Netrpělivost srdce

kniha od:

Netrpělivost srdce https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14002/bmid_netrpelivost-srdce-5no-14002.jpg 4.5 446

Psychologický román, jediné románové dílo tohoto rakouského autora, které vyšlo za jeho života, líčí tragický milostný vztah ochrnuté dívky k poručíkovi rakousko-uherské armády. Příběh se odehrává v posádkovém pohraničním městě těsně před 1. světovou válkou. Autor analyzuje citové stavy nemocné dívky, jejíž důvěra v opětovanou lásku postupně mizí, i důstojníka, který nemá dost odvahy obětovat svůj život, city a tvořivou sílu nešťastnému člověku. Zweig je skvělým vypravěčem a psychologem, promýšlí věčné, ale nezodpověditelné problémy lidských vztahů, lásky, odvahy, viny a svědomí umělecky náročnou a působivou formou.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány

Vydáno: , NLN - Nakladatelství Lidové noviny
Originální název:

Ungeduld des Herzens , 1939


více info...

Komentáře (96)

Komentáře 96 Recenze 0

moneta
moneta
04.12.2023 5 z 5

Je to viac učebnica súcitu, alebo o súcite a jeho nebezpečnom účinku, keď sa s ním narába neopatrne? Neviem.
Ja som veru súcitila naplno so všetkými zúčastnenými.


" _...lebo neopätovať túžbu ženy znamená uraziť jej hrdosť, podceniť jej ostych;...-každý mužov odpor je prejavom krutosti, vždy, ak neprijme lásku, nevinne sa stáva vinníkom._ "

Poučné dielo, ktoré otvára oči, srdce, berie dych, zahanbuje, dodáva odvahu. Všetko naraz.

tracey9
tracey9
30.10.2023 3 z 5

Netrpělivost srdce Stefana Zweiga je další klasikou, kterou jsem si přečetla díky čtenářskému klubu s @ann.ctenarskyklub @zazie_v_metru @bary_cteni a několika dalšími :) kniha je mou druhou od tohoto autora, před mnoha lety jsem četla Opojení z proměny. Zajímavé pro mě bylo, že obě knihy mají velice podobnou atmosféru, která se prolíná i jeho životem.

S touto knihou zavítáme do Rakouska-Uherska mezi vojáky. Seznámíme se s Antonem, dobrým vojákem, který ale trpí absencí rodiny a rodinné lásky. Tu mu začne vynahrazovat rodina Kekesfalvů, místní smetánky. Bohatý otec, dcera Edita, která nemůže chodit a její sestřenice Ilona. Krásná dívka, která jí dělá společnost. Edita se do mladého vojáka zamiluje a ve svém mladém srdci doufá v lásku jako trám. Mohl by jí to někdo vyčítat? Samozřejmě, že ne! Ani já jsem to tak nevnímala. I přesto ale pro mě byla Edita z Kekesfalvy postavou nesmírně protivnou, citově vydírající všechny okolo sebe a nedokázala jsem s ní soucítit, i když bych měla samozřejmě jsem jí její osud nepřála, nicméně svou povahou mě rozčilovala. A to i přesto, že si uvědomuji, že v pubertálním věku a v jejím stavu, je to vlastně pochopitelné. Fandila jsem Antonovi, i přesto, že udělal chyb více než dost. Byl mi mnohem bližší a přála jsem mu, aby se z Editina a Kekesfalvova vlivu vymanil a dokázal jít vlastní cestou. Celkově musím říct, že se mi kniha ani nečetla dobře, byla rozvleklá a táhlá.

Knihu hodnotím 3 z 5, ale nadšená jsem příliš nebyla.


Kopta
Kopta
16.09.2023 4 z 5

Audio Čro: Těžká záležitost, která se díky audiu dokázala moji osobě přiblížit a v celku jsem za to rád. Občas silné momenty a silné poselství. Významná práce.

