Maus – Souborné vydání

Maus – Souborné vydání

K 25. výročí prvního vydání slavného komiksu Arta Spiegelmana Maus vychází první souborné vydání obou dvou dílů knihy v jednom vázaném svazku. Maus je děsivým - a současně hodnotně umělecky ztvárněným - zobrazením holocaustu, které oslovilo miliony čtenářů po celém světě. Místo lidí vystupují v příběhu myši a jiná zvířata - odtud název knihy. Maus je jedním z vrcholných děl moderní světové literatury, která se snaží přispět k tomu, aby lidé nezapomněli na to, co znamenal nacismus....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/14_/140454/maus-souborne-vydani-IEv-140454.jpg 4.8331

Maus

The Complete Maus (1993)

Literatura světová, Komiksy
Vydáno:, Torst

gladya

Jako dítě jsem četla Rychlé šípy. To je snad jediný komiks. A kreslené příběhy v dětských časopisech. Oprázky nepočítám. Takže Maus je můj první opravdový komiks pro dospělé.

Příběh nemá chybu, vyprávět o tom, jak prožil holokaust Žid, který rozhodně nebyl kladný hrdina a vůbec nebyl sympatický. Dokázal ale přežít.

Je tam vidět, že zlo nepáchali jen nacisté.

S chutí bych si přečetla příběh z pohledu Anji.

Janniska

Super zpracování , komiks mě nadchl.Jen je opravdu škoda že autor nemohl zpracovat i deníky matky.

anmaride

Skvost mezi skvosty.
I mně, nekomiksovému čtenáři se Maus zaryl hodně hluboko do knižního srdce.

Gooverka

Knih o holocaustu jsem četla už mnoho, a tak jsem se trochu bála, že mi tento komiks nedá nic nového. Ale nakonec zbytečně! Nejen nádherné kresby, ale i skutečný příběh autorova otce, který je chvílemi smutný, děsivý i vtipný zároveň. Neopakovatelný zážitek.

Svatoslav

Spielgemanův masterpiece! Komiksová elegie o životě, o síle lidského ducha, touze po svobodě, touze přežít. Komiks, který vás provede nejtemnějšími zákoutími historie na jejímž konci vás osvítí plamínek naděje. Maus je kousek, který by rozhodně neměl chybět v žádné sbírce vášnivého sběratele/čtenáře komiksů.

VikJones
17.12.2017

Maus ma pochopitelne svoji hodnotu. Jak umeleckou, tak i historickou a pochopitelne citovou. Co mohlo byt receno pozitivniho (a neni toho malo) uz receno bylo jinymi tak tedy jen subjektivne.
Za sebe mohu rict, ze mym nejvetsim problemem byl hlavni hrdina. Nesympaticky, povrchni a uknourany.
Nelibilo se mi nijak zvlast originalni prirovnani lidskych vrstev/skupin k urcitym zviratum. Uz to tu bylo. Autor rozhodne mohl byt originalnejsi, nez kocky, mysky, prasata. Vim, co se snazil rict a vim, proc tato zvirata zvolil ale i pres to si myslim, ze mohl byt odvaznejsi ve svem ztvarneni.

MadamC
26.11.2017

Skvělá kniha! Znovu mi připomněla, proč vždy všechno jídlo na talíři dojídám a snažím se jídlo obecne nevyhazovat...ne vždy, je to to nejlepší sice..
O toto téma se zajímám a i zde jsem se dozvěděla něco nového a ještě jsem si to i užila díky krásným obrázkům. Opravdu vydařené dílo. Myslím že toto je základ.

Paobratil
15.11.2017

Art: ...chci říct, že nedokážu pochopit ani svůj vztah k otci... Jak mám potom pochopit Osvětim? ...a holokaust?

Hanka_Bohmova
07.11.2017

Vladek mi byl nesympatický už před válkou a to se nakonec ukázalo jako nejpřínosnější moment celé knihy. Protože nepřát holokaust roztomilým malým dětem a šťastným milencům je samozřejmost. Ale rozmyslet si - a téměř si nad těmi kresbami prožít - že stejně je potřeba chránit i ty, co mi zrovna nejdou pod nos, a domyšleno dál, nejen ty nesympatické, ale i ty zlé, to už je o úroveň výš.

(Myši s prasečími maskami jsou super nápad, opravdu výmluvné.)

Audrina
05.10.2017

Tenhle komiks si pamatuju ještě z dob víceletého gymnázia, kdy byl v jedné z čítanek krátký úryvek. Už tehdy mě zpracování zaujalo, ke knize jsem se ale dostala až teď. Líbil se mi nápad celého příběhu, znázornit holocaust pomocí komiksu je více než originální. Co oceňuju ještě víc, je fakt, že autor vystihnul postavu svého otce s veškerými jeho neduhy, nic nepřikrášloval.

