Kopta Kopta komentáře u knih

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Audio ČRo: Jasně, kvalita se drží, ale jako už je to dvacátá historická kniha od autorky, a už je docela i těžké se v tom orientovat. Máňa šla na jahody, Karla se dívala, Renata se měla vdát za Frantu a přitom měl dítě s Klárou, která šla zase na maliny. Prostě je dobré, že Mornštajnová jde taky mimo téma občas.

23.07.2024 3 z 5

Audio ČRo: Zajímavé, ale místy až neuvěřitelně otravné. Rozhodně bych to nebral jako komedii.

23.07.2024 3 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Audio ČRo: Nečekaně jsem zjistil, že už jde o druhý díl. Takže mě události prvního zcela minuly. I tak šlo o ucházející dílo. Sice jde o další historický lament, ale alespoň jde o originální pohled a autorský otisk. Je otázka, co z toho bude v budoucnu.

Cesta kolem světa za 80 dní Cesta kolem světa za 80 dní Jules Verne

Audio ČRo: Jako hra svižné, milé a záživné. Je otázka, jak by to bylo v normální verzi.

Svatební cesta do Jiljí Svatební cesta do Jiljí Miroslav Skála

Audio ČRo: V celku milé.

Chladný žár Chladný žár Alexandr Sergejevič Puškin

Zajímavé pointy, rozhodně ne špatné, ale ani strhující.

Nevědění Nevědění Milan Kundera

Kupodivu pasáže, které nevyprávěly příběh, byly nejlepší. Rozhodně ne špatné. Ale jsou i silnější kunderovky.

Pochod Radeckého Pochod Radeckého Joseph Roth

Džungle slov. Někdo někam jede, pak odjede. Bitva u Solferina. Jedu někam. Zůstanu tam. Solferino. Odjezd. Nedočteno.

14.07.2024

Homo Faber Homo Faber Max Frisch

Začátek slibný, ale když se kniha houpe od ničeho k ničemu, začíná to být problém. Je to škoda. Moc nemám motivaci.

14.07.2024

Druhé zrození Druhé zrození Boris Leonidovič Pasternak

Rád bych napsal nejlepší pasáž, ale bylo by to porušení práv. Každá do jedné byla dokonalá. Geniální překlad. Pasternak napsal naprosto revoluční básně. Bezchybné. Už nic nebude jako dřív.

08.07.2024 5 z 5

Sestra Sestra Jáchym Topol

Audio ČRo: Po mega divném zážitku s filmovým Citlivým člověkem mi bylo jasné, že po jakékoliv knize jen tak nesáhnu. A přesto je zde audio, které mě překvapilo. Topolův svět je dosti chaotický a zvláštní, ale má doslova své kouzlo až magično a proto chápu, že je jedním z nejvýraznějších českých autorů. Dokonce bych řekl, že až podezřele málo. I tak jsem sám lavíroval nad tím, zda se mi to vůbec líbí a podobně, ale v rámci délky se nakonec prokázal opak. Těším se na příště.

08.07.2024 4 z 5

O násilí O násilí Hannah Arendt

Určitě zajímavý přínos, myslím si ovšem, že Arendt mě ohromí ještě mnohem více.

08.07.2024 4 z 5

Osudy dobrého vojáka Švejka 3. a 4. díl Osudy dobrého vojáka Švejka 3. a 4. díl Jaroslav Hašek

Nemohu se zbavit dojmu, že klasika už mě nepolíbí. Hodně jsem se pral s tím, že i když se kniha četla rychle, bylo to protože byla generativní. Padesátý výčet toho, jak vlak jede po kolejích a podobně mě nijak nenadchne. Situace se opakují a ty zajímavé, které se dostaly do filmu jsou tak zaneseny, že je ani nepostřehneme. Velká škoda, ale faktem zůstává, že první dva díly jsou nejdynamičtější a nejzáživnější. K tomuhle se možná dostanu jen audiem.

08.07.2024 3 z 5

Pravidla moštárny Pravidla moštárny John Irving

Ve své podstatě náročný, ale silný zážitek. I přes veškeré pasáže musím říct, že jsem si knihu nejednou perfektně užíval, což je neuvěřitelná vzácnost při takovýchto situacích. Přesto si nepamatuji, že bych se s nějakou knihou trápil až tak dlouho a úplně zbytečně. Nečekaný klenot.

08.07.2024 5 z 5

Povětroň Povětroň Karel Čapek

Audio ČRo: Celou trilogii vážně cením. Na Čapkovi je vidět jeho genialita i ve filosofickém rozměru, nicméně občas šlo o až moc zasněné pasáže. I tak jde o skvělé dílo.

24.06.2024 4 z 5

Uvidíme se v srpnu Uvidíme se v srpnu Gabriel García Márquez

Nic moc říkající.

18.06.2024 3 z 5

Dokumenty Dokumenty Kamil Bouška

Stejně tak jako mě to dokázalo oslovit, i tak jsem občas autorovi nevěřil. Což je hodně zvláštní. Taková ta nerýmovací poezie, proti které nic nemám, ale i v této změti slov, které bylo pro báseň ažaž...

11.06.2024 3 z 5

Hrabě Monte Cristo Hrabě Monte Cristo Alexandre Dumas, st.

Audio ČRo: Velice příjemné setkání. Asi dost osekané, ale v rámci rozhlasové hry to zpracování bylo úžasné.

31.05.2024 4 z 5

České země v letech 1378-1437: Lucemburkové na českém trůně II. České země v letech 1378-1437: Lucemburkové na českém trůně II. Jaroslav Čechura

Podobné jako Žemličkova díla, kombinace politiky, sociálního soužití a podobně. Také to husitství. Přínosné.

22.05.2024 4 z 5

První Habsburkové na českém trůně I. - České země v letech 1526-1583 První Habsburkové na českém trůně I. - České země v letech 1526-1583 Jaroslav Čechura

Hezké připodobnění tehdejší doby a přerodu. Většinou základy, ale mnohdy zajímavé detaily.

22.05.2024 4 z 5