Netrpělivost srdce

Koupit

Psychologický román, jediné románové dílo tohoto rakouského autora, které vyšlo za jeho života, líčí tragický milostný vztah ochrnuté dívky k poručíkovi rakousko-uherské armády. Příběh se odehrává v posádkovém pohraničním městě těsně před 1. světovou válkou. Autor analyzuje citové stavy nemocné dívky, jejíž důvěra v opětovanou lásku postupně mizí, i důstojníka, který nemá dost odvahy obětovat svůj život, city a tvořivou sílu nešťastnému člověku. Zweig je skvělým vypravěčem a psychologem, promýšlí věčné, ale nezodpověditelné problémy lidských vztahů, lásky, odvahy, viny a svědomí umělecky náročnou a působivou formou....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14002/big_netrpelivost-srdce-5no-14002.jpg 4.5351

Vydáno: , NLN - Nakladatelství Lidové noviny, Euromedia

Ungeduld des Herzens, 1939

Kniha Netrpělivost srdce

bilamyska

Pěkný jazyk, pěkné některé psychologické úvahy. Ale celek pro mě prostě nefungoval. Hlavní postava nakonec pro mě nebyla uvěřitelná - každá součást ano, a byla skvěle vykreslena, ale dohromady pro mě nedržely. Nikdo mi tam vlastně nebyl sympatický. A závěr prostě úplně špatný.

ddkk

Proslulý pozoruhodný román, plný psychologických úvah, který se zabývá především soucitem. Pro mne výtečný román o tom, kam až může zajít citové vydírání, moralistní manipulace a společenská pravidla, která dokáží dohnat čestného člověka až téměř k sebedestrukci.

Zweig se hodně zajímal o to, co je to vlastně soucit, kdy je správný a na místě a kdy vede doslova do pekel. Člověk je jedinou bytostí na tomto světe, která je soucitu schopná (vynechám-li sociopaty a psychopaty). Jsme vychováváni tak, že považujeme za správné a etické mít soucit se slabými, postiženými a nemocnými. Pokud se ovšem začne soucitu zneužívat, a víme, že to není zas tak výjimečné, pak je třeba se mít na pozoru. A myslím tím obě strany...Stefan Zweig to všechno moc dobře věděl.

Doporučuji.

amejzlík

(+ SPOILER) Skvěle vykreslená psychologie postav. Edita mi byla hodně nesympatická. Nedivím se jí, že nesnesla soucit. Její citové výlevy ale byly až příliš hysterické. Byla hodně zhýčkaná, manipulativní a vydírala lidi kolem sebe, kteří se jí snažili potěšit a ulehčit jí život. Nelíbilo se mi, že Editě lhali myslím, že především milosrdné lži ji dohnaly k tak nešťasnému řešení.

smardice

Skvělě vykreslený psychologický román plný emocí, u kterého ze začátku nevíte, kdo si vlastně získá vaše sympatie. A musím se přiznat, že převládly nesympatie k hlavní ženské postavě. Prostě rozmazlený, ufňukaný, manipulující a citově vydírající, i když ochrnutý, spratek. Emotivní, uvěřitelná atmosféra, nadčasové. Nádhera!

intueri

Výborně vypracovaný příběh, ve kterém Zweig mistrně zachytil marginální rozměry soucitu a milosrdných lží, patologii vyrovnávání se se svým fyzickým handicapem i ubližující zoufalství rodinných příslušníků.
Postavy ani jejich chování mi nemusí být sympatické, důležité je, jaké poselství mi do života přinesly - proto knihu určitě doporučuji k přečtení :)

jiri77

Naprosto jedinečný psychologický román, který čtenáři obrazně popisuje chování člověka, který je citově zatlačen do kouta, a to jak ze strany soucítícího ale i nemocného. Autor skvěle popsal složitost lidských vztahů.

,, Žádná vina není zapomenuta, pokud o ní ví svědomí ''

Adellll

(+ SPOILER) Po knize jsem sáhla úplně náhodou v rámci Čtenářské výzvy s ne příliš vysokým očekáváním. Minimálně jsem si tedy určitě nemyslela, že ji budu mít přečtenou za ani ne čtyři dny a že naplní mou hlavu tak, že nebudu prakticky schopna myslet na cokoliv jiného. Postavy mi nebyly příliš sympatické, věděla jsem, že nejednají správně, a také jsem tušila, že to nemůže dopadnout dobře. Hlavní hrdina je unášen soucitem, který je však velmi nestálý a on mění své názory prakticky z hodiny na hodinu. Všechny činy ale myslí dobře, a já jsem jeho uvažování vlastně naprosto rozuměla. Postupně se však zaplétá do pavučiny milosrdných lží, která se prostě jednou musí protrhnout.

loolee

Zajímavá kniha, líbila se mi, i když hrdinka mi lezla na nervy a hlavní hrdina vlastně pro svoji netrpělivost srdce časem také.