Hovory k sobě

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Hovory k sobě jsou jeho jediným, zato nesmírně významným spisem a patří mezi skvosty kulturního dědictví antiky. Jedná se o netradiční formu aforistických zápisků, které si císař pořizoval příležitostně kdekoli, a tak se nám naskýtá zajímavý náhled do myšlení tohoto velkého člověka, který bývá právem nazýván jako „filozof na trůně“. Marcus Aurelius byl oddán své filozofii, a proto pohlížel na svá neštěstí jako na prověrku osudu, v níž lidé prokáží svou vnitřní sílu tím, jak svůj osud dokáží přijmout a jak se s ním vyrovnají. Text překladu i ediční poznámka jsou převzaty z vyd. v nakl. Svoboda z r. 1969....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26195/hovory-k-sobe-26195.jpg 4.5290
Žánr
Literatura naučná, Filozofie
Vydáno, Mladá fronta
Orig. název

Ta eis heauton

více informací...
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (2)

Je ironií, že císař, který tolik času své vlády strávil válčením, se nejvíce přiblížil typu krále-filosofa, jaký kdy západní svět poznal. Marcus Aurelius byl jedním z nemnoha panovníků, jejichž činy předčilo a přetrvalo to, co napsali. Toto odhalení hlubokých, nejniternějších myšlenek, určené "sobě", je nejslavnější knihou, jakou kdy nějaký panovník vytvořil. Aurelius neměl rozhodně v úmyslu tyto hluboce osobní záznamy, které vycházejí ze sebezpytování a vnitřního povzbuzování, někdy zveřejnit. Zveřejněny však byly, a vyjevily tak jeho ušlechtilé a ve své prostotě a odříkavosti posilující myšlenky.
Michael Grant, Římští císařové (braunerova)


První filosofické dílo, které vzniklo na půdě bývalého Československa, nyní Slovenska. Pod titulem knihy stojí: „Psáno v zemi Kvádů u řeky Hronu“. (HTO)