Hadati
26.09.2017

Je to skutečný příběh o těžkém údělu polských Židů, kteří to neměli snadné ani předtím, než Polsko obsadili za druhé světové války Němci. Budete svědky vynalézavosti těch, co se snažili přežít za každou cenu německé vyhlazování, a že nejen Němci se za války chovali k Židům hnusně, a že i po válce to nebylo pro přeživší vůbec snadné. Vzpomínky na válku jsou přerušovány vsuvkami z doby, kdy se Spiegelman (autor komiksu) od svého nevrlého, nesnesitelného a stárnoucího otce dozvídal, jak tuto dobu s jeho matkou přežili. Toto nepříjemné téma pak je odlehčeno tím, že Spiegelman jednotlivé rasy a národy přeměnil ve zvířata. Ze Židů se tak staly krysy, které jsou schopné přežít i v těch nejhorších podmínkách, z Němců kočky, které krysy nesmiřitelně loví atd. U ostatních národů se pak více zamýšlíte, proč bylo zvoleno zrovna tohle zvíře. Např. proč pro Poláky autor zvolil prasata – pro Židy z náboženských důvodů nečistá zvířata.

AllyKumari
04.09.2017

Trošku mi nevyhovoval autorův styl kreslení (myši s ňadry a podobně), ale knize nelze upřít originalitu zpracování něčeho tak temného jako je holocaust. Zajímavé dílo.

geimz
25.08.2017

Maus je výnimočným komiksom nielen pre zobrazenie otrasnej doby alebo pre použité zvieracie metafory. Celý príbeh z čias druhej svetovej je popretkávaný súčasnosťou, kde sa autor snaží vyrovnať so svojím komplikovaným otcom a pochopiť, čím si prešiel. Hrôzy koncentračných táborov sú takmer nepredstaviteľné, Vladkova vôľa prežiť a jeho fantastická vynaliezavosť v často beznádejných situáciách je obdivuhodná, a hlavne - celé je to aj v rovine otec-syn písané ľudsky, intímne, pravdivo, neprikrášlene. Nemali by sme zabúdať, obzvlášť v dnešnej dobe, na svoju minulosť, aby sa už nikdy nezopakovalo to peklo, ktorým prešlo milióny ľudí.

11alice22
16.08.2017

Kniha, nebo vlastně knihy, mě bavila/y.
Jelikož je to komiks tak se čte velmi rychle. Celkový nápad se mi líbil.
Jediná věc, která mi tam vadila byly čísti, které nebyly vyprávěny. Chápu, že tím chtěl autor popsat, jak se lidé v koncentračních táborech změní, ale nějak mi to celkově knihu rušilo. Kdybych mohla, tak bych za to strhla jen 1/2 *.

Sova15
01.08.2017

Na komiksy také moc nejsem, ale tento mě zaujal. Zajímavý, i když hrozný. Neumím si to vůbec představit a nechci aby se někdy někde něco podobného odehrálo. Proto čtěte. Např. knihu od Miklose Nyiszliho Byl jsem asistentem Mengeleho.

iveta.vaisova
25.07.2017

Komiksy obvykle nevyhledávám. Tento mě mile překvapil. Skvěle vystavěný příběh, trefná symbolika národností, nebarevnost... Člověk si klade otázky. Byla pomoc Židům opravdu vždy nezištná? Do jaké míry ovlivní charakter člověka prožitek holocaustu? Jak hodnotový žebříček člověka změní v prostředí likvidačního tábora? Jak bychom obstáli my, kteří jsme žádnou život ohrožující situaci nezažili?

Šárka_D
19.06.2017

Na komiksy naučená nejsem, takže mě překvapilo, jak moc mě tahle kniha bavila. Oceňuji věcnost, syrovost, prosakující tíseň a skvělý popis náročného vztahu otce se synem.

Jizi
30.04.2017

Po dlouhé době kniha, která si jiné hodnocení, než plných pět nezaslouží. Maus je unikátní formou i obsahem, je to kniha s extrémně silnou výpovědní hodnotou, která mě po otočení poslední stránky zanechala s hlavou plnou tíživých otázek a ještě tíživějších obrazů. Pokud se nějaké dílo stane první komiksem oceněným Pulitzerovou cenou za literaturu, lze očekávat, že k tomu nebyl jen opravdu dobrý důvod. K něčemu podobnému musel být sakra důvod. Maus není jen příběhem druhé světové války se vší její brutalitou, krutostí, bolestí a děsem. Je to příběh těch, kdo přežili, je to příběh o tom, co všechno (naprosto všechno?) v těch letech plných šílenství ztratili a o tom, co z nich (ne)zbylo. Autorův otec přežil, ale není to (ani v očích vlastního syna) žádný hrdina. Je to starý, bláznivý, lakomý a nesnesitelný muž, jenž svým chování (nepřímo?) přivedl k sebevraždě milovanou ženu. Je to muž, jenž se zatvrdil, aby přežil, ale který by dost možná byl stejně příšerný, i kdyby žádná válka nebyla. Je to příběh o bolavě nefunkčním vztahu otce a syna, kteří se milují, ale nesnáší. Je to příběh o tom, co přišlo poté - o tom, že přesto, že lidé bojovali, nevzdávali si, přežívali, a prošli si nepředstavitelným peklem, po skončení války se museli sebrat a jít dál. Svět se nepřestal točit. Museli žít a okolí čekalo, že budou žít normálně. I vlastní děti čekají, že budou žít normálně. Protože přestože s rodiči mohou soucítit, nebyla to jejich války a jejich hrůzy. A oni chtějí normální život a normální rodiče. Ale je to vůbec možné?
Mause musíme číst, protože nesmíme nikdy dopustit, že zapomeneme.

