Vyhnání Gerty Schnirch přehled

Vyhnání Gerty Schnirch
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29103/bmid_vyhnani-gerty-schnirch-SiS-29103.jpg 4 4192 4192

Noc z 30. na 31. 5. 1945. Gerta Schnirch, matka několikaměsíční dcerky, je jen s osobními věcmi odsunuta společně s ostatními brněnskými Němci směrem na Vídeň. Vyčerpávající pochod skončí v Pohořelicích, kde mnoho vyhnanců podlehne epidemii tyfu a úplavice. Gerta a některé další německé ženy se zachrání při nucených pracích na jižní Moravě, kde setrvají i po ukončení transportů. Po znovuzískání československého občanství se Gerta vrací do Brna, v němž prožívá další bouřlivé události druhé poloviny dvacátého století.... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Vyhnání Gerty Schnirch. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (910)

Anniee
03.06.2024 4 z 5

Wow. Válečnou literaturu zásadně nečtu, ale tohle mám v knihovně už strašně dlouho, kupovala jsem to zároveň s Žítkovskými bohyněmi. Tak jsem to zkusila. A wow. Je to příběh zase z úplně druhé strany a tak nádherně bolestivě popsaný, že vás to úplně vtáhne. Těch pár dní, co jsem to četla, jsem o příběhu Gerty každou volnou chvíli přemýšlela, i se mi o určitých pasážích zdálo. A tím, že je tam popsán celý Gerty život (a nejen její), obecně, ale vlastně detailně, to získává úplně jinou perspektivu. Už teď knihu doporučuju dál.

MichalMartinka
31.05.2024 5 z 5

Tak to bylo drsné. Toto je moje první setkání s paní Tučkovou. Vybral jsem si tři knihy a postupně se do nich budu pouštět. Vyhnání německého obyvatelstva z našich krajin nepatří do minulosti. Je to stále aktuání téma a já jsem rád, že jsem se to této knihy pustil. Neumíme si totiž představit jak těm lidem bylo (hlavně těm, kteří o válku nestáli, byli antifašisti nebo, jako Gerta Schnirch, byla součástí česko-německé rodiny. Kniha obsáhla období od roku 1938 - po téměř současnost (rok vydání 2009). Ženské postavy jsou vždy hrdinkami autorčinych knížek. A je to dobře, protože je tam cítit to spříznění a to ženství. A navíc - spisovatelka si o daném tématu nastuduje kvanta materiálu, takže kniha je věrným odrazem skutečných událostí. Děkuji.


Tamal
28.05.2024 5 z 5

Skvěle napsané, i když si stále plánuji odlehčit, tak zase jsem spadla do této doby. Člověka to asi fascinuje tím, že to neprožil a to utrpení lidí si nedovede představit. Sám neví jak by se zachoval po těch hrůzách války. Jestli by chtěl zapomenout a nějak žít dál nebo v sobě pěstoval křivdu jako Gerta a do konce života se užíral a odcizil se tím svým dětem, kterým je to cizí. I ta kolektivní vina je mi svým způsobem pochopitelná, i když někdy se prostě podle mě jen projevil sadismus . A vlastně jsem si prvně i přečetla jak bídně se měli odsunutí lidé. Jak se na ně dívali. Výstižné - doma nejsem ani tady ani tam. Smutné osudy některých lidí co nic nezavinili, jen se špatně narodili.

všechny komentáře

Související novinky (2)

20 nejčtenějších knih Čtenářské výzvy 2018

27.12.2018


10 právě čtených knih podle uživatelů (srpen)

15.08.2018


Citáty z knihy (1)

Domov je tam, kde Tě vítají, když vstoupíš.


Ocenění knihy (1)

2010 - Magnesia Litera (Knižní klub cena čtenářů)


Kniha Vyhnání Gerty Schnirch v seznamech

v Právě čtených103x
v Přečtených6 032x
ve Čtenářské výzvě1 545x
v Doporučených605x
v Knihotéce1 076x
v Chystám se číst1 482x
v Chci si koupit244x
v dalších seznamech39x