Milan Kundera

česká, 1929, statistikykoupit eknihy

Nahrávám...

Populární knihy

/ všechny knihy
Nesnesitelná lehkost bytíŽertSměšné láskyKniha smíchu a zapomněníNesmrtelnost

Komentáře (20)

Milan Kundera

Přidat komentář
SixtyNine
21.11.2018

Keď som mal 20 rokov, myslel som, že nikdy nebudem čítať nič lepšie, ako je Kafkova tvorba. Keď som mal 30 rokov, to isté som si myslel o tvorbe Máraiho. Teraz mám 50 a Kunderu zatiaľ nikto neprekonal :-)

G-Rea
11.10.2017

Naprosto souhlasím s komentářem, který napsal marvan00, podepisuji se pod něj. Jen bych ještě dodala, že Kundera se nejen může směle poměřovat s tím nejlepším ze světové literatury, on k tomu nejlepšímu neoddiskutovatelně patří! A to je právě odpověď na tu "nepochopitelnou animozitu". Je to prostě stará dobrá česká závist, která z této malé země vyhnala už tolik velkých umělců. Závist maskovaná za rádobykritiku. Tito pánové kritici by asi neměli Kunderovi vytýkat, že nechce povolit české překlady svých francouzských textů - měli by být naopak rádi, že jim nepřivodí další traumata. Říkám něco, co všichni víme, ale asi neškodí si to občas připomenout.

Ještě se chci vyjádřit k názoru, že Kunderovy eseje jsou intelektuální exhibicí:
Můj názor naopak je, že se v nich s plnou odpovědností zabývá tím, co mu leží na srdci nejvíc : pravdivostí v umění.
Opravdu moc mi daly. Často se mi chce zvolat Heuréka! To je to, co jsem cítila, naléhavě vnímala a teprve Kundera to pro mě brilantně formuloval a objasnil mi vnitřní řád a logiku i velmi sofistikovaných dějů.
Výborné je Umění románu a Zneuznávané dědictví Cervantesovo, za naprosto úžasné považuju Můj Janáček a Nechovejte se tu jako doma, příteli.

indyka
23.09.2017

Kde se v panu Kunderovi bere tolik moudra a jak ty úžasné myšlenky dokáže vůbec nacpat do slov? Toto si vždy říkám při čtení každé z jeho knih. Mít klobouk, tak ho smeknu.

puml
05.05.2015

Rozporuplný autor, který dráždí především svou apatií ke všem literárním šarádám a výstavám těla na vyvýšeném pódiu u příležitosti oslav nejrůznějších (vesměs bizarních) událostí a výročí. Kunderovi romány jsou směsicí kýče, nostalgie, sexu, svěšených ramen a esejistických úvah podaných mistrným stylem. Právě kvůli tomu stylu a kompoziční genialitě se k němu čas od času vracím. Raději mám ale jeho eseje, které jsou sice také na hraně, ale skvěle se čtou a občas se v té hlušině matně zaleskne vltavín nebo olivín. Když nic jiného, je to autor, který má, i přes četné výhrady, svůj styl, a to není málo. Kundera dokáže co málokdo, skloubit hravost (která je v základu každého dobrého románu) s intelektuálním žvaněním, nadsázkou a ironií, a pobláznit jak literární mainstream, tak oslovit náročnější čtenáře a literární kritiky.

Kubasino
15.02.2015

Mám s panem Kunderou problém a ten je pravděpodobně nepřeklenutelný. Odmyslím-li si jeho životní postoj, se kterým se nemůžu ztotožnit, peru se i s jeho tvorbou. Pro mě je to jen umění pro umění, které není nečitelné kvůli své náročnosti, ale kvůli rozvleklosti a rádoby filozofickému nádechu. Ale žádný autor se nemůže líbit všem a evidentně jsou jeho zastánci a milovníci ve většině. Psát tedy asi umí...

marvan00
03.11.2014

Jediný (současný) český spisovatel, kterého respektuji bez výhrad a který se může směle poměřovat s tím nejlepším ze světové literatury. Nechápu českou animozitu vůči Kunderovi, počínaje Jungmannovým stupidním označením Kundery za pornografa a konče nesmyslnými stížnostmi na to, že nenechá přeložit své poslední knihy do češtiny. K posledně jmenované výtce byl nedávno publikován text, ve kterém jistý teoretik s velkou dávkou ironie upozornil na fakt, že dva čeští recenzenti, kteří recenzovali poslední Kunderův román ve francouzštině, popisují věci, které v Kunderově románu nejsou. Jejich francouzština byla evidentně natolik chabá, že textu ani neporozuměli a tak Kunderu kritizovali za věci, které v románu vůbec nejsou :) Shodou okolností jsou to právě tito recenzenti, kteří Kunderovi dlouhodobě vyčítají, že se nechce nechat přeložit do češtiny. Co dodat, některým lidem holt "sebevědomí" nechybí...

