Státní cena za literaturu

literární ceny

2021 - Miloslav Topinka
2020 - Za dosavadní literární tvorbu - Michal Ajvaz
2019 - Celoživotní přínos - Karol Sidon
2017 - Citlivý člověk (Jáchym Topol)
2016 - Vlastizrady (Petr Král)
2015 - Pavel Šrut
2014 - Patrik Ouředník
2013 - poezie - Darmata (Petr Hruška)
2012 - Ivan Wernisch
2011 - Vyvolávání (Daniela Hodrová)
2010 - Na krásné modré Dřevnici (Antonín Bajaja)
2009 - Zdeněk Rotrekl
2008 - Hodiny klavíru (Ludvík Vaculík)
2008 - dosavadní literární a publicistická tvorba s přihlédnutím k bilanční próze Hodiny klavíru - Ludvík Vaculík
2007 - Nesnesitelná lehkost bytí (Milan Kundera)
2006 - Vladimír Körner
2005 - Slečno, ras přichází (Edgar Dutka)
2004 - Patriarchátu dávno zašlá sláva (Pavel Brycz)
2003 - Těžítka, ta těžítka (Petr Kabeš)
2002 - Želary (K. Legátová (pseudonym))
2001 - Hřbitov snů (Věroslav Mertl)
2000 - Šarlat (Karel Šiktanc)
1999 - Josef Škvorecký
1998 - Guvernantka (Vladimír Macura)
1998 - Český sen (Vladimír Macura)
1997 - Kapitoly z poetiky Bohumila Hrabala (Milan Jankovič)
1996 - Nevyhnutelnosti (Emil Juliš)
1995 - Teorie spolehlivosti (Ivan Diviš)
1989 - Dejiny slovenskej literatúry od stredoveku po súčasnosť (Stanislav Šmatlák)
1988 - Vy jste Jan (Oldřich Daněk)
1987 - Ve stínu viklanu (Jarmila Urbánková)
1986 - Nový Prometeus (Pavel Koyš)
1986 - Deti na dostrel (Pavel Koyš)
1986 - Zastavení v krajinách (Jan Pilař)
1986 - Slnko zostaň s nami (Pavel Koyš)
1985 - Trpká vůně podzimu (Věra Adlová)
1985 - divadelní hra - Zvon bez veže (Ján Solovič)
1984 - V šest večer v Astorii (Zdeněk Pluhař)
1983 - Bermudský trojúhelník (Ivan Skála)
1983 - Agáty (Ladislav Ballek)
1982 - Každou hodinu (Donát Šajner)
1981 - Tisícročná včela (Peter Jaroš)
1980 - Prsty od inkoustu (Josef Rybák)
1980 - Přede mnou poklekni (Bohumil Říha)
1978 - Živote díky (Vilém Závada)
1977 - Čapí hnízdo (Jan Kozák)
1977 - dramatická trilogie - Strieborný jaguár (Ján Solovič)
1977 - dramatická trilogie - Zlatý déšť (Ján Solovič)
1977 - dramatická trilogie - Meridián (Ján Solovič)
1976 - Co si beru na cestu (Ivan Skála)
1975 - Jeden stříbrný (Zdeněk Pluhař)
1974 - Básne (L. Novomeský (pseudonym))
1974 - Úděly a díla (Jiří Taufer)
1974 - Ponorná rieka (Pavol Horov)
1973 - za tvorbu posledních let - Iniciály (Miroslav Florian)
1972 - Svatý Michal (Jan Kozák)
1972 - Smädný milenec (Andrej Plávka)
1972 - oceněn v oboru věd - O tvar a strukturu v slovesném umění (Ladislav Štoll)
1971 - Na prahu (Vilém Závada)
1970 - Zvony (Milan Rúfus)
1968 - Halleyova kometa (Jaroslav Seifert)
1968 - Amenmária : Samí dobrí vojaci (Ladislav Ťažký)
1968 - Triptych (Milan Rúfus)
1968 - Odlévání zvonů (Jaroslav Seifert)
1968 - Koncert na ostrově (Jaroslav Seifert)
1968 - film Markéta Lazarová (s Františkem Vláčilem) - František Pavlíček
1968 - film Ostře sledované vlaky - Jiří Menzel
1968 - film Ostře sledované vlaky - Bohumil Hrabal
1968 - film Romance pro křídlovku - František Hrubín
1968 - film Romance pro křídlovku - Otakar Vávra
1967 - Hromový zub (Alfonz Bednár)
1967 - Rembrandt (Václav Vilém Štech)
