Nesnesitelná lehkost bytí přehled

Nesnesitelná lehkost bytí
https://www.databazeknih.cz/img/books/89_/898/bmid_nesnesitelna-lehkost-byti-Y9O-898.jpg 4 3408 3408

Slavný román Milana Kundery vychází poprvé v České republice; s obvyklou Poznámkou autora a s doslovem Květoslava Chvatíka. Poprvé vyšel ve francouzském překladu v roce 1984 v Paříži u Gallimarda, v roce 1985 česky v Kanadě v nakladatelství Sixty-Eight Publishers. Vyprávění o lásce, o Tereze a Tomášovi, o Sabině a Franzovi, o lehkosti a tíze bytí... „Po čtyřech letech strávených v Ženevě ubytovala se Sabina v Paříži a nemohla se vzpamatovat z melancholie. Kdyby se jí někdo ze ptal, co se jí stalo, nenašla by pro to slov. Životní drama se dá vždycky vyjádřit metaforou tíže. Říkáme, že na člověka dopadlo nějaké břemeno. Člověk to břemeno unese nebo neunese, padá pod ním, zápasí s ním, prohrává nebo vítězí. Ale co se vlastně stalo Sabině? Nic. Opustila jednoho muže, protože ho chtěla opustit. Pronásledoval ji pak? Mstil se jí? Ne. Její drama nebylo dramatem tíhy, ale lehkosti. Na Sabinu dopadlo nikoli břemeno, ale nesnesitelná lehkost bytí.“ ISBN 978-80-7108-281-1 (4. dotisk, 2007)... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Nesnesitelná lehkost bytí. Přihlašte se a napište ho.

Gabi13
01.07.2024 5 z 5

Moje první setkání s panem Kunderou a mám pocit, že jsem si nemohla vybrat lépe a hlavně těším se na další knížky. Popis lásky a vztahů, všechny otázky a postoje k této křehké záležitosti mezi "nejen" lidmi mi přišel neskutečně zajímavý a nebyl to jen román, ale bylo i zamyšlení se a hledání toho co je to ta láska, jak vypadá a jak se u koho projevuje. No přišlo mi to fantastické a na pozadí komunistického Československa to mělo ještě větší rozměr.

Alto98
22.06.2024 1 z 5

Nesnesitelná nezáživnost čtení.

Rose-Mary
21.06.2024 3 z 5

Kniha, kterou jsem nebyla schopna dočíst až do konce. Vím, že Kundera je velmi ceněný spisovatel a nic proti tomu nenamítám. Ale mně prostě jeho psaní nesedlo. Kladně hodnotím postřehy z doby komunismu, jak na lidi působila totalita. Ale osobní příběhy jednotlivých osob mne vůbec nezaujaly. Nebyl mi sympatický ani Tomáš, ani Tereza, ani Sabina či Franz. Docela jsem se při čtení ztrácela. Jako spisovatele ho hodnotím na tři hvězdičky, určitě si zaslouží víc, ale mně prostě nesedne.

Zatím zde není žádná související novinka.

Štěstí je touha po opakování.

„Připoutat lásku k sexu byl nejbizardnější nápad stvořitele.“

„Lidé většinou utíkají svému trápení do budoucnosti. Představují si na dráze času, za kterou jejich dnešní trápení přestane existovat.“

Více citátů z knihy najdete u autora.

Ocenění knihy (2)

2007 - Státní cena za literaturu
1984 - Los Angeles Times Book Prize (Fiction)

Zfilmováno

Nesnesitelná lehkost bytí (2002)

Kniha Nesnesitelná lehkost bytí v seznamech

v Právě čtených72x
v Přečtených5 359x
v Chystám se číst1 405x
v dalších seznamech31x

sex nevěra zfilmováno erotika česká literatura komunismus emigrace filozofická beletrie melancholie

Milan Kundera
česká, 1929 - 2023