Bílá Voda přehled

Bílá Voda
https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/459542/bmid_bila-voda-JVk-459542.jpg 4 2700 2700

Dlouho očekávaný přelomový román o ženách, víře a zlu. Bílá Voda. Takto poeticky se jmenuje pustá vesnice skrytá ve stínu pohraničních hor, kam kdysi přicházely zástupy poutníků vyprosit si pomoc u zázračné sošky Panny Marie. Právě sem o několik století později přijíždí Lena Lagnerová, aby se tu skryla před svou minulostí, která ji přivedla na pokraj sebevraždy. Namísto kláštera s početnou řeholní komunitou tu však najde pouze několik řádových sester, vedených svéráznou řeholnicí Evaristou. Ta přišla do Bílé Vody o poslední zářijové noci roku 1950, kdy komunistický režim zosobněný démonickým páterem Plojharem odvlekl v rámci Akce Ř všechny řádové sestry do sběrných klášterů. Mladičká Evarista tehdy dostala na výběr: vrátit se do civilního života, nebo s ostatními sdílet jejich příští osud. Nezaváhala ani na okamžik. Stejně jako všechny řeholnice byla nasazena na nucené práce a vystavena ponižování v komunistickém kriminálu i mučení, aby se vzdala víry v Boha. Marně. Lena však zjistí, že tím Evaristin dramatický příběh pouze začíná, a brzy pochopí, že démoni obcházející minulost bělovodských řeholnic nezmizeli, a navíc jsou součástí i jejího vlastního osudu...... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Bílá Voda. Přihlašte se a napište ho.

KlariN
včera 3 z 5

Na rešerše jistě svědomitá, po inspirativním tématu zodpovědně jdoucí, přesto však velmi upracovaná, a značně stereotypní kniha, jež provařuje celou řádku vyprávěcích i žánrových klišé. Navíc svou strukturou silně připomíná Žitkovské bohyně, akorát pohanskou mystiku tentokrát nahrazuje ta křesťanská. Na stranu druhou rozhodně doporučuji četbu knihy před aktuálními divadelními adaptacemi v brněnském Městském a pražském Národním divadle, jež z literární předlohy nezvládly vytěžit adekvátní dramatický potenciál.
Více zde: https://www.divadelni-noviny.cz/krize-srpy-kladiva-jak-se-to-rymuje

p.pavlina
předevčírem 3 z 5

Kniha pojednává o zajímavém tématu, ale tak nějak zdlouhavě, že mě to až unavovalo. Bohužel jsem od knihy čekala více.

Villon
18.06.2024 5 z 5

Silná kniha a to nejen počtem stran. Obsahem se zpočátku prokousávate, později je vám již jedno, kolik knih strana má, jen čtěte a přestože víte, jak to za komunismu probíhalo, se životem všechno. Já měla tu kliku, že jsem se v životě setkala se řadovým sestrami z Kláštera na Horní Hedeči u Králík a poznala jsem jejich pokoru a součinnost se životem bližších. Možná až teď jsem pochopila, proč ta pokora k žití otu samému. Pokud za svou víru musely řadove sestry překonat takovou spoustu ponížení a trpkosti....jejich sílu ,se kterou se praly s osudem a čestně přežily ..to jim zavidim. Žít, přežít a hlavně , ve většině, čestně žít a přežít...smekám nejen nad knihou, ale i nad životem řadových sester a řeholníků, kteři žili s pokorou a s pokorou a láskou v srdci z tohoto života odešli, ač se jim dála tak neskutečná příkoří. Smekám...

všechny komentáře

Související novinky (60)

100 nejčtenějších knih roku 2023

27.12.2023

50 nejčtenějších knih letošních prázdnin

01.09.2023

Loď plná nevěst, Naděje v nás a další knižní novinky (18. týden)

30.04.2023

Více souvisejících novinek je uloženo v archivu.

Citáty z knihy (9)

Lepší je pohnout se pozdě než nikdy. Ostatně i na konci slepé uličky se většinou najde škvíra pro kočku.

Přání často plodí sebeklam.

Copak lze vzít život jednomu, aby se jinému dařilo lépe?

Více citátů z knihy najdete u autora.

Ocenění knihy (3)

2022 - Státní cena za literaturu
2022 - Kniha roku Lidových novin
2022 - Český bestseller (Česká beletrie pro dospělé - hlavní kategorie)

Kniha Bílá Voda v seznamech

v Přečtených3 506x