1966 - Nepokoj (Miroslav Válek)
1966 - za televizní hru, adaptaci Modlitby pro Kateřinu Horovitzovou, společně s Antonínem Moskalykem - Arnošt Lustig
1965 - Kulhavý Orfeus (Jan Otčenášek)
1965 - Svlékání hadů (Oldřich Mikulášek)
1965 - Noční hlídka srdce (Vladimír Holan)
1964 - Smrť sa volá Engelchen (Ladislav Mňačko)
1964 - Vila Tereza (L. Novomeský (pseudonym))
1964 - Do mesta 30 min. (L. Novomeský (pseudonym))
1963 - Majitelé klíčů (Milan Kundera)
1963 - za scenáristickou tvorbu, zejména za filmy Trápení, Zelené obzory - Jan Procházka
1962 - Zvony zvoní na den (Vladimír Mináč)
1962 - Dlhý čas čakania (Vladimír Mináč)
1962 - Živí a mrtví (Vladimír Mináč)
1961 - Ikar večne živý (Štefan Žáry)
1960 - Plamen a vítr (K. Nový (pseudonym))
1960 - Polnočná omša (Peter Karvaš)
1959 - Ranní vlak naděje (Ivan Skála)
1959 - s přihlédnutím k dřívejší tvorbě, především k básni Tri vody - Liptovská píšťala (Andrej Plávka)
1958 - Proměna (František Hrubín)
1958 - Opustíš-li mne (Zdeněk Pluhař)
1958 - Můj zpěv (František Hrubín)
1957 - Vavríny nevädnúce (Alexander Matuška)
1957 - Pre a proti (Alexander Matuška)
1956 - Polní kvítí (Vilém Závada)
1955 - Bitva (V. Řezáč (pseudonym))
1955 - Maminka (Jaroslav Seifert)
1955 - Ročník jedenadvacet (Karel Ptáčník)
1955 - Osie hniezdo (Katarína Lazarová)
1955 - Praha (Marie Pujmanová)
1955 - Zpívající Čína (Marie Majerová)
1955 - Na rozhraní (Vladimír Mináč)
1955 - Eriku Adolfu Saudkovi za překlad - Benátský kupec (William Shakespeare)
1955 - Eriku Adolfu Saudkovi za překlad - Romeo a Julie : Tragedie v 24 scénách (William Shakespeare)
1954 - dramatická tvorba - Nositelé řádu (Miloslav Stehlík)
1954 - Jánu Smrekovi za překlad - Básne (Sándor Petőfi)
1954 - poezie - Kuřátko a obilí (František Hrubín)
1954 - poezie - Mánesův orloj (František Hrubín)
1954 - poezie - Český sen (Josef Kainar)
1954 - poezie - Javorový list (Ján Kostra)
1954 - poezie - Hrajte si s námi (František Hrubín)
1954 - poezie - Zlatovláska (Josef Kainar)
1954 - próza - Šachty (Jozef Horák)
1954 - próza - Měšťanské besedy (Václav Lacina)
1954 - próza - Bez šéfa (Svatopluk Turek)
1954 - scénář k filmu Botostroj - Svatopluk Turek
1954 - za dramatizaci románu A. S. Makarenka Vlajky na věžích - Vlajky na věžích (Miloslav Stehlík)
1953 - dramatická tvorba - Boleslav První (Milan Jariš)
1953 - dramatická tvorba - Mosty na východ (Ladislav Mňačko)
1953 - poezie - Spievajúce srdce (Vojtech Mihálik)
1953 - poezie - Moje poludnie (Pavol Horov)
1953 - poezie - Křídla (Vítězslav Nezval)
1953 - próza - Krásná Tortiza (Jan Drda)
1953 - próza - Chléb a písně (Adolf Branald)
1953 - próza - Luisiana se probouzí (Květoslav František Sedláček)
1953 - próza - Život proti smrti (Marie Pujmanová)
1953 - próza, za feuilleton - Sovětské zápisky: O životě a divadle v zemi socialismu (Jan Kopecký)
1952 - dramatická tvorba - Štěstí nepadá s nebe (Jaroslav Klíma)
1952 - dramatická tvorba - Jarní hromobití (Miloslav Stehlík)
1952 - dramatická tvorba - Společná cesta (Viktor Egri)
1952 - poezie - Pieseň o veľkom priateľstve (Milan Lajčiak)
