Artemis

Autor celosvětového hitu Marťan se znovu hlásí o pozornost milionů čtenářů: tentokrát sci-fi thrillerem z blízké budoucnosti – napínavou noir kriminálkou odehrávající se na Měsíci. Jazz Bašarová pracuje jako kurýrka. Občas i nelegálního, čili pochopitelně lépe zaplaceného zboží. Jak jinak přežít v Artemidě, jediném městě na Měsíci, když nejste bohatý turista nebo výstřední milionář? Když si tu poctivě vyděláte sotva na jídlo? Když ani příležitostné pašování nestačí na slušnější bydlení? Všechno se ale změní v okamžiku, kdy Jazz dostane nabídku provést velkou věc. A to za odměnu tak závratnou, že se prostě neodmítá. Jenže tahle zakázka jí brzy přeroste přes hlavu – zaplete se totiž do vysoké hry, v níž jde o ovládnutí Artemidy. A kterou by nemusela přežít…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/365035/artemis-aGI-365035.jpg 3.8200

Artemis (2017)

Literatura světová, Dobrodružné, Sci-fi
Vydáno:, Knižní klub

ondrej4998
včera

Zajímavé a napínavé sci-fi. Autor v příběhu skvěle používá specifika měsíčního prostředí. Stejně jako u Marťana oceňuji technické detaily.

pobijecmuch
předevčírem

Výborné scifi, ovšem asi pouze pro čtenáře tohoto žánru. Kdo hledal pokračování Marťana, tak má prostě smolíka. Marťan byl a zůstane jen jeden. A móda číst spisovatele Weira už opadla.
Prý to nemá děj a zápletku? To jste potom Artemis nepochopili. U amerických čtenářek dokonce prý je hlavní postava Jazz moc sexistická a u mužů se chová zase jako chlap. Někomu vadí, že je muslimka a není černoška, dalšímu vadí, že ve scifi se objevuje označení gay.. Takové hlouposti se rodí jenom v hlavě amerických čtenářů.
Já jsem z Artemisu zklamaný nebyl, mně v tomto horkém létu přišel tento román vhod.

tynuska4637

Já nechápu všechny ty negativní komentáře. Četla jsem Marťana. Teď jsem četla Artemise a za mě skvělý. Knížka měla Wierum humor. Knížka je čtivá, vtipná. Občas trošku predvydatelna, ale i tak super.
Líbilo se mi prostředí města na Měsíci. Hlavní hrdinka byla super, sympaťanda.

Budulman

Jak jsem se od začátku nechtěl nechat ovlivnit rozporuplnými komentáři a spíš jsem knihu bral pozitivně, než negativně, čím dál jsem četl, tím víc mě spousta věcí hrozně štvala. Nelogické, neuvěřitelné, podivné, zvláštní chování některých postav, zvláštní rozhodování postav, ve dvoutisícové populaci, což je u nás průměrná vesnice, se na téměř uzavřeném místě skoro nikdo nezná, kromě pár lidí a člověk byl vlastně téměř anonymní... Ve finále to finále alespoň pro mě typu WTF?!... Jako vážně takhle jednoduše se to všechno takhle "vyřeší"?
Hodně slabých 3/5
Jo a už dlouho jsem neviděl v textu překladu tolik zbytečných chyb...

Danago

Bohužel jsem zklamaná. Město na Měsíci bylo zajímavé téma, ze začátku mě to bavilo, ale potom mě to začalo unavovat. Zápletka mě nebavila, chyběl jí náboj , sympatický hrdina i vtip. Toto všechno měla kniha Marťan. Vztahy i motivy hlavních hrdinů mi nějak skřípaly. Musela jsem se hodně přemáhat, abych knihu dočetla.

Cartyra

Když koukám na ostatní komentáře, já jsem Marťana nečetla, takže nemůžu srovnávat. Možná proto jsem byla z Artemis tak unešená. Hlavní postava mi přišla zajímavá, stejně jako prostředí města vybudovaného na Měsíci. Kniha se mi líbila moc a ještě dlouho jsem ji nemohla vypustit z hlavy.

