Děda

Nová kniha autora románu Zatím dobrý (Mašínovi a největší příběh studené války), za který obdržel cenu Magnesia litera za nejlepší knihu roku 2004. V této próze popisuje životy své rodiny v totalitních režimech 20. století.

https://www.databazeknih.cz/images_books/23_/23624/deda-23624.jpg 4.329
Romány, Literatura česká, Historie
Vydáno:, Bookman

Kniha Děda

tučňák222
17.12.2018

Knihu jsem měl v povinné četbě a tešil jsem se na ni. Ovšem částečně mě zklamala.
Asi znám hodně podobných příběhů z této doby a určitě i zajímavějších, přesto dávám čtyři hvězdičky a to díky čtivosti a jakési možnosti považovat ji za jednu z jakýchsi zastupitelek takovýchto příběhů.

Hebrey
24.08.2018

Přestože jde v podstatě o životopis, jímž se autor zároveň snaží ilustrovat problémy a situaci dané doby, je kniha celkem čtivě napsaná. Co bych snad vytkla, je až příliš časté v čase, kdy se v té mozaice čtenář nutně několikrát ztratí a přemýšlí, co bylo před a co potom.

Kerberos
22.03.2018

Poslouchala jsem audioknihu velmi pěkný přednes pana Pavlaty.Příběh statkářské rodiny několik generací,problémy s kolektivizací.Určitě doporučuji k přečtení.

oladnb
01.11.2017

Nekolikrat jsem brecela. Ano, jsem u knizek dost citliva, ale tahle v sobe ma cosi opravdu silneho. Dlouho jsem se k ni v myslenkach vracela, k osudum zminenych clenu rodiny.. Rozhodne teto knize venujte tech par hodin k jejimu precteni.

LadyEsik
06.07.2017

Krásné memento pro dědečka betonové srdce, sedláka, kterému znárodnili louky, pole, maštale s koňmi, které miloval a rád je alespoň hřebelcoval, všechen majetek, který zdědil a o který se dobře staral. Musel se dívat, jak ho spravují lidé, kteří zemědělství vůbec nerozumí, jak mu ho przní. Zároveň krátký pohled do života dalších příbuzných vypravěče, možná autora: druhého dědečka s číslem na ruce, strýčka bez nohy, který si také prošel koncentrákem, nebo strýčka, který byl pravděpodobně homosexuál. Vyprávěno pohledem věrným věku pěti až osmi let vypravěče, ve kterých dědečka ještě zažil, obohaceným o poznání z dospělosti.
Skvělé nejen obsahově, ale také po jazykové a stylistické stránce.

Hankie
25.05.2017

Moc pěkná knížka. V době kolektivizace jsem ani nebyla na světě, a tak je o to zajímavější sledovat, jak tu dobu vnímali statkáři, kterým sebrali, co šlo.
A poslední odstavec strany 216 - tak to je pro mě LÁSKA.

douchová
26.07.2015