Marťan

Je nejslavnějším mužem na Zemi. Má to však háček: není na Zemi… Před šesti dny se Mark Watney jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Teď je přesvědčený, že bude prvním člověkem, který tam zemře. Málem zahynul v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A i kdyby se s lidmi na Zemi spojit dokázal, zásoby mu dojdou mnohem dřív, než by stačila dorazit pomoc. Mark se však nevzdává. Vyzbrojen pouze svým důvtipem, technickými dovednostmi a nevyčerpatelným smyslem pro humor, který se pro něj stane nejcennějším zdrojem síly, se pouští do tvrdošíjného boje o přežití. Jak zdolává jednu zdánlivě nepřekonatelnou překážku za druhou, začíná věřit, že by na cizí planetě přece jen mohl obstát. Jenže Mars mu ještě přichystá nejedno překvapení… Strhující, podmanivý a přesvědčivý příběh o lidské nezdolnosti a vynalézavosti tváří v tvář beznadějné situaci obletěl celý čtenářský svět a ve všech zemích, kde vychází, sklízí nadšený ohlas. Zaujal i filmové tvůrce, režisér Ridley Scott točí adaptaci s Mattem Damonem v hlavní roli....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/22_/225946/martan-3Bs-225946.jpg 4.52382

The Martian (2014)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Knižní klub

11karina

Očekávala jsem nevšední sci-fi a prokousávala jsem se desítkami stran nudných popisů technických řešení. Knihu jsem jako jednu z mála odložila. Film je mnohem lepší - většinou to bývá naopak. Za mne zklamání.

martina2704

Mark je fakt skvělá postava. Tak skvělá, že jsem díky ní celou knížku dočetla. Můj problém totiž byl, že byla až moc technická - jasně, patří to k tomu, ale nějak jsem ty pasáže nedokázala uchopit. Posledních asi sto stránek mi přišlo dost pomalých - už bylo jasné, že se nejspíš Mark dopracuje tam, kam směřoval - jedinou otázkou zůstávalo, zda bude "happy end" či nikoli.
Každopádně oceňuji originalitu příběhu a autorovu schopnost vymyslet, jak by celá taková mise a její důsledky mohly vypadat.

Ookmalej

Až na několik technických nepřesností je to naprosto fantastická a dech beroucí kniha. Napínavá od prvního do posledního slova. Je to ta kniha, kterou chcete mít ve své knihovně. Čistíte si zuby - čtete knihu, děláte si kafe - čtete knihu, jedete v tramvaji - čtete, přejedete zastávku - čtete, přecházíte ulici - čtete, vezou vás do nemocnice po srážce s cyklistou - stále čtete. Konečně americká sci-fi, která stála za to.

elenai

Robinson Crusoe ve sci-fi hávu mě dostal. Mark Watney je fakt hustej týpek a při jeho hláškách jsem se musela smát nahlas. Ale KDYBY se někdy něco takového stalo, nemyslím si, že by daný člověk měl náladu takto vtipkovat. :) Klobouk dolů před Andym Weirem, kniha byla velmi promyšlená, obvzlášť to pěstování brambor. Třeba si z něj v budoucnu vezmou v NASA příklad.
Hodně mě ale při čtení brzdily technické věci a termíny. Musela jsem se na knihu opravdu hodně soustředit. Ten úplný konec si člověk ale musí domyslet. :)

FillaSFC

Země: "Zajímalo by mě, co se mu právě teď honí hlavou."
Střih.
Mars: "Jak může Aquaman ovládat velryby? Jsou to přece savci!"

Musím souhlasit s ostatními – Marka Watneyho si zamilujete. U mě to nebyla zrovna láska na první pohled, prvních padesát stran bylo neuvěřitelně nezáživných, pořád dokola jen popis přeměny jednoho plynu na druhý a neustálé propočty, k dalšímu čtení jsem se musel vyloženě přemáhat. Pak se ale dějová linie dostala i na Zemi, čímž příběh dostal spád a už to fičelo jako po másle. V závěru dokonce zamrzelo, že už kniha končí. Takže mohu zahlásit – mise splněna. :-)

Alexxxka

Vubec nejsem technický typ, přesto jsem se v těch technických věcech neztratila. A Mark je borec! Vždy jsme se těšila na to jakou dá hlášku :-D Na konci knihy jsem se nemohla přestat smát. Těším se na novou knihu Artemis

jaroiva

Dva dny jsem byla myšlenkami na Marsu. Děkuji za to. Ke konci jsem už začínala být unavená z těch technických popisů, ale bylo to psáno tak srozumitelně, že jsem se neztrácela. Výborně promyšlené a dostatečně reálné, uvěřitelné. Vtipné hlášky, občas na hranici šibeničního humoru, (vzhledem k popisované situaci) mě vážně bavily.
Jediné, co mi trochu vadí, je to, že mi od začátku bylo jasné, jak to dopadne, což mi trochu ubralo na napínavosti. Zkrátka americký autor, co už.
Docela mě to navnadilo, abych se podívala na film.

