Nesnesitelná lehkost bytí

Slavný román Milana Kundery vychází poprvé v České republice; s obvyklou Poznámkou autora a s doslovem Květoslava Chvatíka. Poprvé vyšel ve francouzském překladu v roce 1984 v Paříži u Gallimarda, v roce 1985 česky v Kanadě v nakladatelství Sixty-Eight Publishers. Vyprávění o lásce, o Tereze a Tomášovi, o Sabině a Franzovi, o lehkosti a tíze bytí... „Po čtyřech letech strávených v Ženevě ubytovala se Sabina v Paříži a nemohla se vzpamatovat z melancholie. Kdyby se jí někdo ze ptal, co se jí stalo, nenašla by pro to slov. Životní drama se dá vždycky vyjádřit metaforou tíže. Říkáme, že na člověka dopadlo nějaké břemeno. Člověk to břemeno unese nebo neunese, padá pod ním, zápasí s ním, prohrává nebo vítězí. Ale co se vlastně stalo Sabině? Nic. Opustila jednoho muže, protože ho chtěla opustit. Pronásledoval ji pak? Mstil se jí? Ne. Její drama nebylo dramatem tíhy, ale lehkosti. Na Sabinu dopadlo nikoli břemeno, ale nesnesitelná lehkost bytí.“ ISBN 978-80-7108-281-1 (4. dotisk, 2007)...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/89_/898/big_nesnesitelna-lehkost-byti-Y9O-898.jpg 4.42922

Kniha Nesnesitelná lehkost bytí

Lucienka

Nečte se nesnesitelně lehce, ale k zamyšlení určitě stojí a nalákalo mě na další Kunderovy knihy, které jsem nevím proč opomíjela.

betička
30.12.2022

Z knihy na mě dýchla zvláštní lehce depresivní nálada. Taková vlastně dvojitá bezmoc - Tomáš a Tereza nemůžou žít spokojeně spolu, ale ani bez sebe. Navzájem si ubližují, ale nedokážou se opustit. To stejné pak oba hrdinové a lidé kolem nich prožívají i ve spojistosti s režimem v Československu - nemůžou v něm žít, mele je to, nejsou spokojení, ale nemůžou z toho kolotoče vystoupit aniž by to někomu neublížilo ...

sabina5156
26.12.2022

Po vzoru Milana Kundery a každého jeho hlavního hrdiny je Tomáš extrémně narcistický a do sebe zahleděný idiot, který má pocit určité nadřazenosti nad Terezou. Vedle toho Sabina působí jako nezávislá hrdinka, která je jakýmsi způsobem povznesena nad děj těchto dvou. Je jakýmsi vzdáleným pozorovatelem, který žije život tak nejlépe, jak umí. Tereza je sama sebou nejistá chudinka emocionálně závislá na Tomášovi, což mě celou knihu neuvěřitelně iritovalo. Po této knize jsem viděla film, kterému dost ublížila americká produkce, možná by film předčil knihu pakliže by byla produkce např. Francie, každopádně, kniha je plytká a povrchní. Nicneříkající. Milan Kundera v tomto díle jen otiskl své neustále bující ego. Mnohem, mnohem lepší dílo od něho je "Žert" - a to i filmařsky.

nevermore3
17.11.2022

Za políček do xichtu komunismu to má u mě ještě další plusové pole navíc. Nedýchatelno v tomto marasmu Kundera hezky zachycuje i když mu o to údajně vůbec nejde a román má být románem. No dobře.

Jajus
15.11.2022

Knihu jsme měli myslím už v povinné četbě při přípravě na maturitu - záměrně jsem ji nečetla. Myslím, že jsem tehdy na ni ještě nebyla "vyzrálá". Nicméně, počkala jsem si a přečetla si ji o čtyři roky později. Vlastně jsem ji zhltla jedním dechem. Na filozofická zamyšlení na pozadí milostného příběhu si opravdu vyplatí počkat. Jen mě trochu zarazilo, že když se Tereza vracela ze Švýcarska zpátky do Československa, že jí to tak vlastně prošlo, to samé o něco později Tomášovi. Nebo mi něco uniklo?

Miliarda
14.11.2022

Milostný příběh na pozadí sovětské okupace "opepřený" řadou filosofických zamyšlení, navíc psaný poměrně honosným jazykem. Byť se to může jevit na první pohled jako kombinace, která nemůže fungovat, opak je pravdou. Příběh Tomáše a Terezy mě nadchnul a jejich pouť postupného sbližování na pozadí tragických událostí roku 1968 a let následujících jsem sledoval s napětím až do konce. Ačkoliv to pro mě byla první kniha od Kundery, jeho jedinečný styl psaní mě zaujal a určitě si přečtu i některé jeho další dílo.

Le_Tereza
14.11.2022

Moje první knížka od Kundery a určitě ne poslední. Líbí se mi, jak každá drobnost má v knížce nějaký význam. Nic zde není napsané jen tak. Vždy se to pak v nějakou nečekanou chvíli vynoří a vy jen zažijete ten krásný "aha" moment. Nádherné dílo.

MikulášV
27.10.2022

Je to asi ostuda, ale jde o moji první knihu od Kundery. Ani nevím jak se to stalo, že mě tenhle skvělý autor tak moc obešel. Ta kniha se četla sama a přestože nejde o příliš jednoduché čtení, tak kniha příjemně plyne. Děj sleduje vztahy několika lidí v období invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Kundera zde rozebírá nejen mezilidské vztahy, ale jak už název napovídá, tak především nesnesitelnou lehkost bytí. Musím říct, že mě svým chováním vytáčeli snad všechny postavy, což mě obvykle na knize vadí, ale v téhle knize to bylo poněkud přirozené.