Maus – Souborné vydání

K 25. výročí prvního vydání slavného komiksu Arta Spiegelmana Maus vychází první souborné vydání obou dvou dílů knihy v jednom vázaném svazku. Maus je děsivým - a současně hodnotně umělecky ztvárněným - zobrazením holocaustu, které oslovilo miliony čtenářů po celém světě. Místo lidí vystupují v příběhu myši a jiná zvířata - odtud název knihy. Maus je jedním z vrcholných děl moderní světové literatury, která se snaží přispět k tomu, aby lidé nezapomněli na to, co znamenal nacismus....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/14_/140454/maus-souborne-vydani-IEv-140454.jpg 4.8363

Maus

The Complete Maus (1993)

Literatura světová, Komiksy
Vydáno:, Torst

Šéfová007

Děsivé, ale úžasné. Opravdu povinná četba. Skvěle napsané, čtivé a poučné!
Ode mne rozhodně 100%

Glivuska

Nejlepší komiks, který jsem kdy četla a který pro mě osobně posouvá žánr komiksu úplně na jinou úroveň. Příběh okamžitě vtáhne do děje, člověk se velmi často zamýšlí nad geniálním grafickým provedením (jak často vlastně naprosto dostačuje a nejsou potřeba žádná slova). Kniha, která by měla být povinnou četbou pro všechny.

MCGinger

Must read...jednoznačně. První vážnější komiks, který jsem četl, a ke kterému se vracím. Černobíle nakreslený nečernobílý popis reality života v nacisty okupovaném Polsku a koncentračním táboře Osvětim a jeho následcích v životě přeživších.

Leenah

Pro mě kniha s obrovskou uměleckou i historickou hodnotou, u které nechápu, že jsem ji neobjevila dřív. Měla by být podle mě v povinné četbě na středních školách, alespoň některá její část. Možná bych už tehdy objevila kouzlo komiksů a neměla o nich představu, že je čtou jen lidé, kterým se nechce číst normální knihy (naštěstí jsem to už prohlédla a své znalosti komiksů dál rozšiřuji)... :)
Kniha se mi moc líbí jak příběhově (prolínání současnosti a minulosti, historické údaje), tak umělecky (černobílé zpracování, formáty obrázků) a dál ji šířím a půjčuji přátelům.

Countee

Tematika holocaustu mě hodně zajímá, několik knih už mám načtených. Komiksy moc nečtu, ale asi začnu víc! Knížku jsem doporučovala i žákům (7. třída) a docela je zaujala. Jsem ráda, že se povídání o holoucaustu střídalo s přítomností, trošku to ten silný příběh odlehčilo, člověk si odpočal. Co mi vadilo, bylo těch několik hrubek (paskvil typu "14ti" mi v knihách opravdu vadí).

evismaior

100 % - Jedna z mála opravdu must read knih. Židé jako myši, Němci jako kočky, Američani jako psi a Poláci jako prasata. Intenzívní životní příběh podaný formou komiksu, který ho na jedné straně zpřístupňuje širokým masám (i malého předškoláka kniha okamžitě zaujala), jež by tentýž příběh zpracovaný formou románu nejspíš ani neotevřeli, ale přitom tím neztrácí ani kousek opravdovosti a naléhavosti. V těch úsporných černobílých obrázcích a v podstatě dost kuse sdělovaných informacích je velká síla, kterou jsem znovu pocítila nedávno, kdy jsem se po letech k této knize vrátila. Už taková drobnost, že autor na pár obrázcích sám pochybuje, zda vůbec má právo a schopnosti sepsat podobným způsobem zážitky svého otce z (před)válečného Polska a následně hrůzy z Osvětimi, tahle jeho pokora mě jako čtenáře velmi oslovila. Stejně jako jeho upřímnost - mohl by otce vykreslit jako hrdinu bez jediného kazu, který dokázal přežít a začít v Americe nový život. Ale on ho čtenáři bez obalu servíruje svými vlastními slovy až rasisticky jako toho typického lakomého Žida, který za války i po ní dokáže pro sebe využít jakékoli výhody - nejdřív, aby přežil, později, protože je ovlivněn tím, jak přežil. Povahově nesympatický člověk, leč s neuvěřitelnou vůlí k životu, kterou lze jen obdivovat. Na jeho opravdovosti tím víc vyniká zrůdnost všeho, co se za války v ghettech a koncentračních táborech dělo.