HankaPll

Marťan Mark Watney mě neskutečně bavil od první stránky až do posledního písmenka. Krásně a lehce napsaný příběh, jehož téma vlastně úsměvné není - boj o život na rudé planetě. Mark s vtipem a důvtipem řešil svou situaci bez zbytečného fňukání a citových výlevů a bez ztráty naděje.

Heisenberg

Koukněte: Kozy! (.Y.)... Lepší a zábavnější verze Robinsona nejspíše neexistuje. The Martian je totiž neskutečně čtivá kniha o lidské vynalézavosti a důvtipu, která se čte doslova jedním dechem, čtenáře chytne a nepustí a v prvé řadě jej vezme na napínavou a přitom humornou jízdu na Rudou planetu. Smekám klobouk a tleskám autorovi, že napsal něco jen tak nevídaného v literárním žánru. Jedna z nejlepších knih, co jsem za poslední dobu četl... "Není mnoho lidí, kteří se můžou pochlubit tím, že zdemolovali kosmickou loď za tři miliardy dolarů, ale já jsem jedním z nich."

Kame22

Po Marťanovi som mal chuť nad všetkým, do čoho sa pustím premýšľať, organizovať, vymýšľať nové cesty.... Sakra Mark Whatney je frajer to je jasné už od jeho prvej vety. Navyše veľmi trafené vtipné vsuvky dodávajú tomuto dobrodružnému (a miestami napínavému) príbehu en správny balans. Trocha ,,americký,, záver s happy endom som čakal už na začiatku. Nič vás neprekvapí.

Belisima

Moje nejoblíbenější kniha, když jsem zoufalá a nevím už co mám číst a nic mě nebaví, tak si knihu přečtu znovu, v tu chvíli zapomenu na celý svět a jsem na Marsu.

ivulka15

Knihy z tohoto žánru zrovna nevyhledávám ale tohle bylo sakra dobré. Střídavě jsem se bavila,fandila a bála se jak to nakonec dopadne. Napínavé od začátku až do samého závěru.

Sorrow

Tak tohle je, vážení, Kniha s velkým K. Autor si zaslouží veškerou úctu a to nejen za to, že stvořil technicky geniální knihu, kterou bych si s sebou rozhodně vzala na Mars, kdybych se tam někdy chystala, ale taky za to, že jsem díky němu konečně nalezla odpověď na tu stupidní otázku, na kterou se mají lidé tendenci ptát. Jo, už vím, že Mark Watney je přesně ta literární postava, se kterou bych chtěla jít na kafe. Klaním se...
Audiokniha je geniální, určitě ji nevynechte!

RoseThrone

Tuhle knížku jsem dostala k vánocům a díky bohu za to, že se tak stalo. Není to typ knihy, kterou bych si sama vybrala a je to škoda, protože tahle vtipně napsaná kniha je jedna z těch nejlepších co jsem měla tu čest zatím číst.
Wattneymu budete fandit, smát se sním, cítit tu stejnou hrůzu co cítí on a hltat každý řádek, který tahle knížka nabízí.
Film dobrý, ale nikdy nemůže vystihnout to co vystihla psaná podoba.
P.S.: Pokud knihy čtete v angličtině pro zlepšení jazyka, či máte prostě radši originály, tak tuhle doporučuji přečíst v češtině. Kdybych předtím neviděla film, neměla bych v polovině věcí ani ponětí o co se jedná.

Aniday

naprosto skvělá knížka! i když mi chemie, fyzika atd. nikdy nic moc neříkala, tohle "solové" vyprávění mě totálně pohltilo a stáhlo za hranice naší planety 8)

Gagarinuvbratr

Marťan nie je vôbec zlá kniha, ale má v sebe veľa nelogický veci. Každý vedec, či technik musí u tejto knihy občas krútiť hlavou. Avšak je to aj dosť zábavná a vtipná kniha.

b2z

Bomba! U čtení jsem měl často problém se vrátit do reality, kde jsou cesty na Mars s lidskou posádkou ještě utopie. Desítky fyzikálních a chemických údajů mne trošičku způsobovaly šílenství, kdy jsem musel mnohokrát číst odstavce znovu, ale bez nich by tato kniha nebyla "to ono". Posledních několik kapitol jsem zhltal na posezení. A to jsem viděl film. Mimochodem jsem měl možnost si pustit i audio verzi knihy, kterou namluvil pan Zadražil a Vondráček a musím smeknout, že se jim to opravdu povedlo. Ať se to možná na první pohled nebude zdát, tak má tento příběh hluboký lidský přesah. Díky, Marku Watney!
PS: Mimochodem teď čtu 6. díl Expanze a v patnácté kapitole je zmínka o vesmírné lodi Mark Watney z Marsu ;-)

Klára90

Ani jsem nečekala, že mě kniha bude tak bavit. Bylo to napínavé, zajímavé, ale jelikož jsem lopata na fyziku a chemii, tak se těším, až se podívám na film a některé pasáže mi budou jasnější :D

Janinka68

Skvěle napsaná knížka. Ani na okamžik jsem nebyla schopná jí odložit. Velmi napínavá a prostě skvělá. Film jsem neviděla, takže jsem vůbec netušila jak to dopadne a musím říct, že konec jsem četla se zatajeným dechem.

