Český ráj

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Parta chlapů se pravidelně schází ve staré sauně za městem. Potí svoje těla i duše. Nemají jména, jen staré indiánské přezdívky. Tady je nikdo neruší, tady se cítí svobodní a mohou být těmi, kým doopravdy jsou. Jejich sebestředný svět rámují tragikomické vzpomínky na minulost i nejistota z vlastní budoucnosti. Radost a smutek mezi kapkami vody. Novela o současných mužích, jejichž touhy a sny se soustředí na tajemný svět za vysokou zdí, který možná obývají ženy…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/39_/390980/cesky-raj-DOM-390980.jpg 3.7224
Novely, Literatura česká
Vydáno, Labyrint

Kniha Český ráj

Juagustin

Moje první kniha od Rudiše a přiznám se, čekal jsem víc:-( Kecy vo ničem, bezútěšný život jak těch co jsou na začátku, tak těch na konci. Agresivita, kterou bych v sauně fakt nerad potkal. Zajímavá forma: postavy bez tváře a jména, charakterizované jedním atributem a typickou hláškou. Lyrická pasáž se zpívající saunařkou mi přišla křečovitá, nepatřičná.
Dám ještě Rudišovi šanci, jestli taky píše o něčem závažnějším. Tohle byla spíš oddychovka na dva koronavirové večery...

Market-k-a

Byla jsem na scénickém čtení v rámci Listování a bylo to super, nasmála jsem se. I proto se mi knížka líbila. Je to jednoduchý román, který nás zavede do mužského světa plného testosteronového "chceš do držky" (pochopí asi jen ti, co četli :-DD). Co se povedlo, jsou přesně takovéto chlapské hlášky a rady - např. pít denně tři Plzně, které vyřeší všechny neduhy, pružit s velitelkami (jistě si domyslíte) atd. Zajímavě napsáno, originální.

MildeZ

Tak u tohoto výtvoru jsem se náramně bavil a nahlas se musel smát, ba co víc, manželce i některé pasáže předčítat :-) Nedalo mi to se nepodělit. Určitě vyzkouším další Rudišova díla ;-)

MarceD.

Naprosto obyčejná knížka, bez výrazné zápletky a přesto se četla lehce a skoro sama a těžko se odkládala. Vše bylo poměrně snadno uvěřitelné - že jsou muži schopni se takhle, jen mezi sebou, citově otevřít.
Mrzí mě, že jsem nestihla tuhle knížku v rámci Listování Lukáše Hejlíka, určitě to musela být pecka.

Sorrow

Příběh sám je zrovna tak banální, jak zní jeho anotace. Tragikomická pravidelná setkávání party mužů, které autor označuje slovními spojeními „ten, co mu umřela žena“ nebo „ten, co je z nás úplně nejmladší“ rozhodně nejsou ultra fascinujícím námětem. Autor do příběhu nicméně umně vplétá drobné záchvěvy emocí, jež bychom od tak stereotypně vykreslených chlapů možná nečekali. Rovněž prostředí sauny jako by byl samotný žijící organismus. Rudiš opakuje motivy, hlášky i situace a ono to nějakým podivným způsobem na tak malém prostoru skvěle funguje. Až jsem vlastně byla překvapená, jak elegantně, a přitom zcela jednoduše, se dá tak neoriginální námět zpracovat. Korunou celému dílu je rozhodně audioknižní zpracování v režii Michala Bureše, to prostě chcete slyšet. Petr Čtvrtníček perfektně zvládl vystihnout podstatu díla, jeho dialogy (které vede v podstatě sám se sebou, že) působí, jako byste opravdu seděli v té sauně a poslouchali rozhovor bandy mužských. Narace je intonačně dokonalá a s hudebními vložkami se šetřilo, což je tentokráte jen ku prospěchu věci.

Klamm

Chlapíci jak z jiného světa. I když dojde na ostrou výměnu názorů, zase se poplácají po zádech a drží pospolu. Podobně jako hrabalovské postavičky ze Slavností sněženek. Dokázalo mě to vnitřně pohladit a pobavit. Opravdu mile napsané. Byla by to výborná divadelní hra.
90%

bookfan
29.12.2019

Mně se to hodně líbilo. Hvězdičku ubírám jen proto, že Konci punku v Helsinkách nebo Grandhotelu se tato kniha nevyrovná. Ale jinak dobrý, zejména: opakující se motivy, opakující se hlášky, typické pro jednotlivé postavy, střídání ročních období. V sauně jsem byla naposledy jako dítě a skoro nic si nepamatuji, ale tady jsem ji viděla jako "živou". A ti chlapi mi byli všichni tak nějak sympatičtí - na jednu stranu sice takoví ti "naši" Češi - pupky, plzně, depky, tu a tam xenofobie a česká "malost", na druhou stranu nám je autor představí tak, že je čtenář/ka musí mí chtě nechtě rád/a a mít pro ně pochopení (jak by ne, vždyť jsou "naši"). Moc by se mi líbilo být na chvilku chlapem a chodit s chlapy do sauny a vést podobné řeči, ale jsem fyzicky i psychicky žena, tak to nejde. Můžu říct jen to, že ženská setkání takto nikdy bohužel nevypadají. Chybí v nich ten nadhled, přímost a lakoničnost - "chceš do držky" ti nikdo neřekne, ale co se děje po tvém odchodu z ženské skupinky, to fakt raději nevědět.

Jirikk
24.12.2019

Chlapské povídání v sauně se Rudišovi velmi trefně povedlo popsat, tak jak seprostě chlapi baví...
Pokud si to poslechnete jako audioknihu, budete se vyborně bavit. Čtvrtníček který to čte, je fakt borec..