Hovory k sobě

od:


KoupitKoupit eknihu

Hovory k sobě jsou jeho jediným, zato nesmírně významným spisem a patří mezi skvosty kulturního dědictví antiky. Jedná se o netradiční formu aforistických zápisků, které si císař pořizoval příležitostně kdekoli, a tak se nám naskýtá zajímavý náhled do myšlení tohoto velkého člověka, který bývá právem nazýván jako „filozof na trůně“. Marcus Aurelius byl oddán své filozofii, a proto pohlížel na svá neštěstí jako na prověrku osudu, v níž lidé prokáží svou vnitřní sílu tím, jak svůj osud dokáží přijmout a jak se s ním vyrovnají. Text překladu i ediční poznámka jsou převzaty z vyd. v nakl. Svoboda z r. 1969....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/26195/hovory-k-sobe-26195.jpg 4.6209
Orig. název:

Ta eis heauton

Žánr:
Literatura naučná, Filozofie
Vydáno:, Mladá fronta
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (26)

Přidat komentář
raduz_
30.09.2018

První vydání doufám bylo tesáno do kamene.

Rocker967
18.09.2018

Formulování mnohdy obecně známé pravdy, která ale nebyla vyslovena, je pro vzdělání důležité. Marcus Aurelius to dokáže.

8520L
14.08.2018

Hezká kniha plná moudrosti, kterou se podle mě vyplatí řídit.

braunerova
28.07.2018

Marcus Aurelius byl dozajista člověk, ve kterém sídlily dvě duše. Marcus-voják získal vládu v době, kdy se Impérium rozpadalo na kusy. Svému synovi jí zanechal stabilizovanou a v původních hranicích. Marcus-filosof napsal literární skvost, který mám ve své knihovně. Co se týče knihy samotné, lépe nez Michael Grant to napsat neumím, tak jsem to dal aspoň do Zajímavostí.
A co by císař řekl na komentář Noity? Věřím, že by jí nedal popravit a jen by si do svého deníku zapsal:

"Pohrdá mnou někdo? Jeho věc. Moje věc je, abych nebyl přistižen, že činím nebo mluvím něco hodného opovržení."

Antyhiron
22.07.2018

V knize je skryto tolik mouder, že si to mnozí znás ani neuvědomí a já patřím mezi ně.

Shindo
10.07.2018

Nemám rád filozofiu, dlho som ju považoval za čosi abstraktné, nevyužiteľné v praxi. Túto knihu som však našiel na viacerých zoznamoch kníh, ktoré "by si človek mal prečítať" a hoci viem, že takéto zoznamy sú poriadne subjektívne, dal som tomu šancu.

Kniha je nadčasová, to je pravda. Bola napísaná za čias antického Ríma, no mnohé myšlienky sú aktuálne a trefné ešte aj dnes. S niektorými vecami som nesúhlasil (predovšetkým vplyv bohov na život a striktné rozdeľovanie mnohých vecí na zlé a dobré), inak odporúčam.
Potešila aj úvodná štúdia a poznámky pod čiarou.

Noita
14.05.2018

Je z toho tak nějak smutno, přestože se to četlo svižně. Slovy Barbey D'Aurevillyho se skutečně příliš soustřeďoval na pozorování vlastního pupku a selhal jako manžel, otec a hlavně císař. Kdo považuje za nejvyšší ctnost lhostejnost vůči všemu není z vladařského materiálu. Čím dál více pak kniha připomínala "Můj milý deníčku..." otce Školastika v duchovní onanii "jsem tak ctnostný". Třebaže to myslel i dobře, tak se příliš opájel vlastní výjimečností a skutečný život mu unikal mezi prsty. A ruku na srdce, postupně jsem nabyla dojmu, že mu scházela pokora aneb "ďábelská pýcha se ho zmocnila". Bodejť by toho nevyužili všichni ambicióznější sousedé Říma...začátek konce velké říše. Jak živé, jak současné, jak tragické.