Apo73
Apo73
05.09.2023 5 z 5

Další mistr literatury. Už jsem jinde doporučoval Amok nebo Opojení z proměny, a budu v doporučování pokračovat. On ten příběh rakouského poručíka, knemá jiné terý se postupně zaplete do vztahu s postiženou dívkou by mohl být docela obyčejný a není na tom vcelku nic dramatického - nicméně u Zweiga je to mistrná psychologická studie a filozofická úvaha (skrze děj) o tom, co znamená v životě soucit, kde jsou jeho meze, co znamená oběť a jakou má cenu. A protože nahlíží skrze postavy do hlubin lidské duše, odhaluje skryté zoufalství, hrdinství i naprostou zbabělost, sledujeme, jak se osidla zaplétají a jak nakonec hlavní hrdina nemá jiné východisko, než se pokusit páchat sebevraždu. (To nespoileruji, to je jen směr, kterým to Zweig vede.) A navíc je tam kontext jak doby těsně před první světovou válkou, tak před druhou, kde se právě hrdinství a zbabělost projevují nejjasněji.
Zkrátka jako v české literatuře miluju Havlíčka, mistra psychologické prózy, tak Zweig je Havlíček světového formátu.

uzivatel2040
uzivatel2040
22.08.2023 5 z 5

Je opravdu nasnadě, že Zweig je jedním z největších autorů 19. a 20. století. Jazyk, stavba příběhu a hluboké pochopení lidské duše jsou hlavními plusy této knihy. Na zdánlivě malém konfliktu se mladý muž hlouběji a hlouběji zaplétá do sítí rodiny zmučené dceřinou nemocí. I když chápeme jejich bolest, to dušení a závislost na mladém poručíkovi je nepříjemná a i když nejedná líbivě, nepostavíme se jako čtenáři proti němu. Naopak. Je vlastně kladným hrdinou románu.

apq
apq
19.08.2023 5 z 5

Od knihy jsem si příliš neslibovala, ale byla jsem příjemně překvapená. Téma je velice zajímavé.

Kutcho
Kutcho
06.08.2023 4 z 5

Ako zatiaľ všetky knihy od Zweiga sa aj táto čítala dobre, avšak z tých všetkých čo som mal doposiaľ možnosť čítať ma táto zaujala najmenej. Ako keby autor písal o jednej veci stále dokola, tie myšlienkové pochody hlavného hrdinu boli celkom fajn, ale stále to bolo všetko málo a nejaká pointa akože bola vyslovene napísaná v poslednej vete, ale príbeh o tom moc nenapovedal. Stefan Zweig má aj lepšie knihy.

annettka1098
annettka1098
28.07.2023 4 z 5

Kniha není rozdělena na kapitoly, jedná se o jeden celistvý text, což mě ze začátku trošku potrápilo. Nicméně autor napsal tak poutavý příběh, že jakmile jsem se začetla, chtěla jsem vědět, jak to dopadne.
Velmi zajímavé je, že jsem v příběhu nenašla ryze kladnou a dokonalou postavu, ale všechny postavy v příběhu dělaly chyby a byly tak nejen uvěřitelné, ale také jsem v jejich chybách časti našla určité poučení.

Rihatama
Rihatama
22.07.2023 5 z 5

"Se soucitem je to zatraceně dvousečná věc. Kdo s ním neumí zacházet, ať dá od něho ruce, a především srdce pryč."

Zweig nastoluje tíživé morální dilema, v němž hodnotí váhu a význam soucitu. Co tak ze začátku působí jako přirozeně lidské a vysoce morální gesto, se pomalu promění v hustou pavučinu vyhrocených citových pout. Protože soucit je dobrodiním jen do chvíle, než se stane zneužívaným na straně jedné a povinností na straně druhé. Soucit tak představuje nebezpečnou věc a je podle Zweiga projevem netrpělivosti srdce. Protože jen obětováním sebe sama může člověk odčinit nereálná očekávání vyvolaná soucitem. Nebo způsobit tragédii.

Zvoleným epilogem Zweig fakticky morální dilema vyřeší prostřednictvím viny a svědomí, pokud jej člověk má. Čtenář se tak nemusí sám rozhodovat ve světle dopadů učiněného rozhodnutí zda volit soucit a tady taky neopětovatelnou lásku, a tedy sebeobětování sebe sama, nebo zda volit právo neobětovat vlastní život na oltář soucitu. Zweig sám totiž volbu nevidí. Polemika se odehrává o samotný projev soucitu, míru soucitu. Ano, cesta do pekla je vydlážděná dobrými úmysly. A přece, soucitu bychom se neměli jen tak snadno vzdávat... V příběhu mladého poručíka a částečně ochrnuté slečny Edity odehrávajícího se na počátku první světové války Zweig stvořil velkolepé společenské drama, které má univerzální platnost. Vnější kulisy v takovém případě nehrají roli.

