Grandhotel

Grandhotel https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/16457/bmid_grandhotel-bq8-16457.jpg 4 463 77

Hlavní postavou „románu nad mraky“ je třicetiletý samotář Fleischman. V životě se mu nedaří. Nikdy nic nedokázal. Nikde nebyl. Neměl žádnou holku. Ale rozumí mrakům, tlakovým výším, nížím a směrům větru. Jeho životu dává řád graf s počasím a postupem času i Franz, starý sudetský Němec, který jezdí do Liberce pohřbívat své spolužáky. Fleischman, který nezná ani vlastní křestní jméno, pracuje jako holka pro všechno v Grandhotelu na Ještědu. Při pozorování oblohy na magickém místě mezi nebem a zemí zjistí, že cesta ven z obklíčeného města i jeho vlastního života vede jedině skrz mraky. Do jeho plánu ovšem vstoupí servírka Ilja, která se jednoho dne objeví v hotelové recepci. Rozhodnutí opustit město za každou cenu už ale není možné vzít zpět. Podle námětu knihy vznikl scénář pro film Davida Ondříčka Grandhotel (2006). V roce 2019 vyšel dotisk.... celý text

ber-tram
11.03.2016 1 z 5

Obrazotvorný a básnivý Rudišův styl, který příjemně vybočoval ze standardu strohé hudební publicistiky, se přenesl i do knížky. Co se tam však nepřeneslo, je schopnost dějově utáhnout a zkoordinovat rozsáhlejší literární útvar, nežli jest časopisecká recenze nebo profilový článek. 7/10

teresinha
23.02.2016 4 z 5

Rudiš mě baví, tudíž mě bavil i Grandhotel. Samozřejmě jsem viděla i film a samozřejmě se nemůžu a nedovedu vyhnout srovnávání. Ačkoli jsou to v zásadě dva dost jiné příběhy. O to mě ta knížka vlastně víc bavila, jak je jiná. Jak je tam spousta věcí navíc a vlastně líp. Ale pořád chápu, že film je jen adaptace, jasně :)
Mám ráda Rudišovy divné charaktery, pravda, on asi normálního hrdinu napsat neumí a to, co jiným může přijít jako póza a stylizace, to já mu věřím. Přijde mi to současné, věrné, dobře napsané a Fleischman je zkrátka strašně fajn mimoň. Baví mě, jak mluví, myslí, dýchá, kouká na mraky, všechno… a zas bych jela na výlet na Ještěd! :)

thejanula
02.01.2016 4 z 5

Kniha mě celkem bavila, i když ze začátku mi text přišel takový pomíchaný. Později jsem pochopila, že autor píše ve dvou časech. :)

LajkaVonSputnik
24.12.2015 5 z 5

Všechno souvisí se vším a všechno souvisí s počasím. Skvěle napsaný román o nejhezčím hotelu nad nejlepším městem. Moje srdcová záležitost a i když byl film dobrý, tak kniha je prostě lepší.

lushi
30.09.2015 4 z 5

Líbí se mi Rudišovy romány díky svižnosti a lehkosti, s jakou vypráví. Sestavení románu z kratičkých kapitol je skvělá volba, protože příběh se díky tomu posouvá hodně rychle. Navíc mě dostaly ty mraky, povídání o mracích a počasí mě prostě hodí do pohody :)

Kačudovič
02.07.2015 5 z 5

Fleischman, Ilja a Franz - k tomu příjemný styl vyprávění, magická lokace Grandhotelu a pozvolná, tragikomická gradace děje. To vše dohromady s nepodstatným faktem, že s autorem pocházíme ze stejného "velkoměsta," dává 100% :-)

grillica
25.06.2015 5 z 5

fleischman je honimír. stupid. meteorolog. třicetiletý sirotek. chudáček a panic. ale k tomu se ještě dostanu. potřebuju nutně další rudišovu knihu, protože jsem opravdu unešená jeho vypravěčským umem. mraky, ještěd, příběh, ty postavy...! má to všechno. deset bodů z pěti.

Sandik
21.04.2015 4 z 5

Velmi silný čtenářský zážitek. Rudiš dokáže přesně rozehrát postavy, vystihnout psychologii, gradovat příběh.

LenysekC
25.03.2015 5 z 5

Sebevrahy nemá nikdo rád. Možná proto, že jim lidi závidí tu odvahu, kterou sami nemají. Odvahu udělat ten krok, odvahu zariskovat. Nejvíc sebevrahy nemá rád Jégr. Byl to on, kdo na kříž přibil cedulku Sebevraždy hlaste v recepci. Nikdo ale nic nehlásil. Jen na ni někdo připsal Zlomte vaz.

Clairka
09.11.2014 5 z 5

Mě se to líbilo :) Nevím jestli to bylo tím, že jsem z Liberce nebo že to prostě bylo skvělý :)))

Mánička178
27.08.2014 4 z 5

Grandhotel mě bavil, osud hrdiny vyvolával soucit...

Marčullkas
20.03.2014 4 z 5

Skličující příběh muže, který vidí svět svýma bezbrannýma očima. Popisuje všední i nevšední zážitky a prožitky, které ho svým způsobem ovlivnily a nebo ovlivňují.

dalia1769
30.12.2013 4 z 5

Kniha se mi četla velmi dobře, styl vyprávění a uvažování hlavní postavy je zvláštně uklidňující.

Verrrunka
08.07.2013 4 z 5

Hrozně se mi líbil styl psaní, celé to působilo neuvěřitelně klidně, ať byla řeč o čemkoli. Už i film mě nadchl, tak jsem ráda, že jsem se konečně dostala i ke knize.

Hipi
01.05.2012 4 z 5

Líbilo se mi to (i film); především kvůli hlavnímu hrdinovi- celkem sympatickému outsiderovi-, lidskému příběhu a zvláštnímu, tragikomickému duchu celé té knihy. Je to prostě jako ze života.

Patapuf
01.02.2012 4 z 5

Není to sice žádnej zázrak, ale je to minimálně o 100 procent lepší než film.

WEIL
14.08.2011 1 z 5

Vyumělkovanost jak prózy tak filmu.

Strašné.