Hovory k sobě

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Hovory k sobě jsou jeho jediným, zato nesmírně významným spisem a patří mezi skvosty kulturního dědictví antiky. Jedná se o netradiční formu aforistických zápisků, které si císař pořizoval příležitostně kdekoli, a tak se nám naskýtá zajímavý náhled do myšlení tohoto velkého člověka, který bývá právem nazýván jako „filozof na trůně“. Marcus Aurelius byl oddán své filozofii, a proto pohlížel na svá neštěstí jako na prověrku osudu, v níž lidé prokáží svou vnitřní sílu tím, jak svůj osud dokáží přijmout a jak se s ním vyrovnají. Text překladu i ediční poznámka jsou převzaty z vyd. v nakl. Svoboda z r. 1969....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26195/hovory-k-sobe-26195.jpg 4.5421
Žánr:
Literatura naučná, Filozofie

Vydáno: , Mladá fronta
Originální název:

Ta eis heauton


více info...
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (2)

Je ironií, že císař, který tolik času své vlády strávil válčením, se nejvíce přiblížil typu krále-filosofa, jaký kdy západní svět poznal. Marcus Aurelius byl jedním z nemnoha panovníků, jejichž činy předčilo a přetrvalo to, co napsali. Toto odhalení hlubokých, nejniternějších myšlenek, určené "sobě", je nejslavnější knihou, jakou kdy nějaký panovník vytvořil. Aurelius neměl rozhodně v úmyslu tyto hluboce osobní záznamy, které vycházejí ze sebezpytování a vnitřního povzbuzování, někdy zveřejnit. Zveřejněny však byly, a vyjevily tak jeho ušlechtilé a ve své prostotě a odříkavosti posilující myšlenky.
Michael Grant, Římští císařové (braunerova)


První filosofické dílo, které vzniklo na půdě bývalého Československa, nyní Slovenska. Pod titulem knihy stojí: „Psáno v zemi Kvádů u řeky Hronu“. (HTO)