Maus – Souborné vydání přehled

Maus – Souborné vydání
https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/140454/bmid_maus-souborne-vydani-Tb0-140454.jpg 5 858 858

Maus série

K 25. výročí prvního vydání slavného komiksu Arta Spiegelmana Maus vychází první souborné vydání obou dvou dílů knihy v jednom vázaném svazku. Maus je děsivým - a současně hodnotně umělecky ztvárněným - zobrazením holocaustu, které oslovilo miliony čtenářů po celém světě. Místo lidí vystupují v příběhu myši a jiná zvířata - odtud název knihy. Maus je jedním z vrcholných děl moderní světové literatury, která se snaží přispět k tomu, aby lidé nezapomněli na to, co znamenal nacismus.... celý text

Literatura světová Komiksy
Vydáno: , Torst
Originální název:

The Complete Maus , 2003


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Maus – Souborné vydání. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (152)

Koník24
10.06.2024 5 z 5

(SPOILER) Kniha se mi velmi dobře četla. Dokáže zaujmout jak svojí historickou stránkou, tak i občasnými scénkami mimo Vladkova vyprávění. Moc se mi líbilo, jak autor vždy ukončil určitou část děje tím, že si Vladek s Artem odložili vyprávění na jindy. Bylo tak lehčí se od knihy takzvaně odlepit, protože témata vyprávění Vladka jsou po celou dobu děsivá. Nebýt těchto přestávek, musel bych tuhle knihu přečíst najednou, jak je napínavá.
Co se týče Vladka samotného, není v knize vykreslován jenom jako hrdina. Díky občasnému přerušení vyprávění máme možnost nahlédnout do Vladkova života po válce, jak se změnil, jak se chová ke svému synovi, manželce a dalším blízkým osobám.
Zobrazení lidí různých národností pomocí druhů zvířat byl zajímavý nápad, jak na první pohled odlišit jednotlivé kultury a lépe se tak zorientovat v daném ději/příběhu. Také to umožnilo přidání zvířecích masek postavám, které zrovna předstíraly jinou národnost.

Akana
05.04.2024 5 z 5

Dnes už nezpochybnitelná komiksová klasika. Možná právě pro ten všeobecný obdiv mě nestrhla tak, jak asi měla, ale to už je problém velkých očekávání. Ostatně ani o zklamání nemůže být řeč, příběh i jeho zpracování jsou mimořádně působivé. Přínosné je především střídání časových rovin, díky nimž se seznámíme nejen se "skutkovou podstatou" holocaustu, ale i s dlouhým psychickým stínem ležícím jak na přeživších, tak na jejich potomcích, na těch, kdo tu hrůzu přímo nezažili a přesto stále žijí s jejich důsledky. Zoomorfní zpodobnění jednotlivých etnik jako by trochu mírnilo děsivost popisované skutečnosti, zároveň si říkám, jestli to trochu nezavání nastolováním kolektivní viny. Být Polák, asi by mi moc nevonělo ztotožnění celého národa s obrazem vepře. A to i přesto, že si jsem jejich antisemitských excesů za války vědom. Hodně zajímavá a relativizující je americká epizoda, odhalující Vladkovy vlastní rasistické předsudky vůči černochům. Právě takové detaily, narušující očekávaná schémata, dělají příběh věrohodnějším, skutečnějším.


lenisko
08.02.2024 5 z 5

Jestli se dá o nějaké knize říct, že je úžasná, i když její příběh je o největších zvěrstvech druhé světové války, tak právě toto je ta kniha. Líbí se mi na ní ztvárnění národností různými zvířaty, také příběh, ve které Vladek přežívá válku i jeho složitý vztah k synovi Artiemu. Vše do sebe krásně zapadá a hlavně pochopíme, proč je Vladek takový, jaký je. Kniha, ač s děsivým tématem, se moc dobře čte a její grafické zpracování umožňuje ještě větší čtenářský zážitek. S klidem bych ji doporučila i dětem, které se s holocaustem teprve setkávají.

Moje srdcovka..

Před touto knihou jsem četla jinou, též s tímto tématem - Nepatrná ztráta osamělosti od Eliho Beneše. Příběh o člověku, který přežil koncentrák a vrátil se do své vlasti, ale jaksi nic už nebylo jako dříve.. A hned mě napadlo srovnání, že takto nějak mohl vypadat i Vladkův život, když se vrátil "domů"..

všechny komentáře

Související novinky (1)

Knižní novinky (27. 11. - 4. 12.)

26.11.2012


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Ocenění knihy (2)

1992 - Pulitzerova cena (Speciální ocenění (Special Award))
1992 - American Book Awards


Kniha Maus – Souborné vydání v seznamech

v Právě čtených11x
v Přečtených1 137x
ve Čtenářské výzvě225x
v Doporučených148x
v Knihotéce316x
v Chystám se číst251x
v Chci si koupit106x
v dalších seznamech16x