momo01

Ještě před týdnem bych nebyla bývala věřila, že mě může komiks tolik chytnout. Je syrový, ale je skvělý. Až se budou moje děti učit o holokaustu, rozhodně jim doporučím k přečtení.

gladya

Jako dítě jsem četla Rychlé šípy. To je snad jediný komiks. A kreslené příběhy v dětských časopisech. Oprázky nepočítám. Takže Maus je můj první opravdový komiks pro dospělé.

Příběh nemá chybu, vypráví o tom, jak prožil holokaust Žid, který rozhodně nebyl kladný hrdina a vůbec nebyl sympatický. Dokázal ale přežít.

Je tam vidět, že zlo nepáchali jen nacisté.

S chutí bych si přečetla příběh z pohledu Anji.

Janniska

Super zpracování , komiks mě nadchl.Jen je opravdu škoda že autor nemohl zpracovat i deníky matky.

anmaride

Skvost mezi skvosty.
I mně, nekomiksovému čtenáři se Maus zaryl hodně hluboko do knižního srdce.

Gooverka

Knih o holocaustu jsem četla už mnoho, a tak jsem se trochu bála, že mi tento komiks nedá nic nového. Ale nakonec zbytečně! Nejen nádherné kresby, ale i skutečný příběh autorova otce, který je chvílemi smutný, děsivý i vtipný zároveň. Neopakovatelný zážitek.

Svatoslav

Spielgemanův masterpiece! Komiksová elegie o životě, o síle lidského ducha, touze po svobodě, touze přežít. Komiks, který vás provede nejtemnějšími zákoutími historie na jejímž konci vás osvítí plamínek naděje. Maus je kousek, který by rozhodně neměl chybět v žádné sbírce vášnivého sběratele/čtenáře komiksů.

VikJones
17.12.2017

Maus ma pochopitelne svoji hodnotu. Jak umeleckou, tak i historickou a pochopitelne citovou. Co mohlo byt receno pozitivniho (a neni toho malo) uz receno bylo jinymi tak tedy jen subjektivne.
Za sebe mohu rict, ze mym nejvetsim problemem byl hlavni hrdina. Nesympaticky, povrchni a uknourany.
Nelibilo se mi nijak zvlast originalni prirovnani lidskych vrstev/skupin k urcitym zviratum. Uz to tu bylo. Autor rozhodne mohl byt originalnejsi, nez kocky, mysky, prasata. Vim, co se snazil rict a vim, proc tato zvirata zvolil ale i pres to si myslim, ze mohl byt odvaznejsi ve svem ztvarneni.

MadamC
26.11.2017

Skvělá kniha! Znovu mi připomněla, proč vždy všechno jídlo na talíři dojídám a snažím se jídlo obecne nevyhazovat...ne vždy, je to to nejlepší sice..
O toto téma se zajímám a i zde jsem se dozvěděla něco nového a ještě jsem si to i užila díky krásným obrázkům. Opravdu vydařené dílo. Myslím že toto je základ.

Paobratil
15.11.2017

Art: ...chci říct, že nedokážu pochopit ani svůj vztah k otci... Jak mám potom pochopit Osvětim? ...a holokaust?

Hanka_Bohmova
07.11.2017

Vladek mi byl nesympatický už před válkou a to se nakonec ukázalo jako nejpřínosnější moment celé knihy. Protože nepřát holokaust roztomilým malým dětem a šťastným milencům je samozřejmost. Ale rozmyslet si - a téměř si nad těmi kresbami prožít - že stejně je potřeba chránit i ty, co mi zrovna nejdou pod nos, a domyšleno dál, nejen ty nesympatické, ale i ty zlé, to už je o úroveň výš.

