Maus – Souborné vydání

K 25. výročí prvního vydání slavného komiksu Arta Spiegelmana Maus vychází první souborné vydání obou dvou dílů knihy v jednom vázaném svazku. Maus je děsivým - a současně hodnotně umělecky ztvárněným - zobrazením holocaustu, které oslovilo miliony čtenářů po celém světě. Místo lidí vystupují v příběhu myši a jiná zvířata - odtud název knihy. Maus je jedním z vrcholných děl moderní světové literatury, která se snaží přispět k tomu, aby lidé nezapomněli na to, co znamenal nacismus....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/14_/140454/maus-souborne-vydani-IEv-140454.jpg 4.8409

Maus

The Complete Maus (2003)

Literatura světová, Komiksy
Vydáno:, Torst

Kniha Maus – Souborné vydání

raffi

Jedinečný komiks, svojou jednoduchosťou kresieb iba podtrháva, ako strašná doba ovplyvnila niekoľko generácií. Vďaka prelínaniu súčasnosti a minulosti je neuveriteľne živý a autentický.
Inak myslím, že všetko už bolo povedané vo všetkých možných recenziách a komentároch. Stojí za to, si túto knihu prečítať.

ThePeace135

Dokonalost sama. Knih jsem s touto tematikou přečetla spoustu, ale tohle má prostě navíc přidanou hodnotu tím, že je to komiksové zpracování, kde navíc nevystupují lidé, ale zvířata, kdy každý druh zvířete představuje jednu lidskou rasu. Neuvěřitelně silný příběh, kdy osudy rodiny žijící za druhé světové války hluboce ovlivní i ty, co se narodili až dlouho po jejím skončení.

Cacolinka

Děsivé, jak strašné životní zážitky dokáží negativně ovlivnit několik generací po sobě...:-/ (I lidi, kteří v té době vůbec nebyli na světě.)

oolinkaa

První kniha na toto téma formou komiksu .. palec nahoru za skvělé zpracování ..doporučuji přečíst

Radunnie

Báječná kniha i pro nečtenáře, edukativní klenot i pro ty později narozené, kterak zábavnou formou předat poselství z jednoho nešťastného období (ne)lidské historie.

alcerka

Mrzí mě to, ale asi jsem si z knihy nedokázala vzít to správné. Kniha se mi nečetla úplně lehce, což je v pořádku vzhledem k tématu, ovšem četla jsem asi i poutavější knihy z období 2.světové.

h.mose
29.12.2018

Čtu opravdu velké množství knih. Jsem takovým konzumentem a bohužel se mi často stává, že po měsíci už ani nevím, o co v té konkrétní knize šlo. Prostě ji zkonzumuji a hned jdu na další. Po přečtení Maus se konečně dostavil TEN POCIT! Kniha mě okamžitě vtáhla do děje. Několikrát jsem zpětně lustrovala políčka s obrázky a začala jsem si všímat různých detailů - když se například Vladek s Anjou snažili prchat Polskem a na obličeji měli uvázané masky prasat, potisk šatů Vladkovy druhé ženy Maly, atd. Příběh je velmi povedený. Hlavní hrdina Vladek, není vykreslen jen jako super myš, co přežila lágr. Hodnotná je i doprovodná linka jeho vztahu mezi ním a Malou. Dlouho jsem neměla v ruce takovou knihu. Dlouho jsem nebyla tak nadšená. Myslím si, že je to i naprosto geniální způsob, jak třeba zaujmout teenagery, kteří četbě moc nedají. Kniha se dá zvládnout za 2 až 3 hodiny.

klara225
17.12.2018

Když si přečtete Maus, drtivá většina jiných knížek, které jste do té doby považovali za dobré, klesnou na hodnotě.

banánovépyré
16.12.2018

Všichni si to přečtěte!

LEGACY
28.11.2018

Druhá světová mi někdy přijde jako fikce nějakého sadomistického spisovatele, který ze sebe potřeboval dostat všechnu zlobu, bohužel tomu tak není, jedná se o pasáž v naších dějinách, kdy jsme jako lidstvo málem neobstáli. Někde jsem postřehl, že druhá světová je událost tak ohromná, že není možné, aby nebyla v literatuře zachycena, a je to právě literatura, která díky této strašlivé události získali několik mistrovských kousků, právě jako je Maus. Komiks byl skvělý, autentický, nic nepřibarvoval, mám o tehdejší situaci mnohem jasnější představu, je to prostě něco, co se do vás vryje a zůstane napořád. (konečné shledání v Sosnovci zahřeje u srdce)

Šéfová007
26.09.2018

Děsivé, ale úžasné. Opravdu povinná četba. Skvěle napsané, čtivé a poučné!
Ode mne rozhodně 100%

Glivuska
28.08.2018

Nejlepší komiks, který jsem kdy četla a který pro mě osobně posouvá žánr komiksu úplně na jinou úroveň. Příběh okamžitě vtáhne do děje, člověk se velmi často zamýšlí nad geniálním grafickým provedením (jak často vlastně naprosto dostačuje a nejsou potřeba žádná slova). Kniha, která by měla být povinnou četbou pro všechny.

