Kopta Kopta komentáře u knih

Červený obr Červený obr Tereza Bínová

Není to úplně ten můj typ poezie, ale má zase velmi hezká pasáže i tak.

14.04.2024 4 z 5

Internát Internát Serhij Žadan

Prokousávám se jak lýkožrout, ale nenese to moc ovocí. Určitě zajímavá kniha, která mě prvních 100 stran opravdu držela, ale pak to začalo vypadat na generický počin, který se točil v tom samém dokola. Když jsem neměl za sebou ani půlku, seklo to bohužel se mnou. Konec samotný ale nadějný.

13.04.2024

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Audio ČRo: Po dvou dílech vzdávám. Oceňuji, určitě má své příznivce, ale na mě moc vtíravě patetické.

06.04.2024

Rozložíš paměť Rozložíš paměť Marek Torčík

Na rozdíl od Vyhoření si dokážu představit, že toto získá cenu. Mám v tom zcela subjektivní problém, že kniha se čte extrémně složitě. Nejsem si jist, zda to byl záměr v rámci pojetí knihy, každopádně o to horší mi přijde, že jde o silné a dobré téma, které pro mě zde vymizí.

04.04.2024

29. 7. 1856 - Smrt Karla Havlíčka Borovského: Legenda o brixenském mučedníkovi v proměnách času 29. 7. 1856 - Smrt Karla Havlíčka Borovského: Legenda o brixenském mučedníkovi v proměnách času Michael Borovička

Sice nečekaně spíš o odkazu Havlíčka, ale chápu, že to bylo zapotřebí. Milé počtení a obroda.

03.04.2024 4 z 5

Vyhoření Vyhoření Petr Šesták

Asi mě nejvíce zaujalo tím, že to není tolik náročné, je to z mého prostředí a dávalo to smysl. V něčem taky strašná jednohubka. Konec asi moc na sílu a v otazníku spíš než "jak dál?", "proč?".

03.04.2024 5 z 5

Půjdeme do Mů Půjdeme do Mů Ivan Wernisch

Můj první Wernisch. Bohužel jsem trochu zklamán. Jednoduše mám radši jiný typ básní, každopádně nezatracuji.

03.04.2024 3 z 5

Něžný barbar Něžný barbar Bohumil Hrabal

Audio ČRo: Milý a poetický náhled do života umělců, což nejde brát ani jinak. Křehké a silné.

03.04.2024 4 z 5

Básnické juvenilie Básnické juvenilie Jiří Orten (p)

Jednoznačně beru jako skvělé dílo. Nejvíce tomu ubližuje velikost, která je na básně moc velká. Chápu, že si to člověk může rozmělnit, ale není to všechno. Časem člověk ztratil možné spojení s každou básní.

01.04.2024 4 z 5

Bůh je mrtev, nic není dovoleno Bůh je mrtev, nic není dovoleno Tereza Matějčková

Úžasná kniha pro dnešní dobu. Takový lehký nádech filosofie, ale spíš obecného zamyšlení z nenásilného kontextu. Velmi čtivé a záživné.

01.04.2024 5 z 5

Bedřich Smetana - Životopis Bedřich Smetana - Životopis Pavel Kosatík

Audio ČRo: Hezky převyprávěný příběh velikána a jeho přiblížení. Bylo hezké toho být součástí ještě před vydáním.

01.04.2024 4 z 5

Maxmilián I.: Mexický císař z rodu Habsburků Maxmilián I.: Mexický císař z rodu Habsburků Jiří Pernes

Bezpochyb jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četl. Především v okruhu naučeném, ale i obecném. Kniha napsaná zcela záživně až beletristicky, detektivně. Až na mikro pasáže zcela záživné a neuvěřitelně milé. Zlý jazykové vyčítají neobjektivní pohled, což chápu, ale ten si kriticky smýšlející badatel může domyslet. Možná právě i autorovým vlivem je toto za mě jedna z nejzáživnějších a nejsympatičtějších historických postav s jakou jsem se potkal.

28.03.2024 5 z 5

V pasti pohlaví: O politice, péči, sexu, násilí a postavení žen v Česku V pasti pohlaví: O politice, péči, sexu, násilí a postavení žen v Česku Silvie Lauder

Audio ČRo: S autorkou naštěstí nesouhlasím jen v minimu věcí. Většinou jde o nuance a naopak mnoha věcem v šoku přitakávám.

18.03.2024 5 z 5

Konec starých časů Konec starých časů Vladislav Vančura

Audio ČRo: Jedna z těch klasik, kterou vím, že jsem viděl jako film, kde mi to moc nevadilo. Kniha je náročnější a méně rozeznatelná.

A já pořád kdo to tluče A já pořád kdo to tluče Radka Denemarková

Audio ČRo: Dost krkolomný způsob vyprávění.

Buď hodná Buď hodná Irena Piloušková

V moment, kdy se kniha začíná drtit do dalších pěti nečekaných dějových linek, kniha nečekaně ztrácí drajv až to bolí.

15.03.2024

George Washington: prezident u kolébky velmoci George Washington: prezident u kolébky velmoci Franz Herre

Na jednu stranu čtivá kniha, na druhou ale vím, že Herre píše lépe. Marie Terezie zatím nejlepší. Bohužel asi i ovlivněno tím, že škola nám nedala prostor se víc starat o USA až nyní.

14.03.2024 4 z 5

Nebe nezná vyvolených Nebe nezná vyvolených Erich Maria Remarque (p)

Audio ČRo: Velmi líbivý román. Je faktem, že kdybych ho měl číst, asi by mě nebavil. Dost udělal hudební podkres.

09.03.2024 4 z 5

Život za život Život za život Maylis de Kerangal

Záležitost, která je psaná svou specifickou formou, která mi ovšem nesedí.

09.03.2024

Karel I. Filip kníže Schwarzenberg, polní maršál Karel I. Filip kníže Schwarzenberg, polní maršál Josef Hanesch

Stručná a ne moc konkrétní kniha. Není zde tolik rozebrán rozpor s Radeckým. Ucházející, ovšem opravdu zjednodušující.

06.03.2024 4 z 5