Artemis

od:


KoupitKoupit eknihu

Autor celosvětového hitu Marťan se znovu hlásí o pozornost milionů čtenářů: tentokrát sci-fi thrillerem z blízké budoucnosti – napínavou noir kriminálkou odehrávající se na Měsíci. Jazz Bašarová pracuje jako kurýrka. Občas i nelegálního, čili pochopitelně lépe zaplaceného zboží. Jak jinak přežít v Artemidě, jediném městě na Měsíci, když nejste bohatý turista nebo výstřední milionář? Když si tu poctivě vyděláte sotva na jídlo? Když ani příležitostné pašování nestačí na slušnější bydlení? Všechno se ale změní v okamžiku, kdy Jazz dostane nabídku provést velkou věc. A to za odměnu tak závratnou, že se prostě neodmítá. Jenže tahle zakázka jí brzy přeroste přes hlavu – zaplete se totiž do vysoké hry, v níž jde o ovládnutí Artemidy. A kterou by nemusela přežít…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/365035/artemis-aGI-365035.jpg 3.8341
Orig. název:

Artemis (2017)

Žánr:
Dobrodružné, Humor, Sci-fi
Vydáno:, Knižní klub
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (113)

Přidat komentář
Metla
dnes

Než jsem začala "Artemis" číst, zařekla jsem se, že nebudu srovnávat. To slovo, které objevíte ve většině komentářů, prostě nepoužiju. Andy Weir svou imaginací postavil město na Měsíci a promyslel do detailu jeho fungování - od technických záležitostí, přes ekonomicko/politické pozadí až po sociální struktury. Možná by v autorově konceptu vzdělanější lidé mohli najít trhlinky, třeba i pořádné díry, pro mě však bylo prostředí Artemis dostatečně věrohodné.
Životem ve městě nás provádí mladá doručovatelka a drobná pašeračka Jazz. Obvykle mi v knihách vadí, když se literární postava obrací rovnou na čtenáře, tentokrát kupodivu ne, nějak to k vyprávění docela pasovalo a hlavně se to obešlo bez přímého oslovení ve stylu "můj milý čtenáři". Jazz je tak trochu problém: na jednu stranu je prezentována jako nesmírně talentovaná a inteligentní, na druhou stranu jí pan spisovatel celkem zbytečně šlape na vedení a občas jí tak nedocházejí základní věci. Dobrá, někteří čtenáři asi potřebují pečlivější vysvětlení, pomalejší přístup, ani tak nevidím důvod dělat z údajně chytré holky blbečka, co si každou chvíli zkomplikuje existenci nějakým stupidním opomenutím (aby autor mohl zdůraznit, že na měsíci je vakuum, ostré kamínky atd.). Charakter hlavní hrdinky je rovněž rozporuplný: tvrdohlavý spratek, samostatná pohodářka, vůči svému okolí vystupuje až nepřátelsky, přesto se zdá, že ji má každý rád a skoro všichni jí usnadňují cestu, touží pomáhat, nebo jí přinejmenším nejdou po krku tak urputně, jak by mohli. Kdovíjak sympatická mi nebyla ani Jazzina motivace, tedy zbohatnout a použít k tomu libovolnou, morálně pochybnou zkratku.
Navzdory výhradám bylo snadné se začíst a se zájmem pozorovat cvrkot v Artemis (moc se mi líbil například tamní způsob výkonu spravedlnosti) i trable, do jakých se Jazz uvrtává a způsob jejich řešení. Co na tom, že jsem nedržela palce hlavní hrdince, nýbrž místnímu poldovi Rudymu, aby s ní zametl:-). Za klad lze označit živé dialogy, jakkoliv mají často nulovou informační hodnotu a pouze prezentují schopnost postav vtipkovat a vzájemně se oblažovat sarkasmem. Záporem je přepísknuté finále, tak trochu deus ex machina v kombinaci s odolností superwoman. Tohle poslední mínus můžu zmírnit faktem, že mě přimělo nastudovat si více o podmínkách na Měsíci a extrémních schopnostech lidského těla (tedy co a jak dlouho je možné přežít).
Za mne je "Artemis" svižné scifko v dobře propracovaném prostředí, s obstojnou zápletkou. Andy Weir sice vpustil do svého měsíčního města několik zbytečných mušek a pár masařek, přesto můžu pochvalně zvednout palec: akční odpočinková jízda s příměsí hard sci-fi, bavila jsem se.