čef

Nejraději mám knihy z neznámého prostředí, se silným příběhem a s hrdinou, který se v něm velmi dobře vyzná, dokáže se v něm dobře orientovat a vynalézavě jednat. A to jsem zde bohatě našel včetně mnoha technických informací o fungování budoucích měst na Měsíci, ale také napětí, vtipu a duchaplnosti. Chválím stejně jako jsem chválil Marťana. Nevím, proč by to musel být román pro všechny, ale čtenáři sci-fi a dobrodružství si jistě užijí.

gerontík

Veliké natěšení, částečné zklamání. Měsíc je fajn, dá se říct dokonalý. Ale lidi, ti se moc nepovadli. Nefungují, ani jejich vztahy, ani jejich svět. Weir je prostě technický typ.

zdenek2831

Kniha naprosto postrádá to, v čem byl Marťan tak unikátní: uvěřitelná pohlcující zápletka a sympatický hrdina.

karel9045

Skutečnost, že Andy Weir umí nejen vymyslet zápletku příběhu, ale ještě ho celý zasadit do vymyšleného, ale realisticky ztvárněného prostředí, v němž je každý technický detail náležitě ošetřen, považuji za kvalitu, se kterou se nesetkávám často. Bezpochyby tak úročí veškeré své technické vzdělání a nadání.
V této souvislosti bych chtěl upozornit na román Johna Sandforda a Cteina Mise Saturn, který mi způsob jakým píše Andy Weir velmi připomíná, aniž by se jednalo o plagiování. Oba zmíněné příběhy situované do blízké budoucnosti mají, kromě kvalitního zpracování, i originální nápad a jsou snad příslibem, že klasická SCIENCE - FICTION se zase po letech vrací zpět. Čtyři a půl hvězdy

jacob_f

Napínavé a čtivé. Stejně jako u Marťana, tak i zde se mi líbilo, že je to psané jednoduše a s humorem. E-maily mezi jednotlivými kapitolami představují zajimavou formu pro doplnění minulosti hlavní hrdinky a dodatečného kontextu. Celkově hodnotím kladně ale Marťan je ještě o level výše.

jaroiva

První asi polovina mě moc nebavila, ale pak se to pěkně rozjelo.
"Omlouvám se, ale tohle není pro mě, ...Musíte si najít někoho jiného."
"Dám ti milion gempů"
"Jdu do toho."
...
"Vysvětlím vám to matematicky:
Vosk + kyslík + teplo = oheň.
Oheň + stísněný prostor = bomba.
(Bomba + kombajn) x 4 = 1 000 000 ğ ..."

No, ke konci už to zas bylo až moc přitažené za vlasy, ale i tak mě to bavilo. Na Marťana sice Jazz ztrácí pár koňských délek, ale na 4* to stačí.

Marekh

Od autora jsem četl v minulosti knihu Marťan a tak jsem byl zvědavý i na tuto knihu, kdy se děj bude odehrávat na Měsíci. Tuto knihu bych hodnotil průměrně. Rozhodně to není kniha, kterou bych si znovu přečetl a kterou bych doporučoval, aby si čtenáři přečetli. Z druhé strany však nemohu říci, že by se tato kniha nedala číst, i když jsem se v některých okamžicích nudil a to není dobré znamení. Určitě existují lepší sci-fi knihy odehrávající se mimo naši planetu :)

Oceňuji odbornost popisu, kdy autor čtenáři vysvětluje srozumitelnou formou technické pasáže. Na rozdíl od Marťana nebyly tyto popisy v knize přehlceny. Líbily se mi e-maily, které probíhali mezi chlapcem Kelvinem a Jazz. V knize se také vyskytuje humor, avšak někdy na škodu. Závěr knihy byl velmi napínavý, líbilo se mi odhodlání našich hrdinů bojovat za správnou věc, přesto celkové hodnocení knihy nezachrání.

Přebal knihy je nádherný. Na počátku knihy se nacházejí 4 plánky, které graficky znázorňují jednotlivá místa, která naši hrdinové navštíví. Tyto plánky se mi líbily.

Arven2001

Marťan super, Artemis nic moc. Je to škoda, protože Marťan je jedna z mých nejoblíbenějších knih a na další knížku od autora jsem se hrozně těšila :-(

Fazulina

Marťan byl skvělý, do tohoto jsem se musela nutit. Tuctové sci-fi, moc mě to nenadchlo.

