Grandhotel

Hlavní postavou „románu nad mraky“ je třicetiletý samotář Fleischman. V životě se mu nedaří. Nikdy nic nedokázal. Nikde nebyl. Neměl žádnou holku. Ale rozumí mrakům, tlakovým výším, nížím a směrům větru. Jeho životu dává řád graf s počasím a postupem času i Franz, starý sudetský Němec, který jezdí do Liberce pohřbívat své spolužáky. Fleischman, který nezná ani vlastní křestní jméno, pracuje jako holka pro všechno v Grandhotelu na Ještědu. Při pozorování oblohy na magickém místě mezi nebem a zemí zjistí, že cesta ven z obklíčeného města i jeho vlastního života vede jedině skrz mraky. Do jeho plánu ovšem vstoupí servírka Ilja, která se jednoho dne objeví v hotelové recepci. Rozhodnutí opustit město za každou cenu už ale není možné vzít zpět. Podle námětu knihy vznikl scénář pro film Davida Ondříčka Grandhotel (2006). V roce 2019 vyšel dotisk....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/16457/big_grandhotel-bq8-16457.jpg 3.8347

Kniha Grandhotel

ondras666
22.11.2021

Samotný příběh je vcelku jednoduchý, hlavní hrdina svým způsobem taky. Krátké kapitoly, nic náročného na čtení.
Co mi vadilo tak to neustále opakování jistých frází. A nejvíc to "ale k tomu se ještě dostanu".

Shashlick
20.09.2021

Knihu jsem si chtěl přečíst protože jsem viděl film a protože pocházím z toho města sevřeného horami.
Je smutné, že už i tato kniha stará ani ne 20 let ukazuje Liberec, jak vypadal - viz obchodní dům Ještěd.

Tapanka
05.04.2021

Strašně nepůvodní, takové okatě pózérské.

Janek
30.09.2020

Hrabalovské, melancholické i nebesky lehké vyprávění pro všechny, kteří - navzdory všemu - touží po svobodě.

lencin
27.09.2020

Příběh Fleuschmana, obyvatele Liberce. Velmi melancholické až depresívní. Naděje v odletu balónem.
(2013)

momo01
07.06.2020

Osobní deník podivína Fleischmana napsaný lehce poetickým stylem, ve kterém jsou vztahy jako počasí čekající na správný vítr. Ale slunce v duši nečekejte.

„Říkám jí, že vítr stojí na začátku a konci každé změny počasí, každého pohybu mraků, každého kusu světa. Vyprávím jí, že vítr je pohyb vzduchu, který způsobují výkyvy tlaku a rotace země. A že jsou větry horizontální, stoupavé i padavé a hromada dalších. A že na horách fouká víc než v nížině.“

V28
31.05.2020

Po Českém ráji a Národní třídě byl tohle třetí pokus, určitě nebyl poslední, ale zatím nejlepší. Dlouho jsem se u knížky nezasmál podobným způsobem. Vzhledem k občasným návštěvám Liberce, si při té příští vyjedu na Ještěd a zkontroluju mraky.

ZuzaP
12.05.2020

„Hurikán je tropická cyklona. Hluboká tlaková propast. Pustošivý vítr. V Japonsku se mu říká tajfun. V Austrálii willy-willy. V Karibském moři uragán. Ke svému vzniku potřebuje tři věci: teplou vodu, vlhký vzduch a sbíhavé rovníkové větry. Ale dost možná stačí, když někde mávne moucha křídly. Nebo motýl. Nebo komár. Nebo když někdo někomu zamává na ulici. Možná proto já nikomu nemávám, abych tím mávnutím nezpůsobil katastrofu.“