babyboar
předevčírem

Kdyby to šlo, dám 3,5 hvězdičky. Na rozdíl od Marťana se mi Artemis četla snáz. Tak nějak lépe to "odsejpalo". Jazz byla vtipná, chytrá (někdy až moc) a nebyla jen pozitivní. Ale bylo to vše takové prvoplánové a povrchní, předvídatelné. Vše se vždy povedlo (až na jeden zádrhel, ale bez něj už by to asi bylo opravdu o ničem). Život na Měsíci je super téma a Andy Weir přece psát umí! Škoda, že se mu to nepovedlo ještě o něco lépe. Už vůbec jsem nepochopila jaký mělo smysl zdůrazňovat náboženskou orientaci hlavní hrdinky. Kdyby byla jiného vyznání, odvíjel by se děj jinak?

DancerJaneBooks
12. října

Na tuhle knížku jsem narazila zcela náhodou a předtím, než jsem si ji pořídila, jsem netušila, že si ji někdy přečtu. A potom jsem zjistila, že si tuhle knížku můžu přidat do Čtenářské výzvy, takže to bylo výhodné.
Od tohoto autora jsem ještě nic nečetla, takže jsem pochopitelně neměla, co očekávat. Byla jsem ale mile překvapena. Tenhle příběh byl vtipný, dobrodružný, trochu smutný, poučný atd. Prostě super. Dávám 4,5*/5*. Čekala jsem totiž trošku jiný ten konec, ale nebyl nejhorší. Jo, a autor mohl trošku omezit ty sprosté slova, ale to mi zas tak moc nevadilo. Ale strašně se mi líbily ty e-maily, co si mezi sebou Jazz s Kevinem posílali.
Jak jsem tuhle knížku začínala číst, tak jsem moc nevěděla pro jakou je to věkovou kategorii. Pro moji věkovou kategorii to asi moc nebylo, ale ten příběh jsem samozřejmě dokázala pochopit. Jak už jsem psala, tak možná těch sprostých slov tam mohlo být míň, ale to nehraje takovou roli.
Jazz byla fakt fajn vypravěčka i hlavní postava. Byla mi sympatická a uměla jsem se do její role vžít. A jinak ostatní postavy byly vymyšlené fakt dobře.
Podle obálky jde na první pohled poznat, že to bude asi sci-fi. Trošičku jsem občas nechápala takové ty technické detaily, ale to jsem zase ocenila, jak to autor všechno věděl. Ten svět, to prostředí bylo úžasně vymyšlěné. Vůbec celý ten příběh byl skvěle vymyšlený. A ten humor jsem v téhle knize fakt hodně ocenila. Hodněkrát jsem se u téhle knihy zasmála, což bylo strašně super.
Na tom konci jsem se vážně lekla, že Jazz umře a že konec příběhu bude vyprávět někde v měsíčním nebíčku :D. Ale naopak! A ještě k tomu se dokázala postavit Ngugiové a tu pasáž jsem si strašně užívala :D. A tahle kniha dokázala ukázat, že vlastně nejde o prachy, ale o to, že je důležité být v životě šťastný.
Bylo by taky super zfilmování téhle knihy. To bych asi slintala blahem :D Moc se těším, až si přečtu Marťana, ještě víc při pomyšlění, když je o hodně víc hodnocený :)

potok
10. října

Po Marťanovi jsem čekal přeci jen o trochu víc. Technické detaily, metalurgie, chemie... bylo toho trochu až přespříliš. Pokud by byla kniha někdy zfilmována, měl bych návrh na obsazení Jazz - Alicia Vikander.

lukas.com
07. října

Tímhle se zřejmě stává Andy Weir jedním z mých nejoblíbenějších autorů. Marťana jsem přečetl během dvou dnů a byl jsem nadšený, Artemis během tří dnů a pocity mám stejné jako z Marťana. Prostředí bylo naprosto skvělé, všechny technické detaily promyšlené do poslední drobnosti, technické a chemické pasáže, které ostatním mohly připadat nudné, mi tam skvěle seděly. No a Jazz mi byla sympatická po první větě. Jsem nadšený :)

