Věk nevinnosti

kniha od:


Koupit

V 70. letech 19. století uprostřed rozmáhajícího se New Yorku se odehrává romantický příběh nenaplněné lásky, která nedokázala zlomit společenské konvence. Román byl v době svého vzniku oceněn Pullitzerovou cenou. Výpravný film podle něj natočil Martin Scorsese a hlavní role v něm vytvořili Daniel Day-Lewis, Vinona Ryderová a Michelle Pfeifferová....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/42821/big_vek-nevinnosti-rV1-42821.png 4.189
Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , Mht
Originální název:

The Age of Innocence, 1920


více info...
Nahrávám...

Komentáře (14)

Kniha Věk nevinnosti

Lucyiel
15.02.2021

Příjemné a relativně vícevrstevné počtení. Bavilo mě to. I když racionálně uvažující a po faktech toužící morous by mohl říci, že je to plkání o ničem. Já si v tom své našla a ani kousek knihy se nenudila. May i Ellen, byť zcela rozdílné osobnosti, jsou obě sympatické a nelze jim příliš vyčítat. Že společnost v té době byla jedna velká falešná herečka, je holý fakt. Archer byl trošku trubka a choval se jak puberťák, ale na druhou stranu - však jím vlastně ještě skoro byl, tak co? Za mě body plus, že to nesklouzlo do sféry infantilní červené knihovny.

Eva2424
20.12.2020

Nejspíše to bylo šíleným překladem e-knihy zdarma, ale čtení bylo utrpením. Díky šroubované a nesmyslné stavbě vět (ten překlad!) jsem kolikrát vůbec nepochopila, co tím chtěl básník říci a co se mezi osobami děje. Příběh na mě tím pádem působil povrchně. Do toho mě rozčilovala spousta zbytečných řečí spořádané pokrytecké newyorské smetánky, mezi nimiž najít city bylo jako hledat jehlu v kupce smetí. Nepochopila jsem ani Newlandovu a Elleninu lásku, jak mohla vzniknout a udržet se z těch pár letmých setkání, kdy se sotva chytli za ruku? Román se mi nelíbil.


andrii24
27.04.2020

... spustil závoj zdrženlivosti. Památník módního vkusu vysoké elegance pyšných citů. Majestátní rety, co na šatech kavalírů zanechaly ornamentu. Přál si být tím nejdražším kamenem, vsazeným do jejího prstenu. Být v loďce, která pluje jejím směrem. Polibkem na špičce střevíčku. Rád by sroloval podvazkový pás až ke kotníčku, a zašel mnohem dál. Jste ten nejnedostupnější vonný, zralý květ, který opíjí můj dech. Nikdy nepřistoupím na tu roli se scénou loučení, nepřijmu ji. Rajské je milovati, srdce naplniti, však netrhat, nepleniti.

Lucieve
01.04.2020

Musím se přiznat, že prvotně se mi do této knihy vůbec nechtělo a chvilku trvalo, než mě příběh chytl. Ale postupně jsem zjistila, že jde o skvělé zachycení fungování a myšlení newyorské společnosti - jejich povrchnost a úzkoprsé dodržování zažitých tradic a zvyklostí perfektně dokáže zničí lidské štěstí. Kniha ale rozhodně není jen milostným příběhem, jde totiž mnohem hlouběji a postupně odkrývá sílu a slabosti jednotlivých charakterů.

Vlastně jsem si po celou dobu přála, aby se Newland Archer a Ellen Olenska nezamotali do vztahu, který by je společensky znemožnil, protože podobné romány už tady byly - Anna Karenina, Madame Bovary apod. A nechtěla jsem pozorovat, jak je vzájemný vztah postupně vnitřně zničí. Edith Wharton je skvělá spisovatelka, která umí zaujmout a rozhodně i na závěr překvapit. Knihu opravdu doporučuji.

Vojslava
23.08.2019

Nevím, jestli knihu považovat víc za román společenský nebo milostný... Je to obojí zároveň a obě tyto roviny nemohou fungovat jedna bez druhé. Tato nenaplněná láska by nemohla být prožita bez konvencí newyorské smetánky, a právě tyto konvence podmiňují romanci. Volně se rozvíjející příběh s přesvědčivou psychologií postav, kdy jsem musela některé dialogy číst několikrát, než jsem si dostatečně vychutnala všechny náznaky, které slova skrývala, byl pěkným čtením a Pullitzerovu cenu si kniha odnesla zcela zaslouženě!

irskádívka
20.02.2019

Trvalo to dlouho, než jsem se knihou prokousala a ještě déle, než jsem se odhodlala ke komentáři.
V knize se snad zrcadlí charakter společnosti konce 19. století v New Yorku. Je plná pokrytectví, prázdnoty, životní marnosti a slabého charakteru Archera, který při plném vědomí si toho všeho a s velkou kritičností k ostatní společnosti snad ani neuvědomuje, jak si někdy protiřečí a jak planě jedná.

mol378
15.11.2018

Ten "romantický příběh nenaplněné lásky" v anotaci by spíše odradil od četby. Kniha není žádný slaďák, je o pokrytectví morálky aristokratických vrstev v New Yorku, o svazujících konvencích a citové prázdnotě. Výborná kniha, výborný film.

Kasangra
04.11.2018

Velmi zajmavý příběh. Rozhodně bych v té společnosti nechtěla žít, to říkám na rovinu. Ale samotný děj mě vskutku upoutal. Vše co by se o něm dalo říct, už tu bylo řečeno. Rozpolcenost postav, přísná pravidla společnosti, nenaplněná láska, závazky. Prostě život sám.

1