1952 - poezie - Milostný nápěv (František Branislav)
1952 - poezie, in memoriam - Bez obav (Konstantin Biebl)
1952 - próza - Drevená dedina (František Hečko)
1951 - dramaturgie - Parta Brusiče Karhana (Vašek Káňa)
1951 - dramaturgie - Duchcovský viadukt (Vojtěch Cach)
1951 - dramaturgie - Hádajú sa o rozumné (Ilja Prachař)
1951 - literární kritika a umělecká estetika - Třicet let bojů za českou socialistickou poesii (Ladislav Štoll)
1951 - poezie - Miliony holubiček (Marie Pujmanová)
1951 - poezie - Stalin (Vítězslav Nezval)
1951 - poezie - Píseň o Stalinu (Stanislav Neumann)
1951 - poezie - Vyznání lásky (Marie Pujmanová)
1951 - poezie - Z domoviny (Vítězslav Nezval)
1951 - poezie - Na Stalina (Ján Kostra)
1951 - próza - Nad námi svítá (J. Marek (pseudonym))
1951 - próza - Cesta otevřená (Alena Bernášková)
1951 - próza - Nástup (V. Řezáč (pseudonym))
1951 - próza - Leningrad (Jarmila Glazarová)
1951 - překlad, za překlady V. Majakovského - Z díla (Vladimir Vladimirovič Majakovskij)
1949 - za celoživotní dílo - Josef Štefan Kubín
1948 - Hra s ohněm (Marie Pujmanová)
1948 - za básnickou tvorbu od r. 1945 - Vladimír Holan
1947 - in memoriam - Obrazy z dějin národa českého (Vladislav Vančura)
1942 - Prstýnek z vlasů (František Kožík)
1942 - Země fjordů a ság: Dánsko, Norsko, Švédsko (Václav Fiala)
1942 - Země sudička (73 básní) (František Hrubín)
1942 - Pole kráčí do hor (Karel Dvořáček)
1941 - Míza stromu (Albert Pražák)
1941 - Tvář pod pavučinou (Jan Čep)
1941 - Moudrý Engelbert (J. John (pseudonym))
1940 - Mohyly s vavřínem (Miroslav Rutte)
1940 - Hradní věž (Vilém Závada)
1940 - Jarní píseň (Metoděj Jahn)
1939 - Vzpomínky (Božena Mrštíková)
1939 - Pozdravení slunci (Jan Zahradníček)
1939 - Věnec jeřabinový (Jan Vojtěch Sedlák)
1939 - Lyrická dramata (Jaroslav Kolman Cassius)
1937 - Lidé na křižovatce (Marie Pujmanová)
1937 - Bílá nemoc (Karel Čapek)
1937 - Karel Hynek Mácha (Jindřich Vodák)
1937 - Dve doby (. Timrava (pseudonym))
1937 - Puklý chrám (František Křelina)
1937 - za německy psaný román Die Burg der Frauen - Robert Michel
1936 - Otvorené okná (L. Novomeský (pseudonym))
1936 - Dřevoryty staré i nové (František Xaver Šalda)
1936 - Ruce Venušiny (Jaroslav Seifert)
1936 - Žhář (Egon Hostovský)
1935 - Na západ od Panonie (Zdeněk Němeček)
1935 - Kniha vzpomínek (Jan Herben)
1935 - Demokrati (Janko Jesenský)
1934 - Sbohem a šáteček (Vítězslav Nezval)
1934 - Spisy Gregora-Tajovského XV. (Blúznivci) (J. G. Tajovský (pseudonym))
1934 - Povětroň (Karel Čapek)
1934 - za německy psaný román Steffi oder Familie Dörre überwindet die Krise - Ludwig Winder
1933 - Nikola Šuhaj loupežník (I. Olbracht (pseudonym))
1933 - Námorníci (Tido J. Gašpar)
1933 - O čem vím (Jaroslav Kvapil)
1932 - Tvář (František Halas)
1932 - Přehrada (Marie Majerová)
1932 - za německy psaný román Die Schrift, die nicht log - Oskar Baum
1931 - Kniha o Francii (Gustav Winter)
1931 - Stín kapradiny (Josef Čapek)
1931 - Tvůj hlas (Josef Hora)
1931 - Ľudmila Podjavorinská
