Kopta Kopta komentáře u knih

Jako v nebi, tak i na zemi Jako v nebi, tak i na zemi Davide Enia

Kniha o šukání a boxu, kde se jen šuká a boxuje.

20.12.2023 3 z 5

Věk nevinnosti Věk nevinnosti Edith Wharton

Audio ČRo: Zřejmě kult, ale já si ho nechám na Scorseseho film.

17.12.2023

Oppenheimer – Americký Prométheus Oppenheimer – Americký Prométheus Kai Bird

Neuvěřitelně náročná kniha, která je však jako drogou. Po zamilování se do geniálního filmu, nešlo opomenout existenci knihy na našem trhu. Začnu negativy. Překladatel či sazba občas ujíždí na absolutně zvláštních věcech. Nikdy jsem neviděl tolik chyb v jednom textu. I v průměru třeba na 50 stránek. Bylo vidět, že kniha byla vydána ve spěchu. Dále opět spíše zevnějšková věc: rozumím, že kniha je bichle, ale natož, že jde o skvělé a velice čtivé dílo, tak vzít si knihu někam sebou je trest. Rozhodně bych raději uvítal knihu na necelých tisíc stránek v malém formátu (což si myslím, že určitě udělat šlo) než jako až městskou kroniku, co se pomalu nevejde do brašny. Celkově vzato jde za mě ovšem o jednu nejlepších knih, co jsem kdy četl. Je napsána a v podstatě i přeložena tak, že ať už čtete jakoukoliv pasáž, tak vás strhne a nemůžete se odlepit. Po dlou(uuuuuuuuuuuuuuuuu)hé době dílo, které je opravdová kvalita. Rád si ale počkám na další vydání, která opraví překlepy, tečky uprostřed vět atd.

13.12.2023 5 z 5

Hluboký spánek Hluboký spánek Raymond Chandler

Sice zajímavé, ale pro mě ničím, co by mě donutilo tomu zůstat věrný.

Přítelkyně z domu smutku Přítelkyně z domu smutku Eva Kantůrková

Audio ČRo: Chápu dílo. Mě se ovšem svým tématem a hlavně stylem moc nedotýká.

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Audio ČRo: Kupodivu kniha, u které už u mě Mornštajnová naráží. Asi je tady problém v té budoucnosti, která šla udělat tak, že ani nešlo o budoucnost. Jenže pak by to byla jen další sentimentální retroslátanina, kterých do roka vyjde padesát.

Psí srdce Psí srdce Michail Bulgakov

Audio ČRo: Z počátku jsem si říkal, že tohle půjde úplně mimo. Přišlo mi to totálně ujetě, ale geniální dramaturgie tomu chtěla, že nejen, že jsem zůstal, ale zamiloval si to. Absolutní pecka. Tak to vidíš, Máňo, přece jsme tě lízli, tohle jsi nám holka, dělat neměla!

11.12.2023 5 z 5

Hovory k sobě Hovory k sobě Marcus Aurelius

Klasika na poli filosofie, navíc přístupná všech. Rozhodně víc než Wittgenstein nebo Heidegger. Je možná důvod ovšem, proč se o tom spíš učí, než aby se četlo, jelikož se text nejednou dost opakuje a dá se shrnout do stoické mantry, což je právě přesně dělá.

11.12.2023 4 z 5

Caligula Caligula Albert Camus

Audio ČRo: Geniální propojení antického vrcholu s myšlenkami existencionalismu v praxi. Skvěle napojeno a odvyprávěno. Navíc s dobrou režií až neuvěřitelně děsivé.

08.12.2023 5 z 5

Pohrdání Pohrdání Alberto Moravia (p)

Musel jsem vzdát už po pěti stránkách, co jsem neměl absolutní tušení oč jde. Ani obraz ani zvuk. Splývání kontextu a textu hadr.

08.12.2023

Moc bezmocných a jiné eseje Moc bezmocných a jiné eseje Václav Havel

Tak jak jsem u Kundery kritizoval jednoduchost, tak zde jsem si naběhl. Havlovy pochody jsou na mě jako z jiného vesmíru. Připadal jsem si jako Husák, když mu přijde otevřený dopis.

22.11.2023

Almanach Navala Ravikanta - Jak zbohatnout a být šťastný Almanach Navala Ravikanta - Jak zbohatnout a být šťastný Eric Jorgenson

Vzpomněl jsem si na cimrmannovskou parafrázi: Buď kniha obsahuje Korán, tudíž je zbytečná a nebo ho neobsahuje nebo je zbytečná též. Půlka knihy návod na to, jak být stroj na vydělávání peněz, což mi bylo úplně jedno a druhá nic, co bych nevěděl. Myslím, že je důvod, proč kniha nevznikla od autora samotného, který dokáže své myšlenky poutavě předávat mluveně. V tom s ním nemám problém, ale jako kniha mi to prostě nesedlo.

21.11.2023 3 z 5

Děda Děda Jan Novák

Oproti Zatím dobrý je toto sice stále dobrý, ale v něčem trochu protáhnutý pochoďák.

21.11.2023

Proluky Proluky Bohumil Hrabal

Další dílo velkého autora, další věc, která mě míjí.

21.11.2023

Unesený Západ Unesený Západ Milan Kundera

Zajímavý názorový proud, který je občas stejně tak vágní. Buď to pro mě bylo moc zjevné nebo moc komplikované.

16.11.2023 3 z 5

Bílé noci Bílé noci Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Jednoduše mě to nezaujalo.

16.11.2023

Čas zabíjet draky Čas zabíjet draky Jeff Smith

Silné držení stejných kvalit. Po dlouhé době komiks i fantasy, které mě fakt baví a drží.

09.11.2023 5 z 5

Oči bouře Oči bouře Jeff Smith

Trochu mi občas hapruje aspekt, kdy se více kecá než rozvíjí svět. Když se na scéně objeví Krysáci nebo Drak, hned má příběh jinou dynamiku.

09.11.2023 4 z 5

Útěk z Kůstkova (01) Útěk z Kůstkova (01) Jeff Smith

Zajímavý přírůstek. Hravý a zábavný.

09.11.2023 5 z 5

Bouře a běsy Bouře a běsy Mike Mignola

Nečekané finále. Doslova, protože jsem to nevěděl. Jisté pokračování Divokého honu, které pro mě bylo neucelené a toto v tom lehce pokračuje. Už jen jakýsi dojezd dřívější Mignolovi jízdy, která někdy musela skončit. Ne úplně s pompou, ale i tak příjemně.

09.11.2023 3 z 5