Nesnesitelná lehkost bytí

Nesnesitelná lehkost bytí https://www.databazeknih.cz/img/books/89_/898/bmid_nesnesitelna-lehkost-byti-Y9O-898.jpg 4 3294 391

Slavný román Milana Kundery vychází poprvé v České republice; s obvyklou Poznámkou autora a s doslovem Květoslava Chvatíka. Poprvé vyšel ve francouzském překladu v roce 1984 v Paříži u Gallimarda, v roce 1985 česky v Kanadě v nakladatelství Sixty-Eight Publishers. Vyprávění o lásce, o Tereze a Tomášovi, o Sabině a Franzovi, o lehkosti a tíze bytí... „Po čtyřech letech strávených v Ženevě ubytovala se Sabina v Paříži a nemohla se vzpamatovat z melancholie. Kdyby se jí někdo ze ptal, co se jí stalo, nenašla by pro to slov. Životní drama se dá vždycky vyjádřit metaforou tíže. Říkáme, že na člověka dopadlo nějaké břemeno. Člověk to břemeno unese nebo neunese, padá pod ním, zápasí s ním, prohrává nebo vítězí. Ale co se vlastně stalo Sabině? Nic. Opustila jednoho muže, protože ho chtěla opustit. Pronásledoval ji pak? Mstil se jí? Ne. Její drama nebylo dramatem tíhy, ale lehkosti. Na Sabinu dopadlo nikoli břemeno, ale nesnesitelná lehkost bytí.“ ISBN 978-80-7108-281-1 (4. dotisk, 2007)... celý text

Romány , Literatura česká

Vydáno: , Atlantis

MedVed24
MedVed24
05.03.2024 5 z 5

Kundera má ohromný talent na psychologické pozorování, pochopení pro mnoho různých stavů mysli, které jakoby všechny sám prožil, ačkoli by vydaly na 4 až 5 životů. Hlavně má obrovské pochopení pro iracionální, morálně "špatnou" stránku každého z nás. Brilantně zachycuje, že lidé mohou své špatné vlastnosti i milovat, a že k tomu mohou mít pochopitelné důvody (Sabina miluje zradu, protože jí připomíná "vykročení z řady do neznáma" a tedy svobodu). V téhle knize je příběh pouhou platformou pro důkladné pitvání lidské psychologie. Nejde v ní o zápletku ani "jak to dopadne". Jde v ní o to, říct něco hlubokého, pravdivého a ne často slyšeného o tom, jaké to je, žít a být tak nedokonalými bytostmi jako jsme my.

Plus Kunderův styl (kráké věty, žádná slovní vata, kapitoly o pár stránkách) se velice příjemně čte. Kniha uplývá jak voda, což je na dílo s tak filosoficko-psychologickou tématikou neobvyklé.

Přitom jednoduchost stylu vůbec neubírá na hloubce myšlenek. Téměř na každé stránce je text proložen nějakým super-výstižným psychologickým popisem, který se zdá být Kunderovým originálním a poctivě nabytým za života díky jeho mimořádné emoční citlivosti. Sám jej pak umí krásně podat v metaforách, které jsou vždy mnohem přesnější než přímý popis. Jakoby se lidská mysl nabízela k tomu, popisovat ji metaforicky - a Kundera to zvládá výborně (podobně jako například Nietzsche, který je mu nepochybně inspirací).

Po přečtení tohoto díla už chápu, proč je Kundera považován za jednoho z našich nejvýznamnějších spisovatelů.

Laaca
Laaca
02.03.2024 4 z 5

Knížka má velmi zajímavou formu vyprávění, kdy je příznaná role vypravěče, který nám nejenom popisuje osudy a dilemata hlavních postav, ale jejich rozhodnutí a činy také hodnotí a polemizuje s nimi.
Je to kniha hloubavá, analytická, kdy zkoumá lidské chování v nesvobodě. Děj je druhořadý. Proto se nedá říct, že je Nesnesitelná lehkost bytí napínavá. Do čtení je třeba se, alespoň v první polovině, nutit. Myslím, že není úplně dobře zvládnutá erotická linka, přestože dostává tak mnoho prostoru.
V každém případě jsem rád, že jsem se knížkou prokousal. Jenom mi nesedí název. Řeší se v tam jiné věci a nějaká frustrace z jalového proplouvání životem se v knize neděje.

zuzana4291
zuzana4291
02.03.2024 4 z 5

Podle mě je to kniha k zamyšlení a uvědomění si, že sice důležitou změnou v republice se toho hodně změnilo, ale lidské životy pokračovaly dál. I se vším, co k tomu patří.