Belisima

Kdyby se příběh neodehrával na měsíci, tak by příběh tak zajímavý nebyl. Ale ono se to odehrává na měsíci, tím získává knížka 5 hvězdiček, protože to bylo zajímavé, uvěřitelné, napínavé a poslední stránky jsem ani nedýchala. Nesrovnávám s Marťanem, ten u mě vede, ale Artemis je kouzelná knížka, kterou si určitě přečtu víckrát.

martina.culik

První polovina knihy pro mě nebyla moc záživná a musela jsem se držet na uzdě, abych nepřeskakovala stránky dopředu. Naštěstí byla druhá polovina mnohem zajímavější.

tygřík2

Nevstoupíš dvakrát do stejné řeky.
Watney, neboj, jednička seš pořád ty!

laepus

Přečteno na jeden zátah za půlden. To je dost pádný argument nijak zásadně hvězdičkové hodnocení nesnižovat. Pravda, dvě drobné výtky bych měl - občas jsou vědecká vysvětlení příliš složitá a příliš častá; nad zbytečnou složitostí některých rozhodnutí, jak vyřešit danou situaci, taky zůstává párkrát rozum stát. A vlastně ještě ten konec - na jednu stranu brutálně napínavý, ale zároveň hodně přitažený za vlasy. Nejsou to důvody dát jen čtyři? Ne, když se dívám na průměrných pouhých 75%, tak snad to aspoň trochu vylepším. Je to výborná knížka - akční, napínavá, se zajímavou hlavní postavou. Je napěchována akcí, napětím i vtipem. Co se týká autorského stylu, jde o důstojného Marťanova nástupce. Je trochu stříknutý pošmourností Bladerunnera (hlavně ta představa toho měsíčního města) a to se mi líbí.

magnolia

Musím srovnávat, i když jsem nedočetla. Marťan byl vtipný, s poutavým dějem a sympatickým hrdinou, Artemis mi nic z toho nenabídla. Na složité popisy prostředí a činností moje fantazie nestačila, úplně mě vyčerpávaly a vlastně nebavily.

gad

Stejně jako Marťana přečetl jsem i Artemis jedním dechem, možná dvěma (občas je třeba chodit do práce). Jedním slovem - skvělé. Dobře jsem se bavil vtipnými hláškami Jazz Bašarové a dost často jsem měl pocit, že jí koukám přes rameno, když svařuje nebo páchá jinou činnost. Opravdu, jako bych byl na Měsíci.
Doporučuji!

buldozer5

No, tak tohle se nepovedlo. Nebudu hodnotit, nebudu se tu vůbec rozepisovat, protože jsem knihu ani nedočetl.
Jo, trochu se stydím, jelikož jsem se na ni tak dlouho těšil, tolik jsem si o ní zjišťoval informací a ono nakonec přijde takové zklamání. :D

Lokina

Od Andyho Weira jsem četla Marťana a ten se mi moc líbil, takže jeho další knihu jsem si nemohla nechat ujít.
Artemis má rozhodně zajímavou myšlenku i děj. Už jenom za povšimnutí stojí mapa města a jeho okolí, takže jste se lépe orientovali.
Ale zpracování je už horší. Některé kapitoly se mi četly velmi dobře, ale některé, zvláště ty, které popisovaly technické záležitosti, se mi nečetly zrovna nejlépe a příběh už nebyl tak dynamický a záživný.
Jazz jako hlavní hrdinka mi byla trochu nesympatická a nijak jsem za celou dobu k její postavě nenašla cestu. Někdy se chovala jak teenager a za chvíli z ní byla super chytrá "cool" holka, tohle střídání nálad mě tedy nebavilo.
Konec knihy je vyváženě dobrý a ten mě z celé knihy bavil nejvíc.
Celkově vzato kniha není špatná, ale na Marťana prostě nemá :-)

zpevSusannah

Ach jo. Tak jsem se na knihu těšila a taaaak moc mě zklamala. Weir nás namlsal neskutečně vtipným Marťanem a teď na nás vypustí takovou pitomost.
Asi to myslel dobře, představa vybudovaného města na Měsíci je zajímavá a kdo ví, třeba jednou podobná atrakce pro turisty vznikne. Ale ten zbytek? Fracek Jazz, která všemu rozumí a v podstatě je to geniální dítě, které si ale hraje na černou ovci Artemisu. Jeeeeežíš, jak já bych jí tak občas nafackovala! A ty rádoby "technicko-fyzikální ventilové" poučky mě tentokrát moc neohromily.
Sečteno a podtrženo - jednou to stačilo.