Rose18
05. října

Artemis jsem poslouchala jako audioknihu a byl to úžasný zážitek! Příběh byl napínavý až do samotného konce a prostředí města na Měsíci se mi moc líbilo. Určitě doporučuji audioverzi této knihy, pro mě osobně byly chemické i technické postupy v této podobě mnohem stravitelnější.

kikikrat
05. října

Nečtu knihy z vesmíru ale zalíbila se mi anotace a tak jsem si řekla že to zkusím. Mám z toho rozporuplné pocity. Postava Jazz se mi moc líbila, nebyla nijak protivná a vlastně jsem ji vše věřila. Problém byl dlouhý začátek kde se nic nedělo a také ty dlouhé vědecké popisy. Zvrat na konci to trochu zachránil. Takže pro mě spíš průměr????

85098211
05. října

(audiokniha)
Kniha má dlouhý a pomalý rozjezd, později je to už o dost lepší. Ale stejně se mi po celou dobu honilo hlavou: dvakrát do stejné řeky nevstoupíš. A to z toho důvodu, že jsem měla pocit, jakoby autor tak trochu vykrádal sám sebe? No, nevím - ale Marťan byl špičkový, zato tato kniha za ním výrazně pokulhává. Ale i přesto ze sympatií k autorovi a hlavně za skvělou interpretaci audioknihy dávám toto poměrně vysoké hodnocení...

sassenkka
29. září

Sci-fi vůbec vůbec nečtu, ale tahle kniha mě nevím proč lákala. Vlastně obě od autora. Záměrně jsem sáhla nejdříve po Artemis.
Zpočátku jsem byla trochu v rozpacích, prvních 90 stran mi přislo vleklých, hodně vědeckých pasáží mi místy překáželo a celkově jsem se do příběhu nemohla nějak dostat. Možná to bylo tím žánrem. Ale pak bum a já najednou byla na Měsíci vedle Jazz a začala to být jízda. Hlavní hrdinka mě bavila, byla to taková koza, ale sympatická. Víc místa mohly dostat i další postavy. To, jak postupně vylézala na povrch různá tajemství se mi líbilo. Stejně tak jsem se zamilovala do autorova stylu psaní, místy jsem se vážně smála.
Takže. Nečekala jsem, že kdy dám sci-fi knize čtyři hvězdy, ale dávám.

Pitbullka
21. září

Prostředí příběhu, ze kterého jsem měla největší obavy, mě velice bavilo. Bohužel detektivní linka mě vůbec nezaujala a hlavní hrdinka mi byla dost protivná.

Nomia
17. září

Artemis je zajímavý hybrid detektivky a čistokrevného sci-fi, který opět pobaví celkem příjemným humorem a naštěstí člověka neunudí příliš dlouhými technologickými popisy. Naopak jestli v něčem Andy Weir vyniká, tak to je jeho um podávat i technické otázky a popisy naprosto srozumitelně.
Hlavní hrdinka je poměrně rázná baba, které nechybí ostrovtip a smysl pro sarkasmus, i přes fakt, že se pohybuje na hraně zákona, tak je to v podstatě takový Mirek Dušín, trochu šmrncnutý již zmiňovaný McGyverem. Samotný příběh není až taková hitparáda, ale naštěstí hrdinka je natolik zajímavá, že to dokáže utáhnout.
Artemis pro mě nedosahuje takových kvalit jako Marťan a bohužel mi nepřipadá ani tolik poutavá, či zábavná, ale i tak nelituji, že jsem si tuhle knihu přečetla. Dobré, čtivý thriller zakomponovaný do zajímavého sci-fi prostředí. Nicméně nečekejte stejnou bombu, jako byl Marťan.

Dragell
17. září

Ačkoliv je podle hodnocení ostatních kniha Marťan stále nejlepší knihou Andyho Weira, já mám na tohle trochu jiný názor. Pro mne byla daleko zajímavější Artemis především z hlediska lépe podaných vědeckých faktů, které jsou přirozeně vloženy do děje a nijak složitě vysvětlovány. Kniha se tak pro mne stala stravitelnější, nabídla velmi zajímavý dobrodružný a akční příběh, kde se snažíme odhalit hlavního zloducha v netradičním měsíčním prostředí. Parádní jízda, musím říct.

simona5r
16. září

Posloucháno jako audiokniha. Musím se přiznat, že občas jsem se v technických popisech ztrácela, což mi kazilo celkový dojem. Možná kdybych knihu četla, tak bych se na daná fakta dokázala více soustředit. A přikláním se k názoru, že kniha byla dobrá, ale škoda, že nevyšla před Marťanem, který prostě nasadil vysokou laťku.