Boby17
Boby17
23.02.2024 3 z 5

Nesnesitelná lehkost bytí pro mě představovala nesnesitelnou těžkost čtení. První půlka knížky je plná prázdných slov, respektive nekonečných úvah o nevěře a nespojitosti lásky tělesné a duševní, neboť se jedná prakticky jen o zálety Tomáše a jejich odpouštění ze strany trpělivé Terezy a částečně o život Tomášovy milenky Sabiny a jejího v emigraci nového milence Franze. Až druhá polovina, po návratu Terezy a Tomáše z emigrace, byla pro mě čitelným příběhem. Celkově dílo hodnotím třemi hvězdami a konstatuji, že knížka mi přinesla radost jen tím, že jsem splnil 18. úkol ČV 2024.

Čtenářka73
Čtenářka73
22.02.2024 4 z 5

Konečně jsem se dostala k téhle klasice. Hodně mě oslovil popis života za reálného socialismu a morálních dilemat hrdinů, ačkoliv filozofování na mě bylo občas až moc.

DuncanIdaho
DuncanIdaho
04.02.2024 4 z 5

V tomto případě ani nejde o román, ale o popis života/neživota, o přežívání lidí, jejichž způsob žití nezapadá do žití v jejich okolí.

Macope
Macope
24.01.2024 5 z 5

Skvělé. Kundera je jenom jeden, nepřestávám obdivovat jeho rozhled v historii, filozofii, dějinách hudby. Přestože kniha obsahuje spoustu filozofických pasáží, četla se mi velmi lehce. Chování Tomáše a Terezy mi sice vůbec není blízké, ale tu velkou lásku jsem jim věřila. A nečekaně mě dojala dějová linka s Kareninem.

lukaskmn1
lukaskmn1
11.01.2024 5 z 5

Geniální.

Jenny46
Jenny46
11.01.2024 4 z 5

Knihu jsem četla po chvilkách je psána s lehkostí a skvěle mi sedla. Celou dobu se autorovi vyhýbám až mě nalákala čtenářská výzva, vyzkoušela a nelituji!!!
Asi jsem neměla nikdy představu, co mi knihy nabídnou nebo nastal čas, kdy myšlenky lépe pochopím...
Určitě zajímavé čtení, která vám poodhalí myšlenkové pochody autora a dokáže čtenáře strhnout do děje, názor si udělá každý sám.
Ale určitě ráda doporučím

Lestiluc
Lestiluc
11.01.2024 3 z 5

Jsem jednoduchý čtenář, takže filozofický nádech knížky jsem většinu času moc nechápala. Trochu rušivým elementem bylo přeskakování v časové ose, což mě moc nevyhovovalo. Jinak byla kniha velice čtivá, plusové body za krátké kapitolky.

OdvaznyMladyMuz
OdvaznyMladyMuz
21.12.2023 4 z 5

Vyhýbal jsem se mu, tvářil se, že neexistuje. Míjel ho v antikvariátech, v kavárnách i hospodách, přehlížel jsem ho v divadle i televizi. A přitom jsem jej měl stále na paměti a čekal jen na správnej okamžik. Jenže kdy je na autora správnej okamžik? Až umře? Až vyjde jeho další román nebo životopis?

Naivně jsem si představoval, jak se do některýho románu začtu, až číst jeho romány nebude cool. Teď když jsem si přečetl jeden z těch nejprofláklejších, je mi jasný, že číst Kunderu bude cool vždycky.

"Es muss sein!"

yousips
yousips
12.12.2023 3 z 5

Velmi se mi líbila svižnost knihy. Autor výborně představil dilemata dřívější doby, tedy doby mládí mých rodičů. Pro mě doba známá jen z vyprávění. Kdo bude maturovat, velmi doporučuji, podle mě snazší na čtení než Žert.

Fajn
Fajn
31.10.2023 4 z 5

Hezká knížka, ale přiznám se, že Žert se mi líbil o maličko víc.

luca321
luca321
19.10.2023 5 z 5

Moc krásná a silná knížka. Je plná filozofických otázek, na které asi nikdy nenaleznu odpovědi. Nutila mě přemýšlet nad postavami a i přesto, že mě chování některých bylo odporné, nakonec jsem jim porozuměla a začala chápat, proč dělají, to co dělají. Je to plné zajímavých myšlenek, ale jedna z nich mi v hlavě utkvěla nejvíce a to, že spánek je corpus delicti lásky, což mi přijde jako krásná pravda. Je to první kniha, kterou jsem od Kundery četla a určitě není poslední.