Pavel1968

Musím říci, že pro mě byla kniha velké zklamání. Přečetl jsem si ji na základě Marťana, který se mi líbil a předpokládal jsem, že obdobné kvality bude i Artemis. Ó, jak jsem se zmýlil. Andy Weir si asi přečetl nějakou knihu od Ondřeje Neffa, která se odehrává na měsíci (např. „Měsíc mého života“) a rozhodl se, že napíše taky něco takového. Pravdu říci, kdybych knihu četl jako anonymní text, tak bych toho Neffa stoprocentně tipoval. Kniha je plná nesmyslných postav, nesmyslných charakterů, nesmyslných technoblábolů, kterým nikdo nerozumí a ani rozumět nemůže. Pořád někde něco uniká, pořád se něco někde sváří a utahují jakési podivné ventily, ze kterých uniká něco, co unikat nemá. Naprosto nepochopitelné je, zda se autor vůbec snažil něco říci. Tedy kromě toho, že na měsíci bude teď už všechno OK, když to má Jazz v hendu.
Jako nejzoufalejší vidím, když spisovatel, který se snaží napsat knihu, tuto píše jako filmový scénář (asi již s předobrazem svého zfilmovaného díla). Hlášky typu: „Jdi zachránit město“ a jim podobné jenom podtrhují bezbřehou zoufalost autorova snažení. Od prvního momentu je jasné, jak to dopadne – hrdinka přežije, všechny zachrání, všechno vyřeší, jenom se čeká, jakou formou to bude. Knihu jsem dočetl až do konce, protože jsem se chtěl přesvědčit, jestli je to opravdu taková blbost, jako se mi to zdálo už v první třetině. A nezklamal jsem se – je. Omluvou mi snad to, že jsem ji četl na dovolené a tak jsem snad nepromarnil příliš mnoho času.

Storm5007

Andy opět nezklamal, autor rozumí o čem píše to je bez debaty a tím dokáže i strhnout své čtenáře. Příběh je plný vtipných situací, ale i dech beroucích okamžiků.
Bylo by dobré, kdyby byla kniha opět filmově zpracovaná. Líbilo se mi jak uchopil myšlenku osídlení měsíce.

Doporučuji a nemůžu se dočkat na další....... :oD

Bašťák

Zajímavý příběh z (blízké?) budoucnosti z exotického prostředí rostoucího měsíčního města, kde platí poněkud odlišné fyzikální, technické a mezilidské zákonitosti. Jsme zkrátka na Měsíci. Na tom je kniha postavená, neboť vlastní příběh tak trochu připomíná pozemských Sedm statečných - záchrana města před nájezdem zlých pistolníků. Naštěstí knihu zachraňují pasáže těch různých technických postupů "jak co na Měsíci zařídit" - to je gró knihy, které baví. V tomto případě mi vadil i závěrečný happy-end, kdyby hlavní hrdinka "položila život" za záchranu Artemiďanů (které málem všechny nejdříve zabila) :-) a stala se první "národní hrdinkou", vypadalo by to mnohem "reálněji" a závěrečné wau by se asi dostavilo. Takto dávám oproti Marťanovi poněkud nižší známku.

vlcka

Kdybych neporovnávala s Marťanem, asi by mě Artemis bavila víc. Nechybí akce, napětí, věda ani humor prvního dílu. Jenomže, jako zaujatý čtenář musím říci, že Mark je zkrátka sympatičtější a opravdovější než Jazz. Mám sice ráda, když postava dokáže vzbudit i negativní emoce, ale Jazz... tak trochu rádoby drsná puberťačka, tak trochu supermozek, těžko uvěřitelná. Nicméně, knihu jsem přečetla za pár hodin a měsíční město za to rozhodně stálo!

BarkaS

Jako vám někdy nesedne člověk, kterýho vám někdo představí, stejně tak strašně nesympatická mi byla Jazz. I když to byl do velké míry autorův záměr, prostě jsem tu (jak byla ostatně i v knize opakovaně nazývána) “krávu” nemohla snést. SPOILER Kdyby na konci hrdinsky zahynula a celá kniha končila mailem asi 20 stran před koncem, i bych se plácla přes kapsu a dala 4 hvězdy.

Brambor16

Další kniha od autora Marťan, musím přiznat že je zajímavá a skvěle akční a nemohla jsem se od ní odtrhnout, ale co do dokonalosti jeho první kniha vítězí a proto jen 4 hvězdy. Pět získává Marťan.

Měsíc pašeráctví

Andy Weir