Maus – Souborné vydání

od:

Maus – Souborné vydání

K 25. výročí prvního vydání slavného comicsu Arta Spiegelmana Maus vychází první souborné vydání obou dvou dílů knihy v jednom vázaném svazku. Maus je děsivým - a současně hodnotně umělecky ztvárněným - zobrazením holocaustu, které oslovilo miliony čtenářů po celém světě. Místo lidí vystupují v příběhu myši a jiná zvíř... celý text

K 25. výročí prvního vydání slavného comicsu Arta Spiegelmana Maus vychází první souborné vydání obou dvou dílů knihy v jednom vázaném svazku. Maus je děsivým - a současně hodnotně umělecky ztvárněným - zobrazením holocaustu, které oslovilo miliony čtenářů po celém světě. Místo lidí vystupují v příběhu myši a jiná zvířata - odtud název knihy. Maus je jedním z vrcholných děl moderní světové literatury, která se snaží přispět k tomu, aby lidé nezapomněli na to, co znamenal nacismus. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/14_/140454/maus-souborne-vydani-IEv-140454.jpg 4.8256
Série:

Maus

Originální název:

The Complete Maus (2010)

Žánr:
Literatura světová, Komiksy
Vydáno:, Torst
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (48)

Přidat komentář
11alice22
16. srpna

Kniha, nebo vlastně knihy, mě bavila/y.
Jelikož je to komiks tak se čte velmi rychle. Celkový nápad se mi líbil.
Jediná věc, která mi tam vadila byly čísti, které nebyly vyprávěny. Chápu, že tím chtěl autor popsat, jak se lidé v koncentračních táborech změní, ale nějak mi to celkově knihu rušilo. Kdybych mohla, tak bych za to strhla jen 1/2 *.

Sova15
01. srpna

Na komiksy také moc nejsem, ale tento mě zaujal. Zajímavý, i když hrozný. Neumím si to vůbec představit a nechci aby se někdy někde něco podobného odehrálo. Proto čtěte. Např. knihu od Miklose Nyiszliho Byl jsem asistentem Mengeleho.

iveta.vaisova
25. července

Komiksy obvykle nevyhledávám. Tento mě mile překvapil. Skvěle vystavěný příběh, trefná symbolika národností, nebarevnost... Člověk si klade otázky. Byla pomoc Židům opravdu vždy nezištná? Do jaké míry ovlivní charakter člověka prožitek holocaustu? Jak hodnotový žebříček člověka změní v prostředí likvidačního tábora? Jak bychom obstáli my, kteří jsme žádnou život ohrožující situaci nezažili?

Šárka_D
19. června

Na komiksy naučená nejsem, takže mě překvapilo, jak moc mě tahle kniha bavila. Oceňuji věcnost, syrovost, prosakující tíseň a skvělý popis náročného vztahu otce se synem.

Jizi
30. dubna

Po dlouhé době kniha, která si jiné hodnocení, než plných pět nezaslouží. Maus je unikátní formou i obsahem, je to kniha s extrémně silnou výpovědní hodnotou, která mě po otočení poslední stránky zanechala s hlavou plnou tíživých otázek a ještě tíživějších obrazů. Pokud se nějaké dílo stane první komiksem oceněným Pulitzerovou cenou za literaturu, lze očekávat, že k tomu nebyl jen opravdu dobrý důvod. K něčemu podobnému musel být sakra důvod. Maus není jen příběhem druhé světové války se vší její brutalitou, krutostí, bolestí a děsem. Je to příběh těch, kdo přežili, je to příběh o tom, co všechno (naprosto všechno?) v těch letech plných šílenství ztratili a o tom, co z nich (ne)zbylo. Autorův otec přežil, ale není to (ani v očích vlastního syna) žádný hrdina. Je to starý, bláznivý, lakomý a nesnesitelný muž, jenž svým chování (nepřímo?) přivedl k sebevraždě milovanou ženu. Je to muž, jenž se zatvrdil, aby přežil, ale který by dost možná byl stejně příšerný, i kdyby žádná válka nebyla. Je to příběh o bolavě nefunkčním vztahu otce a syna, kteří se milují, ale nesnáší. Je to příběh o tom, co přišlo poté - o tom, že přesto, že lidé bojovali, nevzdávali si, přežívali, a prošli si nepředstavitelným peklem, po skončení války se museli sebrat a jít dál. Svět se nepřestal točit. Museli žít a okolí čekalo, že budou žít normálně. I vlastní děti čekají, že budou žít normálně. Protože přestože s rodiči mohou soucítit, nebyla to jejich války a jejich hrůzy. A oni chtějí normální život a normální rodiče. Ale je to vůbec možné?
Mause musíme číst, protože nesmíme nikdy dopustit, že zapomeneme.

