Zatím dobrý přehled

Zatím dobrý
https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/23623/bmid_zatim-dobry-Kul-23623.jpg 5 569 569

Zřejmě žádná událost z našich moderních dějin nevyvolává tolik otazníků a protikladných soudů jako „případ“ bratrů Mašínových. Jaké stanovisko zaujmout k tomu, co se tehdy stalo? A jsme vůbec s to pochopit, co všechno aktéři tohoto příběhu prožívali? Jan Novák, americký spisovatel českého původu, svým románem-dokumentem znovu vrací celou kauzu do prostředí, kde její zpodobení nadiktoval komunistický režim v seriálu Třicet případů majora Zemana. Autor bez patosu a syrovým jazykem — odpovídajícím drsným časům, o nichž je řeč — řetězí fakty a nechává je mluvit samy za sebe. Jeho podmanivý příběh vypráví nejen o pohnutých osudech jedné rodiny, ale rovněž o době, která si s lidmi tak krutě pohrávala. Autor za svůj román obdržel cenu Magnesia Litera 2005 pro nejlepší knihu roku.... celý text

Romány Literatura česká
Vydáno: , Petrov
Originální název:

So Far So Good , 2004


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Zatím dobrý. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (165)

zuzana-kudla
06.05.2024 5 z 5

Úžasná knížka. Doposud jsem sledovala spíš osud otce bratří Mašínů , o nich jsem nic nevěděla. Drsné téma parádně doplňuje autorův zajímavý, místy až surový styl. Myslím, že tenhle příběh by měli Češi znát a udělat si každý obrázek sám za sebe.

misa_k
06.05.2024 1 z 5

Hledala jsem knihu s "neutrálním" postojem k příběhu rodiny Mašínů. S touto knihou jsem sáhla ale dost vedle. Sice hned v předmluvě autor píše, že všechny Mašíny obdivuje, ale chtěla jsem tomu dát šanci. Po 40 stránkách jsem nucena knihu odložit, byť to často nedělám. Pan autor totiž Mašíny vynáší do nebes, např. Mašín st. byl podle něj největší hrdina 2. sv. války. Možná kdybych četla dál, tak se dozvím, že nebýt Mašínů, neprohaje Německo u Stalingradu a neproběhne vylodění v Normandii. Škoda, takový námět a takové zpracování. Jedna hvězda za čtivost.


alkuluku_blog
05.02.2024

Ještě nikdy jsem nečetla knihu, která by se mi před očima odvíjela jako akční film. To mě fascinovalo a fascinuje doteď. Rozsahu se vůbec nelekejte, běží to neuvěřitelným tempem. Ocenila jsem i nával informací o Mašínech.

Současně mě překvapují některé komentáře, že kniha dané čtenáře přesvědčila o tom, že Mašíni jednali správně. Na mě to tak tedy vůbec nepůsobilo. Nechme stranou jejich činy před a při útěku, které zřejmě jsou diskutabilní, jak soudím z toho, že se o nich ve společnosti dost diskutuje (podle mě teda nejsou, přestřelka s policisty a vojáky na útěku je jedna věc, ale zabití lidí, kteří neútočili, ani se nebránili, je prostě vražda, sorry). Velký dojem na mě udělal závěr románu, který je vysloveně hořký. Mašíni se probojovali "ven"... a pak nic. Pak vydělat peníze a užít si života. Boj proti komunismu odsunut na druhou, třetí kolej, zapomenut. Pro tohle zabíjeli?

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Ocenění knihy (1)

2005 - Magnesia Litera (Kniha roku)


Kniha Zatím dobrý v seznamech

v Právě čtených10x
v Přečtených701x
ve Čtenářské výzvě72x
v Doporučených88x
v Knihotéce180x
v Chystám se číst430x
v Chci si koupit82x
v dalších seznamech5x