Andynka

Perfektně napsaný. Čte se to samo, ani na chvilku jsem se nenudila. Velice zajímavé! A i jsem se občas zasmála nad celou tou ironii astronauta. Watney je hrdina se vším všudy!!!

estrius

Scifi s prvky Mc Givera a Robinsona :) Příjemné počtení, jen škoda, že nerozumím všem technickým náležitostem.

Ondra148

V tomto případě platí že kniha je lepší než film.

radka.csemi

Skvělé čtení, u celé knihy jsem se bavila a vůbec mě nenudila i přes různé technologické popisy

Robin.Mooshabr

Kniha je FANTASTICKÁ!!! Asi nie som taký intoš ako Salonka... ale mě to jednoduše bavilo!!!! Jasně... nějaká negativa by se tam dala najít... ale proč? Byla to pro mě super zábava... a musel jsem číst kdykoliv to jen šlo... V metru... v tramvaji... ve vaně... na hajzlu... atd. MARŤAN u mě vyletěl hodně vysoko... a rozhodně ho budu doporučovat... !!!

Salonka

Na Marťana som sa úprimne tešila, ale veľmi ma sklamal. Už asi po štyridsiatich riedko popísaných stranách (2014, Ikar - vydavateľstvu posielam nadšené pozdravy) som vedela, že je zle. :-( Autor sa skutočne "blysol" primitívnym rozprávačským štýlom (pôvodne som napísala detským, no urazila by som deti). Často som mala pocit, že si o svojich čitateľoch (o mne!) myslí, že sme vospolok slabšieho umu - dráždilo ma predovšetkým to infantilné Markovo "Pamätáte si ... ?" a opakovanie úplne evidentných faktov. Šlo o snahu ukázať Markovu žoviálnosť? Chabé.
Inak musím povedať, že som so sebou spokojná. Totiž vyzerá to tak, že hoci mám iba klasické VŠ vzdelanie prírodovedného zamerania a ľahký biochemický upgrade (žiadne astrofyziky ani marťanológie), tak aj s tým, čo viem tu a teraz, a s niekoľkými haraburdami ma pokojne môžete vystreliť do vesmíru ešte dnes. :-) :-)

Zápletka v širšom kontexte (Mars + Zem) svojou absurdnosťou a americkým pátosom nestojí ani za deravý groš ani za reč ... najmä na konci - na hodnotenie knihy som mala pripravené tri hviezdy, ale za vskutku veľkolepé finále som jednu strhla.
A ten humor, kristepane, ten huumooor! To vážne? Pošteklite ma. Žalostne jednoduchý a predvídateľný. Ak som sa počas čítania zachechtala trikrát, tak to slušne preháňam.
Mimochodom nie som šteklivá.
(povzdych)
Pritom to mohlo byť také dobré sci-fi.
(ďalší povzdych)
Disko!!!
Haha.
Koniec sarkazmu. Toto ja nebaštím, ľutujem. Nepáčilo sa.

Vidím jedno pozitívum - na film sa stále celkom teším, avšak už len kvôli obľúbencovi Mattovi.

Abia

Kniha se mi skvěle četla, i když některým technickým věcem jsem vůbec nerozuměla. Nevadilo to. Nadchla mě postava Marka, který dokáže najít vždy řešení a je pozitivní, i když je totálně "v hajzlu". Navíc je i vtipný a tak jsem mu přála, ať to hlavně přežije.

karolina5333

Nejsem technický typ, chemie a fyzika pro mě na střední škole byly peklo a vesmíru se bojím. A přesto mě tahle kniha naprosto uchvátila!Dokonalé :)

Nomia

Sci-fi, vesmír a humor dohromady? Ano, Marťan to dokázal.

allyce

Nevím, zda bych z knihy byla tak unešená, kdybych kdysi nezhlédla film. Při četbě se mi řádky promítaly do filmového příběhu a bylo to pro mne mnohem jednodušší. Astronomii a všemu okolo rozumím jako koza petrželi, technicky na tom nejsem ani o stupeň lépe, takže by pro mne bylo težké si některé situace představit. Nejsem tady správně, abych hodnotila film (který se mimochem povedl), ale pro tentokrát říkám, že obojí dohromady mi dalo ten správný čtenářský zážitek z knížky.

Leitlova

Fenomenální kniha o tom, jak přežít na Marsu. Kniha má vše co je potřeba, humor, trošku napětí. Poutavá a lehce čtivá kniha.