(Myši s prasečími maskami jsou super nápad, opravdu výmluvné.)

Audrina
05.10.2017

Tenhle komiks si pamatuju ještě z dob víceletého gymnázia, kdy byl v jedné z čítanek krátký úryvek. Už tehdy mě zpracování zaujalo, ke knize jsem se ale dostala až teď. Líbil se mi nápad celého příběhu, znázornit holocaust pomocí komiksu je více než originální. Co oceňuju ještě víc, je fakt, že autor vystihnul postavu svého otce s veškerými jeho neduhy, nic nepřikrášloval.

Hadati
26.09.2017

Je to skutečný příběh o těžkém údělu polských Židů, kteří to neměli snadné ani předtím, než Polsko obsadili za druhé světové války Němci. Budete svědky vynalézavosti těch, co se snažili přežít za každou cenu německé vyhlazování, a že nejen Němci se za války chovali k Židům hnusně, a že i po válce to nebylo pro přeživší vůbec snadné. Vzpomínky na válku jsou přerušovány vsuvkami z doby, kdy se Spiegelman (autor komiksu) od svého nevrlého, nesnesitelného a stárnoucího otce dozvídal, jak tuto dobu s jeho matkou přežili. Toto nepříjemné téma pak je odlehčeno tím, že Spiegelman jednotlivé rasy a národy přeměnil ve zvířata. Ze Židů se tak staly krysy, které jsou schopné přežít i v těch nejhorších podmínkách, z Němců kočky, které krysy nesmiřitelně loví atd. U ostatních národů se pak více zamýšlíte, proč bylo zvoleno zrovna tohle zvíře. Např. proč pro Poláky autor zvolil prasata – pro Židy z náboženských důvodů nečistá zvířata.

AllyKumari
04.09.2017

Trošku mi nevyhovoval autorův styl kreslení (myši s ňadry a podobně), ale knize nelze upřít originalitu zpracování něčeho tak temného jako je holocaust. Zajímavé dílo.

geimz
25.08.2017

Maus je výnimočným komiksom nielen pre zobrazenie otrasnej doby alebo pre použité zvieracie metafory. Celý príbeh z čias druhej svetovej je popretkávaný súčasnosťou, kde sa autor snaží vyrovnať so svojím komplikovaným otcom a pochopiť, čím si prešiel. Hrôzy koncentračných táborov sú takmer nepredstaviteľné, Vladkova vôľa prežiť a jeho fantastická vynaliezavosť v často beznádejných situáciách je obdivuhodná, a hlavne - celé je to aj v rovine otec-syn písané ľudsky, intímne, pravdivo, neprikrášlene. Nemali by sme zabúdať, obzvlášť v dnešnej dobe, na svoju minulosť, aby sa už nikdy nezopakovalo to peklo, ktorým prešlo milióny ľudí.

11alice22
16.08.2017

Kniha, nebo vlastně knihy, mě bavila/y.
Jelikož je to komiks tak se čte velmi rychle. Celkový nápad se mi líbil.
Jediná věc, která mi tam vadila byly čísti, které nebyly vyprávěny. Chápu, že tím chtěl autor popsat, jak se lidé v koncentračních táborech změní, ale nějak mi to celkově knihu rušilo. Kdybych mohla, tak bych za to strhla jen 1/2 *.

Sova15
01.08.2017

Na komiksy také moc nejsem, ale tento mě zaujal. Zajímavý, i když hrozný. Neumím si to vůbec představit a nechci aby se někdy někde něco podobného odehrálo. Proto čtěte. Např. knihu od Miklose Nyiszliho Byl jsem asistentem Mengeleho.

iveta.vaisova
25.07.2017

Komiksy obvykle nevyhledávám. Tento mě mile překvapil. Skvěle vystavěný příběh, trefná symbolika národností, nebarevnost... Člověk si klade otázky. Byla pomoc Židům opravdu vždy nezištná? Do jaké míry ovlivní charakter člověka prožitek holocaustu? Jak hodnotový žebříček člověka změní v prostředí likvidačního tábora? Jak bychom obstáli my, kteří jsme žádnou život ohrožující situaci nezažili?