Heisenberg
02. dubna

Strhující, drsný a dojemný příběh o polském židovi Vladku Spiegelmanovi a jeho životě v době války, a o jeho vztahu se svým synem Artem. Tuto kompletní edici doporučuji každému, milovníkům komiksů, a lidem kterým s komiksem začínají, fandům 2. sv. války, ale i obyčejným lidem, které baví skvělé příběhy. Nejlepší komiks všech dob!

hanak_v_exilu
08. března

Pokud se chcete dozvědět něco o holocaustu a máte hodně času, přečtěte si na tohle téma knihu Černá zem od Timothyho Snydera, Deník Anny Frankové, případně Eichmanna v Jeruzalémně od Hannah Arendt. Jestli nemáte čas, přečtěte si Mause.

knofela
05. února

Velice poutavý příběh s mnoha vrstvami a tématem, které, jak by si mohl někdo říct, se snad do komiksu ani převést nedá. Ale tady to funguje skvěle!

Sylvanas
29. ledna

Kniha má opravdu poutavý a silný příběh. Komiksové zpracování byl skvělý nápad, který knihu nejen vyvyšuje a dělá ji originálnější, ale také dle mého názoru čtenářům víc přibližuje děj.

Fondis
26. ledna

Tuhle knihu jsem našel uplne náhodou. A hned jsem si ji vybral jako vánoční dárek. První co mě prastilo do očí, byl obal, zpracování vazby. Moc hezke.
Příběh samotný mě pohltil. Vlastně za chvíli je řečeno vse. Tohle je muj první komiks. A jsem rád, že mám takový klenot v knihovně. Poutave, poucne. Dekuji pane Spiegelmane.

borknagar
15. ledna

Komiksové zpracování dojemného příběhu Vladka Spiegelmana a jeho rodiny, během druhé světové války. Ztvárnění myší coby židovských obyvatel, koček jako nacistických usurpátorů a prasat přestrojené za polské obyvatele, je neuvěřitelně trefné a dokonale vyobrazené. Pasáž z koncentračního tábora Osvětim krutá, nemilostrná a neuvěřitelně dojemná. Vladka jsem si oblíbil pro jeho vynalézavost, poctivost a mazanost. Pro jeho odhodlání žít, přežít a znovu být svobodný. Pro jeho lásku k ženě, kterou tak miloval. Jeden ze zásadních komiksů, který by neměl nikomu chybět v komiksové sbírce.....

Fuksinka
28.12.2016

Maus neohromuje nádhernou kresbou, ale její nápaditostí a vtipností. Jistě by mohly být válečné hrůzy naturalisticky a barevně vyvedené, ale Maus to opravdu nepotřebuje. Nepotřebuje být laciný. Je velmi působivý i bez toho. Dostane vás nejen osudy otce, ale i jeho vztahem k synovi v pozdějším věku a synovými problémy a dilematy v "současnosti". Velmi působivé, velmi intimní a dojemné a přesto se nejedná o lacinou prvoplánovou citovou ždímačku.

MichelleS
11.12.2016

Běžně komiksy nečtu, i když jako spousta dětí jsem vyrostla na Čtyřlístku. Maus jsem četla na doporučení, zhltla jsem ho za jeden den. Jsem překvapená, co vše lze zachytit touto formou. Nejvíc mě zaujal ten přesah do současnosti, následky, které si Vladek a další nesli navždy, které ovlivnily jeho přístup k praktickému životu, rodině.... Velmi povedené je přiřazení zvířat k jednotlivým národům, když se člověk zamyslí, jaké vlastnosti ta konkrétní zvířata symbolizují a jaké vlastnosti nebo projevy ho napadnou u zmíněných národů.

Kikušák
10.11.2016

Upřímně? Tuhle knihu / komiks by měl min. na střední škole dostat každý do ruky a povinně přečíst.

karoli120
10.11.2016

Rychle se čte.. je to super kniha

Hathor89
05.11.2016

Naprosto originální komiks. Autor ukázal, že i takový žánr může vyprávět o tak závažném tématu, jakým je holokaust. Nikdy nepochopím, jak se něco takového mohlo dít, jak mohli ostatní jen přihlížet … a jak to přeživším ovlivnilo celý zbytek života. Knihu jsem přečetla jedním dechem, který mi braly syrové popisy lágrů a geniální pojetí lidí jako zvířat. Je děsivé, že existují lidé, kteří holokaust popírají.

Kassulka
23.09.2016

Výborná kniha, pútavý, smutný ale pravidvý príbeh. Určite zaujme i tých, ktorí komiks nečítajú.

