Maus – Souborné vydání

K 25. výročí prvního vydání slavného komiksu Arta Spiegelmana Maus vychází první souborné vydání obou dvou dílů knihy v jednom vázaném svazku. Maus je děsivým - a současně hodnotně umělecky ztvárněným - zobrazením holocaustu, které oslovilo miliony čtenářů po celém světě. Místo lidí vystupují v příběhu myši a jiná zvířata - odtud název knihy. Maus je jedním z vrcholných děl moderní světové literatury, která se snaží přispět k tomu, aby lidé nezapomněli na to, co znamenal nacismus....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/140454/big_maus-souborne-vydani-Tb0-140454.jpg 4.8628

Maus

Literatura světová, Komiksy

Vydáno: , Torst

The Complete Maus, 2003

Kniha Maus – Souborné vydání

Alma-Nacida

Zcela právem ikonická kniha. Těžko bych si představila, jak by mohla fungovat výpověď o šoa jako komiks se zvířátky, ale ono to funguje, a to skvěle. Máme ji ve školní knihovně a kdyby tam měla být jediná kniha o těchto hrůzách, ať je to tahle.

Katka2382

Výborná kniha.
Z fleku bych ji zařadila do povinné četby.

Corso

Jedina kniha o velkom vrazdeni, ktoru som bol schopny citat. V dnesnej renesancii knih o holokauste, tejto teme sa vyhybam. Zda sa mi az neuctive citat pribehy o tychto hrozach. Zabudnut sa nesmie, ale uvedomujem si ze nijaka kniha mi nedokaze ani len priblizit hrozy ktore ludia museli zazivat. K Mausovi ma vsak pritiahol ten kontrast. Komiks??? Mysky??? A to ma fungovat???
Napodiv, kresba dokaze vyjadrit viac ako text. Po docitani som mal pocit, ze na mne lezi jemny poprasok popola. (Ako ked som cital o Cernobyle a mal som niekedy dojem ze mnou aj v tej chvili prechadza smrtelne ziarenie.) Necitam knihy o holokauste a ani v buducnosti neplanujem s nimi zacat. Maus je vynimka. Kdesi v hlbke ma ta hroza totiz fascinuje. Coho vsetkeho sme schopni. Paralyzuje ma predstava coho su schopni ludi, ktori kracaju okolo mna, ktorych stretavam, keby sa situacia vyvinula nespravnym smerom. Takyto sme? Radsej zatvaram oci.

sgjoli

Po letech jsem si znovu přečetla tento biograficky laděný komiks a opět to byl silný zážitek.
Linie, v níž autorův otec Vladek vzpomíná na své děsivé zážitky z války, kdy on, jeho žena a jejich příbuzní skončili v koncentračních táborech, je hodně tíživá a silná. Autor tu navíc jako zkušený kreslíř využívá metaforického vyjádření (Židé zobrazeni jako plaché myši vs. nacisti zobrazeni jako kočky "hrající si" s myšmi), které o to víc zdůrazňuje tu hrůzu a tíživost všech zážitků.
Druhá linie sledující autorův vztah s otcem ale také není příliš optimistická. Velmi výrazně se tu projevují mezigenerační rozdíly a odlišné vnímání světa, vycházející z toho, že jeden z aktérů je přeživším holocaustu a do konce života si nese následky všech hrůz, které se mu děly a kterých byl svědkem. Zatímco syn, narozený až po válce, tuto zkušenost nemá a okolní svět a život vnímá zcela jinak.
Tyto rozdílné zkušenosti tak vytvářejí určitou propast ve vztahu otce a syna, kterou je občas těžké překlenout. Tato druhá linie vycházející z osobních zážitků autora je tak také určitým svědectvím o tom, jakým způsobem válečné události ovlivňovaly vztahy ještě dlouho potom, co již válka skončila.
Za sebe toto dílo rozhodně doporučuji.

Lothar.777

Ideální způsob, jak se začít zajímat o tématiku koncentráků a holocaustu. Jednoduché, čtivé, pěkně naznačeno, co to udělalo s lidma, co to zažili.

Damato

Knihu mi půjčil syn, věděl že komiks stylu Rychlé šípy jsou moje krevní skupina. Holocaust jsem začala studovat hned jak jsem začala rozum brát-ovšem dodnes pro mě není pochopitelná to hloupost lidí, kteří šli slepě za svým velkým vůdcem a začali vybíjet svou lidskou rasu. Velice se ztotožňuji s komentářem Gladya, ten mi mluví z duše. A čím dál víc děkuji, že žiji právě v této době. A čím dál víc prosím kohokoli tam nahoře, kdo řídí kroky lidstva- nedopusť další stresy z války, utrpení dětí, jejich matek a kohokoli, kdo žije tady na matičce Zemi s dobrou vůlí. Ať všichni naši potomci žijí v klidu, míru a zdraví...

lordchaos

Tohle by mělo být v povinné školní četbě! Některé knihy totiž vypravují o věcech, které by neměly být zapomenuty a komiks je vynikající formát, jak se pokusit oslovit vícero čtenářských skupin.

TwoFace

Netřeba hodnotit, třeba přečíst.

Kniha hřbitova
Kniha hřbitova