Žena v kleci přehled

Žena v kleci
https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/129031/bmid_carl-morck-zena-v-kleci-hXZ-129031.jpg 4 3613 3613

Případy oddělení Q série

První případ komisaře Mørcka z oddělení Q. Celosvětový bestseller. Komisař Carl Mørck je po traumatické události, utrpěné během služby, přeložen do nově založeného oddělení Q, kde se má zabývat nevyřešenými případy z minulosti. Případ mladé političky Merete Lynggaardové, jež před pěti lety beze stop zmizela, v něm probudí detektivní instinkty, které považoval za dávno vyhaslé. V pátrání mu účinně pomáhá svérázný arabský přistěhovalec Asad, jehož přítomnost v díle je zdrojem multikulturního napětí i mnoha humorných situací. Čím hlouběji Carl Mørck do případu proniká, tím větší nachází nesrovnalosti. Je opravdu možné, že ta žena je stále ještě naživu, že ji někdo vězní a týrá na neznámém místě?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

Kvinden i buret , 2007

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Žena v kleci. Přihlašte se a napište ho.

DZi2
02.07.2024 3 z 5

Solidní jednohubka a dobrý start série. Sice jsem pachatele odhadl poměrně rychle a konec býl kýčovitý až hanba, celkově ale zabavilo a neurazilo.

Eridani
22.06.2024 3 z 5

Sú tu nejakí pamätníci Dr. Housa a Lilly Rushovej z Odloženého prípadu?
Pretože kniha Žena v klietke je ako kombinácia týchto dvoch seriálov.
Dánska vláda zakladá nové policajné oddelenie s názvom Q, ktoré má vyšetrovať nevyriešené prípady. Jeho vedením je poverený komisár Carl Mørck a pomáha mu svojrázny a tajomný Asad. Prvým prípadom je zmiznutie mladej političky Merete Lynggaardovej, ktorá sa stratila na výletnej lodi. Všetci si myslia, že spáchala samovraždu, ale Merete žije.
Celý príbeh mi pripadal, ako epizóda zo seriálov z rokov 2000 – 2010. Epizóda, ktorú si so záujmom pozriete, ale o týždeň už neviete o čom bola. Samotná zápletka bola predvídateľná, v podstate od začiatku knihy som tušila, kto alebo čo je za zmiznutím Merete. Aj napriek tomu, sa celá kniha veľmi dobre čítala, a ako úvod do kriminálnej série fungovala dobre.
Najväčší problém som mala s dvojicou hlavných hrdinov. Zo začiatku sa mi zdali zaujímaví.
Carl je taká light verzia Dr. Housa, cynický, tvrdohlavý, s množstvom osobných problémov a riadnym PTSD, ktorým prechádza po tragickej prestrelke, kde prišiel o kolegu. Postupom času sa mi však zdalo, že dôležité objavy robili všetci okolo neho, len nie on. Najmä Asad sa ukázal ako ten, ktorý si všíma detaily a poukazuje na nezrovnalosti. Lenže aj s ním som mala problém. Pretože aj napriek upozorneniam, neustále zasahoval do vyšetrovania kedy nemal, pred svedkami prezrádzal veci ktoré nemal. Niektoré jeho neortodoxné metódy mali byť asi humorným prvkom a protiváhou voči Carlovi, no na mňa to príliš nefungovalo. Čo sa mi páčilo, bolo že Asad má svoju temnú minulosť a nie všetko sa o ňom dozviete. Na jednej strane pôsobí jednoducho a skromne, na druhej strane však prekvapuje svojimi schopnosťami a skrytými stránkami.
Zaujímavá bola línia príbehu s Merete. Autor tu skvele zachytil jej fyzické a psychické utrpenie, pričom ukázal jej vnútorný boj, nezlomnú vôľu a túžbu prežiť alebo zomrieť?
Aj napriek všetkým negatívam kniha k záveru graduje do finále, kde sa všetky linky príbehu spoja a posledných 50 strán sa nebudete vedieť odtrhnúť od knihy. Preto ak máte radi detektívky, knihu odporúčam.

mosem
03.06.2024 4 z 5

Detektivka, která má napětí, ale drsnost je dávkována velmi pečlivě. Drsnost, která je na hranici, za kterou leží psychologie. Nelze se ubránit úvahám, jak by člověk snášel situaci, kdyby se ocitnul sám "v kleci". Ať již tuto klec představuje jakákoliv forma - vlastní tělo i vězení. Tohle na mne působilo možná ještě víc, než samotný detektivní příběh. I když i ten stál zato - samotným příběhem i jeho hlavními představiteli Carlem a Asadem. Prostě, další seveřan, který umí.

50 nejčtenějších knih roku 2020

26.12.2020

Zatím zde není žádný citát z knihy. Přidejte citát.

Ocenění knihy (2)

2012 - Grand prix des lectrices de Elle (Crime fiction)
2012 - Barry Award (Nejlepší román)

Zfilmováno

Žena v kleci (2002)

Kniha Žena v kleci v seznamech

v Právě čtených48x
v Přečtených5 414x