Artemis

Autor celosvětového hitu Marťan se znovu hlásí o pozornost milionů čtenářů: tentokrát sci-fi thrillerem z blízké budoucnosti – napínavou noir kriminálkou odehrávající se na Měsíci. Jazz Bašarová pracuje jako kurýrka. Občas i nelegálního, čili pochopitelně lépe zaplaceného zboží. Jak jinak přežít v Artemidě, jediném městě na Měsíci, když nejste bohatý turista nebo výstřední milionář? Když si tu poctivě vyděláte sotva na jídlo? Když ani příležitostné pašování nestačí na slušnější bydlení? Všechno se ale změní v okamžiku, kdy Jazz dostane nabídku provést velkou věc. A to za odměnu tak závratnou, že se prostě neodmítá. Jenže tahle zakázka jí brzy přeroste přes hlavu – zaplete se totiž do vysoké hry, v níž jde o ovládnutí Artemidy. A kterou by nemusela přežít…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/365035/artemis-aGI-365035.jpg 445
Originální název:

Artemis (2017)

Žánr:
Literatura světová, Dobrodružné, Sci-fi
Vydáno:, Knižní klub
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (14)

Přidat komentář
Highlander
dnes

Budu hodně srovnávat s Marťanem, protože předpokládám, že se většina z nás dostala k Artemidě až po Marťanovi.

Myslím, že autor si vzal k srdci všechny ty stížnosti na technickou část v Marťanovi a tady to docela příjemně omezil. Mně to u Marťana nevadilo, ale rozdílu jsem si nemohl nevšimnout.
Dokonce i hlavní hrdinka občas připustí, že neví, jak něco funguje. Ale ono je taky rozdíl mezi holkou, která vyrostla ve fungujícím a zaběhlém městě na Měsíci, a vycvičeném a vysoce kvalifikovaném astronautovi na krátké misi na Marsu.
Nicméně pokud čtete sci-fi z města na Měsíci, tak se technice a chemii nevyhnete.. ale je to na únosné úrovni a navíc - pokud člověk neunese trošku techniku, chemii a jiné vědy, proč pak číst SCIENCE-ficton? :)
Co se týká příběhu, tak je svižný a rozhodně nenudí. Dočkáme se i humoru, i když trošku jiného než u Marťana. Tak trošku.
Já jsem se rozhodně dobře bavil a měl jsem nutkání číst dál a dál. Byly tam věci, které mi neseděly, nebo mě nějak 'tlačily v botě'.... ale nic, co by mi zkazilo zážitek z knihy a příběhu. ;)

anna3963
včera

Knížka se mi četla výborně, měla spád, ale Jazz mě chvílema dost štvala, jak jí všechno procházelo...

Lukasitch
17. května

Jak byl humor u Marťana uvolněný, tady byl do příběhu rván silou. A když už jsme u příběhu, tak to byla dost nuda. Jinak zajímavá kniha o sváření =/

Nevimm
16. května

Kvalitní ženský román :)

Elischka
15. května

Jestli další Weirova kniha bude z třeba z Pluta, jdu do ní

Lenny33
13. května

Moc jsem se na knihu těšila a rozhodně nezklamala. Možná jsem čekala víc humoru (jako bylo v knize Marťan), ale i tak to bylo příjemné napínavé čtení... až mi bylo líto, když jsem knihu dočetla. Doporučuji.

DoDidDone
13. května

Autorova předchozí kniha Marťan mě nezaujala a – bohužel – to je první kniha, kterou jsem nedočetl, protože jsem se nedokázal přenést přes chemické/fyzikální popisy, které se vlekly knihou. Přitom se mi líbilo, jak autor dokázal psát, hlavní postava mi byla sympatická, ale chemii a fyzice nerozumím vůbec, takže to pro mě bylo těžký jak na čtení, tak na pochopení. Na čtení Artemis jsem se dostal potom, co jsem zjistil, že tahle kniha je podstatně kratší, takže by nemuselo být tak těžké ji přelouskat. Navíc, Měsíc pro mě je daleko zajímavější než Mars. ;) :) Postava Jazz mi trochu připomínala Marka, oba takoví trochu tvrdohlaví a i když jim jde o život, dokáží se smát a trousit vtípky. Jinak mi ale postava Jazz příliš nesedla a docela mi trvalo, než jsem si ji oblíbil. Ať si klidně pašuje, ať krade, jasně, je to typická antihrdinka, což je teď docela v módě. Jenže jestli nás má knihou provázet Jazz, která zásadně nikoho neposlouchá, a nechová se zrovna logicky, pak je to trošku těžší. S tím se pojí moje další – a asi i poslední – zápor knihy, což je používání sprostých slov a dvojsmyslů, kterých tam je požehnaně a nějak netuším, jaký tam měly smysl. Na mě to působilo kýčovitě a jako by se autor snažil až moc. Jako aby to nebylo tak vleklé, tak sem nacpu dvojsmysl. Já nevím, třeba se to někomu líbí a může připadat vtipné, ale mně tohle u sci-fi vadí. Hlavně pokud je to krátké sci-fi a dvojsmysly jsou skoro všude. Ale dál: kniha je ohledně čtivosti pravý opak Marťana. (Alespoň pro mě.) Přečetl jsem ji rychle a vím, že za to může to, že autor osekal chemické/fyzikální popisy na minimum, což mi vyhovovalo. Už mi to nepřipadalo jako žádná příručka na život ve vesmíru a víc mi to připomínalo knihu. :) Děj se mi zdá jako dobrý námět na film, proto bych se nedivil, kdyby se brzo Artemis objevil na filmových plátnech. (Pokud se o tom už neuvažuje nebo nenatáčí…:D) Možná, jestli někdy filmové zpracování bude existovat, zvednu hvězdičku, až uvidím všechnu tu parádu. :)

