Vyhnání Gerty Schnirch

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Noc z 30. na 31. 5. 1945. Gerta Schnirch, matka několikaměsíční dcerky, je jen s osobními věcmi odsunuta společně s ostatními brněnskými Němci směrem na Vídeň. Vyčerpávající pochod skončí v Pohořelicích, kde mnoho vyhnanců podlehne epidemii tyfu a úplavice. Gerta a některé další německé ženy se zachrání při nucených pracích na jižní Moravě, kde setrvají i po ukončení transportů. Po znovuzískání československého občanství se Gerta vrací do Brna, v němž prožívá další bouřlivé události druhé poloviny dvacátého století....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29103/big_vyhnani-gerty-schnirch-SiS-29103.jpg 4.53699
Nahrávám...

Komentáře (850)

Kniha Vyhnání Gerty Schnirch

AdamB.
28. března

Má poslední kniha od Tučkové, kterou jsem četl. Ano, já vím, je to její prvotina... Zároveň věřím, že nyní by to napsala trošku jinak a možná by se více i zaobírala reáliemi. Nicméně za mě jedinečný skvost současné české literatury! Krásně popsaný příběh, poutavý děj, čte se to samo...

Pokud znáte Brno, jižní Moravu nebo tam dokonce bydlíte a nevěděli jste o odsunu Němců, tak doporučuju přečíst. Sám když teď jdu například přes Dominikánské náměstí v Brně, kdysi "Rathausplatz" a představím si na radnici Beneše, který je pro odsun nevinných Němců pryč z Brna, tak mně běhá mráz po zádech.

Jediné co mě na knížce možná mrzí jsou zbytečné dlouhé nezajímavé pasáže o osudu jiných postav, které v ději nehrály úplnou roli. I tak ale pět z pěti. :)

Re@ding_9-wine
22. března

(+ SPOILER) Podle mě celkem dobře napsaná kniha o (alespoň do doby 1. vydání) méně literárně zpracované kapitole našich dějin. Ani k jedné postavě jsem si za celou dobu nevytvořila žádný hlubší vztah, brala jsem je spíš jako "nositele" dějin, i když ne v tom slova smyslu, že by to byly jen "figurky". Spíš takové "archetypy" své generace - Gerta se "omluvy" nedožila, po válce spěchala s tím, aby vše vytěsnila (ale režim jí to jaksi neumožnil), Barbora byla věčně nespokojená a spíš chtěla "zapomenout" a dělat, že se vlastně nic neděje a že se jí to netýká. Třetí generace Blaničky se jala situaci řešit po svém - povzbuzeni svobodou projevu se k tématu odsunu vrací a chtějí ho oživit, očistit od nánosů, nezapomenout. Ani jedna generace však ve svém snažení tak úplně neuspěje. V závěru jsem cítila trochu marnost...
Líbilo se mi, že se vypravěč neomezil jen na tento trojlístek a nechal po válce žít i další postavy a postupně připomínal i jejich příběhy. Románu to dodává na jakési "živosti", uvěřitelnosti. Určitě doporučuju přečíst.


Mikako
20. března

Nejsem si jistá, že by mně kniha bavila číst. I takhle jsem se dost ztrácela v ději. Nevím no. Určitě silné téma. Ale to, že spoustu čtenářů rozsekala, se u mě nestalo. Vůbec mě to nevtáhlo, hodně jsem se vracela, a kdyby knihu nečetla paní Cibulková, tak to možná nedoposlouchám. Na druhou stranu jsem ráda, že jsem se dozvěděla něco, o čem jsem dosud mnoho nevěděla.
Ale to, kolik toho Gerta za svůj život prožila a jak se jí dotklo snad všechno od války až do roku 1989, tak to mi Silně připomínalo Stoletého staříka. Podobně neuvěřitelné.
Knihu jsem poslouchala namluvenou paní Cibulkovou, a její přednes můj dojem z knihy pozvedl výše.

Lufiik
26. února

Asi nikdo z nás si nedokáže představit dobu za války, ...co lidi museli snášet v bídě, strachu a hladu. I samotní Němci to neměli lehké. A proto cením tento příběh "z druhé strany mince". Autorka mě velmi překvapila stylem psaní, ke kterému jsem se v průběhu čtení docela přizpůsobila a lehce jsem si dokázala všechno představit. Asi jako kupříkladu nejvíc první část knihy, která ve mě vyvolávala velké emoce a převážně smutek. Knihu mám zapůjčenou a doporučenou od příbuzné. V mém případě bych po knize normálně nesáhla. Proto jsem mile překvapena a mohu také doporučit. #ctenarskavyzva2023

simca9342
19. února

" Z pravěku"
Nádherný a tragický příběh v jednom.  Nejdřív jsem  si nebyla jistá jak knihu hodnotit je to  přeci jen dávno, co jsem příběh o odsunu Němců četla. Z pohledu Gerty jako matky malé dcery bych napsala tohle : cesta byla velmi náročná,  mnoho lidí - matek jako já- cestou zemřelo na tyfus a další  choroby.  Jsem ale moc ráda, že jsem vše přežila ve zdraví, i když to nebylo vůbec jednoduché. 
Snad můj výstižný komentář stačil. 

Mishera
16. února

Velice silná kniha. Narozdíl od Žítkovských bohyní jsem ji nedokázal přečíst na jeden zátah a musel ji několikrát odložit. Zážitek ze čtení byl umocněn tím, že jsem se k Brnu přistěhoval a ta popisovaná místa znám.
Pokud potřebujete srazit hřebínek a pocit hrdosti k češství, tak tuto knihu jednoznačně doporučuji. Svět prostě není černobílý a tako kniha to krásně ilustruje.

katlouc.ha
13. února

Paní Tučková prostě umí. A tahle knížka je pro mě to nejlepší, co jsem od ní zatím četla. Je hrozné, představit si, jakou bolest a trápení museli lidé prožívat nejen v období válečném, ale i po něm.

včelařka
05. února

Velmi doporučuji představení od 3D Company v Žižkovském divadle.

1 ...