GOD-Complex
12.05.2018

Nadcasovy masterpiece. Je uplne jedno, ze je to stare 2000 let, ty myslenky jsou nesmrtelne a 100% funkcni do dnes. Nektere myslenky jsou tak silne, ze jsem se misty zasekl na jedne strance a tu si cetl porad dokola. Tahle knizka je fantasticky boost k tomu byt obecne lepsim clovekem. Jsme soucasti vesmirne prirody a pokud nekdo zemre, je to jen naprosto prirozena zmena a neni nutne se nad tim nejak rmoutit, shodou okolnosti, clovek ktery mi tuhle knizku doporucil behem toho co jsem ji cetl zemrel - morbidni prenos uceni Marca Aurelia do realneho zivota. Emoce jsou nemoc duse. V deseti dnech budes bohem tech, kterym si ted selmou nebo opici, jen kdyz se vratis k uctivani rozumu. 10/10

Ghandimaster
23.02.2018

Náročnější čtení s nesmrtelným obsahem. Psáno formou jednotlivých myšlenek, delších i kratších což umožňuje knihu kdykoliv odložit a odpočinout si. Hůře stravitelná čeština a slovosled by mohli některé odradit. Marcus byl opravdu úkazem své doby a ze všeho nejvíce mě zaráží fakt, že i před 2000 lety lidé řešili úplně ty samé problémy mezilidských vztahů. Problém tedy není dostat tu "správnou" informaci ale žít podle již známých správných principů života.

Thomas1222
22.01.2018

Ani zub času se nedokázal za tu dobu podepsat na Antoniovém dílu. Podobně jako aforismy od François de La Rochefoucauld-a.

"Nesuď o věcech tak, jak je posuzuje ten, kdo ti ubližuje, nebo jak on by rád, abys je posuzoval, nýbrž hleď na ně tak, jak podle pravdy jsou!"

"Věci samy se ani trochu nedotýkají tvé duše, ani nemají k duši přístup, ani nemohou duši změnit nebo jí pohnout. Jen ona sama se přeměňuje a pohybuje a věci kolem sebe odhaduje měřítkem soudu o své vlastní ceně."

fantom12
19.01.2018

Nejvíce mě zaráží, že myšlenky, které jsou v knize obsaženy, vyznával ve své době nejmocnější muž světa. Marcus Aurelius mohl mít cokoliv, od žen po zlato a otroky. A přesto si vybral žít skromně a ctnostně, vyznávat umírněnost a pokoru. Pro mě neskutečně inspirativní osobnost.

J.o.h.n.n.y.
13.07.2017

"Lidé si hledají místa, kam by se uchýlili: venkov, přímoří, hory. Však i ty nezřídka zatoužíš po něčem takovém. Ale to všechno je svrchovaně zpozdilé, neboť v kteroukoli chvíli se ti zachce, můžeš se uchýlit v sebe sama. Vždyť nikde nemá člověk klidnějšího ani nerušenějšího útulku než ve své vlastní duši, zejména ten, kdo má v sobě takové hodnoty, že stačí do nich nahlédnout, a ihned se ocitá v dokonalé pohodě."

Tak přemýšlím, jaká jiná kniha by si zasloužila plné hodnocení, pokud ne tato. Snad žádná. Dostal jsem se k ní v době, kdy moji rodinu zasáhla vážná nemoc a poskytla mi neskutečnou morální oporu. Od té doby se k ní pravidelně vracím.
Tato poměrně tenká kniha strčí do kapsy stovky publikací o osobním rozvoji a o podobných kravinách, které z Vás chtějí hlavně vytřískat peníze.
Je to o mně, je to o Vás. Stále aktuální, i po tisíci letech. Pravda totiž nemůže zestárnout.

morte
29.05.2017

Stručná kniha, ke které se lze neustále vracet. Všechny moderní self-help příručky se nedokonale pokouší opakovat to, co bylo řečeno před téměř dvěma tisíci let.

Hanka_Bohmova
15.05.2017

Je skvělé mít přátele. Dostanete se na dosah jiných myšlenkových světů a nejde jen o nezávaznou obhlídku exotických krajin. Jste motivovaní promýšlet a přijímat to odlišné, co vidíte, jako korektiv pro sebe.
Stoikové ke mně v mládí doputovali přesně tímto způsobem. Jak soli jsem toho měla zapotřebí. Hovory jsou pro mne dodnes jakousi bedničkou s profi nářadím, jehož užitečnost vnímám na první pohled a v jehož používání se s kolísající ochotou cvičím - s úmyslem dosáhnout štěstí? Ne, na to nářadí nestačí. Ale stát se o trochu snesitelnější, ano, kéž by.

MorriconeTheGod
16.04.2017

Slabší a jednodušší než Seneka nebo Epiktétos, ale rozhodně vynikající a velmi dobře stravitelné dílo mladší stoy - o to zajímavější, že je psáno samotným vládcem Říma.

tomasek1888
01.11.2016

Kniha plná velmi zajímavých myšlenek. škoda že je napsána, teda aspoň pro mě docela složitou formou. některé části jsem musel číst i 3x. Ale rozhodně stála za to.

