Alfa a omega

Stíny ještě nikdy nebyly tak temné a smrt ještě nikdy tak blízko. Otočte klíčem a otevřete poslední dveře – je čas se rozloučit. Nenechte si ujít poslední dvě části Omega a Alfa série bestselerů Zámek a klíč, přinášející Vám v jednom svazku ohromující a působivý závěr! Trvalo celé dva životy a stálo nespočet obětí, než Lucas „Finta“ Caravaggio konečně dosáhl svého cíle – najít klíč, který otevírá černé dveře. Finta se v podobě malého Bódi Zámka vrací k černým dveřím v hlubinách zatopených jeskyní pod Klíčovem a chystá se vypustit zlo, které se za nimi skrývá. Tyler, Kinsey, Scot, Nina, Rufus i všichni ostatní, kteří po celý čas stáli proti Fintovi, zaujali svá místa a finále tragédie může začít. Souboj lásky a nenávisti se odehraje hluboko v jeskyních pod Klíčovem, na prahu místa, kde bylo ono zlo celé generace drženo pod zámkem!...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/286320/alfa-a-omega-4Ea-286320.jpg 4.7186

Zámek a klíč 6.

Horory, Komiksy, Fantasy
Vydáno, Comics Centrum

Alpha & Omega, 2014

Kniha Alfa a omega

Delphín

(+ SPOILER) Finále této velkolepé série jsem si musel nechat nějakou dobu ležet v hlavě. Čekal jsem asi daleko větší a temnější závěrečný boj se záporákem. Měl jsem prostě pocit, že z toho šlo vytřískat více. Byl tady vcelku velký boj se stíny, který mě ale prostě ničím nenadchnul, nenahodil mě do té děsivé atmosféry. Zároveň se zde umíralo fakt ve velkém, já jsem ale litoval snad jen tří postav, ke zbytku jsem nějak nedostal v průběhu děje žádný důvod jim fandit.
To jsou ale jediné výtky, které k tomuto finále mám. Obecně ten komiks má to co mít má. Dějově je to pořád na vysoké úrovni, máme tu řadu narážek na prvotní díl, které se mi moc líbili. Hill navíc využil toho že už všechny klíče známe a to samé platí i o hlavních postavách, které se tu neukazují jako žádní blbci, naopak, s těmi klíči už umí perfektně zacházet. A když jsem dočetl dojemný prolog, uvědomil jsem si, že celková série Zámek a klíč je umělecké dílo a jsem nesmírně rád, že vyšlo v češtině. Nepatřím mezi lidi, co by zde nadávali na happy end, zde to po tom všem bylo zasloužené a já jsem si to tak v duchu přál. Série neměla kolísavou kvalitu, prvotní díl si nasadil velikou laťku, žádné pokračování o ní ale nezavadilo. Na jednu stranu mě fakt mrzí, že tato série již končí ale zase jak se říká, v nejlepším je třeba přestat a platí to i zde. Bylo přeci jen znát, že veškerou genialitu co Hill do této série mohl vložit, prodal v tomto finále a lepší už by to nebylo.
Tento díl hodnotím 4* obecně celou sérii ale jednoznačných 5* a rád se k ní budu vracet!

Miro.slav

A máme tu samotné grandiózne finále, ktoré ale oproti predchádzajúcim častiam dosť zaostáva! Celé vypointovanie príbehu je trochu odfláknuté a pôsobí prvoplánovo.

Ak som pri prvej časti netušil prečo autori zvolili názov lokality "Lovecraft", tak teraz to už viem. Nielen, že v predchádzajúcej časti osoba posadnutá démonom spoza čiernych dverí hovorí "Ia. Ia. Šub-nigaraut", no autori symbolicky umiestnili do príbehu aj samotnú kozu! (U H.P. Lovecrafta je Shub-Niggurath božstvo nazývané aj "Koza s tisícom mladých".) Taktiež démon, ktorý ovláda Fintu sa nazýva dieťaťom Lengu! Avšak ani takéto perličky odkazujúce na môjho obľúbeného Lovecrafta nedokážu zvýšiť hodnotenie. Ako celok však ide o perfektný príbeh!

medvídě

Možný spoiler!

