Marťan

Je nejslavnějším mužem na Zemi. Má to však háček: není na Zemi… Před šesti dny se Mark Watney jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Teď je přesvědčený, že bude prvním člověkem, který tam zemře. Málem zahynul v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A i kdyby se s lidmi na Zemi spojit dokázal, zásoby mu dojdou mnohem dřív, než by stačila dorazit pomoc. Mark se však nevzdává. Vyzbrojen pouze svým důvtipem, technickými dovednostmi a nevyčerpatelným smyslem pro humor, který se pro něj stane nejcennějším zdrojem síly, se pouští do tvrdošíjného boje o přežití. Jak zdolává jednu zdánlivě nepřekonatelnou překážku za druhou, začíná věřit, že by na cizí planetě přece jen mohl obstát. Jenže Mars mu ještě přichystá nejedno překvapení… Strhující, podmanivý a přesvědčivý příběh o lidské nezdolnosti a vynalézavosti tváří v tvář beznadějné situaci obletěl celý čtenářský svět a ve všech zemích, kde vychází, sklízí nadšený ohlas. Zaujal i filmové tvůrce, režisér Ridley Scott točí adaptaci s Mattem Damonem v hlavní roli....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/22_/225946/martan-3Bs-225946.jpg 4.52590

The Martian (2014)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Knižní klub

milan3144
včera

Poslouchal jsem audioknihu. Velmi dobře načtené, má to napětí a i vtip. Ovšem až příliš mnoho prostoru na můj vkus je věnováno fyzikálním, chemickým, energetickým a já nevím už jakým různým výpočtům a popisů funkcí a fungování rozmanitých zařízení. To sice přidává příběhu notně na určité reálnosti a věřím, že počtumilní čtenáři zde najdou jakousi vzrušující nadstavbu příběhu, tak u mě se to omezovalo jen na konstatování: "pálí mu to".

Rihatama
28. listopadu

Kabrioletem s plátěnou střechou do vesmíru? Jsem nadšená. Jak vesmírným pirátem na rudé planetě, tak vysokou odezvou čtenářstva. Četba to totiž není zas tak úplně snadná. Chvílemi jsem měla pocit, že čtu vědecko-technická populárně naučná pojednání. Nebo skripta, jak trefně popsal ludek.n přede mnou. Stejně tak mě při čtení pobavily aktuální zprávy o přistání americké sondy InSight na Marsu, a o napjatém očekávání, zdali sonda sestoupí pod správným úhlem a přistane v marsovské oblasti Elysium Planitia, tedy jestli se nerozbije, či zdali se jí správně rozevřou solární panely. Tak nevím, kdo od koho opisoval :-D. Vystudovaný informatik (jak jinak) Andy Weir i jeho hlavní marsovský hrdina Mark, který se za žádných nevzdává a do boje o přežití se vydává vyzbrojen toliko svým důvtipem, technickými, dovednostmi, biologickými a chemickými znalostmi a nevyčerpatelným, vážně dost dobrým smyslem pro humor (na ajťáka), si mě rozhodně získali.

Hadati
20. listopadu

V současnosti asi existuje jen málokdo, kdo by nevěděl nic o knize/filmu Marťan. Pokud porovnám knihu s filmem, tak kostra příběhu je stejná, v knize je jen víc katastrof, které musí marsovský trosečník Mark Watney překonat. Kniha je také více zaměřena na technické potíže, které se Andy Weir snaží pomocí deníků Marka Watneyho vysvětlit natolik, aby je pochopil i laik. Román je pak rozdělen na dva druhy vyprávění. Prvním jsou záznamy z deníku Marka Watneyho, druhým pak reakce ostatních lidí, zejména pracovníků NASA a posádky lodi Hermes, kteří Marka nechali na Marsu, když si mysleli, že je mrtvý. Záznamy z deníku jsou odlehčovány humorem hlavního hrdiny, kdy na vás tedy tolik nedoléhá jeho situace, kdy víte, že když záznam z deníku napsal, tak v té době ještě žil. Více emotivní jsou pak situace lidí na Zemi a na kosmické lodi, kteří prožívají situaci, kdy mu nemohou pomoci více, než nějakou tou radou, a kdy řeší, zda ho mohou nějak zachránit.