1931 - Písně tulákovy o životě a smrti (Jiří Karásek ze Lvovic)
1931 - Markéta Lazarová (Vladislav Vančura)
1931 - za německy psaný román Der Pfarrer von Dornloh - Hans Watzlik
1930 - Reubeni, kníže židovské (Max Brod)
1930 - Pani Heléne (Milan Thomka Mitrovský)
1930 - Povídky z druhé kapsy (Karel Čapek)
1930 - Devátá vlna (Viktor Dyk)
1930 - Motýl ve svítilně (Karel Scheinpflug)
1930 - Bloudění (Jaroslav Durych)
1930 - Duše a slovo (Otokar Fischer)
1929 - Svatý Václav (Josef Pekař)
1929 - Plameny (Vojtěch Martínek)
1929 - Božské uzly (Ján Smrek)
1929 - Josef Dobrovský (Arne Novák)
1929 - Deset let (Josef Hora)
1929 - Poslední soud (Vladislav Vančura)
1929 - za německy psaný lyrický cyklus Die Albsonate - Erwin Guido Kolbenheyer
1928 - Svět hoří (Čestmír Jeřábek)
1928 - Nové básně (Fráňa Šrámek)
1928 - O láske neláskavej (Emil Boleslav Lukáč)
1928 - Anabase (Rudolf Medek)
1928 - Ze zapomenutých koutů Indie (Otakar Pertold)
1928 - za celoživotní dílo - Václav Jebavý
1928 - za období 1918–1927 - Franz Werfel
1928 - za životní dílo kritické - František Xaver Šalda
1927 - Hlídač č. 47 (Josef Kopta)
1927 - Vzpomínky a komentáře, kniha druhá, 1914–⁠1918 (Viktor Dyk)
1927 - Řešany (Karel Matěj Čapek-Chod)
1927 - Upír a jiné prósy (Jan Opolský)
1927 - Vzpomínky a komentáře, kniha první, 1893–⁠1914 (Viktor Dyk)
1927 - Drsná láska (Antonín Sova)
1927 - Kliatba (Terézia Vansová)
1927 - Otmaru Vaňornému za překlad - Odysseia ( Homér)
1927 - Otmaru Vaňornému za překlad - Ilias ( Homér)
1926 - Bedřich Smetana II. - Na studiích (Zdeněk Nejedlý)
1926 - Dolorosa (Ján Hrušovský)
1926 - Úder (Božena Benešová)
1926 - Vzpomínky (Antonín Zeman)
1926 - Poslední: román z Dálného Východu (František Václav Krejčí)
1926 - Muž s protézou: Prípad poručíka Seeborna (Ján Hrušovský)
1926 - Stoletý kalendář: verše pomíchané (Karel Toman)
1925 - Hoch s lukem (Petr Křička)
1925 - Adam Šangala (. Jégé (pseudonym))
1925 - Dravý živel (K. Sezima (pseudonym))
1925 - V plamenech a jiné historické povídky (Karel Leger)
1925 - Třetí rota (Josef Kopta)
1925 - V malém království (František Xaver Svoboda)
1925 - Světová revoluce - Za války a ve válce 1914-1918 (Tomáš Garrigue Masaryk)
1924 - Veliké dny (Rudolf Medek)
1924 - Vilém Rozkoč (Karel Matěj Čapek-Chod)
1924 - Z dob dávných i blízkých (Josef Šusta)
1924 - Krakatit (Karel Čapek)
1923 - Bažantnice (Jan Vrba)
1923 - Kolonia Kutejsík (Rudolf Těsnohlídek)
1923 - Hlasy (Otokar Fischer)
1923 - Vykoupení (Anna Maria Tilschová)
1923 - Dějiny literatury francouzské v obrysech II. (Otokar Šimek)
1922 - Mučenky (Marie Majerová)
1922 - Poslední rok (Viktor Dyk)
1922 - Utopie (Emil Svoboda)
1922 - Naši, 1. díl (Josef Holeček)
1922 - rozprávky - Martin Kukučín
1921 - On (Josef Svatopluk Machar)
1921 - Člověk (Božena Benešová)
1921 - Básníci, věštci a bojovníci (František Chudoba)
1921 - za básnické dílo - Pavol Országh
1920 - Antonín Vondrejc (Karel Matěj Čapek-Chod)
1920 - Krvácející bratrství: rozjímání ranní i večerní (Antonín Sova)
1920 - in memoriam za dílo kritické a esejistické - O nového člověka (František Balej)