Grandhotel

Hlavní postavou „románu nad mraky“ je třicetiletý samotář Fleischman. V životě se mu nedaří. Nikdy nic nedokázal. Nikde nebyl. Neměl žádnou holku. Ale rozumí mrakům, tlakovým výším, nížím a směrům větru. Jeho životu dává řád graf s počasím a postupem času i Franz, starý sudetský Němec, který jezdí do Liberce pohřbívat své spolužáky. Fleischman, který nezná ani vlastní křestní jméno, pracuje jako holka pro všechno v Grandhotelu na Ještědu. Při pozorování oblohy na magickém místě mezi nebem a zemí zjistí, že cesta ven z obklíčeného města i jeho vlastního života vede jedině skrz mraky. Do jeho plánu ovšem vstoupí servírka Ilja, která se jednoho dne objeví v hotelové recepci. Rozhodnutí opustit město za každou cenu už ale není možné vzít zpět. Podle námětu knihy vznikl scénář pro film Davida Ondříčka Grandhotel (2006). V roce 2019 vyšel dotisk....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/16457/grandhotel-bq8-16457.jpg 3.8326
Romány, Literatura česká
Vydáno, Labyrint

Kniha Grandhotel

Tapanka

Strašně nepůvodní, takové okatě pózérské.

Janek
30.09.2020

Hrabalovské, melancholické i nebesky lehké vyprávění pro všechny, kteří - navzdory všemu - touží po svobodě.

lencin
27.09.2020

Příběh Fleuschmana, obyvatele Liberce. Velmi melancholické až depresívní. Naděje v odletu balónem.
(2013)

momo01
07.06.2020

Osobní deník podivína Fleischmana napsaný lehce poetickým stylem, ve kterém jsou vztahy jako počasí čekající na správný vítr. Ale slunce v duši nečekejte.

„Říkám jí, že vítr stojí na začátku a konci každé změny počasí, každého pohybu mraků, každého kusu světa. Vyprávím jí, že vítr je pohyb vzduchu, který způsobují výkyvy tlaku a rotace země. A že jsou větry horizontální, stoupavé i padavé a hromada dalších. A že na horách fouká víc než v nížině.“

V28
31.05.2020

Po Českém ráji a Národní třídě byl tohle třetí pokus, určitě nebyl poslední, ale zatím nejlepší. Dlouho jsem se u knížky nezasmál podobným způsobem. Vzhledem k občasným návštěvám Liberce, si při té příští vyjedu na Ještěd a zkontroluju mraky.

ZuzaP
12.05.2020

„Hurikán je tropická cyklona. Hluboká tlaková propast. Pustošivý vítr. V Japonsku se mu říká tajfun. V Austrálii willy-willy. V Karibském moři uragán. Ke svému vzniku potřebuje tři věci: teplou vodu, vlhký vzduch a sbíhavé rovníkové větry. Ale dost možná stačí, když někde mávne moucha křídly. Nebo motýl. Nebo komár. Nebo když někdo někomu zamává na ulici. Možná proto já nikomu nemávám, abych tím mávnutím nezpůsobil katastrofu.“

ziriant
03.12.2019

Nebylo to pro mě úplně to pravé ořechové. Například co se týče jazyka, který zde mnozí vyzdvihují - mně jako prostě nesedí :-) Ale našla jsem si svoje. Celkové ladění knihy, ač poměrně neuchopitelné a nerozebratelné (taky dobře) má v sobě něco mi blízkého, stejně tak některé téměř poetické momenty. A také ono "člověk musí skončit tam, kde se narodil" v kombinaci s touhou překonat své vnitřní hranice a za života se dostat dál, abychom ocenili právě to místo, jež bylo naším výchozím bodem - to je asi ústřední myšlenka, kterou jsem si z knihy vzala. Ač možná trochu jinak, než byla zamýšlena. Každopádně jak tu již bylo několikrát zmíněno, kniha je zvláštní, je jiná. Možná trochu jinak jiná, než mám ráda, na druhou stranu pořád lepší jiná než obyčejná či průměrná. Něco ve vás nechá. Nejspíš.

Gracian1964
02.12.2019

Film som videl ako prvý, neraz. Páčil sa mi, dokonca aj naďalej sa mi páči, i keď je asi o niečom inom, ako kniha, možno čiastočne o niečom inom. Kniha je skvelá, omnoho lepšia ako film, hlbšia, skrátka iná. Som urputne spokojný, Rudišov spôsob písania mi vyhovuje a oslovuje ma. Nebolo to moje prvé stretnutie s týmto autorom. Mám chuť navštíviť Liberec a horu Ještěd. Kedysi som tam bol, dávno, vyše tridsať rokov tomu nazad :-))