Čtenářník
25.09.2016

Neuvěřitelně moudrá kniha. Stačí ji mít a nepotřebujete už žádnou jinou (pro zájemce o stoickou filozofii doporučuji však ještě Listy od Senecy a Rozpravy od Epiktéta).

tester
23.10.2015

Kniha má vlastnost černé díry. Vtáhne vás do sebe a už vás nepustí. Budete jejími stránkami listovat celý život.

tester
20.10.2015

Proč se knihy líbí? Protože odpovídají názorům čtenáře na život. Taková kniha pohladí na duši a inspiruje k toleranci s ostatními lidmi a koriguje vlastní špatné vlastnosti, které si mnohdy ani neuvědomuje. Kniha otvírá oči a nutí nad zamyšlením nad sebou samým. Při porovnání e-knihy a papírové knihy zde jednoznačně vítězí papírová klasika. Je to koncentrovaná duševní hygiena. Je vůbec možné že takoví lidé před tisíciletími žili a byli na takové duchovní, lidské a morální úrovni? Kde jsme dnes? Vyvinuli jsme se, nebo jdeme zpět?

martin č.
24.09.2015

Hovory k sobě jsem začal číst při návštěvě Carnunta http://martincermak.rajce.idnes.cz/2015_CARNUNTUM/ , kde je císař-filozof psal, pak jsem je na nějaké 2-3 týdny odložil a dočetl je po té, co mi do mé sbírky mincí přistál pěkný denár právě Marca Aurelia.
Mám se starověkými pohanskými filosofiemi trochu problém (podobně jsem to měl u Seneky, a proto raději čtu historiky), protože pro mne je tou pravou bombou Nový zákon, evangelia diktovaná samotným Duchem svatým, Ježíšova nádherná a dokonalá podobenství. Ve srovnání s tím prostě pohanské filosofie diktující obecné dobro bez konkrétnější příkladů pokulhávají.
Nicméně je pravdou, že svým pojetím stoicismu se Markus Aurelius křesťanství do značné míry přiblížil. Nehněvej se na druhé, jednej v souladu s přírodou, konej dobrodiní pro dobrodiní samo a ne pro odměnu, nepodléhej vášním (hněvu, strachu, rozkoši), buď dobrý už dnes ne až zítra, je jedno, jak dlouho žiješ, zlé a špatné jednaní škodí především svému původci, nikoliv tobě – to vše je evangeliím velmi podobné a je bez debaty, že Marcus Aurelius byl velice moudrý muž a úžasný panovník. Jeho Hovory tak patří navždy světovému dědictví a i dnes je cenné, mít je ve své knihovničce.

achilles
18.08.2015

Tato kniha je takovou mou malou biblí. Vždycky po ni sáhnu, když nebudu mít odpověď, vždy mi ukáže cestu, vždy mě donutí přemýšlet, vždy mě dá sílu bojovat. Ne zbraněmi, nýbrž myšlenkami.

Kmotr99
14.08.2015

Naprosto geniální kniha a geniální myšlenky. Marcus Aurelius je docela pragmatik. Neříká ani, že nemá smysl nic, ale ani se nesnaží si namlouvat, co všechno smysl má. Popírá smysl honění se za "věčnou" slávou apod. Co má v životě smysl, je život v souladu s "vesmírnou přírodou" a konání veřejně prospěšných skutků (nebo tak nějak to bylo formulováno). Také mě zaujala myšlenka, že je úplně jedno, jestli žijeme 10, 100 nebo 1000 let, jelikož žijeme vždy jen v jednom okamžiku a smrtí o tento okamžik zkrátka přijdeme. Nežijeme totiž v naší minulosti nebo budoucností, ale jen a právě jedním okamžikem. --- Myslím, že pokud bychom se Markovým "návodem" řídili, život by se skutečně dal prožít radostně a šťastně.

Klamm
10.02.2014

Skvostné myšlenky překonávající propast času...
95%

Sajdeman
05.10.2012

Lze číst pořád dokola a neustále bude o čem přemýšlet.
..... a třeba dosáhnete stoického klidu :o)

Stilico
17.02.2012

Kdyby se každý panovník uměl obracet do sebe a svých myšlenek jako Marcus Aurelius, žilo by se nám lépe.

Baobab

Soubor osobních poznámek a úvah, silně ovlivněných stoickou filozofií, kterými se Marcus Aurelius zabýval. Filozofie byla totiž také určitou praxí, způsobem vedení života, a to tak, aby tento život byl co nejlepší. Hovory k sobě pak mohou být určitým duchovním cvičením autora. Sděluje myšlenky, která jsou aktuální i po téměř dvou tisících letech.