Dalgiona
16. září

Opravdu skvěle jsem si početla. Od začátku jsem byla zvědavá, jak to nakonec dopadne a nebyla jsem zklamaná. Naopak. Knihu jsem sice uložila po přečtení do knihovny, ale je mi už teď jasné, že se k ní po čase zase vrátím.

ivousekk
15. září

Vynikajici sci-fi detektivka. Od akce s kombajny napinave jak ksandy. Neni to jako Martan, ale ma spolecne prvky. Jazz je neskutecne chytra, takovy McGyver v sukni, umi velmi trefne reagovat a resit problemy hezky jeden po druhem jak Mark Watney. Vyborne jsem bavila.

specialista5
14. září

Přečteno za jeden den. Úžasně poutavé, originální prostředí, zajimavá zápletka. Není to vůbec jako Marťan, je to jako kniha od jiného autora, což je možná plus? možná mínus? záleží asi jak pro koho. Popravdě musím přiznat, někdy jsem se musel vrátit pár řádků, abych s neztratil, ale to se asi stalo jen asi na 2 místech. Doporučuju přečíst.

dancadragneel
14. září

Ze začátku mě kniha moc nenadchnula. Asi do takové páté až šesté kapitoly mi děj nějak neutíkal, ale pak to nabralo na obrátkách. Všechno začalo být akční a zajímavé a mě rozhodně i několikrát pobavila. Od autora to byla moje první kniha a díky ní se ráda podívám i na Marťana. Za mě skvělá kniha jenom ten začátek....

midloch
13. září

U téhle knihy je potřeb aby čtenář nečekal Marťana 2.0 - je to úplně jinak stavěný příběh. Každopádně je to velmi čtivá knížka, která je dobře napsaná. Oceňuji opět různé technické detaily, tentokrát popisující jak by taková základna na Měsíci mohla být realizována. Knihu však neuvěřitelně sráží nespočet překlepů, špatných skloňování apod. Redakční práce na české verzi byla neuvěřitelně odfláknutá.

ČKVS
12. září

Kniha je napínavá a má spád. Hlavně doporučuji nesrovnávat s Marťanem

Petrasim
10. září

První půlka dobrá, ale druhá půlka mě moc nebavila. Knížku hlavně nesrovnávejte s Marťanem, protože pak by jste byli zklamaní.

hana8062
08. září

Artemis. Pro fanoušky Marťana se zdála jako nezbytnost a přesto, nebo možná právě proto byli mnozí zklamaní. Já ne. Dostala jsem přesně to co jsem chtěla, vesmírné prostředí, hodně fyzikálních vychytávek, u kterých si říkáte "fakt jo, tohle vážně funguje???" a netradiční hrdinku. Jazz Basharová není úplně roztomilá květinka, mluví jako dlaždič myslí až příliš rychle a s ničím se nemaže. Čtenář si na to asi musí zvyknout. Jazz pracuje v městečku Artemis, prvním městě na Měsíci, jako kurýrka/pašeračka. Dostane nabídku na velmi nelegální přivýdělek a dostává se do soukolí různých problému s lidmi ale i gravitací, kyslíkem, ohněm a skafandry :). Mně se to líbilo, v mnohém podobné jako Marťan a v mnohém zase jiné. 80%

Mydli
07. září

Velice vydařená sci-fi detektivka, ani jsem netušil že jdou takhle skloubit žánry. Tak snad nemá cenu srovnávat s Marťanem, je to prostě něco jiného a pro mě velice čtivé. A kupodivu jsem se neztrácel v těch různých CO2, NO2, O2 a naučil jsem se teoreticky slušně svářet.... za mě palec nahoru.