MCGinger
10.08.2018

Must read...jednoznačně. První vážnější komiks, který jsem četl, a ke kterému se vracím. Černobíle nakreslený nečernobílý popis reality života v nacisty okupovaném Polsku a koncentračním táboře Osvětim a jeho následcích v životě přeživších.

Leenah
30.07.2018

Pro mě kniha s obrovskou uměleckou i historickou hodnotou, u které nechápu, že jsem ji neobjevila dřív. Měla by být podle mě v povinné četbě na středních školách, alespoň některá její část. Možná bych už tehdy objevila kouzlo komiksů a neměla o nich představu, že je čtou jen lidé, kterým se nechce číst normální knihy (naštěstí jsem to už prohlédla a své znalosti komiksů dál rozšiřuji)... :)
Kniha se mi moc líbí jak příběhově (prolínání současnosti a minulosti, historické údaje), tak umělecky (černobílé zpracování, formáty obrázků) a dál ji šířím a půjčuji přátelům.

Countee
12.07.2018

Tematika holocaustu mě hodně zajímá, několik knih už mám načtených. Komiksy moc nečtu, ale asi začnu víc! Knížku jsem doporučovala i žákům (7. třída) a docela je zaujala. Jsem ráda, že se povídání o holoucaustu střídalo s přítomností, trošku to ten silný příběh odlehčilo, člověk si odpočal. Co mi vadilo, bylo těch několik hrubek (paskvil typu "14ti" mi v knihách opravdu vadí).

evismaior
12.06.2018

100 % - Jedna z mála opravdu must read knih. Židé jako myši, Němci jako kočky, Američani jako psi a Poláci jako prasata. Intenzívní životní příběh podaný formou komiksu, který ho na jedné straně zpřístupňuje širokým masám (i malého předškoláka kniha okamžitě zaujala), jež by tentýž příběh zpracovaný formou románu nejspíš ani neotevřeli, ale přitom tím neztrácí ani kousek opravdovosti a naléhavosti. V těch úsporných černobílých obrázcích a v podstatě dost kuse sdělovaných informacích je velká síla, kterou jsem znovu pocítila nedávno, kdy jsem se po letech k této knize vrátila. Už taková drobnost, že autor na pár obrázcích sám pochybuje, zda vůbec má právo a schopnosti sepsat podobným způsobem zážitky svého otce z (před)válečného Polska a následně hrůzy z Osvětimi, tahle jeho pokora mě jako čtenáře velmi oslovila. Stejně jako jeho upřímnost - mohl by otce vykreslit jako hrdinu bez jediného kazu, který dokázal přežít a začít v Americe nový život. Ale on ho čtenáři bez obalu servíruje svými vlastními slovy až rasisticky jako toho typického lakomého Žida, který za války i po ní dokáže pro sebe využít jakékoli výhody - nejdřív, aby přežil, později, protože je ovlivněn tím, jak přežil. Povahově nesympatický člověk, leč s neuvěřitelnou vůlí k životu, kterou lze jen obdivovat. Na jeho opravdovosti tím víc vyniká zrůdnost všeho, co se za války v ghettech a koncentračních táborech dělo.

momo01
25.05.2018

Ještě před týdnem bych nebyla bývala věřila, že mě může komiks tolik chytnout. Je syrový, ale je skvělý. Až se budou moje děti učit o holokaustu, rozhodně jim doporučím k přečtení.

gladya
28.04.2018

Jako dítě jsem četla Rychlé šípy. To je snad jediný komiks. A kreslené příběhy v dětských časopisech. Oprázky nepočítám. Takže Maus je můj první opravdový komiks pro dospělé.

Příběh nemá chybu, vypráví o tom, jak prožil holokaust Žid, který rozhodně nebyl kladný hrdina a vůbec nebyl sympatický. Dokázal ale přežít.

Je tam vidět, že zlo nepáchali jen nacisté.

S chutí bych si přečetla příběh z pohledu Anji.

Janniska
04.04.2018

Super zpracování , komiks mě nadchl.Jen je opravdu škoda že autor nemohl zpracovat i deníky matky.

anmaride
22.03.2018

Skvost mezi skvosty.
I mně, nekomiksovému čtenáři se Maus zaryl hodně hluboko do knižního srdce.

Gooverka
21.02.2018

Knih o holocaustu jsem četla už mnoho, a tak jsem se trochu bála, že mi tento komiks nedá nic nového. Ale nakonec zbytečně! Nejen nádherné kresby, ale i skutečný příběh autorova otce, který je chvílemi smutný, děsivý i vtipný zároveň. Neopakovatelný zážitek.