"Žádná vina nezůstane zapomenuta, dokud o ní ví svědomí."

sajanka
sajanka
21.07.2023 3 z 5

Dost těžké psychologické dílo, které jsem v mládí přímo hltala. Dneska už se k němu nevracím, ale mám ho v paměti, jako kvalitní četbu. Filmové zpracování se slovenskými herci jsem viděla už dosti dávno, pamatuju si, jak na mě emočně zapůsobilo. Kniha i film jsou velmi dobré.

fruitbueno
fruitbueno
26.06.2023 5 z 5

Mohu bez přehánění říct, že Netrpělivost srdce je jedním z nejlepších románů, které jsem kdy četla. Ač přes sto let starý, text je nesmírně aktuální i v dnešní době. Stefan Zweig zachytil naprosto bravurně veškeré tóny a odstíny povah svých postav, text obsahuje řadu naprosto zásadních myšlenek, úvah, citátů, které platí napořád. Oceňuji i vykreslení atmosféry, od takové té radostné až po tísnivou, kdy není Toni schopný jednat podle sebe, respektive je manipulován do jiného chování. Skvělý nadčasový text, který budu doporučovat dál a dál.

eldfluga
eldfluga
03.03.2023 5 z 5

Mistrně napsaná kniha, utvrdila mě v rozhodnutí, že budu dávat větší šanci starší literatuře, dnes mi hodně románů přijde jakoby psané horkou jehlou a nedomyšlené. Tady mě hodně zaujal tehdejší postoj k postiženým lidem, doufám, že dnes už je vnímáme jako sobě rovné a že už nežijí jen jako zátěž pro společnost jako tenkrát.

Rade
Rade
09.02.2023 5 z 5

Smršť emocí. Soucit, manipulace, láska, odpovědnost, strach, odpor… To vše se na nás valí v dechberoucím rozboru jednoho osudového propletence.
Jedno nedorozumění na začátku, malé faux pas, na které se nabalují další a další nedorozumění, míjení se a tragické nepochopení. Že byly všechny postavy nesympatické? Pro mě ne. Naopak, byly až neuvěřitelně opravdové, lidské, chovaly se tak, jak jim velela lidská přirozenost, každý chce pro sebe to nejlepší. Edita jako manipulátor a sobec? Ano, samozřejmě, ale nemohla jinak… A Toni? Jak já jsem mu rozuměla! Vše, co dělal, byla snaha pomoci, nezranit, utěšit, a ta se samozřejmě těžce srážela s jeho skutečnou vůlí, a ta byla jednoznačná - tohle já prostě nechci… Autor nejde jen po povrchu, jeho popis těžce se vlekoucí, kovem chrastící a vrzající Edity byl mrazivý, žádné líbivé narůžovo natřené melodrama…
A že nakonec vše dopadlo špatně? Nešlo jinak. Pohádka o obětování se proti vůli svých emocí a přání zůstane zase jen pohádkou.
Plus za závan toho končícího c. a k. Rakouska – maloměstská posádka kdesi v Uhrách, důstojníci, koně, skvěle padnoucí uniformy, šavle, kasino, důstojnická čest… A pak vše vzala světová válka.
*
„Kdybychom chtěli, toho jsem si jasně vědom, začít myslet na všechnu dnešní bídu této země, nemohli bychom už spát a nikdy bychom se už ani neusmáli. Nikdy to však není představa utrpení, co člověka zdrtí a trápí; lidskou duší může opravdově otřást jen to, co soucitné oči skutečně viděly.“

vaclav3708
vaclav3708
27.12.2022 5 z 5

Nejlepší pschologický román, který jsem kdy četl!

papaja
papaja
29.11.2022 4 z 5

Styl psaní autora mne veli zaujal. Příběh nebyl nějak mistrný, přesto zpracování fantastické. Při čtení jsem konec očekávala, ale přesto nejsem ani trchu zklamaná. Celou dobu mne dokázal autor u knihy udržet s napětím. Určitě si od autora přečtu další knihy.