Lessana
18. listopadu

Občas si dám nejaké sci-fi, ako žánrové osvieženie . Žiaľ, nemôžem povedať, že by Marťan úplne naplnil moje očakávania. Príbeh je nápaditý, je to napínavé, iste... len mi to prišlo miestami únavne popisné a (na takýto typ literatúry) až zbytočne odborné. Na druhej strane mi tam veľmi chýbal "ľudský faktor", mám na mysli viac emócií hlavného hrdinu. Strach, bezmocnosť, pocity osamotenia, splín, depresia... niežeby som ich v literatúre (alebo vôbec) vyhľadávala, no nepôsobí vierohodne, že sa v situácii, v akej sa Mark ocitol, zaoberá z 99 % technikou, chémiou, botanikou atď. Akoby by bol robot. Môžete namietnuť, že bol predsa na to školený v NASA, je to muž, nesmie si zúfať a pod. No stále ostal človekom. A to mi v knihe veľmi chýbalo. Tá dokonalosť hlavnej postavy bola až strojená. Pár nadávok či jeden plač, ktoré Markovi autor "doprial", boli primálo na to, čím si musel prejsť. V závere som zase čakala, že posádku po všetkých peripetiách uvidíme na Zemi. Zdalo sa mi to logickejšie ako to, čo zvolil za záver autor. U mňa to teda vyzerá tak, že bez ďalších titulov autora sa pokojne zaobídem.

Belisima
11. listopadu

Do ted byl pro me Martan top kniha v zanru scifi, kterou nic nedokazalo prekonat. Ovsem, precetla jsem cyklus Algor od J. Hlavky a J. Vybiralove a tento cyklus porazil moji prvni pricku. A tak si rikam, ze si to nenecham jenom pro sebe a doporucim tento uzasny zazitek i ostatnim. Tak pratele dotoho. Je to skvost od ceskeho spisovatele a nenechte se odradit tloustkou ani mnozstvim postav, vse je dokonale promyslene.

Godvind
06. listopadu

Příběh astronauta Marka Watneyho mne pohltil a nepustil, dokud jsem ho nedočetl...
Je skvěle psaný, plný zvratů, napínavý do poslední stránky, přitom uvěřitelný a vědecky přesvědčivý (autor věnoval dostatek času studiu orbitální mechaniky a historii pilotovaných kosmických letů).
Převážná část knihy je psána formou deníku, která příběhu dodává hřejivé lidskosti a pomáhá udržovat napětí. S Markem zažíváte emotivnější chvíle ("Pos**** jsem to a možná tady umřu.") a následně sledujeme, jak již s klidnější hlavou postupně rozplétá nejprve zdánlivě neřešitelné problémy.
"Marťan" je prostě po všech stránkách skvělá knížka, kterou ocení nejen příznivci žánru.

ludek.n
02. listopadu

Trochu jsem se bál, že když už jsem viděl film, nebude mě kniha bavit. To se ale naštěstí nestalo a vyprávění Marka Watneyho mě strhlo a pohltilo i tak. Na druhou stranu ale musím přiznat, že byly okamžiky, kdy jsem tápal a malinko se ztrácel. Hned začátek je toho příkladem. Měl jsem pocit, že čtu skripta chemie pro x-tý stupeň středních či vysokých škol. Všechen ten kyslík, vodík, sodík, oxid uhličitý, teplota, tlak, vlhkost… někde za tím vším byl fantastický příběh, ale dokud se do něj nezapojili lidé na Zemi a posádka Herma, plácal jsem se v tom jako student, který si neudělal domácí úkol. Po překonání této pasáže už to ale byla jízda, jak se patří. Ne, že bych ještě párkrát nevyletěl ze sedla, ale ve víru děje jsem modřiny ani nevnímal a bez dechu uháněl vstříc divokému zakončení. Ani trochu mi nevadilo, že vlastně vím dopředu, jak to celé skončí…

Costanzo

K přečtení knihy mě inspiroval film, který se mi moc líbil a ze zkušenosti vím, že kniha je mnohem lepší. Hodnotím na výbornou! I když teda s fyzikou jsem hodně zápolila, na to nemám buňky :) každopádně velmi krásný příběh s notnou dávkou humoru a sarkasmu, úvod knihy "Jsem v prdeli" naprosto famózní. Hrozně mě to bavilo, hlavně fakt, že Mark dokáže rozebrat MAV, složit různé přístroje, přežít naprosto všechno nebo vypěstovat si brambory na Marsu, to je jen hlavní výčet toho všeho. Hláška "Poletím jak Iron-man" mě rozsekala a doufám, že se nezačnu někde tlemit v obchodě, když budu kupovat brambory :D

