Kopta Kopta komentáře u knih

Nebe nezná vyvolených Nebe nezná vyvolených Erich Maria Remarque (p)

Audio ČRo: Velmi líbivý román. Je faktem, že kdybych ho měl číst, asi by mě nebavil. Dost udělal hudební podkres.

09.03.2024 4 z 5

Život za život Život za život Maylis de Kerangal

Záležitost, která je psaná svou specifickou formou, která mi ovšem nesedí.

09.03.2024

Karel I. Filip kníže Schwarzenberg, polní maršál Karel I. Filip kníže Schwarzenberg, polní maršál Josef Hanesch

Stručná a ne moc konkrétní kniha. Není zde tolik rozebrán rozpor s Radeckým. Ucházející, ovšem opravdu zjednodušující.

06.03.2024 4 z 5

Radecký: Nejoblíbenější polní maršálek rakouské armády a jeho pohnutá doba Radecký: Nejoblíbenější polní maršálek rakouské armády a jeho pohnutá doba Franz Herre

V celku hezké čtení. Oproti Marii Terezii ovšem nečekaně unavenější.

06.03.2024 4 z 5

13! 13! Pavel Tomeš

Audio ČRo: Za mě nečekaný přírůstek s vtipnými a dynamickými jednohubkami. Dobře čtivé a jasně srozumitelné. Jednoduše člověk dokáže prožívat s postavami. Povídka se šachy hezky metaforická, i když Až na ten konec dobrý. Poklad zase hezká předělávka Werichova díla. Spousta pokladů celkově.

Utrpení mladého Werthera Utrpení mladého Werthera Johann Wolfgang Goethe

Audio ČRo: Asi deset let zpátky jsem četl k maturitě. Tehdy mě to dost oslovilo. Dnes vidím zvláštnosti, že se Werther chová jako puberťák a emař. Jsou tam však silné až filosofické momenty. Hezká jednohubka, která umí fungovat, ale nějaké linky mohou být problematické. Nicméně je taky otázka kolik z toho je oběť romantismu.

03.03.2024 4 z 5

Tak ještě jedno jaro tedy Tak ještě jedno jaro tedy J. H. Krchovský (p)

Totální zamilování. Za mě jedny z nejlepších básní, které jsem kdy četl. Občas trochu asi zbytečně perverznější, ale jinak bezchybné.

Zalknutí Zalknutí Chuck Palahniuk

Palahniuk, který mě konečně víc bavil. Dostal jsem se k němu zcela po chuti a vyplatilo se. Pokaždé jsem se těšil, jak se opět začtu. Horší bylo spíš, že vlastně vůbec nevím, o čem to bylo. Ale nijak extra mi to nevadilo.

Auta vjíždějí do lodí Auta vjíždějí do lodí Petr Hruška

Hruška mě oslovuje spíše v detailech než celku. Není to k zahození, ale ani k vychvalování.

23.02.2024 3 z 5

Marie Terezie Marie Terezie Franz Herre

Za mě plnohodnotné skvělé dílo popisující velkou éru velice dobrým způsobem. Dobrý autorův styl.

23.02.2024 5 z 5

V hrůze a krvi zrozeni V hrůze a krvi zrozeni * antologie

Nějaké povídky jednoduše lepší a nějaké horší. Asi bych hodnotil lépe než minulou Esenci hrůzy. Bylo cítit, že text někdo editoval a dával dohromady. Případně si nakladatel vybral lidi, kteří už trochu nějaký ten otisk mají. Zajímavé, ale bylo, že buď nakladatel a nebo autoři povídky zkracovaly. V tom slova smyslu, že mnoho částí v povídkách šlo udělat méně vágně, více procítěně a angažovaně. Komplikované emoce se zde vyjadřují jedním slovem.

22.02.2024 4 z 5

Jana bude brzy sbírat lipový květ Jana bude brzy sbírat lipový květ Miloš Doležal

Nádherný náhled na poezii do nitra nalomené duše. Dokázalo mě to oslovit.

21.02.2024 5 z 5

Český snář Český snář Ludvík Vaculík

Audio ČRo: Počátek vcelku složitý, nebyl jsem si jist, zda jde jenom o diář normalizace, ale nakonec se v tom našel i kus umění a nahlédnutí do lidských duší. Nakonec příjemné dílo celkově.

18.02.2024 4 z 5

Esence hrůzy Esence hrůzy * antologie

Kupodivu lepší zážitek než ten, za který se zasloužil Kyša a spol. Za i tak takové ode zdi ke zdi. Něco mělo dobrý nápad, něco byly totální paskvily. Katastrofa to taky nebyla, ale bylo cítit, že se za to nezaručilo větší nakladatelství.

17.02.2024 3 z 5

Sudetenlove Sudetenlove Filip Raif

Určitě hodnotím pozitivně. Není to nijak originální, ale zase jsem četl i méně záživné a lépe hodnocené věci. Toto za mě mělo svou atmosféru a ducha.

15.02.2024 4 z 5

Radúz a Mahulena Radúz a Mahulena Julius Zeyer

Audio ČRo: Milá milostná záležitost s trochou tehdejší spiritualitou. S hezkým koncem. Za mě příjemné.

13.02.2024 4 z 5

Spatřil jsem svou tvář Spatřil jsem svou tvář Petr Hruška

Knihu jsem četl již minulý rok v červnu a moc nevím, proč jsem neohodnotil. Je to zajímavé, protože ve mě zůstal spíše pocit než nějaké konkrétní poznatky. Z toho si beru, že básně i Hruška jsou záživní, i když tam byly pasáže úplně mimo mě. Myslím, že v tom byla jistá poetika a nádhera.

13.02.2024 4 z 5

Pád Gondolinu Pád Gondolinu J. R. R. Tolkien

Problém jsem zde spatřoval v tom, že člověk čte, čte, čeká na začátek a on je konec. Fantasy mě už dnes dost obchází a ty pozitivní aspekty asi budou věcí paměti než současných prožitků. Přišlo mi to strašně rychlé a vágní.

08.02.2024 3 z 5

V horách šílenství H. P. Lovecrafta: Kniha druhá V horách šílenství H. P. Lovecrafta: Kniha druhá Gó Tanabe

Hodnotím za obě díla. Audio kniha z léta mi dala základ, na kterém se dá dobře s tímto stavět. Moderní předělávka plně věrná předloze a dodává i cosi navíc tím, že dokáže být do dnešní doby aktuálnější. Skvělý zážitek.

04.02.2024 5 z 5

Dopisy Otce Vánoc Dopisy Otce Vánoc J. R. R. Tolkien

Pro fanoušky Tolkiena povinnost. Vlastně spíše taková roztomilá myšlenka v knize, která je hezká k přečtení k nějaké milé ukázky otcovství a láskyplnosti k dětem.

04.02.2024 4 z 5