Malýmedvěd
Malýmedvěd
11.11.2022 5 z 5

Nádherná kniha. Brilantní psychologie kdy se čtenář vysloveně dostane do hlavy hned několika postavám. Zajímavé použití metody vnořeného vypravěče, napočítal jsem místy až 5 úrovní (autor píše co mu vyprávěl starý veterán, ten vypráví co mu v mládí vyprávěl doktor, ten vypráví co mu vyprávěl ve slabé chvíli hrabě a ten vypráví jak mu někdo ve vlaku něco vyprávěli jiní), skoro jako u Cimrmana. Ne, ale vážně literárně je to skvost, který za to stojí a ta hloubka a niternost vyprávění je dechberoucí. Téma soucitu a viny zpracované tak, že člověk na to kouká z mnoha úhlů, vidí souvislosti, slyší argumenty, přemýšlí, klade si otázky... prostě mistrovské dílo.

marlowe
marlowe
14.09.2022 5 z 5

Pozoruhodná kniha, silný příběh jdoucí skutečně až na dřeň člověčenství – a navíc stylisticky brilantní záležitost.

Laféeverte
Laféeverte
18.08.2022 5 z 5

Je to emočně hodně silný příběh. Skvěle zachycuje myšlenkové pochody, vzlety i pády člověka konfrontovaneho s cizím neštěstím. Je tam toho hodně a momentálně mnou asi nejvíc rezonuje myšlenka, co všechno vlastně také dělám, abych ulevila sama sobě, a ne ze skutečné starosti o druhého. Každopádně v knize najdete opravdu důkladnou studii toho, co lze od druhých požadovat, kde jsou hranice soucitu, osobní odvahy i to, že naše jednání mohou ovlivňovat věci a limity, jejichž existenci si ani sami nedokážeme připustit. Kdo byl vlastně onen zlý džin? Kekesfalva nebo Toniho závislost na názoru okolí? Co vlastně pramenilo z jeho vlastní osoby a co bylo očekávání druhých, jeho automatická disciplína,výchova? Tolik je tam toho popsáno a tolik otázek ještě zbývá. Určitě to není kniha na jedno přečtení

SidoniaL.
SidoniaL.
17.08.2022 4 z 5

Nemohla jsem stoprocentně sympatizovat s hlavním hrdinou i přes upřímnost jeho zpovědi. Ano, v jeho věku a v takovém nepřirozeném prostředí, kde vojenští kumpáni tvoří celý svět mladého, nezralého člověka, je těžké nebrat ohledy na mínění druhých, snést jejich výsměch a odsouzení! Přesto jsem nedokázala pochopit jeho výkyvy nálad, ty změny ode zdi ke zdi, z extrému do extrému a z těchto změn nálad plynoucí rozhodnutí. Naopak (na rozdíl od mnoha zdejších recenzí!) Edita mi vůbec nebyla nesympatická, její chování mi nepřipomínalo chování rozmazleného děcka, dokonce jsem chápala její citové výkyvy způsobené jejím postižením. Stejně tak jsem chápala i jejího otce, neboť z osobní zkušenosti vím, jak těžké je vyrovnat se s postižením vlastního dítěte a oč těžší to bylo před sto lety!
Občas mi bylo do pláče, popravdě řečeno ne nad postavami románu, ale spíš když jsem si vzpomněla na tragický osud autorův.
Dovolím si citovat z vynikající recenze uživatele Jadlut:
"(Stefan Zweig) nemůže přijmout, že jeho duchovní domov, Evropa, je v troskách; docházejí mu síly a propadá se do čím dál většího zoufalství. V brazilském Petropolis v roce 1942 společně s Lotte ukončí svůj život vlastní rukou. Dopis na rozloučenou uzavírá slovy "Pozdravuji všechny své přátele: kéž se dožijí toho, že spatří úsvit po této dlouhé noci. Já, ten nejvíc netrpělivý, jdu napřed." - - -
Neunesl těžkou atmosféru doby, tu tehdejší beznaděj, kdy na všech frontách sílil a postupoval nacismus... - - - Ano, člověk se musí obrnit velkou trpělivostí, aby snesl tu beznaděj doby, v níž žije! Jak ho chápu v r. 2022!