Svatoslav
30.01.2018

Spielgemanův masterpiece! Komiksová elegie o životě, o síle lidského ducha, touze po svobodě, touze přežít. Komiks, který vás provede nejtemnějšími zákoutími historie na jejímž konci vás osvítí plamínek naděje. Maus je kousek, který by rozhodně neměl chybět v žádné sbírce vášnivého sběratele/čtenáře komiksů.

VikJones
17.12.2017

Maus ma pochopitelne svoji hodnotu. Jak umeleckou, tak i historickou a pochopitelne citovou. Co mohlo byt receno pozitivniho (a neni toho malo) uz receno bylo jinymi tak tedy jen subjektivne.
Za sebe mohu rict, ze mym nejvetsim problemem byl hlavni hrdina. Nesympaticky, povrchni a uknourany.
Nelibilo se mi nijak zvlast originalni prirovnani lidskych vrstev/skupin k urcitym zviratum. Uz to tu bylo. Autor rozhodne mohl byt originalnejsi, nez kocky, mysky, prasata. Vim, co se snazil rict a vim, proc tato zvirata zvolil ale i pres to si myslim, ze mohl byt odvaznejsi ve svem ztvarneni.

MadamC
26.11.2017

Skvělá kniha! Znovu mi připomněla, proč vždy všechno jídlo na talíři dojídám a snažím se jídlo obecne nevyhazovat...ne vždy, je to to nejlepší sice..
O toto téma se zajímám a i zde jsem se dozvěděla něco nového a ještě jsem si to i užila díky krásným obrázkům. Opravdu vydařené dílo. Myslím že toto je základ.

Paobratil
15.11.2017

Art: ...chci říct, že nedokážu pochopit ani svůj vztah k otci... Jak mám potom pochopit Osvětim? ...a holokaust?

Hanka_Bohmova
07.11.2017

Vladek mi byl nesympatický už před válkou a to se nakonec ukázalo jako nejpřínosnější moment celé knihy. Protože nepřát holokaust roztomilým malým dětem a šťastným milencům je samozřejmost. Ale rozmyslet si - a téměř si nad těmi kresbami prožít - že stejně je potřeba chránit i ty, co mi zrovna nejdou pod nos, a domyšleno dál, nejen ty nesympatické, ale i ty zlé, to už je o úroveň výš.

(Myši s prasečími maskami jsou super nápad, opravdu výmluvné.)

Audrina
05.10.2017

Tenhle komiks si pamatuju ještě z dob víceletého gymnázia, kdy byl v jedné z čítanek krátký úryvek. Už tehdy mě zpracování zaujalo, ke knize jsem se ale dostala až teď. Líbil se mi nápad celého příběhu, znázornit holocaust pomocí komiksu je více než originální. Co oceňuju ještě víc, je fakt, že autor vystihnul postavu svého otce s veškerými jeho neduhy, nic nepřikrášloval.

Hadati
26.09.2017

Je to skutečný příběh o těžkém údělu polských Židů, kteří to neměli snadné ani předtím, než Polsko obsadili za druhé světové války Němci. Budete svědky vynalézavosti těch, co se snažili přežít za každou cenu německé vyhlazování, a že nejen Němci se za války chovali k Židům hnusně, a že i po válce to nebylo pro přeživší vůbec snadné. Vzpomínky na válku jsou přerušovány vsuvkami z doby, kdy se Spiegelman (autor komiksu) od svého nevrlého, nesnesitelného a stárnoucího otce dozvídal, jak tuto dobu s jeho matkou přežili. Toto nepříjemné téma pak je odlehčeno tím, že Spiegelman jednotlivé rasy a národy přeměnil ve zvířata. Ze Židů se tak staly krysy, které jsou schopné přežít i v těch nejhorších podmínkách, z Němců kočky, které krysy nesmiřitelně loví atd. U ostatních národů se pak více zamýšlíte, proč bylo zvoleno zrovna tohle zvíře. Např. proč pro Poláky autor zvolil prasata – pro Židy z náboženských důvodů nečistá zvířata.

AllyKumari
04.09.2017

Trošku mi nevyhovoval autorův styl kreslení (myši s ňadry a podobně), ale knize nelze upřít originalitu zpracování něčeho tak temného jako je holocaust. Zajímavé dílo.

geimz
25.08.2017

Maus je výnimočným komiksom nielen pre zobrazenie otrasnej doby alebo pre použité zvieracie metafory. Celý príbeh z čias druhej svetovej je popretkávaný súčasnosťou, kde sa autor snaží vyrovnať so svojím komplikovaným otcom a pochopiť, čím si prešiel. Hrôzy koncentračných táborov sú takmer nepredstaviteľné, Vladkova vôľa prežiť a jeho fantastická vynaliezavosť v často beznádejných situáciách je obdivuhodná, a hlavne - celé je to aj v rovine otec-syn písané ľudsky, intímne, pravdivo, neprikrášlene. Nemali by sme zabúdať, obzvlášť v dnešnej dobe, na svoju minulosť, aby sa už nikdy nezopakovalo to peklo, ktorým prešlo milióny ľudí.