SteoSG

Je to taky moderny Robinson Crusoe na Marse (Chrobak Truhlik - neviem, ci vsade bol, ALE VSETKO VIE AJ TAK, i ked v jednej casti pise, ze "z hovna bic nejde ..." ?!?) ale s komunikaciou na (i ked len ciastocnou) zvysok sveta (stale tu kazdy vsetko vie a dokaze aaale hlavny hrdina sa sem-tam utne).
Kniha sa pekne cita a zemiaky dokazu vela.
Kua a on nebol kapitanom lode?!? NASA sa sekla!!!

Verrrunka

No nebudu lhát, čekala jsem trochu větší pecku, když to ovládlo knižní svět. Kniha se mi líbila, jen se mi to nečetlo úplně lehce. Jsem technický antitalent, takže nějaká chemie a fyzika jsou mi fakt cizí. Bylo tedy hodně těžké se v textu zorientovat. Nicméně, postava Marka mě fakt bavila a nedovedu si představit, že by si někdo dokázal zachovat duševní zdraví, kdyby zůstal sám na Marsu. Ale Markův humor je fakt super. Některé pasáže mě fakt nudily, ale po zhruba polovině knihy už mě to začalo fakt hodně bavit a nakonec jsem dočítala knihu pozdě v noci, abych nemusela čekat do dalšího dne. Takže nakonec hodnocení veskrze pozitivní :-)

agatha2

Zamilovala jsem se do Marka Watneyho, je to miláček, chtěla bych ho mít doma. Sci-fi čtu pouze výjimečně, takže nemohu posoudit, zda je tato kniha z pohledu sci-fi výborná či nikoliv, ale pro mě se stala další srdcovou záležitostí.

lubik734

Kniha mě úplně pohltila, opravdu skvělá!!!

lele_eos

Právě teď dočteno. Páni! Páni!!!

zdencaaa

Trochu suchopárné jakobych četla příbalový léták k práškům na spaní. Nedočetla jsem.

Terezulina

no.....tak to bylo něco pro mě :-) já četla knížku jedním dechem....kniha se mi líbila moc, bavilo mě ,že byla většinou formou deníku a hlavně.... jsem ráda, že Mark mluvil sprostě....no, kdyby mi šlo o život, tak bych taky nemluvila "jejky….sakra", ale taky si pěkně ulevila.... já určitě doporučuji knihu přečíst

eliska5154

Krásná, velmi čtivá a vtipná kniha. Ne jednou jsem se u ní zasmála... Velmi pěkně napsáno a vlastně to nemá moc daleko do reality.. :-)

antuka

Humanistická, skoro osvícenská kniha o tom, jak lidský důvtip a vynalézavost zvítězí nad lží a nenávistí. A smrtí. Marťan srší optimismem a důvěrou v lidstvo do takové míry, že tu nejen chybí jakýkoli záporák, ale dokonce i jen malou nepatrnou postavičku pokrytce, prospěcháře, remcala nebo cynika byste tu hledali marně. Děj odehrávající se na Marsu byl ještě do jisté míry věrohodný, ale situace na zemi byla spíš plochá. Potřebě více rozpracovat geopolickou situaci, politické obhájení monstrózní záchranné operace apod., které by si kniha tohoto rozsahu jistě zasloužila, se autor vyhnul tím, že jednotlivé složky záchranny líčil pohledem "zdola", tedy pohledem jednotlivých malých aktérů, kteří se na záchranně podíleli. Nevěřila bych, že někoho napadne v dnešní době něco tak průzračně laskavého, a vlastně naivního a utopického napsat, ale hlavn by mě nenapadlo, že mě bude bavit to číst!

Opatov

Velmi vtipne, velmi lidske a velmi poucne. Knizka, na kterou si vzpomenu vzdy, kdyz vybiram v obchode brambory.

