Nesnesitelná lehkost bytí

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Slavný román Milana Kundery vychází poprvé v České republice; s obvyklou Poznámkou autora a s doslovem Květoslava Chvatíka. Poprvé vyšel ve francouzském překladu v roce 1984 v Paříži u Gallimarda, v roce 1985 česky v Kanadě v nakladatelství Sixty-Eight Publishers. Vyprávění o lásce, o Tereze a Tomášovi, o Sabině a Franzovi, o lehkosti a tíze bytí... „Po čtyřech letech strávených v Ženevě ubytovala se Sabina v Paříži a nemohla se vzpamatovat z melancholie. Kdyby se jí někdo ze ptal, co se jí stalo, nenašla by pro to slov. Životní drama se dá vždycky vyjádřit metaforou tíže. Říkáme, že na člověka dopadlo nějaké břemeno. Člověk to břemeno unese nebo neunese, padá pod ním, zápasí s ním, prohrává nebo vítězí. Ale co se vlastně stalo Sabině? Nic. Opustila jednoho muže, protože ho chtěla opustit. Pronásledoval ji pak? Mstil se jí? Ne. Její drama nebylo dramatem tíhy, ale lehkosti. Na Sabinu dopadlo nikoli břemeno, ale nesnesitelná lehkost bytí.“ (4. dotisk r. 2007, ISBN 978-80-7108-281-1)...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/89_/898/nesnesitelna-lehkost-byti-rfi-898.png 4.42082
Žánr:
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Atlantis
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (234)

Kniha Nesnesitelná lehkost bytí

Přidat komentář
Stanas513
22. května

Na mě až moc filozofování. V ději je dost časových přeskakování a vlastně i mezi hlavními postavami. Možná, kdybych to četla tak před dvaceti lety, brala bych to všechno jinak...

Izi14
16. května

5 hvězd. Es muss sein!

Velekněžka
13. května

Absolutní Kundera :-) - žádné slovo nazbyt, každá věta si nese svůj filozofický odkaz, prostor pro vydechnutí v textu neexistuje. Dílo světových parametrů..

Ales.BD
06. května

Promyšleně chytré (časová souslednost), místy k zamyšlení (filosofie, politika), někdy absurdně kontrastní (taje ženské anatomie i duše, pohřeb zvířete) a občas zoufalé (plácání se v malichernostech místo založte rodinu a dejte pokoj). Asi nevhodné pro obyčejné lidi, kteří zažili ruskou okupaci a nechtějí už o tom nic slyšet. Jinak na mě působí jako román pro ženy, které si snad užijí ten ohňostroj dojmů a emocí. I když nejsem ve fanklubu autora, vyjadřuji obdiv k tomu, že něco takového dal dohromady, ale ubírám hvězdu za ne-konec.

petrarka72
30. dubna

Ta kniha je tak bohatá, že ji těžko rozklíčovávat - na první pohled jde o příběh dvou dvojic, na druhý zprávu o nevratných změnách v duších v čase přelomovém, na třetí esej o českém národu a banalitách životních i dějinných, na čtvrtý úvahu o náhodách a Osudu... Požitek ze čtení je však spíše intelektuální než emocionální, protože marná sláva, čím je autor starší, tím je studenější.

lucie2169
28. dubna

Hrozně smutná a zvláštní knížka. Zprvu jsem nechápala nadšení a jásot, které ji provází: přišla mi pouze jako další z řady románů, které se dobře čtou, a to navzdory snaze autora o amatérské filozofování. Ale než jsem došla na konec, můj názor se dost změnil: našla jsem v textu nespočet chytrých a aktuálních myšlenek a kolikrát mě napadlo, jestli knihu ten a ten / ta a ta četli a pokud ano, zda se v ní poznali. Po dlouhé době knížka, která mě rozbrečela.

Lieska
25. dubna

Bravo! Naozaj výborné čítanie, odporúčam. Milujem, keď sa ma kniha dotkne až na dreň a stalo sa... Našla som sa v nej miliónkrát, ceruza v mojej ruke podškrtávala múdre riadky... A hoci som ju dočítala pred viac ako mesiacom, ona sa stále silno pripomína, vynára, ozýva sa, rezonuje... Je výnimočná.

KaterinaBahnova
14. dubna

Kunderu miluju. A jeho Nesnesitelnou lehkost bytí čtu již potřetí. A rozhodně to není naposled, protože pokaždý mě v ní osloví to, co mě zrovna oslovit má.


Štítky

filozofická beletrie zfilmováno

Autor a jeho další knihy

Milan Kundera

Milan Kundera
česká, 1929

všechny knihy autora

Podobné knihy

Kniha Nesnesitelná lehkost bytí je:

v Právě čtených66x
v Přečtených3352x
v Čtenářské výzvě272x
v Doporučených303x
v Knihotéce521x
v Chystám se číst965x
v Chci si koupit180x
v dalších seznamech17x