Vyhnání Gerty Schnirch

kniha od:


KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Noc z 30. na 31.5.1945. Gerta Schnirch, matka několikaměsíční dcerky, je jen s osobními věcmi odsunuta společně s ostatními brněnskými Němci směrem na Vídeň. Vyčerpávající pochod skončí v Pohořelicích, kde mnoho vyhnanců podlehne epidemii tyfu a úplavice. Gerta a některé další německé ženy se zachrání při nucených pracích na jižní Moravě, kde setrvají i po ukončení transportů. Po znovuzískání československého občanství se Gerta vrací do Brna, v němž prožívá další bouřlivé události druhé poloviny dvacátého století....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29103/vyhnani-gerty-schnirch-SiS-29103.jpg 4.52933
Žánr
Romány, Literatura česká, Historické romány
Vydáno, Host
Orig. název

Vyhnání Gerty Schnirch, 2009

více informací...
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (6)

Jen by mne zajímalo, zda se někteří protagonisté v knize nepoznali, zvlášť v části týkající se poválečných událostí v jihomoravských obcích....Podobnou situaci na vlastní kůži zažili mí předci - sedláci na severní Moravě... (ddkk)


Hlavní hrdinka románu Vyhnání Gerty Schnirch vznikla spojením osudů několika existujících lidí. Nejvíce ale Kateřinu Tučkovou, která jako součást přípravy na psaní románu absolvovala i pochod z Brna do Pohořelic, inspirovaly dopisy, jež v 80. letech posílala do brněnského deníku Rovnost jedna z pamětnic tohoto děsivého pochodu. Nepublikovaná korespondence se po letech dostala náhodou autorce do ruky. (Petrstik)


Kniha získala roku 2010 vítězné ocenění v rámci Magnesia Litera v kategorii Kanzelsberger cena čtenářů. (chaera)


Divadelní premiéra inscenace Vyhnání Gerty Schnirch proběhla 28. října 2014 v brněnském HaDivadle. (ciaram)


(2015) - prodáno skoro 50 000 výtisků. (ciaram)


Ocenění

2010 - Magnesia Litera (Knižní klub cena čtenářů)