Heisenberg
02.04.2017

Strhující, drsný a dojemný příběh o polském židovi Vladku Spiegelmanovi a jeho životě v době války, a o jeho vztahu se svým synem Artem. Tuto kompletní edici doporučuji každému, milovníkům komiksů, a lidem kterým s komiksem začínají, fandům 2. sv. války, ale i obyčejným lidem, které baví skvělé příběhy. Nejlepší komiks všech dob!

hanak_v_exilu
08.03.2017

Pokud se chcete dozvědět něco o holocaustu a máte hodně času, přečtěte si na tohle téma knihu Černá zem od Timothyho Snydera, Deník Anny Frankové, případně Eichmanna v Jeruzalémně od Hannah Arendt. Jestli nemáte čas, přečtěte si Mause.

knofela
05.02.2017

Velice poutavý příběh s mnoha vrstvami a tématem, které, jak by si mohl někdo říct, se snad do komiksu ani převést nedá. Ale tady to funguje skvěle!

Sylvanas
29.01.2017

Kniha má opravdu poutavý a silný příběh. Komiksové zpracování byl skvělý nápad, který knihu nejen vyvyšuje a dělá ji originálnější, ale také dle mého názoru čtenářům víc přibližuje děj.

Fondis
26.01.2017

Tuhle knihu jsem našel uplne náhodou. A hned jsem si ji vybral jako vánoční dárek. První co mě prastilo do očí, byl obal, zpracování vazby. Moc hezke.
Příběh samotný mě pohltil. Vlastně za chvíli je řečeno vse. Tohle je muj první komiks. A jsem rád, že mám takový klenot v knihovně. Poutave, poucne. Dekuji pane Spiegelmane.

borknagar
15.01.2017

Komiksové zpracování dojemného příběhu Vladka Spiegelmana a jeho rodiny, během druhé světové války. Ztvárnění myší coby židovských obyvatel, koček jako nacistických usurpátorů a prasat přestrojené za polské obyvatele, je neuvěřitelně trefné a dokonale vyobrazené. Pasáž z koncentračního tábora Osvětim krutá, nemilostrná a neuvěřitelně dojemná. Vladka jsem si oblíbil pro jeho vynalézavost, poctivost a mazanost. Pro jeho odhodlání žít, přežít a znovu být svobodný. Pro jeho lásku k ženě, kterou tak miloval. Jeden ze zásadních komiksů, který by neměl nikomu chybět v komiksové sbírce.....

Fuksinka
28.12.2016

Maus neohromuje nádhernou kresbou, ale její nápaditostí a vtipností. Jistě by mohly být válečné hrůzy naturalisticky a barevně vyvedené, ale Maus to opravdu nepotřebuje. Nepotřebuje být laciný. Je velmi působivý i bez toho. Dostane vás nejen osudy otce, ale i jeho vztahem k synovi v pozdějším věku a synovými problémy a dilematy v "současnosti". Velmi působivé, velmi intimní a dojemné a přesto se nejedná o lacinou prvoplánovou citovou ždímačku.

MichelleS
11.12.2016

Běžně komiksy nečtu, i když jako spousta dětí jsem vyrostla na Čtyřlístku. Maus jsem četla na doporučení, zhltla jsem ho za jeden den. Jsem překvapená, co vše lze zachytit touto formou. Nejvíc mě zaujal ten přesah do současnosti, následky, které si Vladek a další nesli navždy, které ovlivnily jeho přístup k praktickému životu, rodině.... Velmi povedené je přiřazení zvířat k jednotlivým národům, když se člověk zamyslí, jaké vlastnosti ta konkrétní zvířata symbolizují a jaké vlastnosti nebo projevy ho napadnou u zmíněných národů.

Kikušák
10.11.2016

Upřímně? Tuhle knihu / komiks by měl min. na střední škole dostat každý do ruky a povinně přečíst.

karoli120
10.11.2016

Rychle se čte.. je to super kniha

Hathor89
05.11.2016

Naprosto originální komiks. Autor ukázal, že i takový žánr může vyprávět o tak závažném tématu, jakým je holokaust. Nikdy nepochopím, jak se něco takového mohlo dít, jak mohli ostatní jen přihlížet … a jak to přeživším ovlivnilo celý zbytek života. Knihu jsem přečetla jedním dechem, který mi braly syrové popisy lágrů a geniální pojetí lidí jako zvířat. Je děsivé, že existují lidé, kteří holokaust popírají.

Kassulka
23.09.2016

Výborná kniha, pútavý, smutný ale pravidvý príbeh. Určite zaujme i tých, ktorí komiks nečítajú.