Šárka_D
19.06.2017

Na komiksy naučená nejsem, takže mě překvapilo, jak moc mě tahle kniha bavila. Oceňuji věcnost, syrovost, prosakující tíseň a skvělý popis náročného vztahu otce se synem.

Jizi
30.04.2017

Po dlouhé době kniha, která si jiné hodnocení, než plných pět nezaslouží. Maus je unikátní formou i obsahem, je to kniha s extrémně silnou výpovědní hodnotou, která mě po otočení poslední stránky zanechala s hlavou plnou tíživých otázek a ještě tíživějších obrazů. Pokud se nějaké dílo stane první komiksem oceněným Pulitzerovou cenou za literaturu, lze očekávat, že k tomu nebyl jen opravdu dobrý důvod. K něčemu podobnému musel být sakra důvod. Maus není jen příběhem druhé světové války se vší její brutalitou, krutostí, bolestí a děsem. Je to příběh těch, kdo přežili, je to příběh o tom, co všechno (naprosto všechno?) v těch letech plných šílenství ztratili a o tom, co z nich (ne)zbylo. Autorův otec přežil, ale není to (ani v očích vlastního syna) žádný hrdina. Je to starý, bláznivý, lakomý a nesnesitelný muž, jenž svým chování (nepřímo?) přivedl k sebevraždě milovanou ženu. Je to muž, jenž se zatvrdil, aby přežil, ale který by dost možná byl stejně příšerný, i kdyby žádná válka nebyla. Je to příběh o bolavě nefunkčním vztahu otce a syna, kteří se milují, ale nesnáší. Je to příběh o tom, co přišlo poté - o tom, že přesto, že lidé bojovali, nevzdávali si, přežívali, a prošli si nepředstavitelným peklem, po skončení války se museli sebrat a jít dál. Svět se nepřestal točit. Museli žít a okolí čekalo, že budou žít normálně. I vlastní děti čekají, že budou žít normálně. Protože přestože s rodiči mohou soucítit, nebyla to jejich války a jejich hrůzy. A oni chtějí normální život a normální rodiče. Ale je to vůbec možné?
Mause musíme číst, protože nesmíme nikdy dopustit, že zapomeneme.

Heisenberg
02.04.2017

Strhující, drsný a dojemný příběh o polském židovi Vladku Spiegelmanovi a jeho životě v době války, a o jeho vztahu se svým synem Artem. Tuto kompletní edici doporučuji každému, milovníkům komiksů, a lidem kterým s komiksem začínají, fandům 2. sv. války, ale i obyčejným lidem, které baví skvělé příběhy. Nejlepší komiks všech dob!

hanak_v_exilu
08.03.2017

Pokud se chcete dozvědět něco o holocaustu a máte hodně času, přečtěte si na tohle téma knihu Černá zem od Timothyho Snydera, Deník Anny Frankové, případně Eichmanna v Jeruzalémně od Hannah Arendt. Jestli nemáte čas, přečtěte si Mause.

knofela
05.02.2017

Velice poutavý příběh s mnoha vrstvami a tématem, které, jak by si mohl někdo říct, se snad do komiksu ani převést nedá. Ale tady to funguje skvěle!

Sylvanas
29.01.2017

Kniha má opravdu poutavý a silný příběh. Komiksové zpracování byl skvělý nápad, který knihu nejen vyvyšuje a dělá ji originálnější, ale také dle mého názoru čtenářům víc přibližuje děj.

Fondis
26.01.2017

Tuhle knihu jsem našel uplne náhodou. A hned jsem si ji vybral jako vánoční dárek. První co mě prastilo do očí, byl obal, zpracování vazby. Moc hezke.
Příběh samotný mě pohltil. Vlastně za chvíli je řečeno vse. Tohle je muj první komiks. A jsem rád, že mám takový klenot v knihovně. Poutave, poucne. Dekuji pane Spiegelmane.

komiksy druhá světová válka (1939-1945) holokaust koncentrační tábory Židé Osvětim

Art Spiegelman

Art Spiegelman