Vyhnání Gerty Schnirch

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Noc z 30. na 31.5.1945. Gerta Schnirch, matka několikaměsíční dcerky, je jen s osobními věcmi odsunuta společně s ostatními brněnskými Němci směrem na Vídeň. Vyčerpávající pochod skončí v Pohořelicích, kde mnoho vyhnanců podlehne epidemii tyfu a úplavice. Gerta a některé další německé ženy se zachrání při nucených pracích na jižní Moravě, kde setrvají i po ukončení transportů. Po znovuzískání československého občanství se Gerta vrací do Brna, v němž prožívá další bouřlivé události druhé poloviny dvacátého století....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29103/vyhnani-gerty-schnirch-SiS-29103.jpg 4.52928
Romány, Literatura česká, Historické romány
Vydáno, Host

Vyhnání Gerty Schnirch, 2009

Kniha Vyhnání Gerty Schnirch

de_baques

Autorka si vzala pro sebe příliš velké sousto, z literárního hlediska se dá skutečně pozitivně hodnotit pouze popis odsunu z Brna.

Zbytek knihy je snaha z rychlíku zachytit složité období českých dějin. Skákání po stokrát popsaných přelomových událostech (procesy, měnová reforma, okupace, samet) nepřináší čtenáři nic, stejně jako ufňukané komentáře, že nemohla tohle, tamto.

Jinou kapitolou je vyznění knihy, které v duchu nepřijatelného moderního zplošťování, zasazuje krutou osobní zkušenost hlavní hrdinky jen v nepatrné míře do kontextu doby. Autorka vědoma si toho, snažila se to napravit kratičkou nekonzistentní vsuvkou válečných osudů Gertina bratra, čímž pouze zdůraznila roztříštěnost celé knihy.

Závěrečné moudro o zbytečném životě pronesené vlastní dcerou vychovanou za tolikerého odříkání, nemůže vyvolat než pozdvižení obočí.

evask

Paní Tučková si vybrala ožehavé téma. A všechno to popsala, až z toho mrazí. Pro mě jedna z knih, na kterou se nedá zapomenout.

Abako

Jedna z nejlepších knížek, co jsem kdy četla. Miluju, když je příběh zasazený do reálných kulis. Když to místo znáte, stává se ten příběh ještě skutečnějsím. A ještě hrůznější je, že vyhnání Němců bylo opravdu katastrofou, která se v takové míře a takovým způsobem opravdu neměla stát. V tomto směru si autorka myslím nic nepřibarvila.

Surikata369

Tak na tuto knihu jsem měla velká očekávání a to nebylo úplně naplněno. Kniha to rozhodně není vůbec špatná, určitě stojí za přečtení! Jen jsem někde v půlce měla párkrát chuť ji odložit, protože se tam pořád psalo o tom životě v Perné, ale pak mě to zase začalo bavit. A také jsem několikrát byla lehce zmatená skrz nějaká fakta v knize (např. o otci Barbory). Nevím, jestli jsem četla zrovna nepozorně, nebo jsem si to měla domýšlet...?
No doufám, že tento můj komentář není až tolik zmatený, jako se cítím trochu já z téhle knihy :) Ale ještě jednou chci zdůraznit - určitě stojí za přečtení, klady převládají.

Anna27

Silný příběh, který byl velice dobře vyprávěn. Život Gerty byl opravdu těžký, neumím si to ani představit. Je dobře, že nám čtenářům, kteří se o 2. sv. v. zajímají, autorka přiblížila i tu dobu po ní, velice zajímavé téma. Knihu rozhodně doporučuji přečíst a nebo jako audiokniha s hlasem Vilmy Cibulkové se poslouchala velice dobře.

patch

Život, který proběhl tak nějak bezútěšně. Je dobře, že se vypráví i o těchto částech české historie. Smutné, ale zajímavé čtení

hermína14

Se stárnoucími postavami pomalu ztrácíme ostré hrany i my; a to je sledujeme jen pár dnů. Osudy časem blednou a ztrácejí se pod vrstvou nových starostí, aby se v poslední větě slily zase v úplné děsivé jasno. Ty různé úhly pohledu dláždí vyprávění moudrem...příhodná příloha k učebnicím dějepisu (se Zdivočelou zemí).
"A možná že když sleví ze všech svých představ, když se uskromní na dřeň kosti, když se přestane zaobírat tím, jak žít, že by tu mohla být i šťastná."
"Domov je tam, kde tě lidé vítají, když vstoupíš."

jes09

Knihu určitě doporučuji. Uprostřed knihy jsem četbu chtěla vzdát (za to hvězdu dolu) dokonce několikrát, ale konec stojí za dočtení!

Lustr pro papeže
Lustr pro papeže