Hovory k sobě

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Hovory k sobě jsou jeho jediným, zato nesmírně významným spisem a patří mezi skvosty kulturního dědictví antiky. Jedná se o netradiční formu aforistických zápisků, které si císař pořizoval příležitostně kdekoli, a tak se nám naskýtá zajímavý náhled do myšlení tohoto velkého člověka, který bývá právem nazýván jako „filozof na trůně“. Marcus Aurelius byl oddán své filozofii, a proto pohlížel na svá neštěstí jako na prověrku osudu, v níž lidé prokáží svou vnitřní sílu tím, jak svůj osud dokáží přijmout a jak se s ním vyrovnají. Text překladu i ediční poznámka jsou převzaty z vyd. v nakl. Svoboda z r. 1969....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26195/hovory-k-sobe-26195.jpg 4.5255
Žánr
Literatura naučná, Filozofie
Vydáno, Mladá fronta
Orig. název

Ta eis heauton

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (33)

Kniha Hovory k sobě

Přidat komentář
Paulus.1987
12. dubna

Po Senekových Listech Luciliovi jsem se po dlouhé době vrátil k edici Antická knihovna, tentokrát ke svazku, který byl v této edici vydán jako první – Hovory k sobě od Marka Aurelia.

Musím přiznat, že mi nějakou chvíli trvalo, než jsem se do knihy začetl. Knihu je třeba číst pomalu a pečlivě, některé věty třeba i několikrát. Některé z dnešního pohledu těžkopádné slovní obraty se možná dají do jisté míry přičíst překladu Rudolfa Kuthana z roku 1947, na druhou stranu je nutno zmínit poznámkový aparát na konci knihy, který čtenáři může při četbě hodně pomoci. Já sám jsem si ho ale přečetl až nakonec, nechtělo se mi knihou během četby neustále listovat.

Jakmile jsem se začetl, kniha splnila přesně to, co jsem od ní očekával – moudrost, útěchu a povzbuzení. I když v sobě asi nebudu mít dostatek sil aplikovat všechna v knize obsažená moudra v reálném životě, přece jen jsem v průběhu četby žasl a častokrát přemýšlel o sobě, o věcech a lidech kolem sebe, vzpomínal na konkrétní prožité situace, ke kterým by se daly autorovy myšlenky vztáhnout. Myslím, že se tomu říká nadčasovost...

dominga
20. března

Takmer za každou jednou prečítanou stránkou som si povedala: "Ach, tak on už vtedy vedel!...." Toľko životných právd a ponaučení čo sa nachádza v tejto prastarej literatúre len dokazuje fakt, že ľudia sa vôbec nezmenili. Prejdú stáročia a my prakticky riešime to isté, len na inej úrovni. Marcus Aurélius ponúka riešenia. Nie všetky sú samozrejme aplikovateľné na súčasnú dobu, mnoho skôr pobaví než skutočne poradí, ale v širšom kontexte nestrácajú na aktuálnosti!

..Jen se snižuj, má duše, dále se snižujj; ale pak už nebudeš mít kdy, abys měla v úctě sebe, neboť jen jeden život má každý. A ten tvuj už je málem u konce, a ty pořád ještě nemáš úctu k sobě a radějí skládáš své štěstí v duše jiných...


yettojedno
21. února

Nestárnoucí klasika, kterou by si měli mj. kupovat ti, co utrácejí zbytečné peníze za motivační knihy různých guru ...

Maránek
07. ledna

Nadčasové čtení, nesmrtelné pravdy, nutnost v každé knihovně.

iva23
16.08.2019

Líp než Alteriol bych hodnocení nenapsala, úplný souhlas.

Alteriol
12.07.2019

Knihu jsem cetl kvuli poznatkum, ktere by me mohly posunout v mem procesu. Pri hodnoceni tedy pomijim dobovost, autora samotneho a dalsi ohledy. Chtel jsem jen vysat a odlozit. V tomto zameru mi kniha nevyhovela a nesplnila ma ocekavani. Od zacatku do konce je kniha plna jinak formulovanych 3 pravd - kosmopolitismus, smrtelnost a dobova etika s poukazy ke kosmopolitismu. Ne, ze by slo o moudra mala, ale do morku kosti me to nudilo, kdyz jsem se doufal v nalezeni myslenek pro me novych a narazel jsem dokola na to same.

Freiherr
04.02.2019

Čtivé, úderné aforismy mladší stoy. Je znát, že pravděpodobně nebyly určeny ke zveřejnění, protože jednotlivé myšlenky jsou pouze nastíněny a dále nerozvíjeny. Právě v tom kniha pokulhává například oproti dílům Senekovým, ve kterých je každému mravně-etickému problému věnován dostatečný prostor k jeho rozebrání a k vyslovení nějakého závěru či rozřešení. Obecně vzato se tato kniha hodí spíše pro čtenáře, kteří s filosofickými díly začínají a nemají možnost porovnávat.
Stejně jako u dalších stoiků nebo epikúrovců je podstatná část věnována úvahám o smrti a o nesmyslnosti strachu z ní. Přidám zajímavou myšlenku z IX. knihy:
Ukončení činnosti, zastavení pudů a představ a tedy jakési jejich odumření není zlo. A nyní sleduj různá období svého věku, jako dětství, jinošství, léta mužná a stařecká: také každé jejich vystřídání byla svým způsobem smrt. A bylo to něco hrozného? A dále sleduj svůj život probíhající pod vedením dědovým, později matčiným a konečně otcovým; a objevíš-li tu mnohé jiné zániky a přeměny i konce, ptej se v duchu: "Bylo to něco hrozného?" Právě tak tedy nebude nic hrozného ani ukončení, zastavení a přeměna celého tvého života.

raduz_
30.09.2018

První vydání doufám bylo tesáno do kamene.

1

Doporučujeme

Sofiin svět
Sofiin svět
Tak pravil Zarathustra
Tak pravil Zarathustra
Walden čili život v lesích
Walden čili život v lesích
Vladař
Vladař