Velký závěr celé série.
Chystá se maturitní večírek a kde jinde, než v jeskyni. A Finta začíná ukazovat svou pravou tvář v Bóďově těle. Odčerpá vodu dole v jeskyni, pomocí stínů vytvoří nové schodiště a využije velkého množství studentů, aby mohl získat část své rodiny. Dost studentů ale zahyne a mezi nimi i 2 přátelé Kinsey a Tylerova přítelkyně.
Tyler ale pomocí svého strýce vytvoří klíč nový - aby osvobodil duše posedlých. Bohužel i tak dotyčný umírá.
Vše se uzavírá, Fintova duše je také osvobozena, Tyler si přestane dávat vinu za otcovu smrt, Bóďa se vrátí v pořádku.

Celkový objem ze série = Paráda, tohle se vážně povedlo a to i graficky. Některé díly byly sice slabší, ale jako celek doporučuji.
Seriálového zpracování se mírně bojím.

fvalek

Páni, tak série dočtená jedním dechem... Celý poslední díl se už od začátku nese v takovém duchu loučení a musím uznat, že závěr se mi nejen moc líbil, ale hlavně mě i hodně rozesmutnil, což je dobře, protože správný příběh by měl vzbuzovat emoce. Byla to krásná cesta, která někdy měla své mouchy a zdála se až moc protahovaná, ale ve výsledku to byl velkolepý nádherný příběh.

Na jednu stranu je mi líto, kolik postav zemřelo, na druhou stranu to příběhu dodalo váhu a jsem rád, že se aspoň zachovalo takové závěrečné složení, jaké zbylo. I když bych třeba někoho spároval jinak apod., to už je zkrátka jedno. Spousta postav vykázala parádní vývoj, ukázala se spousta pomoci a sebeobětování a i rozumu a vyspělosti. Dá se říct, že mi téměř všechny postavy budou i tak nějak chybět.

Děj je už od začátku drsný a jde se rychle na věc, ale přesto si udržel úroveň a nebyl až zbytečně sprostý, jak jsem už předtím komentoval. Sice tam bylo dost drsáren, ale to je něco jiného než házet jeden vulgarismus za druhým, což podle mě tahle série neměla nikdy zapotřebí, i když se to tam trošku množilo. Po čtvrtém díle, který byl takový mimo a po pátém "prequelovém" se šestý díl konečně vrátil do starých kolejí (kvalitnějších kolejí) a dovyprávěl nám příběh s grácií. Tak mějte rádi vrabčáky a zkuste udělat každý den aspoň jeden dobrý skutek, protože po dočtení to ve vás ještě nějakou dobu zůstane. Tohle je zářný příklad knih, co chcete honem dočíst, abyste věděli, jak to dopadne, a nakonec vám je líto, že už je to pryč a nikdy to už nebude znovu takové. :)

jejda.majda

Nádherná komiksová série. Poslední díl byl neskutečně nabušený, někdy to byl úplně horor, jindy romantika. Skvěle vymyšlený příběh, bezvadně nakreslené. Nevěřila bych, že mě to takhle chytne a jsem ráda, že jsem se do komiksu pustila.

Mercatino

Opětovný problém mistrovské série se vyskytl i zde. Už je konec?

trudoš

Takhle má vypadat konec, který přijde včas. K dokonalosti mi chyběla jen maličkost, detail, jenž se sérií táhne už od druhého dílu. Joe Hill totiž umí nápaditě pracovat s likvidováním postav, jenže věřil jsem mu pouze v albu Vítejte v Lovecraftu. Všichni další nebožtíci jako by se jen připisovali na účet. V poslední knize je to nejmarkantnější, protože se tu umírá jak na běžícím pásu a přestože emoce nádherně jiskří, vůbec to na mě nepůsobilo skutečně. Spíše románově, což je samozřejmě dost absurdní prohlášení, vzhledem k tomu, že o román jde, třebaže komiksový.
Jinak ovšem perfektní, autor se s tím nemaže a od první stránky drží nohu na plynu. Trochu okaté jsou sice dohrávky některých vztahových linií, protože jejich účelem je pouze podojit čtenáře o co nejvíce slz. Ale vždyť to je důvod, proč vlastně čteme. Takže jo, i když pan Hill hraje s obehranými kartami, hraje s nimi bezvadně. Ještě dlouho po závěru jsem celý cyklus v hlavě opakovaně převracel, třídil, zkoumal a vychutnával.

ZuzaP

Jednou se rozšoupnu, rezervuju si v knihovně za 60,- všechny díly najednou a přečtu si je v kratším časovém horizontu než při prvním čtení! První díl jsem četla v říjnu 2015, poslední v lednu 2019. Stále netuším jak a proč se mi to stalo, protože ta série je skvělá a famózně nakreslená. Mé technické já miluje hlavně nákresy Klíčova na vnitřní straně desek.

Hlavohrátky
Hlavohrátky