Pohrdání

Román z prostředí Itálie, který realisticky zobrazuje sociální problémy padesátých let. Nekompromisní umělec Riccardo přijme navzdory svému přesvědčení lépe placenou práci scénáristy filmů, za které by se dříve styděl, přestože se touží věnovat psaní dramat. To vše dělá proto, aby své manželce Emilii splnil sen a pořídil jí vlastní domácnost. Od chvíle, kdy Riccardo práci přijme, se mu Emilie začne odcizovat, až nakonec úplně ztratí její respekt. Ze strany své ženy cítí hluboké pohrdání, které si však vůbec nedokáže vysvětlit a stále si klade otázku proč? Přeložila a doslovem opatřila Eva Ruxová. První vydání....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/72_/72182/pohrdani-72182.jpg 3.9100

Vydáno: , Československý spisovatel

Il disprezzo, 1954

Kniha Pohrdání

Stanas513
02.02.2020

Zvláštní styl psaní Alberta Moravii mě kdysi hodně bavil. Dnes mám trochu jiné priority, ale tuto knížku jsem ještě nečetla, proto jsem po ní sáhla. Zajímavý příběh o vztazích v manželství.
Do Výzvy je to k bodu vysněné povolání :vždycky jsem chtěla psát, ne zrovna scénáře, ale prostě literaturu.

Fontak
25.09.2019

Tohle mi nesedlo. Přišlo mi to trochu jako červená knihovna. Hlavní hrdina se neustále šťourá v tom, proč už ho žena nemiluje a pořád se jí vyptává dokola na to samé. Místo toho, aby ji kopnul do prdele.

jant02
09.08.2018

Znamenitě napsaná psychologická studie jednoho nepovedeného manželského svazku. Názorná ukázka, jak to může dopadnout, když se potkají příliš rozdílné povahy. Po období naprosté spřízněnosti, kdy i nedostatky mají své kouzlo, začínají velice rychle na povrch vyplouvat vady a rozdíly v názorech na život. Hlavní postava (muž) vede bohatý vnitřní monolog, rekapituluje své jednání, snaží se přijít problémům na kloub, zjistit kde se stala chyba. Ale ať dělá, co dělá, společnou řeč se ženou se mu najít nedaří.
Je poznat, že autor se v partnerské psychologii vyzná. Z „obyčejného“ nefungujícího vztahu jakých jsou spousty, dokázal vytvořit příběh, který je hodný zaznamenání. Tím, že jej okořenil paralelou s příběhem Odyssea a Pénelopé pozvedl úroveň vyprávění o další kus výš.
Pod zdánlivě banálním příběhem se vine linka s filozofickým přesahem na téma vnitřní svobody, hodnotového žebříčku, držení se ideálů. Člověk někdy učiní rozhodnutí, kterým se něčeho vzdává ve prospěch něčeho jiného a myslí si, že přináší nepatrnou oběť ve srovnání s tím, kolik doufá získat, ale ve skutečnosti ta oběť je příliš veliká a zisk pražádný. Jenže to už bývá pozdě…

Verrrunka
24.04.2018

Tak za mě tohle ne. Celých 200 stran se vlastně pořád dokola omílá to samé, Riccardo se pořád hrabe ve svých "problémech" s manželkou. Kdyby si hned na začátku řekli, že to je mezi nima na hovno, ušetřila bych si pár hodin času.

intelektuálka
25.08.2017

Kdepak oddychovka - to je milostné drama ženy, která pohrdá svým mužem, protože v jejích očích mužem není. A on nic netuší...
Moravia píše dobře o pocitech lidí a jejich důsledcích.

holkaslebkou
17.08.2017

Tohle byl fakt vopruz.

boticelli
14.08.2017

Milostné psychologické drama v atraktivních lokalitách Říma a Capri. Ideální "oddychovka" na horké letní dny.

januchka
10.07.2017

Nenadchlo, zklamalo. Vrcholne nudne pasaze - velmi caste pasaze na tema - miluje mne, nemiluje, proc mne nemiluje.