Atanone
Atanone
29.06.2022 4 z 5

Když jsem knihu četla poprvé, byla jsem jen o pár let starší, než Edita. Sice ne až tak fatálně handicapovaná, ale ve velmi podobné situaci, dokonce i co se první veliké lásky týče. Dnes, s odstupem času a mnoha životními zkušenostmi už se vztahy nenechám tak semlít, ale návrat k téhle knize byl pro mě v jistém směru deja vu. Možná i proto jsem s ní tak bojovala. Kdysi jsem v ní vítala to neustálé omílání pocitů, domněnek a pochybností. Teď mě spíš místy unavovaly popisy téhož pořád dokola. Ale možná mě ve skutečnosti jen popuzovala vzpomínka na to střevo, kterým jsem kdysi byla i přes láskyplně spartánskou výchovu mých vzácných rodičů.
Milostný vztah mezi zdravým a nemocným je občas velmi složitý. Chce velikou dávku oboustranné upřímnosti, tolerance a pochopení. V opačném případě se může zvrtnout v jízdu na horské dráze, která zničí všechny zúčastněné.
Je velmi těžké být v pozici toho, kdo je nějakým způsobem závislý na cizí pomoci, když se do všeho zaplete láska. Ta bývá, jak víme, slepá. Nespokojí se s ničím menším, než s láskou a někdy nedokáže pod slupkou falešného soucitu odhalit strach, nebo dokonce pohrdání. Na druhou stranu nejde odsoudit někoho, kdo nechodil ve vašich botách.
Ostatní k této knize je vypsáno v dalších komentářích. Příběh odolává času, protože je dobrý a zaslouží si doporučení.

bilamyska
bilamyska
17.05.2022 2 z 5

Pěkný jazyk, pěkné některé psychologické úvahy. Ale celek pro mě prostě nefungoval. Hlavní postava nakonec pro mě nebyla uvěřitelná - každá součást ano, a byla skvěle vykreslena, ale dohromady pro mě nedržely. Nikdo mi tam vlastně nebyl sympatický. A závěr prostě úplně špatný.

ddkk
ddkk
17.05.2022 5 z 5

Proslulý pozoruhodný román, plný psychologických úvah, který se zabývá především soucitem. Pro mne výtečný román o tom, kam až může zajít citové vydírání, moralistní manipulace a společenská pravidla, která dokáží dohnat čestného člověka až téměř k sebedestrukci.

Zweig se hodně zajímal o to, co je to vlastně soucit, kdy je správný a na místě a kdy vede doslova do pekel. Člověk je jedinou bytostí na tomto světe, která je soucitu schopná (vynechám-li sociopaty a psychopaty). Jsme vychováváni tak, že považujeme za správné a etické mít soucit se slabými, postiženými a nemocnými. Pokud se ovšem začne soucitu zneužívat, a víme, že to není zas tak výjimečné, pak je třeba se mít na pozoru. A myslím tím obě strany...Stefan Zweig to všechno moc dobře věděl.

Doporučuji.

amejzlík
amejzlík
07.02.2022 5 z 5

(SPOILER) Skvěle vykreslená psychologie postav. Edita mi byla hodně nesympatická. Nedivím se jí, že nesnesla soucit. Její citové výlevy ale byly až příliš hysterické. Byla hodně zhýčkaná, manipulativní a vydírala lidi kolem sebe, kteří se jí snažili potěšit a ulehčit jí život. Nelíbilo se mi, že Editě lhali myslím, že především milosrdné lži ji dohnaly k tak nešťasnému řešení.

smardice
smardice
23.01.2022 5 z 5

Skvělě vykreslený psychologický román plný emocí, u kterého ze začátku nevíte, kdo si vlastně získá vaše sympatie. A musím se přiznat, že převládly nesympatie k hlavní ženské postavě. Prostě rozmazlený, ufňukaný, manipulující a citově vydírající, i když ochrnutý, spratek. Emotivní, uvěřitelná atmosféra, nadčasové. Nádhera!