amaenium
09. května

Jsem spokojena. Je pravda, že jsem měla trochu obavy, aby to nedopadlo jako u Ernsta Clina, kdy první kniha je pro mě naprosto skvělé/dokonalé dílo a druhá kniha je slabší a naprosto zastíněná, ale v tohle případě se to neděje.
Artemis bych pokládala za stejně kvalitní dílo, už jen kvůli společným technickým popisům nebo humoru. Autorův styl se nezapře. Jak jsem řekla, kniha se mi velmi líbila, přečetla jsme ji téměř na jeden zátah (pauza byla jen kvůli spánku) a určitě bych ji doporučila.

Babouš
09. května

Kamarádka říkala, že to je horší než Marťan. Podle mě to ale je minimálně stejně dobré. Opět skvělá kombinace akce a vtipu. Hlavní hrdinka Jazz mi přirostla k srdci, popravdě mě potěšilo, že lehce ubylo vědeckých pasáží, aniž by se kniha stala podbízivou většinovému čtenáři. Pokud se vám líbil Marťan, tohle je stejná krevní skupina.

b2z
08. května

Knihu jsem přečetl na jeden zátah a celou dobu jsem se bavil. Oproti Marťanovi byla „méně uvěřitelná“, za to parádní oddechovka, která má spád. Autor použil velmi podobný způsob vyprávění jako v Martanovi, v první osobě, ale tentokrát pouze z pohledu hlavní hrdinky. Společnost na Artemisu je plošší, méně propracovaná a detaily v knize jsou zaměřeny více na technickou stránku a celou strukturu doplňuje detektivní zápletka s akční částí. Ač v předchozím textu srovnávám Artemis s Marťanem, tak toto srovnání myslím čistě orientačně, pro představu. Artemis je oproti Marťanovi čistá sci-fi. Postavy jsou příjemné, až Star trekově utopistické (mimochodem je zde i zajímavý odkaz na tento sci-fi kult). Já jsem velmi spokojen.

Dellanir
07. května

Obrovské sklamanie,nechytilo ma to, hlavná postava mi bola nesympatická, nesadla mi počas celého príbehu. Technických opisov bolo až príliš, chvíľami ma až nebavili a nútila som sa čítať ďalej. Celkovo aj zápletka mi prišla o ničom, ale to je vec vkusu. Do budúcna to snáď bude lepšie...

ivca79
05. května

Koupila jsem SK verzi, protože vyšla dřív. Líbilo se mi proložení "dopisy", díky kterým jsme se dozvěděla, proč se Jazz chová tak jak se chová a na co vlastně šetří. U A. Weira mě baví i ty "technické" věci, kdy vysvětluje proč to funguje tak, jak to funguje.
Každopádně se těším na audioknihu - pokud bude stejně dobrá jako Marťan, tak musím mít i tu, protože tu už mám poslechnutou snad 10x - na cestu do práce super.

Ladiva
22. dubna

V porovnaní s výbornou predchádzajúcou knihou autora, je pre mňa Artemis sklamaním. Hlavná postava Jazz mi pripadá ako ženská verzia MacGyvera, ktorá všetko vyrieši a samotný príbeh, ma aj napriek jeho akčnosti, veľmi nezaujal.

hmmichal
17. dubna

Výborná knížka, přečtená jedním dechem. Troufám si tvrdit, že v mnohém překonává Marťana. Jazz je antihrdinka, jak se patří, která vás nenechá tohle dílo odložit.


Štítky

Měsíc

Autor a jeho další knihy

Andy Weir

Andy Weir
americká, 1972

Podobné knihy

Uživatelé mají knihu

v Právě čtených13x
v Přečtených50x
v Čtenářské výzvě6x
v Doporučených2x
v Knihotéce65x
v Chystám se číst270x
v Chci si koupit104x
v dalších seznamech1x