Kopta Kopta komentáře u knih

Pustá země Pustá země Thomas Stearns Eliot

Nečekané krátké, ale alespoň oslovující básně. V malém dokázali zachytit a potěšit.

16.10.2023

Rick a Morty – Druhý svazek Rick a Morty – Druhý svazek Zac Gorman

Oproti prvnímu dílu rozhodně zlepšení. Sice taky občas dialogově v rámci pointy kostrbaté, ale příběh uvnitř stojí za to. Na druhou stranu mi přijde, že nejedna situace by byla lepší jako seriálová podoba.

12.10.2023 4 z 5

Hellboy v Mexiku Hellboy v Mexiku Mike Mignola

Něco je totální zbytečnost, ale celek spojený s Mexikem jako takovým je tak silný a atmosférický, že by měl být námětem na film. Skvělý kus.

12.10.2023 4 z 5

Já jsem Gotham Já jsem Gotham Scott Snyder

Dost divný a pomalý rozjezd. Pak docela čtivé, ale strašně nijaké.

12.10.2023 3 z 5

Frankenstein v podzemí Frankenstein v podzemí Mike Mignola

Klasika, která v něčem nemrzí, ale je faktem, že Mignola to občas příšerně overthinkuje a dává tam zápletky zamotané jak projev Pitomia na deset hodin v PS. Naštěstí v tomto případě jsme se dokázali vymotat, i když všeljak.

11.10.2023 4 z 5

Rybí krev Rybí krev Jiří Hájíček

Audio ČRo: Atmosférický kumšt, který si hraje s mezilidskými vztahy a posouvá tím literární jazyk to jiných a specifických končin. Příjemný zážitek, který nebyl vyloženě degradován retrospektivními psážemi.

08.10.2023 4 z 5

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

Audio: První seznámení s autorem. Myslím, že v celku dobrý zážitek, ale v dnešní době mi přijde, že bych si to nepřečetl. Audiokniha to dost zachránila. Konec byl v něčem strašně zdlouhavý a patetický. Skoro na výprask v hodnocení. Zážitkem v celku však docela dobré. Dokážu si představit další díl.

05.10.2023 4 z 5

Alfa a omega Alfa a omega Joe Hill (p)

Zlatý hřeb nezklamal. Jasně, už je to jenom dojezdovka něčeho, co má zřetelně nalinkovaný průběh, ale provedení bylo super. Sice už občas trochu překombinované a podobně, ale nakonec bylo vidět, že autor ví, co dělá a má svůj svět v malíčku. Tohle se Hillovi opravdu povedlo. I na dojemné finále, které pohnulo více než by se dalo čekat.

02.10.2023 5 z 5

Empusion Empusion Olga Tokarczuk

Čekání je u konce. Ze začátku jsem byl rád v drajvu, který nová kniha nabízela. Četlo se to na Tokarczuk nečekaně svižně a konkrétně. Pak se stala opět Tokarczuk. Knihu jsem dočetl, protože nějaké pasáže byly líbezné, ale tato kniha jen potvrzuje, že její styl nikdy nebude úplně mým. A pokud ano, musí jít o menší věci jako Pluh před kosti mrtvých. Trochu mi to připomíná Rudiše, jenže jeho si vždy přečtu rád. Možná protože délka a formát odpovídá Pluhu. O to víc se bojím Winterbergra. A o to víc se jinak těším na audioknihu, která tuto kniha zážitkově posune někam jinam. Věřím, že k lepšímu.

01.10.2023 3 z 5

Časohrátky Časohrátky Joe Hill (p)

Určitý návrat na začátek. I když jde o retrospektivní dílo, tak perfektně dovysvětluje zbytek onoho světa a dává zde nový smysl a řád. A navíc velice záživnou a zajímavou formou. Velké finále čeká.

01.10.2023 5 z 5

Rick a Morty – První svazek Rick a Morty – První svazek Zac Gorman

Zajímavý necharakterní příspěvek, který trochu hapruje v rámci charakterů i překladů. Příběhy jsou za vlasy přitažené a takové nijaké. Až na pár zajímavých momentů, je toto docela střelba vedle.

01.10.2023 2 z 5

Republika Republika David Zábranský

Audio ČRo: Po mnoha více intelektuálních věcech je zde něco, co se s tím nějak nebabrá a jde rovnou na dřeň. V něčem až nečekaně přímě až jednoduše. V něčem triviální, ale o to víc uvolňující a jasné. I když to, že se jedná o parafráze na realitu, která navíc nepředává nijak extra velké poselství tomu celému ubírá.

26.09.2023 3 z 5

Nebožtíci na bále: Malá humoreska Nebožtíci na bále: Malá humoreska Ladislav Fuks

Audio ČRo: Nečekaně svižná humoreska, která neustále něco předává ve vtipné formě a záživně. Preiss tomu dodává nový rozměr s pomocí skvělé postavy komisaře z Bolzánky.

24.09.2023 4 z 5

Grandhotel Grandhotel Jaroslav Rudiš

Audio ČRo: Román vepsán do mraků

17.09.2023 4 z 5

Netrpělivost srdce Netrpělivost srdce Stefan Zweig

Audio Čro: Těžká záležitost, která se díky audiu dokázala moji osobě přiblížit a v celku jsem za to rád. Občas silné momenty a silné poselství. Významná práce.

16.09.2023 4 z 5

Klíče království Klíče království Joe Hill (p)

Trochu zmatené pasáže, které se postupně vyjasňují. Nicméně už nám to někdy drncá. I tak jsem dost zvědav, kam se to vypumpuje.

16.09.2023 4 z 5

Osudy dobrého vojáka Švejka 2. díl Osudy dobrého vojáka Švejka 2. díl Jaroslav Hašek

Ujíždíme zde trochu z mých zajetých konceptů, ale stále jsou zde pasáže, které mě totálně ničí. Klasika české literatury, která pokračuje v nejlepším směru.

16.09.2023 5 z 5

Maus – Souborné vydání Maus – Souborné vydání Art Spiegelman

Dílo, které nakonec ani nebylo o životě v koncentračním táboře, jako o jednoduchém příběhu jednoho muže napříč válečnými dějinami. Autor ke všem přistupuje perfektně inovativně i v malých případech, které jsou uctyhodné. Povinná četba mezi komiksy.

13.09.2023 5 z 5

Tři králové Tři králové Zdeněk Ležák

Spíše heslovitý úkaz do českých dějin, ale pokud mělo být přínosem vzbudit další zájem, tak si myslím, že efektivně. Úkaz toho, že komiks se dá dělat i jinak a navíc dost typicky hezkou českou formou zájmu o historii.

13.09.2023 4 z 5

Sexkomiks 2: Intimní historie Afriky a Orientu Sexkomiks 2: Intimní historie Afriky a Orientu Philippe Brenot

Skoro až menší antropologické zjednodušené okénko do východní sexuality. Čím dřív si člověk připustí spíše encyklopedickou část než narativní. Tím lépe. Zajímavý náhled.

13.09.2023 4 z 5