BoubelkaLulu

Watney mi připomíná našeho souseda na chalupě, ten je také vášnivý zahradník. Místo skafandru si ale obléká spíš montérky.

hurwajz

Tak tohle bylo super, film ztvárnil Ridley Scott na jedničku, ale pro mě je i v tomto případě kniha lepší (...tím nechci nějak degradovat jeho filmový um) , ikdyž jsem film viděl zrovna nedávno, a věděl jsem, co za problémy bude Mark muset řešit a jak dopadnou, nemohl jsem se od knihy odtrhnout, je to čtivé, napínavé. Složitější výpočty, kolik má čeho, a kolik potřebuje, kolik je schopen, kolik může ušetřit tím nebo tím......jsem přečetl a řek jsem si, prostě to tak bude(prostě jsem je nechápal). Líbilo se mi, že to je nejen deník, kde Mark popisuje jdnotlivé SOLy, ale že mezitím se popisuje děj na Zemi, nebo se vrací čas zpátky. Díky filmu jsem měl před očima postavy herců, a jako bych se na film i díval. Markovy hlášky jsou perfektní, mnohokrát jsem se rozchechtal. Prostě super kniha.

Lorej

Na knihu mě nalákal film, který jsem před časem viděla. Musím ale říct, že kniha je mnohem napínavější, zajímavější a v mnoha ohledech lepší než film.
Rozhodně doporučuji nejen fanouškům sci-fi.

Terezsopi

Film je oproti této knize jenom sladká pohádka. V knížce je místy trochu moc detailů, ale konec obrovsky graduje a nenechá vás odejít.

Monika145

Sci-fi běžně nečtu, s fyzikou a chemií jsem skončila někdy v 9. třídě, ale Marťana lze jedině doporučit: příběh, spád, napětí ale i humor. Marťana jsem původně vůbec neplánova číst, náhodou jsem si ho z nedostatku jiného čtiva půjčila v knihovně a doma odkládala skoro celou výpůjční dobu. A nakonec za 3 dny bylo po něm :)

Hakem

Teda, to bylo jízda. Fyzika a chemie normálně plyne kolem mě bez povšimnutí a teď jsem s nimi strávila 2 dny a nejhorší na tom bylo, že jsem tomu rozumněla a bavilo mě to. Takže klobouk dolů autorovi, vysvětlit všechno tak, že i laik chápe vo co go ve většině času. Svižný zajímavý děj, jste napnutí až do konce. Shlédnutí filmu předem bylo taky dobrý (i když už je to dloouho), měla jsem k tomu i hezkou vizualní podporu v paměti. Kdybych někdy uvízla na Marsu, tak budu aspoň vědět co nedělat :D

nicolettkaa

Sci-fi obykle nečtu, není to úplně můj šálek kávy, ale Marťan není úplně jen tak ledajaké sci-fi. Kniha je plná vtipu, Mark má podobný smysl pro humor, což mě hodně bavilo. Film jsem viděla dřív, ale přesto jsem si čtení užívala a říkala si, kdy už ho konečně zachrání. Jen jsem se ztrácela v technických parametrech a chemických vzorečcích, ale chápu, že bez nich by se kniha neobešla.

greyw9278

Určitě by se našli vědci, kteří by vytkli nějakou tu mouchu, ale pro běžného smrtelníka to je klenot. Jednoduše je to perfektní, a i humor je zde skvěle zakomponován. Lze jen doporučit!

tereza2627

tak tehle zanr neni muj salek kavy...pribeh krasny, opravdu dobry napad, ale moc me to nebavilo cist..pasaze zdlouhave, dlouhe popisovani jeho cinnosti...no nenadchlo me to...3hvezdy za pribeh ;)

DericCaster

Já viděl nejprve film a říkal jsem si že je to dobrý film, ale s knížkou se srovnat prostě nedá. Knížka je mnohem lepší. Anebo se hezky doplňují. Myslím tím, že při čtení knížky mi mysl doplňovala obrazy z filmu a bylo to super. Román je napínaý a šlověk se i zasměje. Za mě super!

Carolka409

Film byl pěkný, ale kniha mnohem lepší. Doporučuju

Neskutečně napínavé, skvěle vyprávěné, vtipné (Zbožňuji autorův smysl pro humor), poučné, geniální... Knihu jsem vůbec nechtěla odložit, budete s ní jíst, procházet se, chodit na záchod, nebudete spát,... - chci říct,... je to bomba, přečtěte si jí a posuďte sami.