Pihtipudas
11.06.2014

Pan Spisovatel...

Remy
03.04.2014

Jak teď vychází nový Kunderův román, opět si připomínám, jak mě mrzí, že ve své tvorbě opustil mateřskou češtinu. Francouzsky sice píše obstojně, nikdy ale není s to se ve svém toku myšlenek vyhnout čechismům, které mu nejsou vždy shovívavě odpouštěny. Jak by se přitom v českém textu s nesnesitelnou lehkostí krásně skvěly!!!

Ellieisawesome
23.02.2014

asi se kvůli němu budu učit francouzsky abych přečetla všechny jeho knihy !

coco.cartier
17.11.2013

Rozebere vás na kousíčky, pak zase složí dohromady a vy už nikdy nejste stejní.

Viaby
08.10.2013

Kundera by si zaslúžil Nobelovú cenu za literatúru.

knedlik
11.06.2013

Žádný jiný chlap mi nevidí do hlavy tak jako Kundera. A jako chlap si už jen za to zaslouží respekt :-)) Ostatní kvality netřeba zmiňovat.

nightlybird
07.06.2013

Kundera je osobnost natolik známá, že by jej nebylo ani nutné nějak komentovat. Narazil jsem ale u sbírky Monology na komentář WEILa, kde se zmiňuje o skutečnosti, že se Kundera k tomuto dílku nehlásí a usoudil jsem, že by důvod, proč Kundera svá některá, především raná, díla zapírá, mohl zaujmout i další Kunderovy čtenáře.
Tak tedy zde : http://vulgo.org/index.php?option=com_content&view=article&catid=121:literatura-eseje&id=868:zapirane-basnicke-a-divadelni-dilo-milana-kundery
jinak je zajímavý článek o Kunderovi (Dr. Čulík z Univerzity Glasgow) http://www2.arts.gla.ac.uk/Slavonic/Kundera.htm - v angl.

delightful.tran
11.04.2013

Existuje jen období před přečtením Kunderových knih a období po něm.
Nic víc.

pufina
07.02.2012

Nikdy asi plně nedocením velkolepost jeho knih, protože česká literatura je pro mě takové menší zlo. Nicméně od Kundery jsem přečetla dvě díla (Nesnesitelná lehkost bytí a Majitelé klíčů) a dlouho mě žádná česká kniha nezaujala tak jako Nesnesitelná lehkost bytí. Kundera má svůj styl, který je čtivý a zajímavý (soudím tedy jen podle dvou knih), ale pořád necítím, že by to bylo mé gusto..

Kristynecka
27.01.2012

Milan Kundera je v našich krajích velmi málo doceněn, přitom spisovatelů jeho kvalit u nás moc není, spíš vůbec, protože jeho osobité psaní je dar a já mu děkuji, že píše a že ho my, češi, kteří ho kdysi donutili k emigraci, můžeme číst!!!!!!!!!

zuzulique
29.09.2011

Kundera ma vždy dostane, je to pán spisovateľ...dúfam, že predsa len v češtine toho vyjde viac...

WEIL
10.08.2011

Neipozoruhodnější žijící český prozaik.

Miru
28.06.2011

Milan Kundera rozhodně patří mezi mé nejoblíbenější autory a to i přesto, že jsem od něj nepřečetla ještě zdaleka vše. Bohužel, k naší škodě, se pravděpodobně už žádného jeho díla vydaného v češtině nedočkáme.

Fidlal
25.03.2011

U Kundery jsem nepoznal slabé věci. Štve mě jen jedno, že si jeho dílo ve francouzštině nemůžeme přečíst v češtině. Dal nám ochutnat ze svého, svěžího nového stylu v Nesmrtelnosti a potom už se neobtěžoval a nikým jiným se překládat nenechá!