Ookmalej
04. září

Jsem rozčarovaná. Stále jsem měla tendence srovnávat knihu s Marťanem (i když vím, že bych neměla). Navíc mi hlavní hrdinka byla tak protivná a nesympatická, až jsem se sama lekla. Ovšem jako klasické sci-fi je to čitelné. Jen nesmíte srovnávat s Marťanem.

clomba
03. září

Blbost. Naštěstí krátká.

tom_kladno
03. září

Na začátku bylo velké očekávání. Marťan byl TOP, takže jsem se nemohl dočkat, až se zakousnu... možná jsem ale měl ještě rok, dva počkat, až trochu opadne nadšení z Marťana. Čekal jsem asi něco podobného ve smyslu uvěřitelnosti. U Marťana to bylo časově tak "blízko", že technika a události si člověk mohl opravdu reálně představit (tedy až na ten mírně americký závěr). Ale tohle je už opravdové SCI-FI, které ale tak nějak nefunguje. Místy jsem měl i pocit, že se začne odehrávat něco podobného, co zažíval marťan, ale v jiných kulisách. Nemůžu říct, že by se to nečetlo dobře... děj plyne, ale tak nějak uplyne a nic. Bohužel z mého pohledu zklamání.

Jack Bauer
01. září

Nenadchlo mě to tak jak Marťan. Zápletka tuctová, postavy nefungují, zaujalo mě jenom atraktivní prostředí měsíčního města, jinak děj mě byl ukradený i jak to vše dopadne. Ze začátku mě to docela bavilo, ale ke konci už jsem to měl problém dočíst.

DericCaster
28. srpna

Marťan nasadil laťku fakt hodně vysoko a kdo má tendenci srovnávat tak bude asi trochu zklamaný. Já si nicméně nemyslím, že tato knížka je horší, je prostě jiná. Mě se příbeh líbil a určitě budu nedočkavě vyhlížet další autorova díla ;)

lapagerie
28. srpna

Příběh se čte dobře, i když mě zdaleka tak nezaujal jako Marťan. Zatímco o Marťanovi bych byla schopná i uvěřit, že to tak skutečně "JE", Artemis mi přišlo víc sci-fi. Fikce.
A protože jde spíš o "sci-fi detektivku", nebyl to tak zcela můj šálek kávy. Navíc
Jazz se vyjadřuje hodně podobně jako Mark v Marťanovi, včetně vysvětlování některých technických záležitostí, a to už mi přišlo jako "deja vu" a nepobavilo.

martin3683
28. srpna

Jestli se lidstvo někdy konečně dokope, aby osídlílo Měsíc, tak v první etapě osídlování to bude vypadat nějak jako v knížce. Zatím nejlépe a nejrealističtěji stvárněná představa, jak by mohlo lidstvo fungovat na Měsíci. Autor myslí na vše, na 6x menší gravitaci, malé děti musí vyrůstat na Zemi, protože jinak vývojová deformace, jak tam vyrábět efektivně kyslík, lidi tam žijí z turismu a i to, že ručičkové hodinky na Měsíci fungují jinak. A pozor, není to je suchopárný výpis technických popisů a vychytávek, ale napínavý příběh jedné mladé a geniální holky, která se zaplete do kola velkého byznysu a vraždy a přitom ještě stačí celou knihu vtipně hláškovat. Jazz mě bavila, její hlášky jsem si několikrát chtěl zapsat, jak pobavily, ale nakonec u mne zvítězila lenost. Moc doporučuji a doufám, že knihu zfilmují stejně jako předchozího Marťana.

radka.csemi
27. srpna

Super kniha, velmi dobre se cetla, libily se mi technicke pasaze propojene s popisem problemu nevybourene divky zasazene do mesta na Mesici, tesim se na dalsi knihy od A. Weira


TIP: Máte rádi Databázi knih? Podpořte ji v Křištálové lupě (Zájmové weby) - hlasujte zde.

Štítky

Měsíc pašeráctví sci-fi boj o přežití humor

Autor a jeho další knihy

Andy Weir

Andy Weir
americká, 1972

Podobné knihy

Uživatelé mají knihu

v Právě čtených30x
v Přečtených421x
v Čtenářské výzvě70x
v Doporučených16x
v Knihotéce196x
v Chystám se číst350x
v Chci si koupit96x
v dalších seznamech3x