote, ale v spoločnosti musí zo seba robiť šaška, alebo, úprimnejšie povedané, debila.

Kým prvá časť knihy prebiehala originálne, verne a vzdialene od známych filmov, v druhej polovici akoby si autor uvedomil, že realistickosť je síce fajn, ale Watneyho ňou nezachráni. Začnú sa v nej objavovať prvky trochu skĺzavajúce do klasického klišé amerických katastrofických sci-fi filmov. Aj napriek tomu však Marťana hodnotím ako celkom vydarený počin súčasnej sci-fi.

Celá recenzia: http://www.adhara.sk/?page_id=1327

Paulus.1987
15.12.2017

Tato kniha, která začíná krásnou větou "Jsem v hajzlu.", by se dala krátce charakterizovat takto - Robinson Crusoe na Marsu. Jednoduché a zároveň geniální. Jinak řečeno se jedná o příběh astronauta, který je nucen s nedostatkem zásob přežít na planetě, na které nic neroste ani nežije, do té doby, než pro něj přiletí záchrana. Ano, popisy technických záležitostí knize trochu ubírají na čtivosti, ale dá se to zvládnout a navíc to čtenáře může donutit o těchto věcech přemýšlet, popřípadě si vyhledat dané pojmy na internetu a rozšiřovat si tak obzory. To také není na škodu. Navíc je vše vynahrazováno vtipnými průpovídkami hlavního hrdiny, takže dávám spíše 4,5 hvězdičky. Filmová verze rovněž velmi povedená.

BarboraZ
13.12.2017

Předposlední kniha do me čtenářské vyzvy. Některé pasáže byly dost odborné, ale diky nim jsem se něco nového dozvěděla. Postavu Marka si každý hned oblíbí, je inteligentni, vtipny a vždy si vi rady. Držela jsem mu s napětím palce až do konce. Kniha me rozesmála i dojala, určitě doporučuji přečíst.
,,Den jsem zahajil nicotným čajem. Nicotný čaj se vaří snadno. Nejdříve ohřejete vodu a pak do ni nepřidáte nic."

B4LU
13.12.2017

Půjdu tady lehce proti proudu. Marťan je dobrá kniha, o tom žádná. Čistá, kvalitní sci-fi s velkým důrazem na první část této zkratky se poslední dobou moc často nevidí. Je to čtivé, je to vtipné. První polovinou proletíte tak rychle, že si to uvědomíte, až ji máte za sebou.
Problém ale je, že pokud fyzikálním/chemickým pasážím zcela nerozumíte, pak se děj začne ve vašich očích víceméně stále opakovat a ztratí své počáteční tempo. Pro Hard SF fanoušky povinnost, pro ostatní smrtelníky příjemné počtení. V obou případech doporučuji.
Edit: čím víc o tom tak přemýšlím... tohle je jedna z mála knih, kde se mi víc líbí filmová adaptace. Opět: není to tím, že by kniha byla špatná, to ne. Film prostě jen ty mnohé technologické pasáže přemosťuje o něco záživněji.

Malíček
10.12.2017

Tahle kniha se mi četla dobře. Minimálně 4 hvězdičky si podle mě zaslouží za originalitu a nepředvídavost děje. Díky častým odborným výrazům jsem byla někdy zmatená, co že to tedy Mark Watney udělá nebo s čím bude pracovat, ale to mi ani náhodou nezkazilo dojem z celé knížky. A taky je to přeci jen moje mínus, že tomu nerozumím.
I když tento žánr nevyhledávám a běžně jej nečtu, jsem ráda, že se mi Marťan dostal do rukou. Hlavní hrdina mi byl velice sympatický a svým humorem mi zlepšil každý den, kdy jsem se mezi řádky ponořila.
Doporučila bych knihu hlavně pro milovníky vědy a technických oborů. Je skvělá pro dlouhý podzimní večer nebo časné ráno trávené ve vlaku cestou do školy.

Marekh
10.12.2017

Kniha se mi celkem líbila. Oceňuji odbornost, kterou autor v knize použil.

OldřichHanton
06.12.2017

Podařená kombinace sci-fi z velmi blízké budoucnosti a robinsonády. Zapomenutý astronaut se snaží, za pomoci obrovské vynalézavosti, přežít na Marsu a následně se vrátit domů. Plusem určitě je, že jsem se nenásilnou formou dozvěděl spoustu věcí o Marsu a kosmonautice obecně. Mínusem možná jistá předvídatelnost, na Marsu se přece jen nemůže stát tolik havárií, které by vás okamžitě nezabily. I patosu by mohlo být o něco méně, je však často vyvažován humorem. Marťan je určitě zábavná a dobře napsaná knížka na klasické téma v originálním hávu, kterou stojí za to přečíst.

spackova.p
04.12.2017

Sci-fi mě nebaví, tuhle knihu jsem začala číst do čtenářské výzvy. Po několika stránkách jsem ji odložila, v mezičase přečetla Harry Pottera, ale pak jsem se k ní naštěstí vrátila a nakonec jsem nadšená. Nevěřila bych, že mě bude takto bavit :)