intueri
intueri
22.01.2022 5 z 5

Výborně vypracovaný příběh, ve kterém Zweig mistrně zachytil marginální rozměry soucitu a milosrdných lží, patologii vyrovnávání se se svým fyzickým handicapem i ubližující zoufalství rodinných příslušníků.
Postavy ani jejich chování mi nemusí být sympatické, důležité je, jaké poselství mi do života přinesly - proto knihu určitě doporučuji k přečtení :)

jiri77
jiri77
13.01.2022 5 z 5

Naprosto jedinečný psychologický román, který čtenáři obrazně popisuje chování člověka, který je citově zatlačen do kouta, a to jak ze strany soucítícího ale i nemocného. Autor skvěle popsal složitost lidských vztahů.

,, Žádná vina není zapomenuta, pokud o ní ví svědomí ''

Adellll
Adellll
09.01.2022 5 z 5

(SPOILER) Po knize jsem sáhla úplně náhodou v rámci Čtenářské výzvy s ne příliš vysokým očekáváním. Minimálně jsem si tedy určitě nemyslela, že ji budu mít přečtenou za ani ne čtyři dny a že naplní mou hlavu tak, že nebudu prakticky schopna myslet na cokoliv jiného. Postavy mi nebyly příliš sympatické, věděla jsem, že nejednají správně, a také jsem tušila, že to nemůže dopadnout dobře. Hlavní hrdina je unášen soucitem, který je však velmi nestálý a on mění své názory prakticky z hodiny na hodinu. Všechny činy ale myslí dobře, a já jsem jeho uvažování vlastně naprosto rozuměla. Postupně se však zaplétá do pavučiny milosrdných lží, která se prostě jednou musí protrhnout.

loolee
loolee
07.01.2022 4 z 5

Zajímavá kniha, líbila se mi, i když hrdinka mi lezla na nervy a hlavní hrdina vlastně pro svoji netrpělivost srdce časem také.

freejazz
freejazz
10.12.2021 5 z 5

ani neviem, čo na toto napísať. možno by som si mal dať väčší odstup, predýchať to, čo som práve dočítal, rozchodiť to, rozriediť v bežnom šume dní.
môj kamarát na niečo, čo ho ohúrilo vždy rád použil slovo famózne. opakujem po ňom...

Netrpělivost srdce je famózne dielo veľkého majstra. ani neviem, či som od Zweiga niečo poriadne čítal. ale viem, že si od neho ešte niečo určite prečítam.

napriek tomu, že ide o takmer intímny príbeh niekoľkých ľudí, nemáte ani na chvíľu čas sa nudiť. žiadne nekonečné opisy, žiadne nedokončené vety a veľavýznamné pomlčky. Zweigovo pero je ako chirurgický skalpel. a že sa zarezáva do vás, si uvedomíte až keď je neskoro.

dnešná produkcia autorov bažiacich po sláve nemá šancu na túto klasiku. určite sa do nej začítajte.

kralika
kralika
08.12.2021 5 z 5

„...člověk může uniknout všemu, jen ne sobě samému.“

Zweig si mě získal svými životopisnými romány, kde s chirurgickou precizností rozkládá příběhy slavných optikou jejich vnitřního světa, což Vám nikdo jiný nenabídne. Netrpělivostí srdce jsem vykročil do nepříliš rozlehlých vod jeho fikčních příběhů a mohu jen konstatovat, že díky umělému příběhu, kdy může své hrdiny ždímat o to více, Zweigovo psychologické mistrovství nabírá na obrátkách.

„Dobře vím, že nemá smysl odříkat si požitek, protože je odepřen jiným, zapovídat si štěstí, protože někdo jiný je nešťastný.“

„Jen zpočátku je soucit – zrovna jako morfium – pro nemocného dobrodiním, léčivým prostředkem, pomocným prostředkem, ale když ho člověk neumí správně dávkovat a zastavit, stává se vražedným jedem.“

„Napůl udělané věci a napůl vyslovené náznaky jsou jen na škodu; všechno zlé na tomto světě pochází z polovičatosti.“