Zemlja
Zemlja
04.10.2023 5 z 5

Tuhle Kunderovu knihu jsem dlouho odkládala, protože se mi nelíbil film. Kdyby byl český, možná by dopadl lépe. Kniha je krásná. Košatá. Postavy uvěřitelné, i když hlavní hrdinka pro mě hodně zvláštní. Osobní příběh v těžkém období. A vztah k psovi, to jsem plakala. Co se dá napsat o Kunderových knihách? Kdo u nás takhle psal, bude psát?

LukasCh184
LukasCh184
17.09.2023 5 z 5

Knizka me velice oslovila. Dlouho jsem nad ni premyslel. Je to ten typ knihy kde by clovek nejradeji s autorem hodne dlouho diskutoval.
Asi vidim jako zijici v cizine ten pribeh i z dalsi perpektivy. Zejmena odchod zpet do Prahy jsem prozival docela bolestne. Sam jsem tehdy v podobne situaci v cizine zustal.
Na pribezich hrdinu si muze clovek predstavit co udela diktatura (a hlavne nasilne okupovani cizi zeme) s osudy jednotlivcu a narodajako celku. Vzhledem k udalostem na Ukrajine, poucne a aktualni jako dlouho jiz ne.

Le Chat
Le Chat
14.09.2023 5 z 5

Kniha plná zajímavých myšlenek, nad kterými opravdu stojí za to aspoň chvíli přemýšlet. Ačkoliv za autorovu nejlepší knihu považuji Nesmrtelnost, nakonec uděluji 5 hvězdiček. Na filmovou adaptaci se ale na základě doslovu podívat neplánuji.

Fontak
Fontak
10.09.2023 2 z 5

Nebudu se široce rozepisovat, tak jen krátce - nikterak mě to neuchvátilo.

NymphMaeve
NymphMaeve
07.09.2023 5 z 5

S ohledem na soukromou situace, ve které jsem se ocitla, mi byla tato kniha doporučena k nalezení řešení. A od začátku mne pohltila, tolik myšlenek a potvrzení mých domněnek jsem nečekala. Sice jsem knihu nečetla jedním dechem, ale spíš tak na etapy kdy se mi zrovna chtělo, ale vždy jsem se k ní ráda vracela. Měla jsem strach a pochybnosti o tom, jak bude kniha čtivá nebo poutavá, ale zbytečně. Příběh Terezy a Tomáše mi hlavně v začátcích pomáhal pochopit mne samotnou, stejně tak Sabinin příběh, který se pak prolíná s Franzovým. Na začátku mi chvilku dělalo problém plně pochopit filozofický přístup věčného návratu a celkově Nietzscheho pohled, ale povedlo se. Stejně tak mne stále mnoho myšlenek z knihy nutí přemýšlet nad životem jako takovým. Chtěla jsem se podívat na film, ale po doslovu autora, kde právě díky tomuto filmu už nikdy nepostoupí práva ke zfilmování svých příběhů, mě chuť film vidět přešla. Zatím mám knihu z knihovny, ale ráda bych si jí koupila a bude to asi první z knih, do kterých budu psát, zvýrazňovat, štítkovat a podobně.

CdC
CdC
05.09.2023 3 z 5

No prostě Kundera. Už na střední mi přišel nesnesitelný, a i přes další uplynulé roky se to moc nezměnilo. Jednu hvězdu za Nietzscheho, byť překrouceného, další za snahu o jakousi muzikální kompozici a poslední dost paradoxně za to, že dovedl napsat knihu, která do sebe zapadá v naprosté přetočenosti a neuvěřitelnosti chování a pohnutek postav.

sex nevěra zfilmováno erotika česká literatura komunismus emigrace filozofická beletrie melancholie

Milan Kundera
česká, 1929 - 2023
2006  87%Nesnesitelná lehkost bytí
1969  84%Žert
1970  83%Směšné lásky
1979  87%Život je jinde
1993  89%Nesmrtelnost

Kniha Nesnesitelná lehkost bytí je v

Přečtených5 184x
Chystám se číst1 372x