Tři králové

Tři vojenští důstojníci, dva prošli československými legiemi, třetí byl příliš mladý, aby se k nim stihl přidat. Zato patřil k výjimečným střelcům a odvahy měl na rozdávání. Po obsazení Československa hitlerovským Německem 15. března 1939 se zapojili do armádou organizovaného odboje Obrana národa. Po několika čistkách gestapo odbojovou skupinu zdecimovalo a naši tři důstojníci se postupně stali klíčovými osobnostmi domácího odboje. Tři králové – Josef Balabán, Josef Mašín a Václav Morávek. První dva gestapo popravilo, třetí zemřel v boji při pokusu o jeho zatčení. Jejich příběh jsme zachytili ve výpravném stostránkovém komiksu, který pokrývá činnost Tří králů od jara 1939 až do smrti posledního z nich na počátku léta 1942. Příběh vám navíc dá nahlédnout do činnosti dalších významných skupin domácího odboje, protože naši tři hrdinové tyto skupiny propojovali. Tři králové patří k největším hrdinům a morálním vzorům našeho národa....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/339397/big_tri-kralove-PvK-339397.jpg 4.3105

Kniha Tři králové

Batigol555

Krásně zpracovaný příběh o odvaze a hrdinství, který by určitě neměl být zapomenut.
Osudy lidí, které patří do učebnic dějepisu. Nádherné ilustrace, které vtáhli do děje.

Eillen

Jako základní seznámení by to bylo dobré do školy. A číst to mladší, dala bych vyšší hodnocení. Teď už mi to ale přišlo, jak bylo zmíněno přede mnou, lehce zkratkovité. Den po dočtení už si polovinu věcí nepamatuji, ale to je můj problém...
Co se kresby týká, ta se opravdu povedla a ponurá nálada je cítit z každé stránky.

joachim36

Ve snu by mě nenapadlo, že český odboj vyhazoval do povětří budovy v hlavním městě reichu. Skutečnost, že jsem se toto dozvěděl teprve nyní z komiksu hovoří buď o mé ignoranci, nebo o tom, že při výuce dějepisu se nikdy nestihne projít 20. století. Miloval jsem staré komiksy v abíčku, a toto mi je moc připomíná a tak dávám plný počet hvězd, přestože z hlediska příběhu je to takové přeskakující a několikrát jsem měl pocit, že by se mohlo jít do větší hloubky. Každopádně vynikající odrazový můstek k dalším materiálům.

Morbidus

Mám z toho podobné pocity jako z komiksu příbuzného tématu Zatím dobrý. Děj je poněkud epizodický až přestručný, řada osobností se jen mihne (medailonky na konci to nezachrání) a někdy kolem poloviny knihy čtenář cítí, že ztrácí přehled. A to by se během vyprávění (i podle skutečných událostí) dít nemělo.
Nicméně přesto nehodnotím zcela negativně. Dobře to odsýpá, u hlavních postav lze rozeznat, kdo je kdo a především - má to perfektně vykreslenou atmosféru (za mě mohli autoři i přitvrdit, čtenáři to povětšinou snesou, když čtou podobné záležitosti). Zejména poslední jmenované má na svědomí hlavně kresba, která vtáhne do děje.
Lze doporučit všem, kteří by rádi získali přehled o odboji za dob protektorátu.

Kamil123
28.11.2020

Trošku zkratkovitě a takovým dětským stylem podaný děj zachraňuje brilantní kresba. Hodně se mi líbilo, jak mě grafické zpracování vtáhlo do takové pochmurné a temné atmosféry. Rád si knihu jen tak prohlížím a kochám se těmi obrázky a mám pocit jako bych v té době právě byl. Děkuji tvůrcům, že takové knihy vycházejí.

Mercatino
26.08.2020

Jednohubka, která potěší, ale nenadchne. Takové téma potřebuje daleko větší prostor. Jaký byl záměr tvůrců? Je to bez emocí, bez provázanosti, bez chutě.

ADE138
15.07.2020

Výborně zpracovaný komiks. Nejen kresbou, dynamikou...ale zejména obsahem. Medailonky v závěru knihy jsou další plus navíc.

svarnyp
20.06.2020

Poutavý příběh odbojové skupiny Tři králové. Pravda, prakticky jen (doslova) ilustruje shrnutí činnosti skupiny z úvodu knihy, avšak dodává detaily a podchycuje atmosféru odboje. Zejména odboj ukazuje jako činnost sítě spolupracovníků a ne jako práci akčních hrdinů z filmů. Bez úvodu jsou jednotlivé akce možná dosti kusé a rozlétané, ale přišlo mi, že to naopak umožňuje zdůraznit hlavní události v odbojové činnosti skupiny.

Myslím, že je skvělé, že autoři explicitně zmíní, co poupravili pro plynulejší příběh. U závěrečných medailonků jen zamrazí, když vidíme, že prakticky celý odboj skončil na popravišti a naopak spolupracovníci Gestapa často mohli v klidu dožít.