Marťan

Je nejslavnějším mužem na Zemi. Má to však háček: není na Zemi… Před šesti dny se Mark Watney jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Teď je přesvědčený, že bude prvním člověkem, který tam zemře. Málem zahynul v prašné bouři a zbytek jeho posádky odletěl v domnění, že je mrtvý. Mark nemá jak odeslat zprávu, že přežil. A i kdyby se s lidmi na Zemi spojit dokázal, zásoby mu dojdou mnohem dřív, než by stačila dorazit pomoc. Mark se však nevzdává. Vyzbrojen pouze svým důvtipem, technickými dovednostmi a nevyčerpatelným smyslem pro humor, který se pro něj stane nejcennějším zdrojem síly, se pouští do tvrdošíjného boje o přežití. Jak zdolává jednu zdánlivě nepřekonatelnou překážku za druhou, začíná věřit, že by na cizí planetě přece jen mohl obstát. Jenže Mars mu ještě přichystá nejedno překvapení… Strhující, podmanivý a přesvědčivý příběh o lidské nezdolnosti a vynalézavosti tváří v tvář beznadějné situaci obletěl celý čtenářský svět a ve všech zemích, kde vychází, sklízí nadšený ohlas. Zaujal i filmové tvůrce, režisér Ridley Scott točí adaptaci s Mattem Damonem v hlavní roli....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/225946/martan-3Bs-225946.jpg 4.53332
Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Knižní klub

The Martian, 2014

Kniha Marťan

Arwen777

Čekala jsem poutavý příběh o boji o život na rudé planetě, ale pro mě se ta poutavost utopila v přemíře technických podrobností. Obdivuji autora, který asi nastudoval spoustu materiálů a musí být technicky velice zdatný, bohužel mě to míjelo, ztrácela jsem se prakticky od začátku a na to, abych se poučila, byly chemické a fyzikální popisy příliš podrobné a složité a bylo jich příliš mnoho, takže jsem v podstatě už ani nedávala pozor.
Postava Marka se mi moc líbila a jsem ráda, že do vesmíru lítají takto schopní lidé. My ostatní bychom nepřežili a nevyřešili první problém. Velice oceňuji Markův smysl pro humor a sebeironii, dobře jsem se jeho reakcemi bavila.
Chápu, že má kniha tolik kladných recenzí, já jsem bohužel technický ignorant...

speciale88

Film super, kniha ještě lepší. Prostě pecka, přečteno jedním dechem. Doporučuji

Adellll

Marťan byl opravdu skvělá kniha. I přes hodně pro laika odborných pojmů se četla fakt dobře, hlavní postava působila neskutečně sympaticky a i když jsem před samotným čtením viděla filmovou adaptaci, u některých scén se mi vážně tajil dech:D.

sgjoli

Tak jsem se konečně i já dostala k přečtení Marťana.
Přiznám se, že na začátku jsem měla trochu problém se začíst. Jednak to bylo dáno asi mojí čtecí krizí, co jsem trochu pociťovala, a také tím, že kniha sama o sobě je prošpikovaná značnou řádkou technických/vědeckých údajů, kterým já jako naprostý laik příliš (či skoro vůbec) nerozumím.
Tyto technické/vědecké informace, na které jsem si musela chvíli zvykat, jsou nedílnou součástí příběhu a já obdivuji autora, že to takhle dokázal dát dohromady a zakomponovat to do děje tak, aby to nebylo rušivé, ale naopak to působilo přirozeně, což se nakonec povedlo. To, že jsem měla problém si některé věci představit či chápat, je pak moje mínus - určitě to nevnímám jako chybu knihy. Ale je to pro mne důvod, proč ubírám jednu hvězdu - nedokázala jsem na 100 % pojmout vše, co autor v knize uvádí.
Ale jinak jsem s knihou dost spokojená. Jde o napínavý příběh o přežití a o vůbec o té vůli přežít. Hlavní hrdina je velmi inteligentní, vzdělaný, dost zručný, hodně hodně trpělivý a sám o sobě dost svéráz se smyslem pro humor. To, jak se s celou situací popral, bylo obdivuhodné. Přirostl mi k srdci a obdivuji jeho vnitřní sílu. Je fakt, že jako astronaut asi musel mít za sebou velmi náročný a pečlivý výcvik. Ale to, čím si prochází, je i tak neuvěřitelná fyzická i psychická zátěž, kterou by jen tak někdo neunesl, takže klobouk dolů.

WopiMK

Asi jediné sci-fi, které jsem nedokázal dočíst, neb by mě unudilo k smrti.

potok

Povinná literatura pro milovníky sci-fi.

kramver

Ať jsem se v životě nacházala v jakkoliv zoufalé situaci, pořád jsem na tom byla dobře oproti Markovi. Mark je na Marsu, sám... Ze začátku jsem se proklínala, že jsem nedávala víc pozor na hodinách fyziky a chemie, ale pak jsem si zvykla a užívala si sarkasmus a neuvěřitelnou touhu přežít. Tahle kniha je chytrá, vtipná, má nadhled a hrdinu, který to nehodlá jenom tak vzdát. Hned po dočtení jsem si pustila film a rozhodně doporučuji knihu. Z filmu se vlivem asi snahy o korektnost vytratil břitký humor, kterým Mark oplývá v knize. Ta si celou dobu drží náladu lehčí než je gravitace na Marsu, nesklouzává k patosu a ze všeho vybruslí s grácií. Nečekejte srdcervoucí drama, Mark je chodící či poskakující naděje sama. Naděje nejen na záchranu jednoho člověka, ale vlastně i dobroty celého lidstva.

shrebec

Kniha marťan je příběh o Marku Watneyovi který byl jeden z prvních lidí na Marsu a taky první který na něm ztroskotal. V knize se dočtete jestli se dostal zpět na zem a jak.
Kniha je plná napětí a zvratů, vše je hezky vysvětlené a popsané, velmi se podobá filmu, ale taky je velmi zdlouhavá, je tam hodně chemických a fyzických pojmů které jsem nepochopil a deníkové záznamy které nebyly moc zajímavé. Ze začátku to není moc záživné, ale na konci se to hezky rozjede. Kniha se mi líbila a pokud máte rádi sci-fi, doporučuji přečíst