Po Athénách: Výbor z Attických nocí a z listů Marku Frontonovi přehled

Po Athénách: Výbor z Attických nocí a z listů Marku Frontonovi
https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/457707/bmid_po-athenach-vybor-z-attickych-noci--4HH-457707.jpg 4 5 5

„Krátké druhé století“, tedy éra pěti „dobrých císařů“ od Nervy po Marka Aurelia (96-180), představuje cosi jako římský biedermeier. Říše je „hotova“ a stabilizována, kultura se obrací k soukromému životu a k idealizované minulosti. Athény, dávno politicky bezvýznamné, se stávají hlavním městem vzdělanosti, antickým Oxfordem. Římští žáci jezdí za řeckými profesory. Kultura těchto žáků a profesorů, „druhá sofistika“, nevytváří velké filosofické koncepty. Zabývá se praktickou etikou, vzpomínáním na zlatý věk Athén – a jazykem a stylem. Svazek přináší dvojí literární svědectví o této epoše. První je výbor z Attických nocí Aula Gellia, jednoho z oněch římských studentů. Gellius si vypisuje poznatky o klasické kultuře i zážitky ze života akademického i studentského. Zobrazuje komunitu, která se nestará o „velké dějiny“, ale raduje se z poznávání a ze čtení starých textů. Gelliův obraz této athénské komunity ovlivnil pak evropský humanismus, zvláště éru Erasmovu a Rabelaisovu, důvěřující v sílu literárního vzdělání přivést lidstvo na lepší cesty. Druhým svědectvím je výbor z listů mladičkého prince Marka Aurelia, který má daleko do pozdějšího stoického myslitele Hovorů k sobě. Mladý Marcus Aurelius a rétor Marcus Fronto, učitel princův (i učitel Aula Gellia), si píší o každodenních zážitcích i o jazyce a literatuře, o vášni poznávat – i o vášni vzájemné. Hrají spolu totiž literární hru na erotickou dvojici ve stylu Platónových dialogů. Tak se žije „po Athénách“.... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Po Athénách: Výbor z Attických nocí a z listů Marku Frontonovi. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (1)

sika444
26.05.2023 5 z 5

Aulus Gellius - Attické noci
Pozoruhodná kniha glos, poznámek, výpisků z četby, jazykových rébusů, úvah podepřených autoritami a citátů významných osobností, filosofů a učitelů, nejčastěji Cornelia Frontona. Je zde mnoho banálního, leccos vyvanulo, ale hodně toho stojí za to číst. Gellius působil nějaký čas jako soudce, a tak jsou zde i různá právnická pojednání. Mně osobně nejvíce zaujala pravidla pro symposion, dále charakteristika toho, co je humanita, pojednání o tom, kdo je skutečný filosof (podle Epiktéta), pojednání o Platónovi. Jsou zde citovány i krásné pederastické verše a pozoruhodný je dopis, který napsal Alexandr Aristotelovi po té, co zveřejnil "akroatická" pojednání, a Aristotelova odpověď králi. Najednou klasici ožívají, objevují se citáty z děl dávno ztracených, Athény a Řím se stávají současnými. Zásluhu na tom má i skvělý a živý překlad Martina C. Putny.
Korespondence Marca Aurelia a Marka Frontona - je to spíš drobná zajímavost, na níž je pozoruhodné, jak je rozverná. Mimo to jsou zde i zajímavá místa - prostě znovu se ocitáme v římském světě inspirovaném řeckým myšlením.
Celému svazku předchází Putnova předmluva, poučená, zajímavá, fundovaná, nabitá fakty, kterou mu upřímně a přejně závidím. Inu, kdo umí, umí.


Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Po Athénách: Výbor z Attických nocí a z listů Marku Frontonovi v seznamech

v Přečtených5x
v Knihotéce5x
v Chystám se číst11x
v Chci si koupit6x

Autoři knihy

Aulus Gellius
italská, 125 - 180
Marcus Aurelius
italská, 121 - 180