Mikus1986
22.05.2016

Místy jsem si musel dávat pauzu abych to rozdychal, hodně emotivní záležitost.

hanka0706
17.05.2016

nejlepší komiks ever

Clara del Valle
19.03.2016

Můj první komiks v životě, když nepočítám Rychlé šípy, Barbánka a Čtyřlístek. Skvostné dílo, ta zvířecí charakteristika jednotlivých národností je velmi trefená, prasečí rypáky Poláky velmi vystihují, když dnes už je historiky zmapováno, jak se Poláci chovali k Židům, kteří přežili a vrátili se domů, což je ostatně v komiksu též zmíněno :-(.Při prohlížení a čtení jsem měla husí kůži, dílo má velmi silnou vypovídající hodnotu, popis lidské nenávisti a lhostejnosti je nadčasový a pro dnešní dobu velmi aktuální!

koczanska
04.03.2016

Tak z tohohle komiksu jsem opravdu nadšená. Je to svým způsobem dost blbý říct o komiksu, který vypráví o holocaustu, ale doopravdy klobouk dolů.

Nielada
25.01.2016

Je to opravdu skvělé. Originálně řešené postavy, kdy různé druhy zvířat znázorňují rozličné národnosti, prolínání současností s minulostí, úžasná grafika atd., atd. Příběh byl pro mě zvláštní i tím, že to byl prostě převyprávěný život autorova tatínka a částečně i Arta Spiegelmana. Nepřinesl pro mě rozřešení, upokojení, smíření - naopak, vyvolal spousty otázek, zneklidňoval. V celém příběhu je zjevné, že utrpení holocaustu prostě nevymizelo roku 1945, ale jeho oběti si ho v sobě nesou po celý život. Pro děti to tedy rozhodně není, ale myslím, že nějací zralí "týňáci" na konci ZŠ by si s tím už poradili.

Fikrmen
29.11.2015

Naprosto výborná kniha. Doporučuji i lidem co nemusejí komiksy. Určitě se vám bude líbit.

lucinka5264
16.11.2015

Absolutně úžasná kniha. Pravdivá, neskrývající vůbec nic. Pomohla mi pochopit co se v té době dělo, jak se lidé cítily, jak vše probíhalo. Moc za tuto knihu děkuji jak Artimu tak jeho otci Vladkovi a Anje s její velkou sílou přežít.

lucie.8
29.09.2015

Tato kniha byla jednoznačně velké překvapení. Nejsem fanda do komiksů, ale líbilo se mi ztvárnění národů jako zvířat.

Koumi
11.07.2015

Přestože jsem s alternativním komiksem slušně obeznámený, dostal jsem se k němu relativně pozdě. I proto jsem k Maus přistupoval s určitou skepsí, ale jaké bylo moje překvapení. Příběh se prolíná skrz různé souvislosti a přitom zůstává zřejmý a průzračný. Je ponurý a každá stránka čiší ukrutným smutkem. Tragičnost Spiegelman servíruje bez servítků velice záhy, takže čtenář s postupným propadáním do příběhu nemůže uniknout beznaději, o níž ví, že je neoblomná a neuhne z cesty. Maus je silný příběh, který už nebudu číst znovu, protože je mi z něj úzko… strašlivě úzko na srdci…

immortal-party
24.04.2015

co do komiksového zpracování holocaustu je Maus bez debat (zatím) ojedinělá publikace. co na čtenáře pozitivně působí je osobitost vyprávění skutečného životního příběhu ve vztahu otec-syn. je mi zatěžko o tak choulostivém tématu však říct, že kniha mě nijak zvlášť nenadchla. nad třemi hvězdami z pěti jsem ještě docela váhala. rozhodně doporučuji žákům ZŠ, kteří v dějepise stihnou kapitolu 2. sv. válka a samozřejmě nadšencům do komiksu, ale ti o tom ví.

mazlak
22.03.2015

Skvělé provedení. Comix o holokaustu jsem z počátku dosti podceňoval a místo lidí zvířata bylo opravdu zvláštní. Nakonec však musím uznat, že se mi tato kniha moc líbila.

Rade
23.02.2015

Knížku jsem dostala jako dárek a říkala jsem si, komiks, no to fakt nemusím... Ale pak jsem se nemohla odtrhnout.
Dvě časové a dějové linie mi nejdřív přišly zvláštní a trochu matoucí, ale právě ony nakonec přispěly k tomu, že mě příběh tak moc chytil a že postavy byly tak neuvěřitelně plastické, s několika rozměry.

HančaŠ
17.01.2015

Tahle knížka se mi dostala do rukou jen z toho důvodu, že je to povinná četba k maturitě. Neměla jsem žádná velká očekávání, přece jen povinná četba často není moc čtivá. Tahle knížka mě ale překvapila. Příběh mě chytil za srdce a moc se mi líbil. Provedení už mě zaujalo míň. Čtu celkem hodně, a tak jsem si při čtení komiksu připadala, jako když je mi zase 5.